Jump to content
Dogomania

Rasa psa nie uznawana przez ZKwP hodowla, zawody, rodowód itp


ClaudiaAnna

Recommended Posts

Witam

 

Chciałabym dowiedzieć się kilku rzeczy odnośnie psów ras nie uznawanych przez FCI co za tym idzie nie uznawane przez Związek Kynologiczny w Polsce. Są rasy psów uznawane np. przez UKC ( United Kennel Club ) i AKC ( American Kennel Club ). Jeżeli chce sprowadzić psa takiej rasy do Polski co powinnam zrobić ? Tzn chodzi mi o to czy mogę wyrobić w ZKwP rodowód takiemu szczeniakowi, mogę brać udział w wystawach, zawodach czy założyć hodowlę tej rasy.?

Dodam że w krajach Europejskich należących do FCI są hodowle psów ras nie uznawanych przez tą organizację. Czy pies takiej rasy w Polsce nie będzie jak zwykły kundelek ? 

Mam nadzieję że znajdzie sie tutaj ktoś dysponujący odpowiednią wiedzą, chętnie zgłebie temet i poczytam ;) z góry dzięki za odpowiedzi. 

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli rasa jest uznawana przez jedną z organizacji należących do FCI lub partnerujących FCI( np AKC) to pies takiej rasy może być rejestrowana w każdej innej organizacji należącej do FCI jako rasa nieuznana. Mozna takie rasy hodować pod patronatem ZKwP, można wystawiać psy tej rasy( z pewnymi ograniczeniami np nie mozna dostać CACIB czy brać udziału w konkurencjach finałowych) i można prowadzić hodowlę takiej rasy pod patronatem ZKwP( oczywiście po spełnieniu warunków regulaminowych jak zawsze - uprawnienia hodowlane, przydomek hodowlany etc).

Link to comment
Share on other sites

Sprowadzając psa z zagranicy i aby zarejestrować go w ZKwP musisz mieć jego rodowód eksportowy wydany przez organizację członkowską czy partnerującą FCI. Tu procedura jest taka sama jak w przypadku ras uznanych z tym, że chyba zamiast numeru PKR dostaniesz KW( ale tu nie jestem pewna).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Mam jeszcze jedno pytanie do Was. Jestem prawie całkiem zielona jeśli chodzi o psy rasowe, zawsze miałam przygarnięte, uratowane kundelki a nie rasowce. 

 

Muszę zapisać siebie i psa do odpowiedniego oddziału zkwp tylko że od czego to zależy gdzie mam pojść ? Już mówie o co mi chodzi - oddziały są podzielone na różne miasta i to zależy od tego gdzie mieszkam aktualnie tam idę rejestrować psa (np mieszkam w Siemianowicach tam nie ma oddziału więc ide do katowickiego związku) czy tam gdzie jest mój stały adres zameldowania - małopolska Kraków. Czy to wgl nie ma znaczenia i mogę iść tam gdzie jest mi wygodniej? 

Link to comment
Share on other sites

Nie ma znaczenia, gdzie jesteś zameldowana, oddział wybierasz sobie wg Tobie odpowiadających kryteriów. Ale np. planując hodowlę, musisz się liczyć z tym, że przeglądy miotu są dokonywane w hodowlach (wg zaleceń ZG) i jeśli komisja na przegląd będzie musiała jechać 100, czy więcej km, to będziesz musiała pokryć koszty dojazdu komisji. Podobnie z załatwianiem różnych spraw. Dlatego warto zapisać się tam, gdzie jest bliżej od miejsca zamieszkania.  (oczywiście zawsze można zmienić oddział, jeśli taka zajdzie potrzeba, ale to wiąże się z kosztami)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

znacie jakieś ciekawe artykuły, publikacje, ksiązki na temat psich wystaw, handlingu ogólnie coś dla początkujaćych - takie ABC dla zielonych ludzi w tym temacie . Na necie jest tego mnóstwo i ile ludzi tyle rad... A chciałabym uzyskać jakieś naprawdę przydatne i profesjonalne rady . Z góry wszystkim po raz kolejny dziękuję :Rose:

Link to comment
Share on other sites

Może chodzi o amerykańskie stowarzyszenie Catahoula Leopard Dog? National Association of Louisiana Catahoulas (N.A.L.C.)

 

Omg chyba mi umysł dziś przyciemniło.... No tak tyle razy na ich stronie byłam a dziś cały dzień po odczytaniu maila zastanawiam się co to za organizacja... Uznajmy że pytania nie było :P

 

Delph wielkie dzięki za rozjaśnienie moich myśli

Link to comment
Share on other sites

znacie jakieś ciekawe artykuły, publikacje, ksiązki na temat psich wystaw, handlingu ogólnie coś dla początkujaćych - takie ABC dla zielonych ludzi w tym temacie . Na necie jest tego mnóstwo i ile ludzi tyle rad... A chciałabym uzyskać jakieś naprawdę przydatne i profesjonalne rady . Z góry wszystkim po raz kolejny dziękuję :Rose:

 ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Lotty

znacie jakieś ciekawe artykuły, publikacje, ksiązki na temat psich wystaw, handlingu ogólnie coś dla początkujaćych - takie ABC dla zielonych ludzi w tym temacie . Na necie jest tego mnóstwo i ile ludzi tyle rad... A chciałabym uzyskać jakieś naprawdę przydatne i profesjonalne rady . Z góry wszystkim po raz kolejny dziękuję :Rose:

 Z polskich przychodzą mi do głowy tylko książki autorstwa Adama Janowskiego: Mój pies championem i Tajemnice wystaw psów.Myślę, że dla osoby początkującej są dobre tylko one zostały wydane już dość dawano więc aktualne regulaminy wystaw hodowli itp. musisz poczytać na stronie ZKwP.

Link to comment
Share on other sites

znacie jakieś ciekawe artykuły, publikacje, ksiązki na temat psich wystaw, handlingu ogólnie coś dla początkujaćych - takie ABC dla zielonych ludzi w tym temacie . Na necie jest tego mnóstwo i ile ludzi tyle rad... A chciałabym uzyskać jakieś naprawdę przydatne i profesjonalne rady . Z góry wszystkim po raz kolejny dziękuję :Rose:


Znacznie lepiej przedzwonić do swojego oddziału i tam się dowiedzieć. Są takie, które to organizują bezpłatnie,takie które za niewielka opłatą i takie, które maja namiary na szkółki organizujące takie ABC handlingu.Praktyki nic nie zastąpi.
https://www.facebook.com/HandlingWarszawa?fref=ts
https://www.facebook.com/HandlingSlask?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/796923810331919/?fref=ts
https://www.facebook.com/groups/260751810616834/?fref=ts
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dziękuje każdemu kto udzielił się w moim temacie :) Mój szczeniaczek jest od prawie miesiąca w Polsce, przyjechała ze słowackiej hodowli, czekamy na polski rodowód, w Zkwp mieli małe problemy z zapisaniem rasy ale wszystko się udało i jest na dobrej drodzę ! Rasa : Louisiana Leopard Dog jak narazie wg FCI rasa nie uznawana .

Gdyby ktoś  z Was miał ochote zobaczyć, dowiedzieć się czegoś więcej o Charity Ayra Aranel to zapraszamy https://www.facebook.com/pages/Charity-Ayra-Aranel-Polish-Leopards/1375510069445255

 

Zaczynamy swoją przygodę ze wspaniała rasą i pierwszym psem rodowodowym w moim domu ! :)

Link to comment
Share on other sites

Tak mieszkamy na śląsku, jakieś wystawy też mamy w planach ;)

 

Brezyl Wiem czytalam o tym ale zadnego kontaktu z nia nie mam, nie wiem czy faktycznie sprowdzila te psy i z jakiej hodowli bo nic o tym nie pisala.. na zadnych wystawach ani w Polsce ani klubowych w Czechach czy innych krajach granicznych chyba nie bywala (info od wlascicieli hodowli z ktorej pochodzi nasza Charity, biora czynny udzial w "wystawowym zyciu" swoich psow i nigdy nie widzieli nikogo z Polski na klubowych wystawach). Jedyna Catahoula oprocz Charity mieszka w Myslenicach ma teraz 7 miesiecy i pochodzi z hodowli Coahoma :)

Link to comment
Share on other sites

Jestem bardzo ciekawa, czy nadal posiadaja pierwotny charakter, tę dużą nieufność względem obcych i niezależność od właściciela. I co z dużym instynktem obrony terenu przed obcymi ? Wizualnie rasa ta bardzo mi się podoba, zwłaszcza egzemptlarze z "porcelanowym" okiem, ale wolę rasy bardziej zorientowane na człowieka.  Co zamierzasz z nią robić ? Bo to raczej pies do ciężkiej wyczerpującej roboty, bardzo twardy, a nie bywalec wystaw - choć oczywiście najlepiej połączyć jedno z drugim. :)

Link to comment
Share on other sites

Jestem bardzo ciekawa, czy nadal posiadaja pierwotny charakter, tę dużą nieufność względem obcych i niezależność od właściciela. I co z dużym instynktem obrony terenu przed obcymi ? Wizualnie rasa ta bardzo mi się podoba, zwłaszcza egzemptlarze z "porcelanowym" okiem, ale wolę rasy bardziej zorientowane na człowieka.  Co zamierzasz z nią robić ? Bo to raczej pies do ciężkiej wyczerpującej roboty, bardzo twardy, a nie bywalec wystaw - choć oczywiście najlepiej połączyć jedno z drugim. :)

 

Jeśli chodzi o obcych na pewno nie zachowuje się tak jak labrador ;) Ale jest bardzo ciekawska świata, odważna ale również uległa. Co do skupieniu na człowieku - przez całe moję życie nie spotkałam bardziej skupionego psa na opiekunie od niej (a z bardzo wieloma psami miałam do czynienia.) Catahoule to psy typowo stworzone do pracy. Zawsze czekają na jakieś zadanie od człowieka i świetnie pracują z ludźmi, przynajmniej te które spotkałam ;)

Co zamierzam z nią robić ? Na pewno wykorzystam ją do jakiś "psich prac" bo nie jest to typ psa kanapowego z czego bardzo dobrze zdawałam sobie sprawę podejmując decyzję o wyborze tej rasy. Myślałam o psich sportach ale widzę że mała bardzo lubi węszyć, szukać więc może uda się pójść w bardziej specjalistycznym kierunku - psa ratownika jak jej babcia :P Znowu rodzice Charity wykorzystywani są jako psy pasterskie ale nie wiem czy gdzieś znajdę miejsce, szkołę aby z nią ćwiczyć. Czas pokaże... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Brezyl, 

owszem pierwsze catahoule 3 lata temu przyleciały i faktycznie były sprowadzone kilka lat temu, bezpośrednio z USA, są zarejestrowane w amerykańskiej federacji i nie brały udziałów w wystawach, poza jedną.

W tym roku będzie pierwszy miot, psy niedawno zaczęły polować i w 100% odpowiadają Twojemu opisowi.

Zapraszam na funpage hodowli - tam wszystkie informacje są zawarte, pozdrawiam!

https://www.facebook.com/vervakennel/?fref=ts

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...