Jump to content
Dogomania

Jeśli Wasze psy przynoszą Wam smycz...


gojka

Recommended Posts

to może mi pomożecie.Chciałam nauczyć moją jamnicę by przynosiła smycz z wieszaka lub chociaż brała ją w zęby kiedy ja się ubieram i idziemy na spacer.

Zależy mi na tym bo byłoby to duże ułatwienie dla mojego taty,któremu czasem psa zostawiam albo przychodzi pod moją nieobecność by wyprowadzić psa.Tata jest po udarze,nie chce ćwiczyć a spacery z psem lubi więc  to dobra forma rehabilitacji a on-człowiek z afazją-na pewno byłby bardzo zmotywowany gdyby pies sam mu smycz przyniósł.Afatycy są tacy nieco dziecinni...

 

Nie bardzo mam pomysł jak się do tego zabrać.Wkładam jej smycz do pyszczka ale zazwyczaj ją wypuszcza. Chwalę i nagradzam kiedy choć przez chwilę potrzyma smycz.

Wieszak jest nisko,pies spokojnie mógłby smycz zdjąć.

Nie ekscytuje się jakoś bardzo spacerem.potrafi słuchać i reaguje na komendy kiedy się ubieram.

Macie jakieś pomysły jak zacząć naukę.

Dodam,że psina bardzo lubi się uczyć ale jak się chyba źle do tego zabieram...

Link to comment
Share on other sites

Ale co będzie prościej? Pies przyniesie mi smycz jak kliknę :)

Pies jest na mnie skupiony,wszystkich komend uczyłam go bez "kapsla". Chodzi mi o to jak pokazać psu czego od niego wymagam,czy może najpierw wydać jakąś inną komendę a jeśli tak to jaką.

 

Klaki-czy Twój pies przynosi smycz?

Link to comment
Share on other sites

Kliker to nie jest off/on jakiejs czynnosci. Nie wiem po co od razu zlosliwosc. Mozna i bez klikera. Takie rzeczy latwiej sie robi z klikerem. Nie wiem czy jest sens podawania "przepisu" jak zaczynac z klikerem skoro na ten temat dostepnych jest tysiace stron.
Bez klikera zaczelabym od pytania: czy pies lubi sie bawic jakimkolwiek aportem? Czy w ogole bierze cos do pyska? Jezeli nie, to musisz zaczac od aportu, zabawy.
Jezeli nosi i aportuje, to zaczelabym sie bawic smycza. Na poczatek zlozona kilkukrotnie, i przewiazana, zeby sie nie rozwijala. Rzuca smycz i bawie sie nia jak zabawka. cd nastapi, musze do dziecka :)

Link to comment
Share on other sites

Cavecanem-to żadna złośliwość.Po prostu rada-spróbuj z kilkerem to żadna rada więc nie bardzo wiem jak się do niej odnieść:)

Pies uwielbia aportować.Nie ma żadnego problemu z braniem rzeczy do pyska.

Bawimy się na dworze w przeciąganie smyczy-pokazuję smycz tam gdzie jest taka rączka (u mnie to kawałek smyczy z klamerką )-pies ją chwyta zębami i przeciągamy.Bardzo to lubi.Kiedy mówię: dość -puszcza.

To takie oswajanie ze smyczą,pokazanie,że można się nią bawić.Robimy to zawsze gdy pies biega luzem.

 

Robię jak piszesz-składam smycz, daję psu do pyska.Ale spróbuję związać i rzucać nią.

Link to comment
Share on other sites

My zaczęłyśmy bez klikera i później próba wprowadzenia klikera zwyczajnie nie wyszła ;) . Łatwiej jest nam bez niego pracować.

Gojka, moja Lilo na samym początku nauczyła się "przynieś memłaka", "szukaj memłaka" ( memłak = pluszowa zabawka ). Jeśli umie przynosić cokolwiek, to powinno być łatwiej.

Przynoszenie smyczy, zaczęłam od zrzucenia jej z wieszaczka i pokazania palcem "przynieś smycz"... i odejścia ze 2 kroki. Nie wyszło od razu, ale załapała po kilkunastu próbach. Jak przynosiła już za każdym razem z podłogi, zaczęłam wołać o smycz z wieszaczka... to już załapała szybciej.

Nie uczyłam jej przynoszenia smyczy jako sygnał na spacer, ale wydaje mi się, że to też nie byłaby wielka filozofia. Lilo jak się kręci, zadaje jej pytanie "chcesz siusiu?" i wtedy od razu na nie odpowiada (zachowaniem), lub nie, jeśli nie chce. Myślę, że w naszym przypadku, wystarczyłoby chwile poćwiczyć: "chcesz siusiu?" -> reakcja -> "to przynieś smycz". Zakładam, że z czasem sama by smycz przynosiła.

Link to comment
Share on other sites

Z klikerem byłoby prościej, bo można wtedy uczyć konkretnego zachowania poprzez kształtowanie czy wyłapywanie "małych kroczków" do zachowania pożądanego, więc porada wcale nie bezsensowna ;)

 

Ale w zasadzie można i bez klikera - bierzesz smaki, psa (najlepiej głodnego), smycz kładziesz na podłodze. Każde spojrzenie, potem dotknięcie łapą czy nosem nagradzasz jakimś hasłem np. "tak!" czy "dobrze!" i natychmiast ładujesz smaka do dzioba. Powoli, powoli podwyższasz swoje "oczekiwania" - czyli już nie nagradzasz tylko tego, że pies się gapi czy paca łapą ale to, że dotyka smyczy nosem czy pyskiem. Jak pies uzna, że smycz jest fajna i warto się nią interesować to idziesz krok dalej - możesz się odsuwać i zachęcić psa, żeby podjął smycz z podłogi. Jak się udaje to super nagroda, radość i w ogóle. Potem zachęcasz, żeby ją przyniósł, można wprowadzić hasło "daj smycz". A potem bardzo wzmacniasz przynoszenie z różnych części domu, z podłogi, kanapy, krzesła, wieszaka, spod stołu i skąd tylko Ci przyjdzie do głowy - polecasz psu usiąść, niesiesz smycz gdzieś tam i zwalniasz psa, zachęcając - "daj smycz". Równolegle możesz ćwiczyć "od końca" samo trzymanie czyli dawać psu smycz do pyska, jak zaciśnie szczęki to od razu hasło "dobrze!", smak, i natychmiast pozwolić wypluć. Z czasem z sekundowego trzymania przedłuża się to coraz bardziej. 

 

Aport wyrzuconego przedmiotu to trochę co innego niż przyniesienie nazwanej rzeczy leżącej sobie gdzieś tam w domu, ale z psem aportującym nie powinno być większych problemów.

 

Moja starsza suka umie przynosić różne przedmioty (miskę, piłkę, miśka, sznurek czyli węzełek i jeszcze jakieś inne różne, ale już nie pamiętam, uczyliśmy się w domu jak miała kontuzję i nie mogła biegać; bezproblemowo można psa nauczyć nazw różnych przedmiotów, ułożyć je w rzędzie i prosić - daj miśka, daj piłkę itd. i pies jest w stanie to rozróżnić, jeśli go dobrze nauczymy), umie też przynieść cokolwiek na hasło "daj coś" czy wskazany palcem przedmiot "daj TO". Uczyłam z klikerem, bo tak mi było wygodniej zaznaczać elementy zachowania docelowego i pies dobrze reagował na pracę z klikerem. 

 

Powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

Ale co będzie prościej? Pies przyniesie mi smycz jak kliknę :)

Pies jest na mnie skupiony,wszystkich komend uczyłam go bez "kapsla". Chodzi mi o to jak pokazać psu czego od niego wymagam,czy może najpierw wydać jakąś inną komendę a jeśli tak to jaką.

 

Klaki-czy Twój pies przynosi smycz?

 

 

Przynosi. Uczone bez klikera, ale gdybym wcześniej zaczęła uczyć za jego pomocą to myślę, że nauka tej "sztuczki" zajęłaby nam o wiele mniej czasu ;) dopiero niedawno doceniłam jego przydatność, bez problemu dzięki niemu nauczyłam moją sukę robić przeplatanki, czołgać się i "wstydzić" poprzez położenie łapy na mordzie. I nie muszę klikać, po prostu wydaję komendę "wstydź się" i pies robi to, czego się nauczył właśnie przy użyciu klikera.

 

Jak widać moje pytanie nie było zupełnie pozbawione sensu, bo gdybyś wiedziała na czym polega nauka za pomocą tego narzędzia to pewnie w ogóle byś nie tworzyła tego tematu :)

 

Zaczynasz wyłapywać pożądane zachowanie (np. zwykłe spojrzenie na smycz: pies spojrzy, a ty od razu klikasz i dajesz mu smakołyk) i tak drobnymi kroczkami do przodu. Psy na ogół dobrze reagują na kliker i to naprawdę ułatwia uczenie różnych, nawet bardzo złożonych sztuczek.

 

Ale jeśli nie chcesz to nie, nikt cię nie zmusza do użycia klikera :P sposób zaproponowany przez evel też jest dobry, ja właśnie tak uczyłam moją sukę, chociaż i tak jestem zdania, że w jej przypadku kliker sprawdza się o wiele lepiej niż moje machanie rękoma i cudowanie, żeby wytłumaczyć jej o co mi właściwie chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Kliker po prostu usprawnia pracę, zwłaszcza jeśli psu dobrze wytłumaczymy o co chodzi z tym pykającym ustrojstwem. Wydaje mi się też, że używając klikera możemy bardziej precyzyjnie zaznaczyć o co nam chodzi. No chyba, że trafiamy na Psa Wiecznego Frustrata, ale to chyba Was nie dotyczy ;) 

Link to comment
Share on other sites

A jaka musi byc gotowa sekwencja?
Rozumiem, ze komenda musi byc optyczna, lub bedzie to np podejscie do drzwi?
Pies na sygnal ma isc po smycz i ja podac twojemu tacie?
Zaczelabym od konca. Jak juz pies bierze ja do pyska i z niszeniem nie ma problemu.
1. Siad przed toba i trzymanie smyczy w pysku.
2. Zostawanie na siad ze smycza w pysku
3. Zostawanie ze smycza i komenda " do mnie" najlepiej optyczna, np klepniecie w udo.
4. Zostawanie, "do mnie", siad przed toba, trzymanie i oddanie ( komenda do oddania jak wyzej, optyczna- podstawieni reki wnetrzem dloni w gore)
I dopiero po calosci podawanie smyczy
5. Rzut smycza
6. Podjecie jej przez psa
7. "Do mnie", siad i podanie smyczy
I final
Zamiast rzutu smycza polozenie smyczy, wskazanie jej reka, podjecie jej przez psa itd.
Jak juz jest gotowa sekwencja to dopiero nazywasz to slowem/gestem. Gest to np podejscie do drzwi i spojrzenie na psa, w stylu: i co teraz?
Pies powinien pojsc po smycz i ja podac.
Ta dam, oklaski, kurtyna, spacer
:)

Link to comment
Share on other sites

Na razie jesteśmy na etapie rzucania smyczy w różne miejsca a psina ją przynosi.Nie chce jeszcze przynosić smyczy położonej gdzieś.Woli by ją rzucać.

Moja córka uczy ją by wrzucała zabawki do otwartej szuflady i je z niej wyjmowała.Idzie jej zdecydowanie lepiej niż mnie:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dopiero od niedawna wróciłam do pracy z psiakiem.
Są sukcesy.Co prawda psina boi się wieszaka-być może warto by wieszak zamontować niżej ale jak zrzucę smycz z wieszaka to chętnie chwyta ją w zęby i idziemy.
Lubi też nosić smycz w pysku na spacerze co mi jak najbardziej odpowiada bo zwłaszcza na wieczornych spacerach lubiła sobie poszczekać.Teraz spacer traktuje zadaniowo-żadnego darcia pyska.
Nawet jak wita się z obcymi psami nie wypuszcza smyczy z pyska.
Rzuca ją tylko wtedy gdy spotka kumpli do zabawy,węszy intensywnie albo wali kupę :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...