Jump to content
Dogomania

Choroba Addisona i choroba Cushinga


BeataSabra

Recommended Posts

Moja suka 3 letnia labradorka ma też podejrzenie choroby Addisona, początkowo podejrzewaliśmy serce, po zrobieniu echa i holtera okazało się, że to nie serce. Suka ma duży apetyt, szybko się męczy. Hormony tarczycy w dolnych granicach normy, mała kurczliwość serca. Wykono test w kierunku zespołu Cushinga (hamowania) - wynik negatywny. Wykonano test stymulacji ACTH - wynik negatywny. Parametry morfologiczne i biochemiczne krwi w normie poza lekko podniesionym mocznikiem. Suczce zdarzyło się pod wpływem emocji zasłabnąć na spacerze. Obecnie przyjmuje 5 mg Encorton i stopniowo obniżamy dawkę z początkowej 3/4 tabletki 10 mg. Nie ma zmian w zachowaniu, więcej siusia, apetyt jeszcze mocniejszy, może jest trochę żywsza.

Link to comment
Share on other sites

Irish jest cały czas na encortonie ale nie jesteśmy przekonani do tego Addisona. Początkowo miała 1,4 kortyzolu, po stymulacji - 1,6 na tej podstawie wet powiedział, że to addison mimo, że elektrolity w normie. Po zażywaniu encortonu po jakimś czasie wynik 3,2 ale kolejne badanie i znowu 1,7...

[B]MajaMM[/B] a jakie u Was były wyniki?

Wczoraj podczas badania dr Niziołek powiedział, że te wyniki uzyskiwane w laboratoriach ludzkich nie są zbyt dobre i żeby powtórzyć to w odpowiednim labie. Podobnie jak badanie hormonów tarczycy, bo też są niby dosyć nisko ale te wyniki ponoć dają pojęcie o rzędach wielkości ale nic konretnego.
mam nadzieję, że jednak będzie można odstawić encorton, bo jak dla mnie to tylko wybieranie co ma siąść pierwsze, serce wątroba itd

Link to comment
Share on other sites

Irish ponoć brakuje kortyzolu a encorton to kortyzol, o innym leku żaden wet mi nie mówił.

Od właściceli psów i samych ludzi, krórzy brali sterydy słyszałam jak one wykańczaja organizm, ale tak sie zastanawiam, jeśli sterydy są stosowane przeciwbólowo to ok, jest to ich nadwyżka, ale jeśli Irish nie ma kortyzolu swojego prawie w ogóle i poda jej się taką dawkę, że jest na prawidłowym poziomie to też tak źle działa na organizm?

Link to comment
Share on other sites

Najpierw lekarze podejrzewali Cushinga i test hamowania wykazał :
kortyzol początkowy 154,6 - czyli ponad normę, następne wartości po 4 godzinach 10,8 i 8 godzinach 3,9 - test więc negatywny , ale podobno wiarygodność ma 90 %. Test wykonał Idexx Niemcy. Po pół roku czasu zrobiliśmy test stymulacji ACTH - wartość początkowa kortyzolu 54, po jednej godzinie 250 - w sumie ten test też dał negatywny wynik. Z tego co wiem choroba Addisona ma przebieg sinusoidalny i może tak wyjść. Martwi mnie niski poziom leukocytów u suki 5,3 tys/ul i mocznik 50,08 mg/dl. Przed podaniem encortonu miała leukocyty 7,00 tys/ul , mocznik 60,00 mg/dl. Podajemy małą dawkę zaledwie 5 mg raz na dobę , rano. Leczymy sunię u bardzo dobrej specjalistki, więc póki co pozostaje oczekiwać powoli na rezultaty i skutki leczenia i ufać lekarzowi.

Link to comment
Share on other sites

[B]MajaMM[/B] może to inne jednostki bo my miałyśmy kortyzol
w połowie maja pierwsze pobranie 1,4 ug/dl, a po stymulacji Synacthenem 1,6; pod koniec maja na Encortonie 5mg (2 razy 2/3 tabletki dziennie) 3,2 i w lipcu 1,7

to co najbardziej mnie nie przekonuje w hipotezach weta to gdy mówił, że to pierwsze 1,4 jest bardzo niskie i powinno być 3-4, a gdy już na lekarstwach jest 1,7 to mówi że to dobry wynik :roll:

napisałam teraz maila z tymi wszytskimi wynikami i dawkami do poleconego nam endokrynologa i zobaczymy, co powie dopóki nie zrobimy dalszych badań.

nie słyszałam o tym czy addison ma sinusoidalny przebieg, jeśli tak to trzeba by to badanie powtarzać wiele razy, ale podobno ta stymulacja daje pewność, to czy kortyzol wzrośnie czy nie.

a co do idexx to pytałam weta i wysyłają do Niemiec próbki.

Link to comment
Share on other sites

Tak, to inne jednostki. Może być tak, poziom kortyzolu w ciągu dnia i w różnych sytuacjach jest inny. Tak naprawdę nie da się monitorować tego poziomu u psa całą dobę i ewentualnie wkraczać z odpowiednią dawką leku.
Poziom kortyzolu może też być niski okresowo, ciężko dopasować więc odpowiednią dawkę. W naszym przypadku test stymulacji nie dał pozytywnej odpowiedzi, dlatego ciągle właściwie nie wiadomo. Najlepiej skontaktować się z weterynarzem endokrynologiem ( np.prof. Lechowski, dr Żmudzka) ponieważ choroba jest dość rzadka.

Link to comment
Share on other sites

wysłałam do prof Lechowskiego z SGGW, tak polecił mi dr Nizołek.
w ogóle chcę tam pojechać ale przed wyjazdem spytałam też o dawki jakie dostaje Irish i o badania jakie zrobić przed wizytą. na razie czekam na odpowiedź

dowiedziałam się, że przy diagnozowaniu Addisona konieczne też jest dobre USG nadnerczy

a leczymy się w Chorzowie u Fabisza (właściwie zajmuje się teraz nami Stefanek)

Link to comment
Share on other sites

o! my też u Stefanka, a właśnie dzięki USG, które robił Dr Atamaniuk z Wrocławia na porządnym dopplerowskim sprzęcie udało się dojść, że Pepa choruje na zespół Cushinga - zupełnie przypadkiem bo na to USG pojechałam w poszukiwaniu macicy przekonana, że moja suka choruje na wątrobę - to diagnoza "zwykłego" weta, a Atamaniuk obejrzał wnętrzności i od razu powiedział, że to ZC

Link to comment
Share on other sites

właśnie jeszcze mi nie odpisał, poczekam jeszcze z dwa dni i zadzwonię.

to usg chce bardzo zrobić ale teraz nie wiem czy pojadę do warszawy czy wrocławia, wolałabym wszystko załatwić jednak za jednym razem, ale nie wiem u kogo to usg.

przyznam że po pobudkach w nocy co 3 godziny na tym encortonie zmniejszyłam sama dawkę o 1/3 tabletki (tym bardziej że dr Niziołek patrząc na wyniki nie bardzo rozumiał dlaczego ona go dostaje) i nie dość że nocne spacery się skończyły to Irish bardzo odżyła, jest bardziej radosna i energiczna. encorton i tak ją by wykończył szybko, dopóki nie mam potwierdzenia na 100% w ogóle wolałabym go odstawić ale czekam na odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Moja tymczaska ma podejrzenie choroby Adisona. Kortyzolu ma tylko 0,1 ug/dl, szybko oddycha, szczególnie w nocy, męczy ją od dłuższego czasu trombocytopenia i okresowo anemia. Poza tym ma krwotoki z gruczołów mlekowych i wybroczyny. Apetyt ma, mimo to chudnie, żebra ciągle na wierzchu. Dziąsła blade, często jej ciało drży, a do tego ma kołątanie serca. To młody, ok dwuletni pies. Ciężko jest w ogóle w tej chwili wykonać test stymulacji ACTH, bo nigdzie nie ma synacthenu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...