Jump to content
Dogomania

Wyprowadzanie psów - legalnie


Pani Tuch Tuch
 Share

Recommended Posts

  • 3 months later...

Sprzedaż okazjonalna ma szereg obwarowań i jest dość "płynnym" pojęciem. To co poniżej jest nt rękodzieła, ale wydaje mi się że można to potraktować per analogia.

http://www.lgdkreatywni.pl/okazjonalna-sprzedaz-rekodziela-czy-tworca-sprzedajacy-swoje-prace-staje-sie-automatycznie-przedsie.html

Podstawowym problemem jest tu jednak określenie, kiedy działalność zarobkowa przestaje być okazjonalna, a staje się ciągła i zorganizowana. Praktyka dowodzi, że już dwukrotne wystawienie swoich produktów na portalu aukcyjnym (np. Allegro) może zostać uznane przez służby skarbowe za działalność zarobkowa ciągłą i zorganizowaną.

Warto zauważyć także, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania, że sprzedaż odbywa się okazjonalnie i ma charakter prywatnego zbycia, a cena nie odbiega od ceny rynkowej. Dowodem są wszelkie okoliczności wskazujące, że podatnik nie miał zamiaru prowadzić działalności.

 

Tu również per analogia o sprzedaży na allegro: http://poradnik.wfirma.pl/-kiedy-sprzedaz-na-allegro-staje-sie-dzialalnoscia

 

Trzeba by jeszcze zobaczyć jakie jest PKD dla tego rodzaju działalności i co mówią interpretacje w tym konkretnym przypadku, czy są jakieś "furtki". Chociaż o ile przy sprzedaży można mówić o okazjonalności, to wydaje mi się że przy usłudze już nie.

 

Reasumując, wydaje mi się że legalnie nie można, natomiast jeśli zamierzać to robić dorywczo i wyłącznie w gronie znajomych, to już sama musisz zadeycdować ;) Pamiętaj, że działalność = ZUS, czy zarabiasz czy nie. Jak nie zapomnę to jutro podpytam jeszcze księgową :)

Link to comment
Share on other sites

Ludzie, bez przesady. Nie wprowadzajcie dziewczyny w błąd.

Zakładanie działalności jest w tym przypadku kompletnie pozbawione sensu i niepotrzebne. O dopisywaniu odpowiedniego PKD można myśleć w przypadku, kiedy się działalność już prowadzi i ZUS siłą rzeczy płaci (zazwyczaj płacząc). Pełna składka ZUS obecnie wynosi około 1100zł i to niezależnie od tego czy się w danym miesiącu cokolwiek zarobi czy nie. Składka preferencyjna (obowiązująca przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności, pod pewnymi warunkami) jest niższa (niecałe 500zł), ale nadal wymagana niezależnie od zaistnienia przychodu.

 

W przypadku jeśli decydujesz się na współpracę z właścicielem zwierzęcia i określacie, że codziennie przez miesiąc będziesz wyprowadzać jego psa powinnaś podpisać umowę-zlecenie. Taka umowa obarczona jest koniecznością opłacania składek zależnych od wysokości przychodu - w pełnym zakresie, wliczając zaliczkę na podatek do zarobienia 1000zł "na rękę" musisz uzyskać przychód w wysokości około 1380zł. W przypadku, jeśli jednocześnie jesteś gdzieś zatrudniona na etacie i otrzymujesz minimalną krajową od umowy-zlecenia nie opłacasz składki rentowej i emerytalnej (chorobowa jest dobrowolna, więc ją też pominiemy) - w takim przypadku dla 1000zł "na rękę" musisz zarobić około 1190zł. 

Jeśli jesteś studentką - przy umowie zlecenie płacisz tylko zaliczkę na podatek dochodowy, więc proporcja jest jeszcze korzystniejsza. 

 

Jeśli spacer ma być jednorazowy można się ewentualnie pokusić o umowę o dzieło (nie jest oskładkowana, wyłącznie zaliczka na podatek), ale to już trochę naciągane, bo w wyniku takiej działalności żadne "dzieło" nie powstaje, więc nie jest to w pełni zgodne z prawem. US mógłby się przyczepić gdyby zaczął wnikać - co zresztą jest bardzo bardzo bardzo mało prawdopodobne, bo nie sądzę, abyś tą metodą osiągnęła przychód, który kogokolwiek poruszy. 

Link to comment
Share on other sites

W błąd to właśnie takie porady typu "bez przesady" mogą wprowadzić. Legalnie - albo działalność albo wspomniana przez Wronkę umowa zlecenia. Tylko że przy umowie zlecenia, zleceniodawca jest zobowiązany odprowadzić do US zaliczkę na poczet PIT na zasadach ogólnych lub ryczałtem, zależnie od wysokości należności brutto.

 

Półlegalnie - znaleźć krewnego / znajomego, który prowadzi działalność i może wystawiać rachunki / FV i odprowadzać ewentualny podatek.

 

Nielegalnie - tak jak napisała choćby Wilczocha. Marginalne wykroczenie o niskiej szkodliwości społecznej (kodeks karno skarbowy i ordynacja podatkowa) i jeszcze niższym odsetku wykrywalności (rzeczywistość).

 

PKD nie służy wyłącznie do tego aby je dopisać. Można na tej podstawie pokusić się o poszukanie interpretacji podatkowych i orzecznictwa. Może znalazłyby się przesłanki do podparcia się okazjonalną i trzymania jej "w pogotowiu" jakby nadgorliwy sąsiad podkablował ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...