Jump to content
Dogomania

Pilne. Kto odpowiada-wolontariusz czy schronisko?


brazowa1
 Share

Recommended Posts

Jeżeli w czasie spaceru z wolontariuszem pies  schroniskowy pogryzł innego psa ,który był na spacerze z właścicielem,to kto ponosi koszta odszkodowania i leczenia pogryzionego czworonoga? z tego,co się zorientowałam,to osoba,która aktualnie "posługuje się" psem czyli wolontariusz,ale może ktoś obyty w prawem podpowie w tej sprawie?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

brazowa1, art. 431 par. 1 KC wyraźnie wskazuje:

 

 

 

Art. 431 § 1. Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy.

 

Zgodnie z wykładnią tego przepisu odpowiedzialność ponosi osoba, która w momencie zdarzenia miała psa pod nadzorem - także bezsprzecznie wolontariusz, nie musi to być "właściciel" psa, czyli w tym wypadku schronisko.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Myślę, że to jednak kwestia sporna, która może zostać rozstrzygnięta tylko na drodze postępowania cywilnego. Po pierwsze schronisko powinno zapewnić opiekunowi odpowiednie akcesoria do opieki nad psem, po za smyczą powinien być to kaganiec. Jeżeli opiekun go nie dostał, jest argument przemawiający za winą schroniska.

 

Inna kwestia to ubezpieczenie, schronisko może być ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej w takim wypadku można byłoby skorzystać z tego ubezpieczenia.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

Announcements

×
×
  • Create New...