Jump to content
Dogomania

Białe jest piękne, ale.........


psiapsiula

Recommended Posts

Witam. I tak jak w tytule białe jest piękne, ale pielęgnacja białej sierści jest problemem.

Mam białego TT i od jakiegoś czasu kłopotam się z kilkoma sprawami;

 

po pierwsze; jakich  szamponów używać żeby nie zaszkodzić, nie wysuszyć (TT mają włos).. nawilżyć itp.

 

po drugie; kołtuny, Basha ma rok i do tej pory dawałam sobie jakoś radę, ale teraz tak się kołtuni że nie nadążam wyczesywać.

być może jest to wymiana włosa (hmmm, wiosna idzie???), a może coś innego.

 

po trzecie; jak i czym czesać żeby wyczesywać podszerstek i to tak dobrze.

 

po czwarte; odżywki i inne wspomagacze, jakie są najlepsze i dają dobre efekty, jakie suplementy.

 

Kąpiel co sobota i czesanko, w środy czasem czwartki czesanko, może za rzadko i rozczesanie kołtunka na bierząco jeśli takowego znajdę podczas miziania. 

 OT i wyżaliłam się, a od Was proszę o podpowiedzi i może jakieś sprawdzone sposoby, 

 

[attachment=8518:IMG_0851a.jpg]

Link to comment
Share on other sites

Kąpiel co sobota? :o
A to nie za często?
My mamy psa czarno - białego i białe ciągle jest białe mimo tego, że pies bez wyraźnej potrzeby nie jest kapany, a jeśli jest to raz na pół roku.

Naszej małej koltunia się strasznie włosy za uszami, też mamy z tym problem.

Czesac grzebieniem z długimi kolcami, żeby sierść złapać od samego dołu :)

Link to comment
Share on other sites

psy z włosem trzeba kąpać częściej a już białe to na bank, chociaż jak nie ma pluchy na dworze a młody jest czysty to nie kąpię, nawet do 2 tyg.

za uszami sobie radzę nie ma tragedii, ale pod pachami i na brzuchu już nie jest tak fajnie, to są bardzo delikatne miejsca i nie zawsze da mi się wyczesać, że o rozplątaniu kołtuna nie wspomnę. ostatnio rozczesywałam go z kołtunów 4 dni codziennie ok 1-1,5 godz. przy kołtunie wspomagałam się wykałaczką hi hi.

:look3:

Link to comment
Share on other sites

A hodowca nie udzielił Ci żadnych porad w kwestii kosmetyków? Z tego, co wiem, TT mogą się różnić między sobą jeśli chodzi o typ "płaszcza", więc najlepiej gdyby ktoś, kto się na tym zna (hodowca?) doradził coś na początek, żeby nie sprawdzać wszystkiego metodą prób i błędów. Na pewno oprócz szamponu potrzebujesz dobrej odżywki - zarówno po kąpieli, jak i na co dzień do rozczesywania (rozcieńcza się zwykłą odżywkę wodą i używa w atomizerze). Ew. do rozczesywania jakiś inny, profesjonalny preparat do tego celu. Myślę, że mogłyby się sprawdzić odżywki z jedwabiem, typu silk, silk protein. Do białej sierści jest b. dużo szamponów, np. super white z biogroomu, p.f. whitening lub pure white z 1 All System i wiele innych, tak wiele, że naprawdę najlepiej podpytać hodowcę, czego używa i ewentualnie potem konsultować ten wybór.
Dopyszcznie wszystko to, co i u innych psów poprawia kondycję skóry i sierści - żółtko jaja, oleje rybne, algi.
Link to comment
Share on other sites

Oj, skąd ja to znam :D

Na pocieszenie napiszę, że w okolicy roku jest najgorzej- potem powinno być łatwiej. U mnie jako suplementy diety dobrze działają Efa olie, ewentualnie Gammolen. (Bo moja jajek nie tknie, jak i wielu innych rzeczy).

Do natłuszczania np. Super cream, Vita oil lub Seabreeze oil ( dwa pierwsze to Biogroom, ostatni Plush Puppy).

Z szamponów , ja sobie chwalę, Natural conditioning shampoo with evening primrose (PP) i tej samej firmy Natural silk protein conditioner. Z odżywek robię różne mieszanki i zawsze dodaję trochę oleju. Rozczesywanie zawsze na mokro z rozcieńczoną odżywką, do kołtunów OMG też z PP. Próbowałam wiele różnych firm, dla nas niezłe jeszcze były kosmetyki z Espree i inne z Biogroom'u. Ale to wszystko zależy od rodzaju włosa i chyba tylko metoda prób i błędów pozwala osiągnąć sukces.

Znawcą nie jestem, ale wydaje mi się, że cotygodniowa kąpiel to trochę za często :D

Link to comment
Share on other sites

dzięki Yoana to już coś wiem 

OMG używam jest super, mam też Protein coat balm z PP ale taki sobie, w tej chwili po raz pierwszy użyłam odżywki Mineral SPA Conditioner ( Pet Design) i do czesania też ją rozrobiłam z wodą i pryskam i czeszę, na chwilę obecną 5 dzień po kąpieli stwierdzam brak kołtunków i czesanie idzie całkiem sprawnie. i nawet brudny nie jest więc sobotnia kąpiel oddala się zobaczymy do kiedy. 

Link to comment
Share on other sites

tak wiem, że tran to coś innego niż olej z łososia. tran mam z rekina.

jedna kapsułka dziennie przez okres m-ca potem krótka przerwa i można znowu podawać to zalecenie lekarza z lata kiedy mały miał złamaną łapkę i trzeba było szybko odbudować mu włos na łapce i w ogóle poprawić kondycję włosa po lekach. trzeba tylko uważać żeby nie było podwójnych dawek omega3 i 6 z innymi preparatami.

zamiast tranu można podawać olej z pestek winogron, jest lepszy niż siemie lniane (tylko w ziarnach parzone ciepła wodą nigdy gorącą) moje psy uwielbiają oleje do picia, też się sprawdzają przy np zaparciach ( moje mają po kościach), ale rozpisałam się tutaj nie na temat, chodzi mi o jakieś sprawdzone sposoby (np trzeba czesać pod włos <żart> ) każdy na pewno wypracował sobie jakąś metode i chciał by się nią podzielić <a może nie> 

na różnych filmikach instruktażowych jest pokazane jak pryskać włos podczas czesania ale.......... no właśnie nie widać żeby ten włos był mokry więc czy to tylko mgiełka czy moczyć tuż przy skórze czy końcówki włosów itd. to właśnie są moje rozterki.

proszę  jeszcze o poradzenie mi jakimi szczotkami czesać mam kilka jakoś sobie radzę ale może są inne lepsze, dodam dla przypomnienia że moje słonko to roczny terier tybetanski, mam jeszcze jednego TT ale jego pielęgnacja jest łatwiejsza bo 1. jest czarny 2. jest strzyżony. (alergik) ale teraz próbuję mu zapuścić włos bo od pół roku się nie drapie.

 

[attachment=8967:IMG_0684 a.jpg]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wiem jak częsta i intensywna powinna byc peilęgnacja psów z białą dłuższą sierścią,tak sie powie ale w praktyce naprawdę jest to nie lada wyzwanie dla każdego właściciela. W grę wchodzi oczywiście dobry szmapon- z tym że ni emusicie psa kąpać co tydzień,nawet wystarczy tutaj nanieśc suchy szmapon i efekt będzie bardzo dobry,plus szczotka aby rozczesać kołtuny.

Link to comment
Share on other sites

Tak zapytam tylko jakie masz narzedzia ?Byc moze brak porzadnego grzebienia jest problemem?

Bialego psa faktycznie trzeba czesciej kapac,szampon i odzywki rozcieczaj,po kapaniu porzadne rozczesanie i dopiero suszenie na grzebieniu...

Z kosmetykow fajny jest K9 demmeter spray i szampony nawilzajace...Mlody tybet moze miec faktycznie problem z wlosem,dwa ze u nich sa naczejsciej dwa gatunki na jednym psie...

Jesli sa zaparcia po kosciach to za duzo ich dajesz na raz...Byc moze mielenie ich bylo by sposobem?Z olejow zawsze zwierzece beda lepiej przyswajalne niz roslinne u psow ;)

Skad jestes?Moze wizyta u dobrego groomera ulatwila by Ci sprawe i ktos by ci pokazal co i jak...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Możesz rozwinąć myśl? Bo nie bardzo rozumiem,wczuj sie też w perspktywę np początkującego właściciela który boryka się z takim problemem,może faktycznie ma zły szmapon,grzebień czy jeszcze inny czynnik jest od tego zależny,więc postarajmy się raczej doradzić niz pisać o tym że są to bzdury.

Link to comment
Share on other sites

A cóż tu rozwijać...KAŻDY pies ma sierść. Nie ma rozdraniczenia na psy z sierścią i z włosem,bo to to samo. Tyle tylko,że są różne gatunki i rodzaje sierści.

 

Tylko co to zmienia? Jak zwał tak zwał, a problem z sierścią/włosem/szatą .. pozostaje.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dokładnie,a poza tym moim zdaniem jest to jednak pewne rozróżnienie np w kwestii koloru sierści bo biała wymaga intensywnej,nieco innej i częstszej pielegnacji niż powiedzmy czarna. Teraz wczesną wiosną jest to szczególnie uciążliwe kiedymamy błoto i nie wystarczy tylko wycierać łapy psa,ale też trzeba kąpać go znacznie częściej

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...