Jump to content
Dogomania

Zerwane więzadło u szczeniaka


bubus.puchatek

Recommended Posts

Mój 7,5 miesięczny labrador 3 tygodnie temu zerwał więzadło krzyzowe w kolanie. Po urazie wykonana została punkcja stawu (2 ml płynu zapalnego), podano diprophos dostawowo (wystąpiły bardzo silne ogólnoustrojowe skutki uboczne utrzymujące się 4 dni po podaniu – apatia, dyszenie, nadmierne picie, częste sikanie, ogromny apetyt). Do tego piątku było lepiej, kulawizna zmniejszyła się, ale pies miał właściwie całkowicie ograniczony ruch. Na piątkowym spacerze wykonała gwałtowny zryw i wróciliśmy do punktu wyjścia. Od dotychczasowego lekarza dostaliśmy zalecenie podania kolejnego sterydu dostawowo w tym tygodniu (nie zgodziłam się, czytając kilka publikacji na ten temat i widząc skutki uboczne u psa po porzednim zastrzyku). Obdzwoniłam innych chirurgów (niż dotychczasowy) i jestem  umówiona na operację w czwartek (najpierw zdjęcia, potem decyzja co do metody, gdyż pies ciągle rośnie i standardowe zabiegi nie są możliwe do przeprowdzzenia) u doktora Orła w Krakowie. Nie ukrywam, że jestem załamana:( Czy ktoś miał taki przypadek - rosnący szczeniak z zerwanym więzadłem? Jak przebiegało leczenie i jak sobie radzą psy?

Link to comment
Share on other sites

W piątek 20.03 konsultacje w Krakowie (w Zakopiańskiej-wet) będzie miał ortopeda Martin Novak, może warto jeszcze u niego skonsultować psiaka. Znam nowofunlanda, który ma zerwane więzadło w wieku 6 m-cy, u niego zabieg będzie wykonany dopiero po zamknięciu stref wzrostu. Do tego czasu ograniczeniu ruchu i czekanie.

Link to comment
Share on other sites

Czyli inne podejście... Konsultowałam się z Gierkiem, Fabiszem, emailowo z Bissenikiem oraz telefonicznie z Bieżyńskim. Dr Gierek dawał sterydy, Fabisz proponował próbę leczenia zachowawczego (wstrzyknięcie kwasu hialuronowego - nie dotrwaliśmy, kontuzja nawróciła, obecnie nie jest dostępny na konsultację). Bieżyński i Bissenik optowali za jak najszybszym zabiegiem, gdyż kolano się z każdym dniem nieodwracalnie uszkadza. To samo stwierdził dr Orzeł. Nie wiem jaki temperament mają nowofunlandy, ale ograniczenie ruchu u sczeniora laba na 3/4miesiące przed i 6 po operacji jest chyba niemożliwe (przynajmniej w naszym przypadku). Już teraz (po niecałym miesiącu mamy problem z okiełzaniem szaleństw, krótko mówiąc psinka nam wariuje i cierpi, bo pozbawiona jest ruchu). Boję się, że tyle miesięcy nadwyrężania drugiej strony spowoduje, że strzeli drugie więzadło. No i zanikną mięśnie. Nie ukrywam nawet, że jestem w cięzkiej sytuacji - muszę podjąć optymalną decyzję. Niestety, nie znalazłam właściwie żadnej historii psa, który jako szczenię mial taki uraz (ani w polskim ani anglojęzycznym Internecie) - dlatego tutaj pytam. Każda opinia/rada/własne doświadczenie jest dla mnie na wagę złota

Link to comment
Share on other sites

Nic dziweng poniewaz jest to bardzo rzadko spotykana kontuzja i uważam,że najlepiej zrobisz wybierajac się do fachowca,specjalisty z tego zakresu. Powyżej masz juz jeden adres,więc moze warto spróbowac. Daj koniecznie znać jak w chwili obecnej wyglada sytuacja,czy są jakieś postępy w leczeniu.

Link to comment
Share on other sites

Fachowców odwiedziliśmy już pięciu w różnych częściach Polski, sami najlepsi chirurdzy,specjalizujący się w ortopediii.  Na razie, majac prawie tyle opinii ilu specjalistów odwiedziliśmy ( w międzyczasie padła możliwość OCD), zrobilismy MRI kolana, na którego wyniki właśnie czekamy. Mam nadzieję, że to da nam odpowiedź na pytanie, co dokładnie dolega psu i jakie są zmiany w stawie. Jeżeli chodzi o wybór lekarza, to prawie na pewno zdecydowaliśmy się operować w Warszawie u doktora Bissenika. Nawet nie powiem, jak jestem zmęczona całą sytuacją, a malutka kuleje i dostaje choroby psychicznej od siedzenia w domu :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...