Jump to content
Dogomania

Pies w pracy, a Sanepid


Robert Rutkowski

Recommended Posts

Witam.

Pracuję w małej rodzinnej firmie i codziennie towarzyszy mi mój czworonożny przyjaciel.

Dzisiaj odwiedziła mnie pani z Sanepidu. Gdy zobaczyła psa to się zbulwersowała i zaczęła lamentować, że tu psa nie może być.

Mam przewidzianą kontrolę w przeciągu następnych 3 tyg. Czy jest jakiś paragraf zabraniający mi zabierać psa do pracy?

Nie sprzedaję w firmie żywności w żadnej postaci, ani nie świadczę usług na klientach (fryzjer, tatuaże etc).

Siedzimy sobie w biurze, ale ludzie mają z nami kontakt. Przechodzą koło nas... :-) Pies jest mały (10kg) i cichy. Co mi może grozić w tym przypadku?

 

Link to comment
Share on other sites

Absolutnie nic.

Kobiecie na mózg się rzuciło.

 

Co więcej, psy mogą przebywać nawet w restauracjach i kawiarniach - byleby nie w pomieszczeniu w którym przygotowuje się żywność (czyli w restauracyjnej kuchni).

 

Uprzejmie poproś panią o podanie Ci przepisu na podstawie którego zwróciła Ci uwagę.

Link to comment
Share on other sites

Podstawę prawną zabraniającą obecnosci psa w pomieszczeniu biurowym powinna podać Ci "zbulwersowana pani z sanepidu" jesli takową zna. Ja osobiscie takiej nie znam ( z wyłączeniem miesc gdzie jest dostęp do zywności,niektórych usług, placówek służby zdrowia - generalnie tam gdzie jest wymuszony szczególny rezim sanitarny definiowany szczegółowymi przepisami).W innych miejscach decyzja nalezy do własciciela/ zarzadcy posesji. Jesli nie są przekroczone inne przepisy porządkowe( obowiązek kagańca , pies na uwiezi - to w wypadku psów/ras ogólnie objetych tym przepisem w miejscu publicznym na terenie danej gminy)to pani nie ma tu nic do gadania.
Poza tym kontrola nie może byc niezapowiedziana - powinna byc ustalona konkretna data i zakres kontroli."Naloty" dopuszczalne są tylko w wypadku bezposredniego zagrożenia zdrowia lub zycia
Proponuję zadzwonić do sanepidu a jeszcze lepiej napisać i poprosić o wykładnie przepisów w tym zakresie.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję Ci za tą odpowiedź :-)

Tak mi się wydawało, że nie ma racji. Powiedziała, że tu ludzie chodzą, że pies ma kontakt z ludźmi. Ja odpowiedziałem, że przecież na ulicy też psy się mijają z ludźmi...

Mam zaświadczenie o szczepieniu psa przeciw wściekliźnie, więc w razie czego będę trzymał w pracy. Coś jeszcze będę potrzebował w czasie tej kontroli?

Przyczepiła się też do kości, które leżały przy moim biurku, ale powiedziałem, że to sztuczne kości. Wtedy zmieniła temat, że pies chodzi sobie wszędzie.

Na salę, gdzie ćwiczą ludzie pies nie ma wstępu. Drzwi są pozamykane i 90% czasu leży koło mnie. Czasami tylko sprawdzi kto przyszedł i wychyli się zza biurka...

Link to comment
Share on other sites

Rozumiem że te "ćwiczenia" o których piszesz to nic co ma związek z działalnością leczniczą bo to by niestety zmieniało sytuację.Zakaz wprowadzania psów obejmuje całość placówek słuzby zdrowia w tym także pomieszczenia gdzie nie wykonuje sie zabiegów ( np pomieszczenia socjalne personelu)i tu faktycznie nie ma zmiłuj. Natomiast jesli to np siłownia, sala gimnastyczna itp to juz tego zakazu nie ma.
Na prawdę najprościej jak skontaktujesz się bezposrednio z sanepidem nawet anonimowo ( albo podając inne namiary firmy ale o podobnym profilu jeśli obawiasz się zaostrzenia konfliktu )i poprosisz o wykładnię prawną. To podwójnie Ci pomoże bo po pierwsze dowiesz sie dokładnie czy na pewno nie ma jakis szczegółowych przepisów dot. działalnosci Twojej firmy a po drugie mozesz się na tę rozmowę powołac przy powtórnym spotkaniu z kontrolerką co niewątpliwie da jej do zrozumienia że nie jest wszechwładna

Link to comment
Share on other sites

Ja od 10 lat mam ze sobą wcześniej psy , teraz psa jednego w biurze. Owszem jakieś pojedyncze zbulwersowania się zdarzyły przez te lata. Ale ogólnie reakcja jest pozytywna.

Mam nadzieję, że pani z sanepidu zaopatrzy się w wiedzę z przepisów i na kontroli ponownej przemilczy obecność psa u Ciebie.

Link to comment
Share on other sites

cavecanem, ale po co kombinować i wymyślać, skoro pies może tam przebywać ? Wpadła niedouczona kobieta, trzeba jej przepisami nosa utrzeć, niech się douczy, zanim komuś niesłusznie krzywdę zrobi i tyle. Pies przebywać na siłowni ma prawo. Moja Lilo również pracowała z nami, witała się ze stałymi klientami. Bawiła się z psem jednego z klientów, który zawsze z nim do nas przychodził. Jedna Pani jedynie grzecznie poprosiła o zabranie pieska i nigdy nie było z tym problemów. 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Witam

Prowadzę salon kosmetyczny( manicure, pedicure nie ma w nim żadnych zabiegów „inwazyjny” np. ostrzykiwań czy makijażu permanentnego. Proszę napisać czy pies będzie mógł przebywać w pomieszczeniu socjalnym( zamkniętym )? Czy sanepid będzie miał jakieś podstawy prawne żeby do tego się przyczepić? Z góry dziękuje za odpowiedz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...