Jump to content
Dogomania

Zmiana diety - jaka karma?


maja07505

Recommended Posts

To mój pierwszy post na forum więc witam wszystkich serdecznie.

 

Mam 5-letnią suczkę rasy Cocer Spaniel. 

 

Tekila parę dni temu miała operację, mastektomię ze sterylizacją. Wiem, że wiele osób uważa, że zmiana karmy po sterylizacji nie jest konieczna ale w naszym przypadku trzeba. Przedoperacyjne badanie USG wykazało, że nerka (bo jest tylko jedna) nie jest w stanie idealnym i możliwe, że za kilka lat Tekila będzie miała niewydolność tej nerki. Wiem, że główną przyczyną tycia po sterylizacji jest brak ruchu, nawet przy karmieniu takim samym jak przed zabiegiem, ale więcej ruchu niż dotychczas (tj. max pół godziny spacerku dziennie) nie mogę jej zafundować, bo ma niedowład nóżki i dłuższe spacery bądź bieg sprawiają jej ból. 

 

Stąd konieczność zmiany karmy. 

 

Bardzo proszę, polećcie mi jakieś konkretne karmy, albo powiedzcie jakich składników szukać na opakowaniu lub co powinnam jej gotować, żeby nie zaszkodzić nerce i żeby nie przytyła. 

 

Wiem, że są specjalne karmy dedykowane dla suczek po sterylizacji ale te są bardzo drogie i nie wchodzą w rachubę, więc jeśli macie jakieś w miarę dobre (do 15zł za 1kg) to proszę o informacje. 

Link to comment
Share on other sites

Tak, mocz, krew i jeszcze badanie USG co pół roku.

Póki nie zajdzie taka konieczność nie będę kupować specjalistycznej karmy na nerki. Do tej pory Tekila dostawała karmę z supermarketu, która (co sobie uświadomiłam po badaniach przedoperacyjnych) jest z pewnością mało zdrowa i źle wpływa na nerkę. Więc dopóki karma renal nie będzie konieczna chcę jej podawać jakąś zwykłą, ale zdrową i tak zbilansowaną, by przy ograniczonym ruchu nie przytyła. Obawiam się tego bo cocer spaniele mają tendencję to tycia, to plus sterylizacja plus brak ruchu...
 

Link to comment
Share on other sites

Może http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dla_psa_sucha/eukanuba/special_care/47814 ...?

Kosztuje ok.11zł/kg, a ma nienajgorszy skład.

Nie zawiera barwników, aromatów i sztuczbych konserwantów.

 

Ja swoją grubaśnicę odchudzałam i m.in. na tej karmie dobrze nam szło (może np. przez brak kukurydzy...?).

Tylko zapytaj weta, czy 22% białka jest wartością do przyjęcia dla nerkowca.

 

Życzę zdrówka! :)

 

PS.

Jak patrzysz na cenę, to przeliczaj na dzienne zapotrzebowanie, bo wyjdzie Ci drożej, jak tańsza karma na krócej starczy. ;]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Totalnie, karma, która ma w składzie około 25-30% świeżego mięsa, czyli pod odliczeniu wody, która z niej zniknie w procesie produkcji, to będzie ile faktycznie, 5% mięsa w suchej masie? Mniej?

A dodatkowo to przecież nie jest samo porządnej jakości mięso, tylko też produkty pochodzenia zwierzęcego - czyli wełna, kopytka, piórka i inne niedopuszczone do obrotu na rynku ludzkiego pożywienia smakowitości.

Na rynku jest wiele lepszych karm i wiele lepszych firm, które nie stosują tak upierdliwych form reklamy jak ta powyżej.

Link to comment
Share on other sites

Dla psa z takimi schorzeniami powinna być podawana karma specjalistyczna, może warto skonsultować się z weterynarzem aby pomógł coś dobrać. Artemis fresh mix jest jedną z lepszych zdrowych karm, nie jest to karma z tego co mi wiadomo przeznaczona typowo dla nerkowców, ale czytałem, ze należy do karm holistycznych i jest jedną ze zdrowszych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...