Jump to content
Dogomania

Zabawa - przeciąganie liny


REVOLUTION

Recommended Posts

Wiem, że wbrew pozorom podczas tej zabawy można popełnić dużo błędów i trzeba kierowac się określonymi zasadami, psiak musi znać dobrze komendy: trzymaj, puśc, czasem pozwalamy wygrać, co jeszcze? Jak psina nieraz warczy podczas zabawy to oznaka dużego pobudzenia, czy coś negatywnego? Co robicie jak psiak nie reaguje od razu na pusć?

Dziekuje z góry

Link to comment
Share on other sites

Jeśli mój pies nie reaguje na puść, to wyciagam smakołyk. Wtedy oczywiście puszcza, a ja zabieram zabawkę, chwalę i oczywiście daję ten smakołyk.

 

Warczeniem się w ogóle nie przejmuję, bo odróżniam "warczenie" w zabawie od takiego na poważnie.

Link to comment
Share on other sites

Mój zawsze warczy, ale to nie sa takie powarkiwania na serio, przeciez on wie, ze to zabawa:)) jak nie puszcza to albo smaczek albo tylko trzymam zabawke, odwracam glowe i czekam chwile az pies sie uspokoi. Powtarzam pusc i puszcza, potem mizianie albo smak w nagrode. Slyszalam tez gdzies, ze to nie jest dobra zabawa, ale jskos do mnie ta teoria nie przemawia. zadowolony pysk psa mowi mi co innego;)

Link to comment
Share on other sites

Moja młodsza warczy jak ogar piekielny, ale jest to oznaka świetnej zabawy. Ja w większości przypadków pozwalam wygrać, nie czasem. Puszczam szarpak i się oddalam, pies leci za mną i mi wciska - ale super, bawmy się jeszcze! "Puść" nam jakoś łatwo przyszło, w pewnej chwili unieruchamiałam zabawkę i jak pies zaczynał nawet minimalnie luzować szczęki podkładałam komendę, wzmacniałam, nagradzałam. U starszej suki wymieniałam na smaka po prostu, ale ona się gorzej kontroluje ogólnie. Jak nie puszcza to czekam w bezruchu, aż puści. Przy regularnym ćwiczeniu jest coraz lepiej. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U mnie wszystkie zabawki leżą na ziemi i Szanti się nimi bawi, co jakiś czas przynosi zabawkę by jej rzucić, albo się poprzeciągać, zawsze daje jej wygrywać to zaraz wciska mi ją ponownie w ręce i cieszy się niesamowicie. Kiedy ja wygram, ona wie, że zaraz jej rzucę, to zanim rzucę, ona już biegnie xD

Rzucam jej i ona leci, łapie i przynosi. Zachęcanie do zabawy jest bezproblemowe, wystarczy, że chwycę szarpak do reki, a ona już jest gotowa ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Gdzieś czytałam że jeśli psiak ma problemy z wyciszeniem to najlepiej zostawiać jakiś gryzak niż piłeczki itp. Czy to prawda że pies bawiąc się sam uczy się że nie potrzebuje człowieka do świetnej zabawy? Pytam bo mój psiak uwielbia samodzielną zabawę np chowanie gryzaka w kocyku:-)

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem pies powinien też umieć zająć się sam sobą, nie może być uzależniony od człowieka, bo wtedy mogą pojawić się problemy z niszczeniem, wyciem jak będzie musiał zostawać sam.

 

To nic złego, że pies zagrzebuje sobie gryzaki czy zabawki w kocyku ;). Mnie to zawsze rozczula jak moje tak robią, nawet w różnych innych miejscach, np. w moim łóżku. 

Link to comment
Share on other sites

Evel dzięki, jestem mistrzem w zadawaniu głupich pytań:)

W jakieś książce przeczytałam, że tak można uczyć samodzielnej zabawy psiaka, który ma zostawać sam w domu, dając zabawkę i nagradzając za samodzielną zabawę, teraz nie pamiętam gdzie, bo sporo ostatnio przeglądam książek, a wiem, że w wielu są błędy, dlatego pytam:)

Dzięki za cierpliwość i odpowiedzi:)

Link to comment
Share on other sites

A jak zachęcacie psiaka do szarpania-wszelkie machanie zabawką przed noskiem, ciągnięcie po ziemi wchodzi w grę?

Cziko nie trzeba bylo zachęcać, on wiedział o co chodzi:) ale znajda z zeszlego roku nie umiała się niczym bawić. Nie podtykałam pod nos, wręcz przeciwnie. Pokazywałam z daleka że mam coś super i za nic w świecie jej tego nie oddam:p jak juz łaskawie się "podzieliłam" to pozwoliłam złapać w pysk i lekko chwytałam jakbym chciala zabrać, ale bez szarpania bo by się tylko wystraszyła... po jakichś 20 minutach zaczęła rozumieć co robić żeby "był fun"... teraz to jej ulubiona zabawa, 3 razy większy od niej Cziko nie jest w stanie z nią wygrać bo szybciej go zmęczy uwieszona do sznura i ciągana po domu niż wypuści zdobycz:))
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Jeszcze miałabym pytanie co do przynoszenia zabawki: psiak czasem podbiegnie do zabawki i "zagryza" nieraz po tym przyniesie, innym razem zostawia i zajmuje się wąchaniem, czy oprócz zabawki na lince i psiaka przypiętego do linki, macie jeszcze jakieś patenty, żeby psiak szybko i chętnie przynosił zabawkę? Pokazywanie innej zabawki skutkuje tym, że tamtą szybko wypluwa. Dodam, że zachowanie występuje na spacerze, na podwórku przynosi zabawkę i wciska do ręki:)

Link to comment
Share on other sites

To może być znak, że robisz za długie sesje i pies jeszcze nie jest na nie gotowy, więc się nudzi czy zniechęca, pluje zabawką i idzie sobie wąchać. Albo zabawa jest za mało atrakcyjna w porównaniu do tego, co sam może sobie zapewnić eksplorując środowisko. 

Link to comment
Share on other sites

Evel dzięki, co do za długich sesji własnie mam z tym problem, zwykle jak psiak odchodzi do wachania, przywołuje, robie proste cwiczenie i idziemy dalej-chwila wolnego.

Masz jakis pomysł jak moge zwiekszyć atrakcyjnośc zabawy? Dodam że pies uwielbia przeciąganie się z komendami pusć, trzymaj w międzyczasie jakieś siad itp, to może robić bez końca, ale jak wyrzucę zabawkę, czesto odbiega i zostawia, nie przynosi. Jak zachecić do przyniesienia tej smaej zabawki, niewypluwania zabawki-pokazywanie innej zabawki skutkowało właśnie wypluwaniem lub tez zostawianiem wyrzuconej....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...