Jump to content
Dogomania

szczeniak a sikanie w domu


denti469

Recommended Posts

Mamy dziwna sytuacje. Szczeniak troche poonad dwa miesiace :) sika w domu , mamy rozlozone podklady w przedpokoju ale  złośliwie sika obok nich. Na dworze załatwia sie  bez problemu także. A najlepsze jest  to ze jak nas nie ma to idealnie sika tylko na podklad. Niech mi ktos wyjasni jak to ogarnac :D

 

Oczywiscie jak nasika  jakims cudem na podkład dostaje  tyle pochwał i miziania ze az  sie pokłada z radości wiec kojarzy ze tam jest ok. Jak robi na  dywan mowimy stanowczo Nie <-- ale nic sobie z tego nie robi. 

Link to comment
Share on other sites

ja miałam szczeniaka który jak już sikał w domu to tylko na dywan lub inne miejsca i dokładnie w tych miejscach kładłam mate
nawet cały dywan byłw matach potem mat było coraz mniej aż w końcu załapał o co chodzi

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Szczeniak nie sika na złość. Dziecko też nie na złość matce sika przy zmianie pieluchy. Szczeniak dwumiesięczny, gdyby był z matką, sikałby tam gdzie stoi, instynktownie jeszcze nie szukałby miejsca dalej.
Szczeniak sam z siebie nie rozumie najbardziej stanowczego "NIE". Odczuwa nasze napięcie czy gniew w głosie, ale nie wie, czego to dotyczy. Znaczenia ludzkich słów i ludzkich wymagań uczy się powoli i z ogromnym wysiłkiem, kojarząc wydawane przez nas dźwięki z sytuacją lub czynnością. I nie jest w stanie zapamietać wszystkich słów używanych przez nas na co dzień ani rozumieć ich znaczenia w innych sytuacjach, w innym kontekście, w pełnych zdaniach ani w zdaniach przeczących. A my nie zawsze pomagamy szczeniakowi zrozumieć o co nam chodzi.

Skąd to oczekiwanie, aby szczeniak sam z siebie rozumiał ludzkie słowa? Nie używał ich przecież w komunikacji ze swoją matką i rodzeństwem, prawda?

Link to comment
Share on other sites

No właśnie, dwumiesięczny szczeniak ma prawo sikać często i nie zawsze tam gdzie nam się to podoba. Dziecko leje w pieluchy i do dwóch lat i uważamy, że to normalne ale szczeniak - fe, jak on może, powinien być od razu dorosły, rozumieć ludzką mowę i trzymać wiele godzin. Niestety ja miałam niejeden zasikany dywan i jakoś to przeżyłam bo kocham psy i rozumiem ich potrzeby. No i nie uważam, że psie dziecko ma być od razu jak dorosły człowiek tylko staram się rozumieć jego możliwości i potrzeby. Wychowanie psa to co najmniej 1,5 roku ciężkiej pracy, cierpliwości i choć trochę wiedzy.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli szczeniak notorycznie sika na dywany to najpewniej dlatego, że czuje tam zapach moczu - czyli dywan nie został dokładnie wyczyszczony. Psy zwykle załatwiają się w te same miejsca, więc gdy czują zapach moczu na dywanie załatwiają się tam. A zapachy dobrze wsiąkają w dywany :) zwykłe mycie nie wystarczy. Radzę użyć preparatu usuwającego zapach moczu.

Zapraszam też na mój blog, właśnie powstał post o nauce czystości http://piesologia.blogspot.com/2015/05/nauka-czystosci-w-trzech-prostych.html
a tu jest też filmik https://www.youtube.com/watch?v=opPBecFusz0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

a to my znow  wracamy :D 

 

mamy podklady na przedpokoju jak wspomnialam. Ale niestety mloda sika  wszedzie  tylko nie tam gdy hjestesmy w domu a nie  trafimy z wyjsciem na dwor. Jak nas nie ma  robi siku na podklad. Kupy  jak jestesmy czy nas nie ma tez robi na podklad. Na dworzu tez zalatwia sie bez problemu. Jak to ogarnac by sikala na podklad jak jestesmy w domu? Oczywisci jak  zauwaze ze przysiada  to biore  i lece z nia na dwor ale  nie zawsze sie to udaje :(

Link to comment
Share on other sites

Być może zbyt stanowczo mówicie "NIE" jak załatwi się nie tam gdzie trzeba i po prostu się was boi? Najlepiej ignorować takie przypadki i chwalić tylko udane próby.
Uważaj też, żeby wyjącia na dwór nie były zbyt nerwowe...tzn nie łap psa w połowie załatwiania się. Lepiej wychodzić z nim częściej, by wszystko odbywało się spokojnie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam

Jestem tu nowa, pieska mamy drugi tydzien, ma okolo 10 tyg, wzielismy go ze schroniska i jestem naprawde zdumiona bo on nie sika ani nie robi kupy w domu w ogole, ale narazie jest cieplo i drzwi na dwor ma caly czas otwarte wiec moze dlatego woli na dwor ale i tak jestem z niego bardzo dumna, w ogole trafil nam sie bardzo madry egzemplarz :D ale moje pytanie jest takie do kiedy pieski zalatwiaja sie w nocy? bo jak rano wstajemy to sa 2 lub 3  kupki i siki :/ wiem ze to normalne u szczeniaka

Link to comment
Share on other sites

przyjmuje sie zasade  ze ile piesek ma miesiecy + 1 godzina tyle powinien wytrzymac :) wiec w twoim wypadku jeszcze troszke musisz uzbroic sie w cierpliwosc w nocy :) moj ma obecnie 3 miechy i troszke i nie zalatwia sie w nocy. Przesypia cala :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ale ze szczeniakiem trzeba w nocy wychodzić na dwór. Dla mnie było to ciężkie zadanie, bo mieszkam w kamienicy i parę pieter na dół trzeba schodzić. Co najmniej 2 razy w nocy trzeba wyjść. Dla osób które mają dom z podwórkiem to nie powinno stanowić żadnego problemu. Wynosiłam szczeniaka do 3 miesiąca, potem już wytrzymywała.

Link to comment
Share on other sites

Ale ze szczeniakiem trzeba w nocy wychodzić na dwór. Dla mnie było to ciężkie zadanie, bo mieszkam w kamienicy i parę pieter na dół trzeba schodzić. Co najmniej 2 razy w nocy trzeba wyjść. Dla osób które mają dom z podwórkiem to nie powinno stanowić żadnego problemu. Wynosiłam szczeniaka do 3 miesiąca, potem już wytrzymywała.


Według mnie nie trzeba, a nawet nie powinno się. Przynajmniej ja tego nie robiłam z żadnym ze swoich psów.
Z każdym ze szczeniaków wychodziłam jak najpóźniej wieczorem, czyli ok. 23, i potem dopiero rano ok. 6.
Moim zdaniem pies w nocy ma spać, tak samo szczyl - jeśli będziemy od początku uczyć go, że wychodzi w nocy 2-krotnie to myślę, że jesteśmy na prostej drodze do przyzwyczajenia go, że jest to normalką. W rezultacie dorosły pies będzie domagał się wyjść w nocy zamiast spać.
Link to comment
Share on other sites

dobra a u nas nadal  ten sam problem :)  aczkolwiek częściej zaczęła siusiać na mate i w przedpokoju na wykladzine  co zawęża troche pole manewru   :D A wykładzinę pierw  piore vanishem a potem spryskuje  urine  off  i co robi  potem  mloda jakies polgodziny pozniej leje znowu :P:P

 

zwariować mozna :)

Link to comment
Share on other sites

Czekunia a to ciekawe, bo ja wychodziłam z Szanti w nocy i bardzo szybko załapała, że należy się załatwiać na dworze a nie w domu. I jakoś nie mam problemów z tym by pies budził w nocy, że chce się załatwić. Do 3 miesiąca wychodziłam, a potem już ładnie przetrzymywała. Nie budziła, że chce się załatwić, ani nic. Małe szczenie powinno się wynosić na dwór ponieważ jest małe i potrzebuje co chwile się załatwić.

Ewentualnie można potem wprowadzić maty.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli w nocy się nie załatwiały to znaczy, że spokojnie wytrzymywały, ale jak się szczeniaki w nocy załatwiają to zwyczajnie nie dają rady przytrzymać i jak nie chcemy w domu smrodu i sprzątania to należy je wyprowadzać na dwór. Można tez zamykać szczenie tam gdzie śpi. W naszym przypadku była to sypialnia. Wtedy Szanti nie załatwiała się w ogóle bo nie chciała załatwiać się tam gdzie śpi.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

u nas problem z siusianiem gdzie popadnie  ograniczyliśmy do przedpokoju. Młoda jest  juz na tyle duza  ze  malo co jej sie  to juz zdarza  raz na dwa dni jak pani nie zdazy wyjsc :P Ale niestety nadal pies nie wolana dwor :(  Wyprowadzamy sie co 3 godziny.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...