Jump to content
Dogomania

Agresywne podgryzanie innych psów


Czoky

Recommended Posts

Witam,

 

Trzy tygodnie temu przygarnęłam ze schroniska suczkę w wieku ok. 3 lat. W schronisku nie podano mi żadnych informacji na temat psa, ale po przyjeździe do domu widać pracę, którą włożono w wychowanie psa. Potrafi chodzić na smyczy, zna podstawowe komendy i wraca na zawołanie. Problem jednak pojawia się w jej kontaktach z innymi psami. 

 

Gdy tylko w zasięgu wzroku pojawia się inny pies Kola wyrywa się, skacze, szczeka. Czasami udaje mi się ją uspokoić i w nagrodę za spokojne zachowanie podchodzimy się przywitać. Kola od razu daje sygnał do zabawy i jest przy tym strasznie nachalna (choć w sytuacji gdy drugi pies próbuje do niej podejść, Kola kuli ogon i ucieka popiskując). Dostaliśmy radę, aby po zapoznaniu z drugim psem puścić ją na ogrodzonym terenie i pozwolić się pobawić. I tu pojawia się kolejny problem, bo sunia w zabawie zaczęła szczekać, powarkiwać i agresywnie podgryzać drugiego psa. 

 

W jaki sposób można zapanować nad jej nadmierną ekscytacją na widok innego psa i co zrobić z agresywnym podgryzaniem? 

Link to comment
Share on other sites

Ona jeszcze sie boi o swoja nowa rodzine i byc moze tak reaguje. Najpierw musi sie upewnic, ze zostaje u was na zawsze, a to trwa pare miesiecy. W tym czasie nie na sile kontakty z innymi psami. Najpierw niech sie nauczy chodzic na smyczy i nie reagowac na przechodzace w poblizu psy. W tym momencie zagadac ja i podac smaczek, w nagrode, ze nie reaguje na psa. Ona broni swojej nowej rodziny i chce konkurencje "wygryzc". Niech sie najpierw oswoi z wami, potem bedzie czas na inne kontakty.

Link to comment
Share on other sites

Przekierowywac jej energie na inne tory, znalezc jej jakies zajecie z przewowodnikiem, gdzie moglaby sie wyzyc. Za kazdym razem gdy zaczyna zachowywac sie po chamsku wobec innego psa ja bym ja po prostu lapala i zabierala - albo bawi sie ladnie albo wcale. Ale moze byc jeszcze tak, ze to co Wy uwazacie za agresywne zachowanie jest swietna zabawa - trzeba jedynie sie zorientowac czy temu drugiemu psu tez to odpowiada. Moja mloda przy zabawie warczy i klapie dziobem tak jakby miala drugiego psa za 5 sekund zamordowac natomiast wcale nie ma takich zamiarow i swietnie sie bawi (i nie gryzie tylko klapie w powietrzu) choc dla osob postronnych wyglada to czasem strasznie ;)

Link to comment
Share on other sites

Właśnie będziemy próbować spożytkować jej energię poprzez canicross może coś pomoże. A co do podgryzania to nasza niestety nie kłapie w powietrzu. Za pierwszym razem trafiliśmy na młodego bullteriera, który znosił jej zachowanie, zapewne przez wysoki próg bólu, jednak gdy jak trafiliśmy na delikatniejszą suczkę, to nie była tym zachwycona i szybko zrezygnowaliśmy z zabawy. No nic, będziemy próbować, dziękuję za rady ;) 

Link to comment
Share on other sites

Aha, jeszcze coś - dobrze byłoby popracować u Koli nad samokontrolą i emocjami, bo widać, że jej się to trochę wymyka spod kontroli. Możecie sobie wklepać w google "samokontrola szkolenie psów", "crate games" (można niektóre elementy wykonywać bez klatki), "doggie zen" i podobne. Powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

ja też mam psa, ktory jesli juz sie bawi z psami (sama rzadko zaczyna zabawe, raczej poza wlasnym stadem robi to rzadko), to robi to bardzo brzydko.

co wiecej ten pies nie ma najmniejszego problemu z ekscytacja czy samokontrola. powiedzialabym nawet, ze pies ten ma nature buddy.

 

ja natychmiast przerywam taka zabawe. a nawet juz na wstepie zanim sie zacznie mowie, ze ma sie powstrzymac. 

 

 

robie czasem wyjatek, bo sa psy, ktorym taka zabawa po prostu odpowiada.

 

 

i teraz uprzedzajac wszystkie komentarze: moj pies glupi nie jest i tez doskonale rozroznia te sytuacje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...