Jump to content
Dogomania

Quincy, Hiro i Masza - Norweska przygoda


jolkablaszczyk

Recommended Posts

Miałam najpierw 15 lat ONki a potem i do teraz czyli ponad 36 lat rottki i nie powiedziałabym, że mają podobne charaktery. Zresztą zmieniliśmy rasę w czasie, kiedy zaczęto degenerować ONki i fizycznie i psychicznie, może te staroniemieckie zachowały prawidłowe nie tylko urodę ale i psychikę.

Quincy jest śliczna i mam nadzieję, że również mądra bo owczarki nadal kochami cieszę się, że zachowały się te normalne.

Niestety ze względu na mój wiek większe psy odpadają, mam jeszcze ostatnią rottkę, ktora ma już 13,5 roku co jest cudem bo dotychczas tylko jedna sunia dożyła mi 11 lat i 8 m-cy, pozostałeżyły maksymalnie 11 lat a niuektore i dużo krócej bo zabijał je rak.

A ta tylko starczo chudnie, ma zanik mięśni i coraz słabiej chodzi ale jeszcze chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Tu takie porównanie, ale o angielsku

https://m.dogspot.in/german-shepherd-dog-alsatian-vs-rottweiler-compare/

A tu głupie tłumaczenie google,

Ochrona potencjału to chyba Stróżowanie 

https://translate.google.com/translate?hl=co&sl=auto&tl=pl&u=https%3A%2F%2Fm.dogspot.in%2Fgerman-shepherd-dog-alsatian-vs-rottweiler-compare%2F

ON lepszy jeśli dzieci, inne zwierzęta, inne psy, ale częściej u weterynarza

 Rotek ciut więcej zabawowy,  bardziej lubi wodę, pb z tyciem

Link to comment
Share on other sites

Ja ich jakoś specjalnie nie porównuje bo i po co? Każde jest w innym wieku i to już tworzy spore różnice a co dopiero mówić o predyspozycjach zarówno osobniczych jak i tych "rasowych". Do tego dochodzi psi charakter, który z rasą i  wiekiem ma niewiele wspólnego i naprawdę takie porównywanie niewiele wnosi.  Mam po jednym egzemplarzu każdej rasy a to zdecydowanie za mało by móc oceniać czy porównywać.. gdybym miała hodowlę i kilka czy kilkanaście osobników każdej rasy to może były by widoczne jakieś punkty wspólne poszczególnych osobników, ale tak.... nie ma to sensu bo jest to całkowicie nie miarodajne :)

A u nas zima... zima na całego.... mamy już tak z pół metra śniegu... także białe szaleństwo w pełni. Quincy bardzo się podoba odśnieżanie, tzn stara się łapać zawartość każdej łopaty wyrzucanej w powietrze.... dodatkowo nabrała trochę głupiego nawyku gapienia się na stopy idącej osoby bo może ów buty zaczną wykopywać śnieg w powietrze.... a jak nie to kopie koło stóp chcąc ów reakcję wywołać...  także tego mamy naszą pierwszą owczarkową fiksację.. wychodzi na dwór tylko po to by ktoś jej ten śnieg wprawiał w ruch i aby ona go mogła łapać.... :D  szybkie siku i kupa i cała jest już skupiona na śnieżnych wygłupach :) Hiro za to lubi atakować samą łopatę... staje na niej łapami i chce złapać trzonek by móc z tą łopatą w pysku uciekać.... No i Hiruś uwielbia się do śniegu przytulać i się weń wycierać... zwłaszcza pysk i łeb...

Póki co zdjęcia  z wczoraj. tzn w nocy jeszcze cały czas padał śnieg więc dziś jest go zdecydowanie więcej   :) ale jeszcze jest za ciemno by iść robić nowe zdjęcia..

DSC_0006.JPG

DSC_0026.JPG

DSC_0033.JPG

DSC_0043.JPG

DSC_0054.JPG

DSC_0162.JPG

DSC_0177.JPG

DSC_0185.JPG

DSC_0232.JPG

DSC_0240.JPG

DSC_0247.JPG

DSC_0306.JPG

DSC_0311.JPG

DSC_0324.JPG

DSC_0363.JPG

DSC_0381.JPG

DSC_0421.JPG

DSC_0463.JPG

DSC_0652.JPG

DSC_0672.JPG

DSC_0723.JPG

DSC_0732.JPG

DSC_0767.JPG

DSC_0785.JPG

DSC_0863.JPG

Link to comment
Share on other sites

Miałam ONki 15 lat, rottki już 36 i niestety uważam, że rottki są i dużo inteligentniejsze i dużo łagodniejsze w stosunku do słabszych istot. Problemu z tyciem nigdy nie miałam.

Poza tym ludzie chcą, żeby owczarki wyszkolone wykonywaly bezwzglednie wszystkie rozkazy, nawet te głupie. Jak każą zaatakować nawet własną rodzinę to pies ma wykonać a nie myśleć. To idiotyzm. Rottweiler myśli, wyczuwa i ocenia autentyczne zagrożenie ze strony przeciwnika i nie da się poszczuć bez potrzeby.

Miualam psa z wyszkoleniem policyjnym POII i na wystawach robiłam z nim pokazówki - rozmawiałam z obcym człowiekiem, mówiłam mu "bierz" a pies patrzyl na mnie zdziwiony z pytaniem w oczach "a po co?" bo człowiek był spokojny. Ale gdyby ten człowiek pomyślał, żeby zrobić mi krzywdę nie musiałabym nic mówić a pies napewno by go powstrzymał, nie zagryzając od razu.

A owczarek wykonałby rozkaz natychmiast tylko po co.

Link to comment
Share on other sites

Mnie też zauroczyło to jaśniejsze oko u mamy Quincy, bo to po niej te jasne oko ma. Ten kolor oczu zawsze mi się podobał u psów, może dlatego że taki kolor i jeszcze jaśniejszy mają wilki. Tak czy siak mimo iż one (te jasne oczy) wg wzorca nie są cechą pożądaną to ja jestem z tych jasnych oczu bardzo zadowolona. Do tego stopnia, że jak będę się chciała dopsić owczarkiem za jakiś czas to będę tego jasnego oka poszukiwać. :)

Trzymajcie kciuki za Maszkę. Dziś rano zauważyłam, że ma zapuchniętą mordę, prawą stronę bardziej, lewą mniej... jutro mam nadzieję, wet nas przyjmie i zobaczy co się dzieje. Ona ma spore już przerosty dziąseł, no ale z wiekiem tak się u psów dzieje, ale jej dodatkowo na te dziąsła chyba zaczął wchodzić kamień .. i chyba stąd ta opuchlizna... nie jestem pewna, mam nadzieję, że wet nam coś na to zaradzi, zwłaszcza, że ja w środę lecę do Polski na 9 dni i nie chcę Bartkowi chorej Maszki zostawiać.... bo jak tu święta miło spędzać jak piesio chory i pewnie cierpiący... :(

Sama Maszka zachowuje się absolutnie normalnie, je pije, dużo śpi.

Link to comment
Share on other sites

Wet żadnej opuchlizny nie stwierdził... Maszka dostała tylko krople na to oczko z pypciem bo ma mocno zaczerwienioną rogówkę. Zważyłam przy okazji obie dziewczyny. Masza ma 48 kg a Quincy 38kg. 

 

Weimary rzeczywiście te oczy mają aż jakby wyblakłe.  Te oczy miodowe mają to do siebie, że są nieodgadnione, takie zimne, z których nie można nic wyczytać. Ale właśnie to mi się w nich podoba. Z tych oczu nie wyczytasz co siedzi w psiej głowie :) co najwyżej widać jednego wielkiego chochlika :D Są nieprzeniknione i nieprzejednane. Jedynie z wielkości źrenicy można wyczytać psie emocje jak ma to jasne oko no i  oczywiście z reszty ciała typu pysk, uszy czy postawa ciała... ale oczy - mur :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...