Jump to content
Dogomania

Pies od kilku dni boi się telewizora


Ewa_R

Recommended Posts

Cześć,

Mam problem ze swoim psiakiem. Mały kundelek. Ma 2 latka, jest u mnie od ponad 6 miesięcy. Wesoły, troszkę strachliwy (petardy, ciężarówki), posłuszny świetnie dogaduje się z moim beaglem. Nie mam z nim żadnych problemów.

Zawsze chętnie oglądał telewizję, szczególnie reklamy, filmy ze zwierzętami. Niestety od kilku dni całe dnie spędza w łazience na dywaniku. Podejrzewałam zatrucie, skaleczenie. Jednak na spacerach biega za piłeczką, bawi się z beaglem, sprawy załatwia, apetyt ma jak zawsze.

Kiedy przynoszę go z łazienki patrzy przestraszony na telewizor i ucieka do łazienki. Sam obraz bez dźwięku też go przeraża. Nie zauważyłam żadnego incydentu. Pierwszy raz stało się to gdy byłam w kuchni, a on przebywał w pokoju, w tv leciał jakiś serial. W nocy normalnie śpi w pokoju.

Czy macie jakiś pomysł co robić? Próbowałam zająć go zabawkami, drugi pies go zaczepiał do zabawy. Nic nie działa. Będę wdzięczna za każde sugestie.

 

Link to comment
Share on other sites

Psy słyszą ultradźwięki- może coś w bebechach Twojego odbiornika zaczęło piszczeć i to psu przeszkadza. Nakryj ekran włączonego odbiornika tak żeby pies go nie widział i sprawdź jaka jest reakcja- czyli czy pies boi sie obrazu czy dzwieku ( także tego którego Ty nie słyszysz

Link to comment
Share on other sites

Zrobiłam eksperyment:

1. Telewizor wyciszony, sam obraz - nie chciał wejść do pokoju po zabawkę. Uciekł po przyniesieniu do pokoju.

2. Telewizor zasłonięty ciemnym kocem, dźwięk włączony - nieśmiało wszedł do pokoju, bawił się zabawką, biegał z drugim psem. Co chwila jednak zerkał na tv.

 

Wina obrazu, tylko dlaczego tak nagle mu się odmieniło. Czy mógł się czegoś przestraszyć czy może idzie to w kierunku zaburzeń percepcji? Już nie wiem co mam robić.

Link to comment
Share on other sites

Nie tyle percepcji co padaczki. Ale nie panikuj , zeby mówic coś na pewno trzeba jeszcze obserwować , odczekać bo może pies się po prostu przestraszył jakiegoś jaskrawego obrazu i jeszcze to pamieta.
Pisząc o padaczce użyłam dużego skrótu wiec zebyś się nie wystraszyła wyjaśniam skad to przypuszczenie:
Stymulacja mózgu szybko drgającym jaskrawym swiatłem to bardzo silny bodziec - u wiekszości bez odczuwalnych objawów ( poza lekkim dyskomfortem)ale u częsci wywołuje silny niepokój a nawet może sprowokować atak padaczkowy. Siła z jaką mózg reaguje na ten bodziec to cecha osobnicza - po prostu u niektórych wywołanie w mózgu patologicznych fal elektrycznych jest łatwiejsze niz u innych.
Na razie nie zmuszałabym psa do "obcowania" z telewizorem - jesli sam tego unika to pozwoliłabym mu na ten wybór i spokojnie poczekała

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...