Jump to content
Dogomania

Dobra karma bez zbóż dla chorego Dobermana. Co wybrać?


Recommended Posts

Cześć, potrzebuje rady odnośnie suchych karm. Mam Dobermana chorego na anemię autohemolityczną, jest na lekach i chce mu zmienić karmę.
Ze względu na moja prace nie mam czasu mu gotować, więc szukam lepszej karmy.
Obecnie moje dwa psy są na TOTW, smakuje im bardzo, ale Jożin to teraz zjadły wszystko co zobaczy. Nie wiem ile w składzie jest mięsa w tej karmie bo nie ma informacji. Szukam czegoś dobrej jakości bez żadnych wypełniaczy, konserwantów itp.

Zależy mi na dobrej karmie, nie szukam czegoś co ma 30 czy 50% mięsa w składzie i ryż. Jeśli chodzi o cenę to tak do 300 zł za 12-15kg. TOTW myślę, że jest całkiem dobre ale chciałabym coś bardziej sprawdzonego. Zwróciłam uwagę na kilka marek, może ktoś może nam doradzić, bo za dobrze to się nie znam na tych składach a tych karm nie znam.
Greenwoods, Almo Natur, Belcando, Defu Bio, Lupo Natur, Nutrivet, Simpsons Premium 80/20. Pewnie są jeszcze jakieś lepsze karmy, których nie wymieniłam. Moze ktoś nam doradzi? :-) chciałabym zmienić karmę jednemu psu lub obu. Drugi to owczarek holenderski więc też trochę waży i do tego jest alergikiem, zboża nie wchodzą w grę w ogóle.

Link to comment
Share on other sites

W kontekście wybranych przykładów niezbyt rozumiem, jakiemu celowi ma służyć zmiana. Jeżeli TOTW (która jest naprawdę przyzwoitą karmą) służy Twoim psom, chętnie ją jedzą i dobrze przyswajają to po co chcesz je przestawiać na inną? Są jakieś powody weterynaryjne? Zmienił się poziom aktywności zwierzaków? Jeżeli takie są powody Twojej decyzji to napisz, proszę - od tego zależy wybór karmy, a podane przykłady są "od sasa do lasa".

W innym wątku piszesz, że organizm psa jest w tej chwili obciążony walką z poważną chorobą. Czy to na pewno właściwy moment, aby zapewniać mu dodatkowe atrakcje związane ze zmianą karmy, o ile nie wynika ona z powodów medycznych? - może warto skonsultować to z wetem.

 

Sporo z wymienionych produktów to zbożówki, które lepsze od TOTW raczej nie będą (Belcando - 40% ryżu, który jest pierwszą pozycją składu, mąka owsiana; Almo - ryż na pierwszym miejscu, mąka kukurydziana; Greenwoods - biały ryż, brązowy ryż, jęczmień). 

Co do karm "organicznych" i "holistycznych" typu Defu Bio - ja jestem nastawiona sceptycznie wobec dopłacania grubych pieniędzy za deklarację "z ekologicznych upraw". Skład (pomijając parametr "bio") - przeciętny. Nie musi to oczywiście oznaczać, że kto inny nie będzie zachwycony :)

Inną półką jest Nutrivet czy Simpsons - to karmy wysokomięsne, bez zbóż, co zresztą znajduje odzwierciedlenie w cenie. Podobnej klasy produktami są w wersji nieco uboższej Acana i bogatszej - Orijen; także np. Whitewolf (który - z uwagi na kompozycje smakowe - często przydaje się alergikom). Niektóre psy reagują na nie znakomicie, niektórym przestawienie się na taką dobroć inwentarza i unormowanie układu pokarmowego zajmuje naprawdę dużo czasu (zwłaszcza zwierzętom przyzwyczajonym do większego udziału wypełniaczy w pokarmie).

Link to comment
Share on other sites

Właśnie rzecz w tym, że miałam mu zmienić karmę na gotowane jedzenie, a na starcie dostaliśmy od weta specific dietę wątrobową. Weterynarze w ogóle odradzali mi suchą karmę dla niego. Tylko, że ja nie mam czasu na gotowanie bo za dużo pracuje.
Myślałam o powrocie do barf, ale nie chce go teraz obciążać takimi zmianami. Chociaż po cyklosporynie czuje się dużo lepiej. Chciałbym go trochę lepiej odżywiać, na zmiany karmy zawsze reagował całkiem dobrze a wiem, że można zrobić to stopniowo bo z dnia na dzień mu nie podam czegoś innego.

Link to comment
Share on other sites

Najbardziej odżywcze dla chorego psa jest mięso.Jeśli wet zalecił karmić psa gotowanym to pomyśl jednak o przestawieniu psa na surowe (myślę że nie będzie dużego problemu ze strony psa),Jest to najbardziej delikatny i strawny rodzaj pokarmu co jest rzeczą najważniejszą przy chorym organizmie.Karma sucha jaka by nie była,nawet ta składnikowo najlepsza zawsze pozostanie dietą sztucznie stworzoną a przez to dużo bardziej obciąża przewód pokarmowy w tym wątrobę.

Link to comment
Share on other sites

Myślałam żeby wrócić do diety barf, ale muszę więcej o tym poczytać bo poprzednim razem nie dostawał wszystkiego co powinien bo wybrzydzał, a teraz je wszystko :) wie, że sucha karma to nie to samo, jakoś patrze na te wszystkie składy i chyba jednak poszukam rzeźnika, to faktycznie jest dużo zdrowsze. Jednak muszę doczytać i ułożyć dobre jadłospisy :)

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, na czym polega specyfika diety i jej rola w tej chorobie, na którą cierpi Twój pies, ale skoro weci zalecili gotowane, to musi być powód - im się to nieczęsto zdarza ;)

Trzeba by przede wszystkim dowiedzieć się, o jakie składniki chodzi, dlaczego gotowana i jak gotowana.

Moim zdaniem sucha karma nigdy nie zastąpi jedzenia nieprzetworzonego a składy - składy to jest to, co producent musi napisać ubrane w jak najpiękniejsze słowa.

Jeśli barf wchodzi w rachubę, to przy takim przedziale cenowym, jaki podałaś dla suchej karmy (dla niemałego przecież psa), przypuszczam że możesz pozwolić sobie na gotowce barfowe - porcjowane mięso z kością, z podrobami, z warzywami. Jest już szeroka oferta na rynku. Kwestia zamrażarki, żeby mieć gdzie to trzymać.

Link to comment
Share on other sites

Ooo, są jeszcze weterynarze, którzy obronną ręką wyszli z prania mózgu urządzanego na szkoleniach przez koncerny? Normalnie, wiara w ludzi mi wraca :)

 

Kurczę, może powinniśmy zacząć współczuć Twoim psom, skoro dopiero z internetów dowiadujesz się, że na świecie są samodzielnie myślący weterynarze ;)

A serio - co wejdę na jakiś wątek na dogo... niemal wszędzie to samo: weci głupi, behawioryści, głupi, szkoleniowcy głupi... tylko dogomaniacy oświeceni. Mniej wyższości. Odrobinę pokory. Błagam. 

Tym bardziej, że to nawet nie jest wątek o kompetencjach wetów.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry, tak wyszło, bo akurat jestem mocno zbulwersowana publicznie wyrażanymi poglądami wetów-dietetykow z SGGW, utrzymanych w tonie - tylko karma i może być Pedigree. Nasz wet nie handluje karmą wcale - wiem, że są dobrzy weci :) Chciałam tylko wyrazić opinię, że skoro się na takich trafiło, to super i może warto ich posłuchać z tym żywieniem.

Link to comment
Share on other sites

No niestety ale jeżeli chodzi o dietę psią to najczęściej veci jednym głosem mówią kupić dobrze zbilansowaną suchą karmę, jak pies chory to taką a taką. Również tak usłyszałam przy podwyższonym moczniku i nie posłuchałam od razu powiedziałam stanowcze nie, pies nadal na gotowanym, chrupki okresowo, parametry w normie. Nie każdy vet jest dietetykiem i hobbystą we wdrażaniu się w różne diety. Robi to co do niego należy jak tylko umie najlepiej a że przy okazji namawia na suchą karmę to inna sprawa, tak jest łatwiej ;)

Link to comment
Share on other sites

Sorry, tak wyszło, bo akurat jestem mocno zbulwersowana publicznie wyrażanymi poglądami wetów-dietetykow z SGGW, utrzymanych w tonie - tylko karma i może być Pedigree. Nasz wet nie handluje karmą wcale - wiem, że są dobrzy weci :) Chciałam tylko wyrazić opinię, że skoro się na takich trafiło, to super i może warto ich posłuchać z tym żywieniem.

 

O kurczaki blade... trochę w szoku jestem :)

Link to comment
Share on other sites

Hehe coś w tym jest, nam zawsze Weci polecali ich cudowne karmy z kukurydzą na pierwszym planie. Ale po przestudiowaniu kilkunastu składów próbowaliśmy wszystkich z górnej półki. Jożin za to nie chciał żadnej jeść poza chrupeczkami dla mini ras ???? jak przywiozlam grugiego psa to wzięłam TOTW, bo ona tylko to mogła jeść, typowa alergiczka.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...