Jump to content
Dogomania

Sporo pytań


Nogutek

Recommended Posts

Witam, posiadam sześciotygodniowego shih-tzu. Wczoraj został przywieziony. Został 2 razy odrobaczany i 1 szczepiony. Karmięe go karmą nasączoną przegotowaną wodą. Jest to dobry pomysł? Kiedy psa będę mógł myć szamponem i wyprowadzać go na spacer? Co gdy wyciągnie się psa i co chwilę sika na podłogę (w 1 dniu zrobił aż 2 kupki i ponad 7 razy nasikał a na dwór go wyprowadzać nie mogę)? Dobrym rozwiązaniem na kichanie jest do karmy z wodą dodanie rozpuszczoną tabletke rutinoscorbin? Jak nazywa się suszona karma pokazana na zdjęciu niżej?

42183132914113365242.png

Link to comment
Share on other sites

Sześciotygodniowy grzdylek powinien jeszcze być przy matce :(

Jak na takiego malucha 2 kupki dziennie to niedużo. Co z tym zrobić? Sprzątnąć ;) Na razie możesz zrobić szczeniakowi "kącik toaletowy" z podkładami lub choćby gazetami. Zanoś go tam po posiłkach i gdy zaczyna się "kręcić".

Zamiast dawać w ciemno rutinoscorbin, lepiej przejdź się do weta. Psiak jest pewnie z pseudohodowli, więc może nie być okazem zdrowia.

Ta karma w wiaderku to na moje oko jakieś marketowe badziewie.

Link to comment
Share on other sites

Zrób tak jak radzi poprzednik, po 1 pojedz z nim do weterynarza. Jeśli chodzi o spacery, pies może wychodzi na dwór po komplecie szczepień (około 10 tydzień). Jeśli jednak jest zdrowy możesz z nim wyjść na podwórko wcześniej (w ramach socjalizacji), jednak nie powinny to być regularne spacery, a tylko tak dla zaspokojenia jego ciekawości. 

 

Jeśli pies się załatwi po prostu posprzątaj: nie wyżywaj się na nim, nie krzycz, nie wkładaj nosa do moczu (a takie rady często gęsto można znaleźć na googlach). Jak już zaczniesz z nim regularnie wychodzić na dwór, pies szybko nauczy się o co chodzi.

 

W tym okresie możesz już pomału przyzwyczajać psa do wody (wtedy na dwór nie wychodzisz), ale po co pytasz o kąpanie? Tak młody pies już jest brudny?

 

Jeśli chodzi o karmę na zdjęcia to nie mam pojęcia, nie za wiele widać. 

Link to comment
Share on other sites

Kup mu matę na sikanie i ewentualnie krople, na tą matę (zapach kropli na macie powinien zachęcić pieska do załatwiania się akurat na niej). To powinno rozwiązać problem z sikaniem :) Mata się sprawdza nawet przy dwu letnim maltańczyku.

Link to comment
Share on other sites

Mam jeden z piesków z tego zdjęcia. Tak pies miał od razu budne łapki ale reszta nie miała.. Właściciel ich jeszcze raczej nie mył :/ Pies w samochodzie trochę kichał ale tam było zimno więc nie dziwię się. Piesek jest bardzo ruchliwy ale też dużo śpi.

Link to comment
Share on other sites

@Dogmat: bardzo dobre rady, tylko z tym wychodzeniem na podwórko bym się wstrzymała w taką pogodę. Chyba że się wsadzi psiaka za pazuchę i niech ogląda świat z wysoka. :)

 

Jasne, że trzeba uważać a taka pogodę. 

 

Kup mu matę na sikanie i ewentualnie krople, na tą matę (zapach kropli na macie powinien zachęcić pieska do załatwiania się akurat na niej). To powinno rozwiązać problem z sikaniem :) Mata się sprawdza nawet przy dwu letnim maltańczyku.

 

Maty są niezłym rozwiązaniem, jednak należy pamiętać, że uczenie jednocześnie sikania na dworze i na maty może zdezorientować psa. W tym wieku do kompletu szczepień może załatwiać się na maty, ale gdy już zacznie wychodzić na podwórko raczej bym z mat zrezygnował i nagradzał jedynie załatwianie się na dworze. 

Link to comment
Share on other sites

To znowu ja. Dzisiaj pies dostał nową karmę royal coś tam ^^ bardzo droga ale słyszałem, że jest najlepsza. Ma też nową szczotkę a grzebień już miał, smycz flexi oraz szelki. Czy już po 2 szczepieniu (10 tydzień) można będzie wychodzić z pieskiem?

Link to comment
Share on other sites

Royal canin jest na pewno jedna z droższych karm, ale na pewno nie najlepszą. A flexi zamien na zwykla smycz i poki szczeniak maly ucz go ladnego chodzenia na smyczy, bo potem bedziesz mial problem.

 

Nic dodać, nic ująć. Zrób dokładnie tak jak ci radzi evel. Smycze flexi to zło.

 

W przedziale cenowym, w którym sprzedaje się Royala znajdziesz wiele lepszych karm, np. Artemis, Belcando, Fromm Family. Nie zawsze drożej znaczy lepiej. 

Link to comment
Share on other sites

Ale ja wcale nie twierdze ze flexi to zlo ;) Flexi jest moim zdaniem dla psow, ktore umieja normalnie chodzić na smyczy, u mnie starsza suka chodzi, ale ona wie, co znaczy "powoli", "szybko", "poczekaj", "idź" i komendy na zmiany kierunków.

Link to comment
Share on other sites

Szczerze to ja bym szczeniaka brala za pazuche i juz teraz mu pokazywala swiat na krotkich wyjsciach. Oczywiscie decyzja o kwarantannye należy do Ciebie, ale ja chyba widzialam zbyt duzo "dzikow" zebym miala komus doradzic trzymanie psa tylko w domu az do zakonczenia wszystkich szczepien.

Link to comment
Share on other sites

Szczeniaka mozna i trzeba zabierac na spacery, lepiej jednak unikac typowych psich toalet, trawnikow przy blokach, psich wybiegow itp. Nie pozwalaj szczeniakowi wachac odchodow innych psow, niekoniecznie tez musi sie witac z kazdym psem jaki pojawi sie na horyzoncie. Lepiej zabrac sobie garsc smaczkow i na spacerze nagradzac malucha za dobre zachowanie, za podchodzenie do ciebie, za przyjscia na wolanie, za zwracanie na ciebie uwagi, uczyc chodzenia na smyczy ( nie daj sie szczeniorowi ciagnac w kazde miejsce jakie sobie pies wymysli, raczej staraj sie zachecac go zeby podazal za toba i nagradzaj). W tym wieku psy jeszcze chetnie trzymaja sie wlasciciela i latwo to wykorzystac do nauki przychodzenia na wolanie, skupiania sie na wlascicielu, chodzenia na smyczy.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pies ma już prawie 9 tygodni i ma się dobrze. Ostatatnio w 1 dniu weterynarz go zaszczepił i odrobaczył od nowa. Mówił, że ma złe wspomnienia z psami z tamtych terenów ale na szczęście z nim jest okej, chodzi dobrze itd. Mówiła jedynie, że chyba z jądrami coś nie tak bo trochę źle są położone ale zmieżają ku doskonałości :D Za nie całe 3 tygodnie (12 tydzień) będzie można wychodzić z nim na dwór. Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...