Jump to content
Dogomania

Choroba Addisona i choroba Cushinga


BeataSabra

Recommended Posts

[quote name='BeataSabra']Witam poszukuje informacji na temat tych chorób.
Jakie badania należy wykonać aby potwierdzić lub wykluczyć.
Jakie są objawy
Jakie leczenie[/quote]

A może być coś po angielsku?

Edit z polskich stron:
[url]http://www.seg.one.pl/blabla/medycyna/cushing.htm[/url]
[url]http://www.novascotia.pl/index.php?modules=choroby_autoimmunologiczne&menu=zdrowie[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Chefrenek']A może być coś po angielsku?

Edit z polskich stron:
[URL]http://www.seg.one.pl/blabla/medycyna/cushing.htm[/URL]
[URL]http://www.novascotia.pl/index.php?modules=choroby_autoimmunologiczne&menu=zdrowie[/URL][/quote]

Wole raczej po polsku.
dziękuje za linki.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataSabra']Witam poszukuje informacji na temat tych chorób.
Jakie badania należy wykonać aby potwierdzić lub wykluczyć.
Jakie są objawy
Jakie leczenie[/quote]

Zespół Cushinga to nadczynność kory nadnerczy, jest to jedna z najczęściej występujących endokrynopatii u psów. Zespół Addisona to ich niedoczynność, występuje bardzo rzadko.
Objawy [B]nadczynności nadnerczy[/B] to najczęściej nadmierne pragnienie, nadmierne oddawanie moczu, często olbrzymi apetyt. Takie psy mają skłonność do nadwagi, a niezależnie od tego czy ją mają czy nie zwykle występuje u nich powiększenie obrysu brzucha (przez powiększenie wętroby, osłabienie mięsni i dosć specyficzny sposób gromadzenia tkanki tłuszczowej). Bardzo częstym objawem są też zmiany skórne:skóra jest cienka, wystepuję wyłysienia na tułowiu, zaskórniki, przebarwienie skóry, czasami trądzik i zwapnienia. Psy z nadczynnością nadnerczy szybko się męczą, niechętnie chodzą na dłuższe spacery czy biegają, często mają problem z przeskakiwaniem przez przeszkody (osłabienie mięśni), często dyszą. Może wystąpić nietolerancja ciepła, zaburzenia cyklu płuciowego u suk oraz zanik jąder u psów.
Objawy [B]niedoczynności nadnerczy[/B] są niestety niespecyficzne i łatwo je pomylić z wieloma innymi chorobami. Do tego objawy te narastają bardzo powoli i często właściciele ich nie zauważają czy traktują jako normę. Do najczęściej opisywanych objawów zalicza się słaby apetyt, skłonność do utraty masy ciała czy wręcz wychudzenie, osowiałość. U niektórych psów wystepują zaburzenia żołądkowo jelitowe: wymioty, ulewanie, biegunki. Pies może mieć lepsze i gorsze dni. Przy bardzo zaawansowanej chorobie mogą wystapić omdlenia czy wręcz wstrząs.
W [B]diagnostyce[/B] problemów z nadnerczami przydatne są wyniki ogólnych badań krwi rozszerzonych o jonogram oraz moczu. Jesli na podstawie objawów i wyników badań lekarz podejrzewa problem z nadnerczami konieczne jest wykonanie bardziej specyficznych testów. W celu wykluczenia (ale nie potwierdzenia) nadczynności nadnerczy można oznaczyć stosunek kortyzolu do kreatyniny w moczu. Jeśli ten stosunek jest prawidłowy pies nie ma nadczynności nadnerczy. Jesli jest podniesiony może ją mieć, ale do ostatecznego rozpoznania konieczne są dalsze testy. Podstawowym testem słuzącym do potwierdzania nadczynnosci nadnerczy jest test hamowania niskimi dawkami dexametazonu. Później w celu bliższego okreslenia przyczyny nadczynności można wykonac test hamowania wysokimi dawkami dexametazonu lub test stymulacji ACTH. Ten ostatni test nadaje się też do kontrolowania terapii.
W przypadku podejrzenia niedoczynności nadnerczy pierwszym testem diagnostycznym powinien być test stymulacji ACTH.
W [B]leczeniu[/B] nadczynności nadnerczy stosuje się leki ktróe zmniejszają wydzielanie hormonów z nadnerczy trilostan, mitotan, ketokonazol (przy tym ostatnim hamowanie czynności nadnerczy jest jego efektem ubocznym, działa najsłabej, ale jego wielką zaleta jest dostępność i niska cena). Te leki stosuje się najczęściej, są też pojedyncze doniesienia o stosowaniu innych preparatów. W niektórych przypadkach nadczynności nadnerczy możliwe jest też leczenie chirurgiczne (kiedy przyczyną jest guz nadnerczy lub przysadki), ale jak na razie jest ono obarczone dużym ryzykiem powikłań i niewielu jest specjalistów którzy się na nie decydują.
W leczeniu niedoczynności nadnerczy stosuje się mineralo- i glikokortykoidy. W przypadku psów doprowadzonych we wstrząsie (wynika ze znacznego spadku ciśnienia krwi i poważnych zaburzeń elektrolitowych) pierwszym krokiem jest wyprowadzenie psa ze wstrząsu (najważniejsze jest podanie odpowiednich płynów).
BeataSabra na temat niedoczynnosci i nadczynności można napisac książkę. Informacje które tutaj podałam sa bardzo skrócone, ale sądze, że powinny Ci wystarczyć.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

prowitamina jesteś tu jeszcze?

Czy spotkaliście się z usunięciem jednego nadnercza przy Zesp. Cushinga?

Byłam właśnie z Pepą na USG u Dra Atamaniuka z Wrocławia bo prowadził szkolenie u moich wetów na nowym ultrasonografie i wyszło, że Pepa ma Zespół Cushinga :placz: powiedział mi, że wygląd nadnerczy zdecydowanie o tym świadczy i wygląd pozostałych organów potwierdza, że to już długotrwały proces u niej jest :placz: i te łysiny to jeszcze dodatkowo potwierdzają, i to, że jest taka gruba - powiedział, że leczenie to albo chemia albo usunięcie jednego nadnercza - nie wiem co mam robić - pytałam czy potrzebna jakaś diagnostyka jeszcze, ale wg niego to pewna sprawa]

Co myslicie o tym?

Link to comment
Share on other sites

Malawaszka ja bym się na taki zabieg nie decydowała jeśli jedyną diagnostyką było badanie usg. Uważam, że należy wcześniej wykonać badania potwierdzające, że mamy do czynienia z zespołem Cushinga tła nadnerczowego. Dopiero jeśli to się potwierdzi w ogóle zaczełabym się zastanawiać nad możliwością zabiegu.
Jak możesz to napisz coś więcej o tym jak wyglądały nadnercza u Twojej suczki.

Link to comment
Share on other sites

ja wiem - nie zdecydowałabym sie na operację przed badaniem, ale podłamała mnie pewnośc tego weta - wszystkie organy o zwiększonej echogenności, serce też powiększone już, watroba powiększona, nadnercza - wymiary około 3 cm x 1 cm jedno, a drugie trochę mniejsze 2,6 x 0,9 kształtem jak orzechy nerkowca

Jakie badania mam teraz zrobić? Nie chcę iść do weta nie przygotowana bo nie chcę zeby znowu na niej eksperymentowali - rok czasu nie zauważyli co psu jest a ja wiele razy byłam i mówiłam, że martwi mnie to jej wielkie pragnienie i sikanie - to zbadali krew i powiedzieli, ze nerki ok, ale watroba nie ok i to przez watrobę - i tyle :placz:

Link to comment
Share on other sites

:-(cześć.Jestem tu po raz pierwszy i mam duży problem z malutkim pieskiem a konkretnie z suczką yorka.Ma ona 4 mies. i wczoraj lekarz stwierdził chorobę cushinga.Od razu jak tylko ją zobaczył,a przyszłam do niego bo mała miała krostki na grzbiecie i ogonie i się drapała,myślałam,że to od szamponu.Ponadto zauważył,że uszka ma nie owłosione i ogonek tylko lekko owłosiony.Siedząc na internecie dowiedziałam się że yorki mają tzw.skórzaste ucho i co z tym idzie ogonek słabo owłosiony,zdarza się to dosyć często.Wierzę w intuicję lekarzy ale moja suczka nie ma dużo objawów np. częste oddawanie moczu,pragnienie,wzmożony apetyt.Jest jeszcze malutka bo była najmniejsza w miocie i miała w wieku 2 mies.jakąś chorobę wirusową ale ją odratowaliśmy:multi:.Teraz znowu lekarz nas przybił.Czy to możliwe ze lekarz ma rację.Suczka jest bardzo żwawa ma tylko kłopoty ze skórą.Zadnych badan nie miała czy tą chorobę widać na oko?

Link to comment
Share on other sites

witaj! widać tą chorobę na oko - ale bez badania nie można podawać leków - trzeba zrobić test - najpopularniejszy jest chyba test hamowania wolnymi dawkami dexamethasonu - poproś o ten test zanim zaczniecie jakiekolwiek leki podawać. No i ważne jest skąd pochodzi Twoja Yoreczka? podejrzewam, że z jakiejś parszywej pseudohodowli skoro już tyle chorowała? Zespół Cushinga jest też chorobą dziedziczna i jeśli ma ją Twoja sunia to pewnie ci ludzie produkują więcej chorych na tą paskudną chorobę Yorków!!!

Link to comment
Share on other sites

poczytaj

[url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Cushinga]Zespół Cushinga - Wikipedia, wolna encyklopedia[/url]

[url]http://www.laboklin.de/pdf/pl/wetinfo/aktualnosci/2008_02_Cushing.pdf[/url]

a to, że sunia pochodzi od znajomych nie znaczy, że oni nie rozmnażają psów niosących w genach tą wadę - bo jeśli by się potwierdziło, że mała ma ZC to wydaje mi się że to wada genetyczna, a nie choroba nabyta bo jest za młoda. Na objawy takie wyraziste też jest za młoda bo one nie pojawiają się natychmiast

Link to comment
Share on other sites

na wszystkie pytania odpowiedź brzmi TAK - tylko koniecznie zróbcie badania jakie się wykonuje przy diagnozowaniu ZC - mój wet ma pacjenta, który już 8 lat temu został zdiagnozowany jak nie miał objawów jeszcze (bo jego matka była chora na ZC) i ma się świetnie - trzymam za Was :kciuki:

tylko nie wiem jak jest z dawkowaniem u tak malutkiego psiaka ale powinien dostawać małe dawki leku, więc nie będzie az tak drogo

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='chayenne']:-(cześć.Jestem tu po raz pierwszy i mam duży problem z malutkim pieskiem a konkretnie z suczką yorka.Ma ona 4 mies. i wczoraj lekarz stwierdził chorobę cushinga.Od razu jak tylko ją zobaczył,a przyszłam do niego bo mała miała krostki na grzbiecie i ogonie i się drapała,myślałam,że to od szamponu.Ponadto zauważył,że uszka ma nie owłosione i ogonek tylko lekko owłosiony.Siedząc na internecie dowiedziałam się że yorki mają tzw.skórzaste ucho i co z tym idzie ogonek słabo owłosiony,zdarza się to dosyć często.Wierzę w intuicję lekarzy ale moja suczka nie ma dużo objawów np. częste oddawanie moczu,pragnienie,wzmożony apetyt.Jest jeszcze malutka bo była najmniejsza w miocie i miała w wieku 2 mies.jakąś chorobę wirusową ale ją odratowaliśmy:multi:.Teraz znowu lekarz nas przybił.Czy to możliwe ze lekarz ma rację.Suczka jest bardzo żwawa ma tylko kłopoty ze skórą.Zadnych badan nie miała czy tą chorobę widać na oko?[/QUOTE]


Chayenne przede wszystkim porób swojej suni badania. Zespół Cushinga to choroba psów w średnim wieku i starszych. Może co prawda wystąpić również u szczeniaczka, ale to jest naprawdę bardzo, bardzo rzadka sprawa.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

mamy już diagnozę - choroba Addisona

ale trochę nietypowa, bo mineralokortykosteroidy są w porządku i tylko kortyzolu brak. zaczynamy tabletki i za jakiś czas powtórzymy ekg i elektrolity żeby zobaczyć czy działają lekarstwa

wszędzie jest napisane że leczony pies może prowadzić normalne życie, ale gdy czytałam o tej chorobie u ludzi to zalecana jest jedynie lekka praca zawodowa

dużo się działo i nie zdążyłam wypytać o wszystko weta poczekamy do następnej wizyty. jeśli kortyzol się podniesie i nie będzie niepokojących objawów to faktycznie trzeba ograniczyć ruch i nie przemęczać psa już zawsze?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Czy ktoś ma doświadczenie z podawaniem psu Encorton 5mg?

czekamy teraz na badania żeby sprawdzić czy zadziałał,
ale Irish stała się jeszcze bardziej spokojna, jakby smutna, jeszcze szybciej się męczy (a działanie leku miało być odwrotne) i bardzo dużo pije przez co bardzo często musi wychodzić załatwić potrzeby, budzi nas też w nocy a czasami nie wytrzyma i robi w domu.

Gdy ludzie dostają hormony też na początku gorzej się czasami czują, ale czy to minie? czekamy na te badania...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tina i irish']Czy ktoś ma doświadczenie z podawaniem psu Encorton 5mg?

czekamy teraz na badania żeby sprawdzić czy zadziałał,
ale Irish stała się jeszcze bardziej spokojna, jakby smutna, jeszcze szybciej się męczy (a działanie leku miało być odwrotne) i bardzo dużo pije przez co bardzo często musi wychodzić załatwić potrzeby, budzi nas też w nocy a czasami nie wytrzyma i robi w domu.

Gdy ludzie dostają hormony też na początku gorzej się czasami czują, ale czy to minie? czekamy na te badania...[/quote]

Moja sznaucerka dostawała encortolon, ale to też lek sterydowy tak jak encorton. Picie większej ilości wody jest normalne, takie działanie ma steryd. Też się troszkę bardziej męczyła, a poza tym, przy podawaniu sterydów osłabia się troszkę serduszko. Przy wysokich temperaturach (tak jak obecnie), piesek ma prawo się gorzej czuc.

Link to comment
Share on other sites

z tym sercem to mnie zmartwiło ponieważ Addison który ma Irish powoduje u niej nieprawidłową pracę serca, a lekarstwo które ma pomóc też może źle działać na serce.
przed braniem leku była też osłabiona - to miało się zmienić - a teraz jeszcze bardziej jest osłabiona

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tina i irish']z tym sercem to mnie zmartwiło ponieważ Addison który ma Irish powoduje u niej nieprawidłową pracę serca, a lekarstwo które ma pomóc też może źle działać na serce.
przed braniem leku była też osłabiona - to miało się zmienić - a teraz jeszcze bardziej jest osłabiona[/quote]

No ale pewnie dawka dostosowana jest do wagi pieska? Poza tym, serducho osłabia się przy długofalowym podawaniu, więc nie powinnas martwić się na zapas. Ja robiłam ekg chyba dwukrotnie, ale serce moja mała miała jak dzwon. Moja sznupka dostawała encorton. Encortolon piatka jest troszkę silniejszy, ale moja sznaucerka ważyła jakies 6 kilo i encortolon 5 byłby za silny. . Warto też przy sterydach nie przekarmiać psiaka, bo mają wtedy wilczy apetyt.

Edit: przy nowotworze moja piesa dostawała 2 tabletki 3 razy dziennie przez okres około 1,5 miesięca, a później te dawki były stopniowo zmniejszane.

Link to comment
Share on other sites

Irish dostaje 2/3 tabletki dwa razy dziennie, wazy 29kg. Bierze tabletki od 2 tyg.

u nas bedzie wiec dlugofalowe podawanie - do końca życia...

Rozmawialam dzisiaj z wetem, mówił żeby nie czekać do badań i jutro rano jedziemy do niego.

co do apetytu, to Irish zawsze miała bardzo duży i ostatnio rzeczywiście zauważyłam, że się powiększył chociaż trudno w to uwierzyć, czyli to pewnie przez sterydy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...