Jump to content
Dogomania

co to za rasa ?


pluszu

Recommended Posts

Wszyscy się śmieją, ald parę słów wyjaśnienia by się przydało. Jeśli ktoś ma rejestrowaną hodowlę, to szczeniętom zostaje wystawiona metryczka, jako dowód ich pochodzenia. Jeśli ktoś bez rejestracji rozmnoży rasową parę, szczenięta nie mają prawa mieć metryki, czyli nie mają potwierdzonego pochodzenia. Taki pies w świetle przepisów nie jest psem rasowym. W opinii hodowcy jest to "pies rasowy nierodowodowy". W opinii właściciela - to już zależy od właściciela. Psiaka po rasowych rodzicach (lub takich "nierodowodowych") zwykle określa się jako psa w typie tej rasy. Podobnie zresztą jak psa po jednym rasowym rodzicu (czyli z reguły matka rasowa, ojciec nieznany) też często się tak określa jeśli wyglądem rasę przypomina (choć tu można się spotkać z określeniem mieszaniec w typie rasy). Psisko ze zdjęcia z kształtu i postawy wygląda jak shar-pei, choć ma dość mało fałdek (to moja opinia, ale z tego co słyszałam, zależnie od linii różny jest stopień pofałdowania). Jeśli pies nie ma metryki, to jest to jak najbardziej pies w typie shar-pei.

Link to comment
Share on other sites

Pytanie czy rodzice Sharm pei oboje? To że bez metryki to już wiadome!

Po pierwsze zerknij we wzorzec shar peia. Waga którą osiągnął w wieku 5 miesięcy to już dolna granica dorosłego shar peia.
Po drugie wymiary które podałeś: 40 a 50 cm to kolosalna różnica. Jeśli bliżej do 50 cm to patrz "po pierwsze" ;)
Po trzecie mam wątpliwości co do jego wieku. Shar pei z rodowodem w wieku 5 miesiecy wygląda bardziej szczeniakowato. Oglądnij zdjęcia w google choćby.
Po czwarte...fajny jest :) trochę coś pomiędzy shar peiem bone-mouth (czyli pierwotnym) a obecnym wzorcem.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...