Jump to content
Dogomania

Quincy, Hiro i Masza - Norweska przygoda


jolkablaszczyk

Recommended Posts

Nie ma to jak promowanie Norwegii :P
Jednak dzięki - zawsze to jakiś obraz bardziej adekwatny niż zdjecia krajobrazów - choć one sa naprawdę piękne ;)

 wiesz co... ładnie to tu tylko wygląda i to taka moje jedyna odskocznia te wycieczki po górach i plażach, no poza psami... mieszka sie jak wszędzie indziej... jest napewno mniejszy wyścig szczurów niz w PL, my żyjemy teraz skromnie ale mimo to spokojniej niz w PL... życie w Polsce to ciagła walka z miesiaca na miesiąc tu tego tak nie czuć. A zdjęciami zawsze można oko nacieszyć :)

Link to comment
Share on other sites

Cześć! Nie ukrywam, przyciągnął mnie rottek, molosy to 'moja' grupa. Do tego Hiro jest pięknym przedstawcielem rasy, świetna budowa i coś co mi się najbardiej podoba to wydłużona kufa (co ci jeszcze nie raz pochwalę). Typ rottka, który bym chciała mieć. Malamut też urodziwy, ale to nie moja bajka, więc wybacz, że zachwytów będzie więcej w kierunku młodego :)

 

A ja mam jeszcze pytanie odnośnie Norwegii. Nie mieliście żadnych problemów z psami w wynajmowanym mieszkniu? Wiele się słyszy o histerii Skandynawów pod tym względem. Zbieranie podpisów sąsiadów, nie mówiąc już o właścicielu mieszkania, konsekwencje za wpadki, typu hałas, pies bez smyczy. Najwięcej mówiono mi o Szwecji, więc nie wiem jak jest do końca w sąsiednich państwach.

 

Ach i piękne zdjęcia, aż kusi, żeby ukraść, wywołać i powiesić na ścianie, coś niesamowitego :D

Link to comment
Share on other sites

Cześć! Nie ukrywam, przyciągnął mnie rottek, molosy to 'moja' grupa. Do tego Hiro jest pięknym przedstawcielem rasy, świetna budowa i coś co mi się najbardiej podoba to wydłużona kufa (co ci jeszcze nie raz pochwalę). Typ rottka, który bym chciała mieć. Malamut też urodziwy, ale to nie moja bajka, więc wybacz, że zachwytów będzie więcej w kierunku młodego :)

 

A ja mam jeszcze pytanie odnośnie Norwegii. Nie mieliście żadnych problemów z psami w wynajmowanym mieszkniu? Wiele się słyszy o histerii Skandynawów pod tym względem. Zbieranie podpisów sąsiadów, nie mówiąc już o właścicielu mieszkania, konsekwencje za wpadki, typu hałas, pies bez smyczy. Najwięcej mówiono mi o Szwecji, więc nie wiem jak jest do końca w sąsiednich państwach.

 

Ach i piękne zdjęcia, aż kusi, żeby ukraść, wywołać i powiesić na ścianie, coś niesamowitego :D

 

 

Witam Cię serdecznie :)

Cieszę sie, że Hiro Ci sie podoba, sami jesteśmy z TZ'tem ciekawi co nam z niego wyrośnie bo co chwila rośnie mu co innego.. a to głowa a to łapy sie wydłużają a to szczęka rozrasta .. a to obrożę trzeba wydłużyć bo sie ciasnawa robi  bo kark się poszerza tip :) 

Co do Norwegii to rzeczywiście ciężko znaleźć mieszkanie do wynajmu gdzie można mieć psa lub jakiekolwiek inne zwierzę, nam to zajęło ponad dwa miesiace. Co do podpisów innych współmieszkańców to funkcjonuje to tylko na zamkniętych osiedlach albo blokach, w zwykłych domkach to nie. Nam sie udało bo właściciele domu chcieli kogos ze zwierzakiem bo ich dzieci bardzo lubią zwierzęta, zwłaszcza córka. Takze pies był w tym momencie plusem, nie minusem :) ale to malo kiedy sie zdaża. 90% ogłoszeń jest obwarowana brakiem zwierząt jako jednym z głównych warunków... takze jest ciężko.... jak sie wprowadzaliśmy to mieliśmy Maszę i świnkę morską, Paprocha. Pamietam jak szłam sie zapytać właścicieli czy możemy kupic sobie szczeniaka.... odp właściciela "Your life, Your biznes" :) i tle :) także naprawdę nam sie udało a teraz dzieci właściciela nam z psami na spacery wychodzą :) 

My sie czasem ich kotem  i świnką morską opiekujemy jak jadą na jakiś urlop czy wakacje. 

Dziękuję również za pochwałę odnośnie zdjęć... 

Pozdrawiam serdecznie: Jola.

Link to comment
Share on other sites

My również się przywitamy!  :) Psiska przepiękne, ale widoki to mnie powaliły na kolana... A i same zdjęcia bardzo ładne!

Dzięki Hiro sobie przypomniałam jak wyglądał mój Młody na zdjęciach - przypominał nieco szczenię rottka, chyba że było widać jaki jest wysoki (np. w porównaniu z basenji) i już podobieństwo znikało.  :P Z Hiro bardzo ładny malec, tak jak już ktoś wspomniał, kufa wręcz idealna. Ciekawe co z łobuziaka wyrośnie.

Link to comment
Share on other sites

Dziękujemy i również się witamy na naszym wątku :)

Norwegia jest bardzo urokliwym krajem więc w sumie gdzie się nie ruszysz to wszędzie ładnie. Także jeśli ktoś tu nie mieszka i nie jest juz znudzony tymi widokami to rzeczywiście przyjemnie się ogląda :)

 

Dziś wybrałam się na poranny spacer z aparatem. Pogoda w miarę dopisała, więc poszliśmy popluskać się w pobliskiej rzeczce. 

Jako iż hiro raczej należy do tych lękliwych i wycofanych to bardzo mi zależało by jednak polubił wodę. Na początku podchodził jak do jeża, do morskich fal w ogóle jeszcze nie ma przekonania i bardzo pilnuje by łam nie zamoczyć o tyle do rzeczki nabrał już większej ufności i np dziś tak sobie brykał

 

DSC_0094.JPG

 

 

DSC_0107.JPG

 

 

DSC_0124.JPG

 

 

DSC_0127.JPG

 

 

DSC_0134.JPG

Link to comment
Share on other sites

Guest TyŚka

To wszystko, co piszesz o Skandynawii jest mocno ciekawe, bo do tej pory miałam w głowie obraz świadomych potrzeb zwierząt ludzi, miłośników przyrody i zwierząt, a teraz nagle cały mój światopogląd runie w gruzach :p.

Jak super skacze w wodzie, niczym jakaś rybka :)
Masza nie pływa?

Link to comment
Share on other sites

może oni to uznają za jakąś metode w ich surowym wikingowym rozumowaniu, bo po prostu zwierze nie cierpi, nie tuła sie nie jest skazywane na porzucenie czy schronisko.. może dla nich to najmiensze zło jak się jo zabija.... mówię tu o domowych zwierzakach... a co do zwierzyny leśnej, czy fok, no to oni te foki wybijeli kilka ładnych lat temu bo ponoć chore były i bali sie zarazy było ich za dużo....  ptaki tez przenoszą choroby i zarazki więc zbyt duża populacja terz jest zagrożeniem.... więc można doszukać sie w tym jakiegoś sensu i logiki.... 

ale ogólnie nie ma tu patologii, nikt tych zwierząt nie maltretuje nie szykanuje ... jak ktos ma już psa to o niego dba choć widac różnice, że są osoby tylko mające psa i są takie które  rzeczywiście gdzieś mają tą pasje i coś z tym psem robią.... jest mnóstwo psow ozodobnych i do towarzystwa i jest sporo sportowych, mysliwskich, łowiectwo jest tu dość popularne zwłaszcza wśród starszego pokolenia norwegów.

 

Masza lubi czasem popływac, jeśli ma ku temu warunki, tzn jest odpowiednia głębokość. Tu rzeczka płytka to nie było na to szans. Najczęściej jednak lubi po prostu zanużyć się po łopatki i sobie pobrodzić :)

Link to comment
Share on other sites

Z tą bezdomnością zwierząt to myślę, że w każdym kraju jest jakiś problem. W Norwegii taki, że zabijają, u nas taki, że trzyma się przy życiu za wszelką cenę, nawet jakby to życie miało być koszmarem. Ostatecznie i tak źle i tak niedobrze, zawsze ktoś będzie niezadowolony i zawsze będą, w pewnym stopniu, cierpiały na tym zwierzęta.

A powiedz jak jest np. z przepisami dotyczącymi tego kiedy pies musi być na smyczy czy w kagańcu? Jak ogólnie ludzie reagują na psy? Uważasz, że ludzie w Norwegii jacyś bardziej uświadomieni są? 

 

Basior się już z Hiro robi! :)

Link to comment
Share on other sites

 

A powiedz jak jest np. z przepisami dotyczącymi tego kiedy pies musi być na smyczy czy w kagańcu? Jak ogólnie ludzie reagują na psy? Uważasz, że ludzie w Norwegii jacyś bardziej uświadomieni są? 

 

Basior się już z Hiro robi! :)

 

No tu to zależy od komuny.. tzn miasta, okręgu. Np na wyspach gdzie są owce jest całoroczny obowiązek trzymania psów  na smyczy. w mieście jest bodajże obowiązek od kwietnia do listopada. Psów w kagańcach praktycznie tu nie spotykam, w autobusach czy na promach też nie. Nie trzeba po prostu bo tu wychodzą z założenia jak pies jejst między ludxmi to widocznie jest na tyle zsocjalizowany, że nie stwarza zagrożenia.  No mamy tu te kilka wybiegów dla psów i tam można psa spuszczać cały rok. Ale widze w praktyce, że niektóre psy biegaja luzem jak są grzeczne i odwoływalne. Ale wiem, że Politi może się przyczepić. Więc jak ktoś spuszcza to albo w miejsce gdzie politi nie zagląda, jest malo ludzi i nikt ich nie wezwie itp.. no wiadomo trzeba uważać ale da radę psa wybiegac luzem jak masz mniej ludną okolicę. Ja burki często zabieram na łąki pod siano kiszonkę, wielkie połacie zielonej trawy nie ogrodzone... tyle, że jest bezpiecznie bo te akurat łąki są koło autostrady więc autostrada jest szczelnie odgrodzona, że jeż się nie przeciśnie :) 

No więc jak idę z psami na spacer 5, 6 rano to je spuszczam bo szybciej mi sie załatwią... idę nad rzeczke i maja te 10, 15 minut dla siebie luzu, jak bliżej południa widzę, że Hiro roznosi energia to zabieram na te łąki i tam mogą sie wyszaleć i spuścić parę. Wieczorny spacer juz często tylko smyczowy bo wszedzie gdzie park, ścieżka i troche trawy to są przeważnie sapcerowicze, i rowerzyści... 

Link to comment
Share on other sites

Guest TyŚka

Dzięki Tobie wiem, że mieszkanie w Norwegii to nie dla mnie, choć naprawdę swego czasu mocno mnie ciągnęło tam ;)

 

Hiro coraz dostojniejszy się robi.

Link to comment
Share on other sites

heh, dzięki za odwiedzinki cioteczki :) mnie tu wkurw łapie jak wchodze bo dogo zawalone reklamami i nie mogę sobie z tym poradzić.... 10 minut trace żeby poczekać aż sie wszystkie rekalmy pootwieraja i je pozamykam.. i tak co stronę zmianiam, klikam to nowe zastepy reklam.... masakra jakaś... oszaleć mozna.... 

Dzis kupiłam wreszcie furminator dla hiro bo nie mogłam się u[porać z jego futrem... wyczesałam sporą kopę matowego podszerstka więc teraz pies wygląda jakby ktoś go polakierował... :D no i w domu mniej się tego walać będzie.. ja mam jasne panele więc jego szkuty widac wszędzie.... choć Maszy wiadomo też nie brakuje.

 

DSC_0078.JPG

 

DSC_0082.JPG

 

DSC_0094.JPG

 

DSC_0100.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...