Jump to content
Dogomania

Powiększone węzły...


Milka__

Recommended Posts

Witajcie,

mój 7-letni sznaucer ma powiększony węzeł chłonny podłopatkowy i nieznacznie podżuchwowy, po tej samej stronie. 

Miesiąc temu miał profilaktyczne badania krwi - morfologia ok, ale trochę za wysoki poziom erytrocytów i białka (lekkie odwodnienie), biochemia - za wysoki poziom wit. B12. 

USG jamy brzusznej nie wykazało nic poza przewlekłym zapaleniem żołądka. Wszystkie narządy w normie. Pies dostawał omeprazol i coś osłonowego, nie pamiętam nazwy.

Wczoraj odkryłam gulkę, pomiędzy łopatką a mostkiem. Jest miękka, przesuwa się, ucieka pod palcami. Wetka mówi, że to może być węzeł, ale nie musi. Węzeł podżuchwowy jest lekko powiększony, ale pies miał kilka lat temu erlichiozę i to może być pozostałość po tym. Kazano nam czekać kilka dni, a jeśli gulka się nie zmniejszy, to robić biopsję.

Pies czuje się świetnie, ma apetyt, energię, wszystko jak zawsze.

Czy to może być chłoniak?

 

Link to comment
Share on other sites

Morfologia to morfologia, a rozmaz to rozmaz. To pierwsze robi się maszynowo, to drugie - ręcznie (a raczej "ocznie"), pod mikroskopem. Można wtedy nie tylko określić poszczególne grupy i podgrupy krwinek pod kątem ilościowym, ale i jakościowym (patologie w wielkości, kształcie itd.).

Ale niewykluczone, że skoro badań było dużo, to i rozmaz został wykonany, tylko w rozmowie go wet prowadzący nie "nazwał".

Link to comment
Share on other sites

OK, rozumiem. Dopytam, ale podejrzewam, że to miał. 

Nie wiem, czy to tłuszczak - widziałam psy z tłuszczakami i wyglądały trochę inaczej. Gołym okiem tego nie widać, nawet nie wystaje za bardzo, dopiero jak się psa głaszcze, to można wyczuć. Jest to dość miękkie. 

Już po prostu wariuję, na wyniki biopsji czeka się długo, a mnie martwi to połączenie: witamina B12 podwyższona + węzeł... 

Link to comment
Share on other sites

W piątek byliśmy u onkologa. Pies miał robioną morfologię (wyszła wzorowo) i biopsję z dwóch węzłów chłonnych (bo powiększył się też węzeł kolanowy). Biopsja była robiona ma miejscu. Okazało się, że w obu węzłach jest odczyn zapalny i nic poza tym. Wet powiedział, że całkowicie możemy wykluczyć jakiekolwiek nowotwory. Pies nie dostał żadnych leków, gdyż jego stan jest ogólnie świetny. Mam bo obserwować i jak przez 3 tygodnie nic się nie zmieni, powtórzyć biopsję i zrobić test na choroby odkleszczowe (pies miał opitego kleszcza na łapie - znalazłam go dzień po powiększeniu węzłów). 

Trochę się uspokoiłam. Myślicie, że taka biopsja może być wiarygodna? Czy z takiego odczynu zapalnego może wywiazać się coś poważniejszego? 

Link to comment
Share on other sites

Biopsja jest wiarygodnym diagnostyccznie badaniem.Powiększenie węzów moze byc odpowiedzią na przebytą infekcję.Nie martw się,powinno byc wszystko ok,a węzły powinny się zmniejszyć do 3 tyg..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...