Jump to content
Dogomania

Ułamany kieł mleczny i wrastający w dziąsło kieł stały


Wilczocha

Recommended Posts

Parę dni temu ułamał się Szanti kieł mleczny. Jest to jej ostatni kieł który jej został, reszta wypadła. Ten ostatni mocno siedzi i się na dodatek ułamał. Byłam z tym u weterynarzy dwóch. Powiedzieli by poczekać, że wypadnie. Minęło półtora tygodnia i nie wypada. W dodatku dolny kieł stały wrasta jej w dziąsło. Co powinnam z tym zrobić ? Usunąć kieł ? Masować kieł i codziennie naciskać go do strony zewnętrznej by się odchylił ?
2 zdjęcia.Pierwsze to strona prawidłowa, a drugie to ta strona z ułamanym mlecznym kłem i wrastającym kłem stałym.
vwt4UQ8.jpg
bsrmTL9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Popróbuj go masować jeszcze może ząb stały da radę go wypchnąć. Jeśli nie, będzie trzeba usunąć poprzez zabieg. W przeciwnym razie może źle się rozwinąć uzębienie i będzie miała problemy z jedzeniem a ząb może ranić pysk od środka powodując niepożądane infekcje.

Poczekał bym z tym jeszcze 4-6 dni i jeśli nie będzie efektu wtedy zabieg. Chyba że dolny kieł zacznie powodować rany na górnej szczęce wtedy nie ma co czekać.

Link to comment
Share on other sites

Parę dni temu ułamał się Szanti kieł mleczny. Jest to jej ostatni kieł który jej został, reszta wypadła. Ten ostatni mocno siedzi i się na dodatek ułamał. Byłam z tym u weterynarzy dwóch. Powiedzieli by poczekać, że wypadnie. Minęło półtora tygodnia i nie wypada. W dodatku dolny kieł stały wrasta jej w dziąsło. Co powinnam z tym zrobić ? Usunąć kieł ? Masować kieł i codziennie naciskać go do strony zewnętrznej by się odchylił ?

 

Przerabiałam ten temat w ubiegłym roku. Mojemu jeden wyrósł szybciej i pies układał szczęką tak, że drugi zaczął kaleczyć podniebienie.

 

Kość powinna pomóc "wypaść" staremu ząbkowi i ułatwi ułożenie się nowego zgryzu. Warto też zacząć z psem bawić się w szarpanie np twardej piłki na sznurku.

 

A nowy masuj, a dokładnie bardzo mocno naciskaj i wypychaj na zewnątrz i to kilkanaście razy dziennie. Ja ustawiałam kciuki na kłach i równocześnie naciskałam prawy i lewy kieł, naciskając liczyłam do 30-40 (lub dopóki mogłam wytrzymać), robiłam chwilę przerwy i od nowa. I tak kilka razy dziennie, warto włączyć w to całą rodzinę. Psiak początkowo protestował a później przyjął za normę, że tak się bawimy. Dziś zgryz jest wzorowy.

 

Początkowo nie widać rezultatów tej pracy, ale jak będziesz to bardzo często robić to ząb zacznie się poddawać: zacznie rosnąć pod kątem a będąc coraz dłuższy powinien wejść na swoje miejsce.

Jeżeli tylko zacznie rosnąć pod kątem to do masowania dołącz dopasowanie szczęki górnej i dolnej tak by od strony "dobrej" ząb naciskała na dziąsło. Dziąsła też muszą się do zębów dostosować.

 

Usunąć kła zawsze zdążysz.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...