Jump to content
Dogomania

Kilka pytań, na które nie znalazłam odpowiedzi...


SZAMAN

Recommended Posts

Gdybym miała po stówie co tydzień odkładać na charta polskiego, to po ilu tygodniach bym uzbierała? :roll:

W "Psie" przeczytałam, ze max.rodzi sie 5 miotów chartów polskich rocznie (w Polsce).Czy trzeba wcześniej "składać zamówienie"/przesyłać zaliczki przed narodzeniem szczeniąt?

Czy na stronie Klubu Charta są/będą wyniki z przeglądu hodowlanego chartów polskich? Jakoś nie udało mi się ich zlokalizować.

Czy u chartów jest jakieś umaszczenie dominujace w stosunku do innych-jeśli chodzi o dziedziczenie(a nie o częstość występowania)?

Po rodzicach o jakim umaszczeniu mogą się urodzić czarne charty? :wink: Jest jakaś reguła?

Ile jest zarejestrowanych chartów polskich w naszym kraju?(tak szacunkowo)

Link to comment
Share on other sites

Cena Charta Polskiego nie rozni sie specjalnie od ceny innych chartow tzn w zaleznosci od jakosci szczeniecia zbieralabys od 10 do 20 tygodni.

Miotow CP rodzi sie coraz mniej 2 lata temu byly 4 mioty . W tym roku tylko dwa i to z problemami. Dobrze jest wybrac sobie wczesniej hodowle a

zaliczka , chocby mala zawsze w wiekszym stopniu zobowiazuje obie strony do wywiazania sie z zamowienia, dobrze przy tym juz wczesniej spisac sobie umowe.

Co do tego czy wyniki z przegladu beda na stronie klubowej to pytanie do Lazarusow, ale nie ma tam zbyt wiele do czytania, bo psow bylo raczej niewiele. ( kilkanascie mlodziezowcow i to tyle). Wiedze o CP lepiej zaczerpnac ze stron internetowych hodowli : Arcturus, Celerrimus, Lowiecka Dusza, strony naszej przemilej Wirki ktora jest tu moderatorem, zreszta jak wejdziesz sobie na nasza strone www.arcturus-pl.com znajdziesz linki do kilkunastu stron o CP na calym swiecie.

Szczegolnie polecam strone Jan Croft z USA gdzie znadjuje sie cala baza danych CP od poczatku czyli od lat 70'( K9 Country ... )

Dominujacym umaszczeniem wydaje sie byc czarne. Swiadcza o tym doswiadczenia Finskie, gdzie u podstaw hodowli byl pies czarny z bialymi znaczeniami i dzis wiekszosc CP w tym kraju to psy czarne , czarne podpalane i rozne wariacje na te kolory( czesto czarny kolor ma wilczaste "przesiania").

CO do dziedziczenia kolorow u CP to generalnie nikt nic nie wie . Nam po zloto- bialej suce w miocie z prawie bialym psem wyszly 2 czarne i 4 czarne podpalane szczeniaki, zas ta sama suka z Wilczastym psem dala 4 czarne szczeniaki. Ale obserwujac wiele miotow trudno w tym dziedziczeniu kolorow dopatrzyc sie jakiejs logiki.

Z tego co ostatnio czytalem zarejestrowanych w Polsce jest 1113 CP , ale chyba nikt nie rejestruje tam smierci psow. My probowalismy ostatnio policzyc wszelkie mioty CP od 1990 roku i po odjeciu wszelkich znanych nam zgonow i exportow za granice wyszlo ok 250 psow, z czego historia okolo setki jest nam nieznana wiec moze miedzy tymi psami tez sa jakies ubytki.

Link to comment
Share on other sites

Sprwdzilem dokladnie ze na przegladzie bylo 11 psow , kotre nie dostaly uprawnien hodowlanych przed 2003 rokiem , kiedy to zmieniono przepisy hodowlane dotyczace CP. 8 psow dopuszczono do hodowli, 2 dopuszczono warunkowo, 1 nie zostal dopuszczony.

Byl to pierwszy przeglad i o nastepnych nikt nic w Polsce nie wie.

Link to comment
Share on other sites

Marcin

Jedna uwaga - to nie był pierwszy przegląd hodowlany chartów polskich. :oops:

Pierwszy Przegląd Hodowlany Chartów Polskich odbył się dokładnie 26 lutego 1983 roku.

Potem były co roku, potem mniej regularnie, aż do czasu, gdy w wyniku kolejnych zmian Regulaminu Hodowlanego wyszło na to, że takiej formy, jak przegląd hodowlany w naszych regulaminach nie ma. Trzeba było uzupełnić regulamin, by znów mogły być organizowane przeglądy... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Wielki dzięki za odpowiedzi :D !

Spytałam o wyniki przeglądu na stronie Charta, bo myślałam, że może tam będzie jakaś dokumentacja zdjęciowa z przeglądu, poza tym nie wiedziałam czy w sprawozdaniu z "Psa" podano wyniki wszystkich psów.Wychodzi na to, że jednak tak, skoro wszystkich zgłoszono 11.

Z tym dziedziczeniem umaszczenia to ciekawa sprawa, u husky to mniej wiecej wiadomo, charty też trzeba jakoś rozgryźć :hmmmm:

Marcin-H:

żadnego charta nie ukrywam, :wink: ale kilka dni temu ta rasa wpadła mi w oko,więc postanowiłam się czegoś dowiedzieć-a wiadomo,że najlepiej zapytać znawców :P

Link to comment
Share on other sites

Oczywiscie masz racje ITA mowilem o tej nowej wersjii przegladu hodowlanego dla CP. Te stare byly z tego co widzielismy bardzo rzetelne, mamy w domu dwa informatory z lat 80' wydane na podstawie tych przegladow. Mozna sie z nich dowiedziec BARDZO ciekawych rzeczy i na pewno przydatnych do dzis w hodowli mimo ze tyle lat minelo.

Link to comment
Share on other sites

To ja tez pytanko :wink:

Z czego to wynika , że tylko tyle jest miotów rocznie ?

Według wyliczeń Marcina jest ok. 250 Chartów Polskich, niech z tego w wieku hodowlanym jest 50 %. Zostaje nam 125 chartów.

Dalej , niech suki stanowia ok. 40% - to daje ok. 50 suk. I z tych 50 suk tylko 2 mioty ?

Rozumiem , że częśc właścicieli nie zamierza posiadać szczeniaków, ale reszta ? Czy CP mają problemy z zaciążeniem ?

Czy wpływ na ilość miotów ma popyt na Charty Polskie ?

Link to comment
Share on other sites

Z tych 250 o setce nie wiemy co sie z nimi dzieje. CP pokazujacych sie na wystawach jest okolo 40 w Polsce i mowiac o petencjalnych psach hodowlanych mozemy smialo sie do tej 40 ograniczyc.

Na ilosc miotow ma wplyw kilka spraw:

- Po pierwsze CP tak jak i wiekszosc chartow maja cieczki czesto raz do roku ( czasami nawet raz na 1,5 roku).

- Druga bardzo istotna wada to ze nie sa to psy "chodliwe" , majac miot CP hodowca musi sie nastawic ze bedzie on w domu nawet do 8 miesiecy.

- Ostatnio pojawiaja sie takze problemy z kryciem i zaciazaniem CP, ale nie jest to jakas plaga i taki rzeczy zdarzaja sie chyba rowniez i w innych rasach.

- W ostatnim roku bylo wyjatkowo malo miotow poniewaz zmienily sie przepisy hodowlana i wprowadzono przeglad hodowlany dla CP. Niestety Klub CP wprowadzil w blad kilka osob przymierzajacych sie do krycia ( miedzy innymi nas) twierdzac ze zaden CP nie moze byc rozmnazany bez przegladu zaplanowanego na polowe lipca ( nawet te ktore mialy wczesniejsze uprawnienia i przeglady starego typu ), a ze jak juz wspomnialem cieczki CP sa rzadkie to i mioty sie poprzesuwaly o rok i dluzej.

Jesli nikt nie bedzie przeszkadzal w hodowli CP to moze w tym roku bedzie nieco wiecej miotow( plany sa na 4 -5).

Link to comment
Share on other sites

CP tak jak i wiekszosc chartow maja cieczki czesto raz do roku ( czasami nawet raz na 1,5 roku).

To mnie jeszcze bardziej przekonuje do chartów... :wink:

- Druga bardzo istotna wada to ze nie sa to psy "chodliwe" , majac miot CP hodowca musi sie nastawic ze bedzie on w domu nawet do 8 miesiecy.

To jest smutna wiadomość, że polska rasa jest w takiej niełasce. :cry:

Piszę tak, a powiecie,że sama nie mam charta.

Cóż,moim marzeniem od lat było kupienie haszczaka, natomiast charty też mnie od dawna fascynują.Gdybym miała kupić charta, to napewno wybrałabym ch.polskiego.

Wydaje mi się jednak, że charty polskie nie są jakoś szczególnie propagowane.

Może się mylę, ale z 5 ras polskich najczęściej słyszy się o ponach i podhalanach,natomiast o chartach raczej nie.

Udało się odrestaurować Pony i są rasą dosyć popularną( tak mi się wydaje :roll: ) więc myślę, że charty polskie też jeszcze wrócą do łask.

Czy hodowcy z zagranicy interesują się chartami polskimi z Polski?

Powinni, przecież nasz kraj to kolebka rasy.

Link to comment
Share on other sites

Tak wyniki i spis dopuszczonych chartow polskich bedzie wlozony na strone klubowa ( www.klubchata.z.pl )systematycznie i w miare mozliwoasci czasowych dokladam kolejno nadsylane materialy ale.....

Sluchajcie juz mam tego dosyc !!! Czy to tylko u mnie tak wolno ta strone chodzi?

Jak zostala przeniesiona na friko to przezywam koszmary przy kazdym sprawdzaniu czy nowe wskoczylo!!!

Prosze napiszcie mi na priva jak to u Was wyglada .. moze znacie adres gdzie gratis mozna przeniesc ta strone i sporo miejsca daja? - [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Mnie strona chodziła bardzo dobrze :D , ale ten adres rzeczywiście nie przenosi na serwer friko.

Przy okazji -strona bardzo mi się spodobała.Naprawdę jestem pod wrażeniem tego seriwsu.Wiem,ze nie wszystkie informacje można umieścić od razu, ale miło słyszeć,ze wyniki z przeglądu hodowlanego się pojawią, bo to chyba dosyć istotne?

Czy myśleliście, żeby założyć na stronie klubu charta coś takiego jak:subskrypcja( czy to ma inną nazwę?)

Wiecie o co chodzi,prawda?

Może wtedy odwiedzających byłoby jeszcze więcej, bo można by ich zachęcać tym co nowego pojawiło się na stronie?

Link to comment
Share on other sites

ad Szaman

Co do popularnosci CP to jest niestety tak ze przez wiele lat zwiazek kynologiczny zwalczal te rase, zamiast propagowac i do dzisiaj widac tego echa, a powodem bylo to ze to niby psy klusownikow, a tak naprawde to ich nie ma bo to stara rosyjska rasa Chortaja Borzaja.

Poza tym charty zawsze sa malo popularne w porownaniu z owczarkami wiec poruwnujac z PONami czy Podhalanami rzeczywiscie maja mniejsza siele przebicie. Jesli jednak porownasz sobie to z sytuacja u gonczych i Ogarow to tam jest chyba jeszcze gorzej.

ad Lazarus

Srona chodzi dobrze o ile akurat wogole chodzi, bo niestety czasami calymi dniami jej nie ma. a Co do darmowosci to moze zrobimy jakas sciepe narodowa i oplacimy sobie stronke klubowa my placimy na interii i nie jest to wiele a od czasu jak zaplacilismy nigdy nie mamy problemow. W koncu nas charciarzy jest sporo jak bedzie trzeba ja sie dorzuce.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o stronę to wszyscy jesteśmy bardzo spostrzegawczy :roll: ale to wynikało jedynie z późnej pory :wink:

Poza tym charty zawsze sa malo popularne w porownaniu z owczarkami wiec poruwnujac z PONami czy Podhalanami rzeczywiscie maja mniejsza siele przebicie. Jesli jednak porownasz sobie to z sytuacja u gonczych i Ogarow to tam jest chyba jeszcze gorzej.

Święte słowa,np. o gończym polskim jest bardzo trudno usłyszeć, a Ci,którzy go widzieli chyba są wybrańcami losu ?

Z tego co się orientuję, to na zachodzie "na topie" są charty, wyłącznie wyścigowe,te na których można zarobić, natomiast typ wystawowy nie jest zbyt popularny.

Dla mnie jednak taki podział na charty wystawowe i wyścigowe jest chory, ale podobno taki podział w greyach jest już od dawna i bardzo się różnią te typy?

Pewnie,gdyby w Polsce istniały wyścigi " zawodowe" to więcej byłoby chętnych, ale taka zabawa czy raczej biznes mógłby raczej zaszkodzić rasie?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...