Jump to content
Dogomania

1,5 Roczny Labrador rzuca się na obcych podczas spaceru, ogromnie cieszy się na widok nowych gości w domu.


Mlynoss

Recommended Posts

Witam!

Od pewnego czasu suczka labrador, którą adoptowałem gdy miała ok. 6 miesięcy sprawia problemy podczas spacerów. Mieszkam przy przedszkolu oraz w budynku razem z dziećmi, co jeszcze bardziej mnie niepokoi. Agresja się nasilała, więc zostałem zmuszony do zakupu kagańca, co nie pomogło na dłuższy czas. Próby uspokojenia nic nie dają. Kogokolwiek zobaczy natychmiast obszczekuje i skacze na tą osobę, a mojego sąsiada chyba chce po prostu zabić. Największym zaskoczeniem jest to, że gdy mam gości, pies cieszy się przez ok 15 min. nie dając gościom się rozebrać, co chyba nie pasuje do agresywnego psa. Sam pies w domu nie jest agresywny, ale za to często chce się bawić. Piszę, ponieważ czytałem dużo na różnych portalach i nie znalazłem tego przypadku. Gdy nie ma obcych ludzi na spacerze, to albo chodzi idealnie, albo szarpie się po wszystkich stronach, wchodząc w najgorsze bagno, lecz sprowadzam to bardziej do tego, że to po prostu labrador. Proszę o jakieś porady co do zachowania mojego psa wobec obcych ludzi, gdyż boję się, że kiedyś podczas spaceru może coś zrobić dzieciom.

Link to comment
Share on other sites

od jakiego momentu zaczął być problem z agresją do dzieci?czy coś się wydarzyło co mogło wpłynąć na jej zachowanie? Czy szkoliłeś ją w ogóle? zna jakies komendy?jak przebiega Wasz dzien itd?Czy ma zapewnione długie spacery, na których oprócz aportowania jest też męczona psychicznie?

Link to comment
Share on other sites

Pies zawsze jakoś reagował na obcych na spacerze, ale krótkie podciągnięcie smyczy wystarczało aby opanować sytuację. Nie przypominam sobie aby cokolwiek mogło wpłynąć na zachowanie. Pies nie był szkolony, zna kilka komend, ale realizuje je dopiero gdy widzi smakołyk, albo ma "dobry nastrój". Zwykle bywa na spacerze tylko wtedy gdy woła ( pies sam się nauczył wołać na spacery, gdy musi). Czasami jest wypuszczana na niedaleki, zwykle pusty plac, ale od kiedy podbiegła do obcego mężczyzny boję się tego znów robić. Jeżeli pogoda sprzyja jadę z nim na działkę lub  wypuszczam na łąkę blisko rzeki, ale głównie w lato, bo przez naukę mam problemy z organizacją czasu.

Link to comment
Share on other sites

No cóż. Jak wyprowadzasz 1,5 rocznego labradora na najdłuższy spacer 15-minutowy to nie dziw się, ze tak się zachowuje. Pies musi mieć zaspokojone swoje potrzeby żeby mieć równowagę psychiczną. Brak wysiłku fizycznego i psychicznego prowadzi do frustracji i niepożądanych zachowań. Nie oduczysz psa skakania na ludzi, jeżeli nie zacznie wychodzić na porządne, męczące spacery

 

Myślę, że Rinuś się załamie, jak się dowie :P

Link to comment
Share on other sites

Piszę, ponieważ czytałem dużo na różnych portalach i nie znalazłem tego przypadku.

 

Nie znalazłeś przypadku typowej agresji ze strachu ? Jak Ci się to udało ? Wniosek jest tylko jeden - zero wiedzy o psach. Oczywiście, bazuję tutaj jedynie na Twoim opisie i dobrze byłoby aby psa zobaczył fachowiec. I nie szukaj jakiegoś behawiorysty, bo wystarczy normalne szkolenie i to typowo pozytywne. Pies nie atakuje obcych w domu, bo czuje się pewnie. Na spacerach już nie. Uwierz mi naprawdę agresywny pies, nie oszczekuje tylko atakuje. Co do sąsiada, jest to już nawykowe i pies sam się już nakręca. 

Rozumiem, że nie co dzień człowiek ma czas na dwugodzinny spacer, ale nie wyobrażam sobie aby pies wychodził na 15 minutowe spacery. Młody pies potrzebuje nie tylko ruchu, a ma go stanowczo za mało, ale i socjalizacji - korzystanie z komunikacji miejskiej, wizyty w gwarnych miejscach, np: dworzec kolejowy, stopniowe przyzwyczajanie do obecności innych ludzi w pobliżu, zabawę z innymi psami.

Z Twojego opisu wyłania się przerażony pies, reagujący na wszystko szczekaniem i skakaniem po ludziach, usiłujący kanalizować w ten sposób swoje lęki, kiedy tak się zachowuje ludzie go omijają z daleka, tyle tylko ze to nakręca spiralę i z każdym miesiącem będzie gorzej. 

Ja osobiście nie widzę, abyś sobie dał sam radę. Pozostaje profesjonalne szkolenie bądź poproszenie kogoś z dogo mieszkającego blisko o pomoc i wspólne spacery, aby ktoś nauczyć Cię mówiąc brzydko "obsługi własnego psa".

No i nie rozumiem dlaczego mając tak mało czasu na psa wybrałeś sobie młodego labka. Zawsze mnie zadziwia, że tacy ludzie nie biorą sobie starego psa, który nie potrzebuje tyle spacerów, uwielbia się wylegiwać w domu, a do szczęścia wystarcza mu micha i głaski, zamiast 4-godzinych wędrówek po lasach i szkoleń w różnych psich sportach.

Link to comment
Share on other sites

Coś ponad 15 minut

 

 

 

 

Myślę, że Rinuś się załamie, jak się dowie :P

no załamałam się z deka.....

 

Masz podrostka w domu z mega nadmiarem energii....i Ty go wyprowadzasz na 15 minut??? Taki pies potrzebuje przynajmniej godziny dziennie spaceru, ale nie samego spaceru ale rzucania piłki, ćwiczenia komend, 1,5 rok to najgorszy okres u Labradora. w Tym czasie musisz położyć nacisk na szkolenie, jesli teraz to zaniedbasz to problem będzie się nasilał.  Labradory to silne psy, nastawione na pracę z człowiekiem, nie kumam jak można na 15 minut wyjść z psem rasy myśliwskiej??? To ja 10 letniemu labradorowi zapewniam codziennie min godzinę spaceru ,chyba że jest taka pogoda jak teraz, to gniją w domu, ale w domu mają zapewnione stymulacje umysłowe.

 

Zmień podejście, znajdź czas dla tego psa, zacznij z nim pracować i potem zacznij oczekiwać efektów od samego psa.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

mam laradora 10 miesiecy...i dla mnie 15 minut to jest wielkie buuuum......dla mojego psiaka to w ciagu dnia musi byc porzadny wycisk fizyczny i psychiczny inaczej podkrada jedzenie z kuchni i gryzie co popadnie :-)))))  ale mimo to mam problem ze skakaniem na ludzi oczywiscie bez agresji a na przywitanie jaki w domu tak i na dworze 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...