Jump to content
Dogomania

mój pies nie chce się dać zapiąć na smycz


Kitek

Recommended Posts

witam! mam następujący problem i bardzo proszę o pomoc! mam 3 letniego boksia, pies jest ze schroniska, adoptowałam go na początku lipca. jak na boksera przystało jest to wulkan energii i potrzebuje sie wybiegać, na początku nie puszczaliśmy go ze smyczy, a teraz puszczamy go na wieczornym spacerze, gdy w parku nie ma innych psów w zasięgu wzroku, pies trzyma sie przez cały spacer raczej blisko, problem pojawia się gdy chcemy go z powrotem zapiąć na smycz, gdy podchodzimy do niego on myśli ze chcemy sie z nim gonić i odskakuje w bok, biega do okola zakosami i za nic nie chce sie dać złapać. Nie pomagają ani prośby ani groźby... próbowlaismy go zmęczyć, ale on nawet jak jest bardzo zmęczony to i tak jakoś znajduje energie by odskoczyć w bok...
jak nauczyć psa żeby przychodził na zawołanie gdy spacer dobiega końca?
od razu napisze ze pies jest sprytny i ćwiczenie z nim na długiej smyczy przychodzenie na zawołanie tu nic nie da, bo on wie ze jest na smyczy i ze tak czy tak musi przyjść gdy go wołam...
Na terenie ktorego nie zna, lub na terenie zamkniętym nie ma tego problemu...

Link to comment
Share on other sites

Co prawda mamy CBA:evil_lol: ale na razie nie zajmuje się psami więc radzę [B]przekupstwo. [/B]Przybieganie do pani na małe coś dobrego (kawałek mięska, serka, psie ciasteczko....) to też świetna zabawa:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Jeśli uważasz, że twój psiak jest za sprytny na linkę - przeczytaj to:

[URL]http://www.collie.intertel.net.pl/forum/viewtopic.php?t=1411[/URL]

Jest tam kilka bardzo ciekwaych pomysłów i spostrzeżeń, które mogą pomóc w przypadku "spryciarzy" ;)

Link to comment
Share on other sites

"jak nauczyć psa żeby przychodził na zawołanie gdy spacer dobiega końca?"
Nie kończyć spaceru kiedy pies przyjdzie.
Żaden wesoły, chetny do zabawy pies nie bedzie przychodził jeśli przyjście do właściciela oznacza smycz i koniec spaceru. Zanim puscisz psa luzem, zacznij zabawe na smyczy - przeciaganie gryzaka, itp. Nagradzaj bycie na smyczy dobra zabawa i smakołykami, a nie karz zakończeniem spaceru.
Moim zdanie ogranicz puszczanie psa luzem do czasu aż pies skojarzy sobie Twoja bliskość i smycz z wesołą zabawą. Potem po zapięciu na smycz pobaw się chwilę i na nowo puść luzem - powinnaś zlikwidować w psie skojzrzenie - "smycz = koniec zabawy".

Link to comment
Share on other sites

[quote name='morelee']Potem po zapięciu na smycz pobaw się chwilę i na nowo puść luzem - powinnaś zlikwidować w psie skojzrzenie - "smycz = koniec zabawy".[/QUOTE]

Popieram. Po prostu wiele razy w czasie spaceru wołaj psa, zapinaj na smycz, dawaj smakołyki, baw się i bardzo szybko puszczaj znowu. Zapięcie smyczy na koniec spaceru ma być tylko jednym z wielu, które utonie w powodzi miłych skojarzeń :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam sie. Mysle, ze nie tylko zwierze nie chcialoby reagowac na polecenie "Do nogi", jesli ewidentnie oznaczaloby ono koniec zabawy. Spraw, aby piesek nie myslal o smyczy, jak o wrogu, ktory odbiera mu wolnosc i sprawia, ze zabawa sie konczy, bo pora wracac do domu. Sproboj nauczyc psa, ze smycz to nie koniec swiata i, ze moze sie dalej swietnie bawic.
Pod zadnym pozorem, NIE WOLNO przyzwyczaic psa, ze smycz, rowna sie koncowi spaceru/zabawy!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moj tez traktuje smycz jak ograniczenie psiej wolnosci...choc zapiecie zadko bylo koncem spaceru...zreszta wogole jest problem ze spuszczaniem go: nie chce wracac, przekupstwo dziala, gdy nikogo i niczego nie ma w poblizu, bo gdy jest w zasiegu wzroku inny pies, zawsze wygrywa chec szalenstwa z tym psem.

Co wiecej potwor jest odkurzaczem strasznym, wiec zzera wszystko, co napotka na swojej drodze. "Oddaj" dziala, jak rzecz malo wartosciowa, ale kto by wymienial kurczaka (wyrzucanego przez sasiadow gdzie popadnie) na sucha karme? :lol: Spuszczenie ze smyczy traktuje wiec jako szwedzki stol. :)

Nie wspomne o urokach blokowiska, gdzie pelno psow bez wiekszej opieki, a niektore nawet agresywne. Jak sie trafi skwerek, to pol osiedla tam przesiaduje :) A moj lubi robic takie atrakcje, ze np. ucieknie sobie za bezpanskim ONkiem i tak sobie biegaja swobodnie, a ty czlowieku nas gon :)

Link to comment
Share on other sites

To nie traktować smakołyka jak przekupstwa, tylko jako nagrodę. Ćwiczyć z psem przywołanie do upadłego w domu, na smyczy, na lince, nagradzać za przyjście.

No i oczywiście przywoływać psa często, nagradzać i puszczać dalej, nie zapinając na smycz. Zapinać na smycz też często, dużo ponagradzać na smyczy, pobawić się z psem, dać coś dobrego i odpiąć. Żeby przywołanie nie równało się zapięcie, a zapięcie nie równało się koniec spaceru...

Poza tym - zamiast gonić się z psem, lepiej pobawić się z nim, poćwiczyć coś fajnego, porzucać piłeczkę. Tak żeby spacer nie był samym bieganiem, ale też okazją do fajnego kontaktu z przewodnikiem. Jak ja idę z Wiką na spacer, cały czas coś z nią ćwiczę, przywołuję w różnych sytuacjach, nagradzam, coś jej chowam albo sama się chowam, czasem coś rzucam... Nigdy nie jest tak, że ja idę sobie, a pies sobie.

Link to comment
Share on other sites

dzięki wszystkim za odpowiedz, problem sam zniknął, zdolniacha już się tak do nas przyzwyczaił, że woli nas pilnować i bawić się z nami na naszych zasadach :p
to ogólnie bardzo dziwny pies, widać że jest mądry i że szybko się uczy, ale czasami mam wrażenie jakby jego poprzedni Pan całkowicie go zaniedbywał, jakby go niczego nie uczył i nie spędzał z nim czasu... bardzo wiele sytuacji jest dla niego całkowitą nowością, jak np. sucha karma czy smakołyki :crazyeye:
no i wydaję mi się, że jest młodszy niż 3 lata...w schronisku ocenili jego wiek po stopniu starcia ząbków, ale on ma po prostu słabość do kamieni...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...