Jump to content
Dogomania

Stary reproduktor


Elf1977

Recommended Posts

Mam pytanie.

W lipcu będę pierwszy raz kryła swoją suczkę. Mam do wyboru albo swojego psa, rocznego i niedoświadczonego (narwanego - możliwe tylko krycie warunkowe) albo doświadczonego reproduktora - jedenastoletniego - ojca wielu pięknych miotów. Oba krycia za darmo, więc finanse nie odgrywają tutaj żadnej  roli.

Czy ktoś ma doświadczenie ze starym reproduktorem i kryciem swojej suczki (suczka młoda - 2 lata)?

Może ktoś pomoże mi podjąć właściwą decyzję i podzieli się opinią.

Dodam, że starszy rasa długowieczna, więc może dożywać nawet do 18 lat. Wydaje mi się, że to też ma wpływ na efekt krycia. Młodszym psem wolałabym kryć, kiedy już dojrzeje i minie mu młodzieńcze ADHD, czyli gdy uzyska status pałnoprawnego reproduktora:-)

Link to comment
Share on other sites

a ja się dziś dowiedziałam że reproduktor FCI może kryć w każdym wieku - bo też mam 3 kandydatów jeden ma 3 lata - jeszcze nie krył żadnej suczki / drugi - ma 8lat / a trzeci - ma 11 lat
większość hodowców poleca mi najpierw żeby zrobiono badania nasienia psa
bo jeżeli pies jest aktywny rozrodczo to niema najmniejszego problemu

Link to comment
Share on other sites

Tak, przepraszam za dezinformację - obecnie dolna granica wieku to piętnaście miesięcy (12 pod warunkiem uzyskania odpowiednich kwalifikacji wystawowych), a górnej granicy nie ma :) Oczywiście pies musi też spełnić określone warunki zawarte w regulaminie.

Link to comment
Share on other sites

Przecież autorka wyraźnie napisała, że ma WARUNKOWE dopuszczenie do krycia.

W Regulaminie Hodowli Psów Rasowych ZKwP dopuszcza się krycie psem, który ukończył 12 miesięcy - pod warunkiem uzyskania w klasie młodzieży od co najmniej dwóch sędziów trzy oceny doskonałe, w tym jedną na międzynarodówce lub klubowej.

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie.

W lipcu będę pierwszy raz kryła swoją suczkę. Mam do wyboru albo swojego psa, rocznego i niedoświadczonego (narwanego - możliwe tylko krycie warunkowe) albo doświadczonego reproduktora - jedenastoletniego - ojca wielu pięknych miotów. Oba krycia za darmo, więc finanse nie odgrywają tutaj żadnej  roli.

Czy ktoś ma doświadczenie ze starym reproduktorem i kryciem swojej suczki (suczka młoda - 2 lata)?

Może ktoś pomoże mi podjąć właściwą decyzję i podzieli się opinią.

Dodam, że starszy rasa długowieczna, więc może dożywać nawet do 18 lat. Wydaje mi się, że to też ma wpływ na efekt krycia. Młodszym psem wolałabym kryć, kiedy już dojrzeje i minie mu młodzieńcze ADHD, czyli gdy uzyska status pałnoprawnego reproduktora:-)

Zastanowiłabym się PO CO kryć tą suczkę? Jakie cechy ma super, a nad jakimi chcę popracować? Co chcę osiągnąć przez to skojarzenie? Czy suczka naprawdę warta jest powielenia? Zobaczyłabym rodowód nieco dalej niż 4 pokolenia wstecz (wiele ras ma bazy rodowodowe) i poszukała informacji o przodkach (zwłaszcza o ich problemach). Dobre wybranie reproduktora wymaga czasu. Akurat finanse odgrywają najmniejszą rolę. Nie o to tu chodzi. Nie pojadę do darmowego psa, jeżeli z jakiś względów mi nie odpowiada. Z resztą uważam, że kryjąc należy zapłacić, bo tak jest uczciwie. Jestem w stanie dać żądaną kwotę, jeśli pies do którego jadę jest tego wart. :) Wiek nie jest kryterium (jak dla mnie). Tym bym się nie sugerowała. Oczywiście na krycie psim dzieckiem bym się nie zdecydowała, tylko bym poczekała (o ile piesek jest tego wart). Akurat na to składa się wiele, różnych przesłanek.

Sporo psów, nawet bardzo utytułowanych, nie koniecznie pasuje do KAŻDEJ suczki mającej uprawnienia hodowlane. :)

Mając małą wiedzę i doświadczenie poradziłabym się ludzi od lat zajmujących się rasą i mających w hodowli spore osiągnięcia. Pozdrawiam i życzę powodzenia w podejmowaniu decyzji. :)

Link to comment
Share on other sites

Moja suczka jest bardzo piękną reprezentantką rasy - jest podwójnym czempionem (młodzieżowym oraz dorosłym). Oba psy są również bardzo ładne - młodszy, choć dopiero skończył rok - ma wspaniałych rodziców - zwycięzców świata. Choć bardzo młody - świetnie rozpoczął karierę. Poza tym - to mój pies, jechałam po niego na drugi kawał świata.

Jeżeli chodzi o drugiego psa - jest również bardzo ładny, choć z pewnością nie aż tak urodziwy jak mój. Jest doświadczonym reproduktorem, stale czynnym (jeżeli tak modę się wyrazić), chciałam go wykorzystać so krycia ze względu na jego doświadczenie - wiadomo, że bardzo młody pies i młoda suka to nie zawsze dobry pomysł...Krycie mam za darmo, bo mam takie a nie inne związki z hodowcą  - nie będę wchodzić w szczegóły. Oczywiście, że nie chodzi tu o cenę krycia, wybrałam 2 najlepsze (potencjalnie) psy dla swojej suki.

Chodzi mi tylko o to, którym psem lepiej pokryć pierwszy raz? Akurat tak się złoyło, że oba psy, choć wybitne, są skrajnie różne, jeżeli chodzi o wiek - jeden ciut za młody (choć krycie warunkowe jak najbardziej jest możliwe), drugo ciut za stary(przynajmniej, jeśli chodzi o metrykę).

Link to comment
Share on other sites

Elf, oczywiście zrobisz jak uważasz za słuszne. Proponuję, poradź się hodowcy, skoro wszystkie 3 psy uważasz za "bardzo piękne". Widzę, że nie zrozumiałaś niestety o co mi chodzi. Szkoda. Myślę, że dobry hodowca powinien rozsądnie doradzić. :)

 

P.S. Widziałam Interchampiony, którymi nie pokryłabym nigdy. Nawet za dopłatą.

Link to comment
Share on other sites

Doceniam Twoją pracę hodowlaną i wierzę, że masz duże doświadczenie, lecz wydaje mi się, że Ty mnie nie zrozumiałaś. I że trochę mnie lekceważysz.

Z niewielkiej puli reproduktorów wybrałam dla swojej suki 2 najlepsze - pod względem charakteru i wyglądu. Nie mam dużego wyboru ze względu ma małą ilość psów, ale psy które wybrałam są zdrowe, w minimalnym stopniu odbiegają od wzorca, wszystkie bardzo wysoko były oceniane przez sędziów, na dodatek pochodzą z różnych linii hodowlanych. Młody pies, o którym piszę, choć skończył obecnie dopiero rok, jest najwybitniejszym reprezentantem swojej rasy w Polsce, tylko dlatego biorę go pod uwagę do warunkowego krycia.

Nie ja uważam te 3 psy za "bardzo piękne", oceny te są potwierdzone przez licznych sędziów na wystawach w Polsce i za granicą. Nie chodzi mi oczywiście o to, żeby chwalić się osiągnięciami swoich psów, lecz suczkę mam piękną  - szkoda byłoby zmarnować jej potencjał. Oczywiście także nie pokryłabym jej psem tylko dlatego, że jest interczempionem - szukałam dla niej odpowiedniego reproduktora prawie rok i czekałam na odpowiednie skojarzenie.

Oczekiwałam rady od ludzi, którzy mają większe doświadczenie niż ja, ponieważ jest mi ciężko dokonać wyboru. Jestem na początku swojej drogi, ale nie znaczy to, że jestem laikiem - do każdego kolejnego kroku przygotowuję się ze starannością i zaangażowanie,

Oczywiście z  zaprzyjaźnionymi hodowcami też problem konsultowałam - dla nich również to nie jest oczywiste.

Choć obserwowałam forum  - nie pisałam wcześniej - bałam się tego, co mnie spotkało, czyli potraktowania jak "głuptaska, który na niczym się nie zna"...

W każdym razie dziękuję za odpowiedzi,

pozdrawiam serdecznie

Link to comment
Share on other sites

Jestem starą hodowczynią. Ja wybralabym starszego psa na pierwsze krycie młodej suki, wg mnie roczny pies jest za młody, nie jest w pełni rozwinięty ani fizycznie ani psychicznie.

A starszy pies skoro jest sprawny, kryje dobrze, daje doskonałe potomstwo jest pewniejszy.  Też miałam reproduktora, pierwszy raz krył w wieku 18 m-cy na życzenie właścicielki suki ale suka była z kolei starsza od psa i doświadczona no i pies miał jednak więcej niż rok.

Link to comment
Share on other sites

Ja tez jestem za użyciem starszego reproduktora. Jest kilka powodów, które przekonują mnie do takiego wyboru, oczywiscie przy założeniu, że faktycznie jest to samiec pasujący do suczki pod wzgledem anatomicznym i charakterem :)

Po pierwsze faktycznie młodziutka sunie lepiej kryc psem doświadczonym. Po drugie po starszym piesku jest juz pewnie sporo potomstwa, po którym mozna ocenic jakie cechy przekazuje ojciec dzieciom. Trzeci powód jest taki, że starszy pies który bez trudu nadal kryje suczki musi być zdrowym, długowiecznym przedstawicielem swojej rasy, co jest jak najbardziej warte uwzględnienia w hodowli. Niestety sporo chorób (np. oczu) wyłazi po kilku latach życia kiedy rep w młodości zdażył juz pokryc kilka suczek i przekazać byc może złe geny :( Młodego pieska proponuje uzyć przy nastepnym miocie, po przebadaniu na choroby zagrażające danej rasie, o ile faktycznie rozwinie się tak by nadal pasował do tej własnie suni. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...