Jump to content
Dogomania

Pies na górskie wędrówki


Maciek1305

Recommended Posts

A myślałeś o berneńczyku? Jest duży, włochaty i ma instynkt stróża :) Tylko też musiałbyś ostrożnie wybierać hodowlę bo mają tendencję do dysplazji. Zresztą jak większość ras powyżej 40kg. Landseer, którego zaproponowała evel, też mógłby Ci podpasować

Berneńczyki, sczególnie te obecnie hodowane to ciężkie psy i wolno dojrzewają. Na pewno nie polecam ich na systematyczne wędrówki górskie, oczywiście jeżeli znjdzie się "lżejszy" typ to da radę, ale nie co tydzień pokonywać kilometrowe trasy. Ja z moimi wędruję po górach, ale w tempie dostosowanym do psów.

Lanseer jest jeszcze większym psem i bardziej obciązonym dysplazją.

Samoyed to zdecydowanie dobry wybór dla aktywnych ludzi.

Link to comment
Share on other sites

 

Berneńczyki, sczególnie te obecnie hodowane to ciężkie psy i wolno dojrzewają. Na pewno nie polecam ich na systematyczne wędrówki górskie, oczywiście jeżeli znjdzie się "lżejszy" typ to da radę, ale nie co tydzień pokonywać kilometrowe trasy. Ja z moimi wędruję po górach, ale w tempie dostosowanym do psów.
Lanseer jest jeszcze większym psem i bardziej obciązonym dysplazją.
Samoyed to zdecydowanie dobry wybór dla aktywnych ludzi.

 
No ja raczej nie biegam po tych górach i nie są to jakieś wielokilometrowe trasy uprawiane wyczynowo jest to czysta rekreacja.
A co myślicie o Hovawarcie ??
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

po Sudetach można chodzić z psem

ale po Tatrach I Bieszczadach nie mozna (chyba, że interesują cie tylko tereny poza parkiem narodowym)

 

ja chodzę po Sudetach (po róznych pasmach. ale tez po Karkonoszach) z mieszańcem takim coś trochę miedzy łajką zachodnoiosyberyjską a huskim

jest lekki i szczupły, grzbietem tak do damskiego kolana -waży ok 17 kg

spokojnie sobie radzi na każdej trasie, zarówno latem  (za duzymi upałami nie przepada ale idzie i nie ma problemu)

jak i zimą (nie marznie i nie ma problemów z łapami)

 

ja sypiam po schroniskach górskich z psem

 w nocy jest czujny, ale nie szczeka bez pozwolenia -raz szczeknie jak usłyszy że coś, ktos przechodzi

dla ludzi przyjacielski bardzo -i dzięki temu spokojnie z nim można wejść i do czeskiej boudy i do pizzerni , i nie ma problemu jak jakies dziecko podejdzie znienacka i się przytuli - na trasach w Karkonoszach bywa czaem duzo ludzi, a kelnerzy w czeskich boudach potrafią kucnąc koło psa, żeby się przywitać

 

w Sudetach , szczególnie po czeskiej stronie jest mnóstwo ludzi z psami -często luzem

i te psy często podchodza się witać

warto mieć psa, dla którego nie będzie to problem

 

no i małego/średniego psa w przypadku jakiejś kontuzji w górach

można po prostu znieść na rękach

cięzko, ale da się radę

 

W Śnieznych Kotłach (wewnątrz) czy w podobnych tego typu miejscach mam wrażenie że większym/cięzszym psom jest trudniej. Czasem widze tam ludzi z labradorami - dają radę, ale mam wrażenie ze trudniej jednak niż lżejsze psy.

 

no i kwesia sierści -zeby nie było problemu jak pies zmoknie

mój po prostu wysycha i tyle

Link to comment
Share on other sites

Pomyślałabym o owczarku podhalańskim, moi rodzice mają, co prawda nie czystej rasy bo bez rodowodu ale jest. Nie jest ociężały, nie ma problemu ze stawami (10 lat). Widzę, że podhalan wciąż jest wykorzystywany do pilnowania stad w górach. Myślę, że dałby radę.

Link to comment
Share on other sites

Chodsky pes, mogę potwierdzić, że energii mają sporo. Bardzo przyjacielskie, ale z owczarków mają szczekliwość w ograniczonym zakresie. Nie są bardzo duże, wpatrzone w opiekuna. Znam takie dwie, ogromne przyjaciółki mojego prawie ttb. Potrafią go zamęczyć. W góry, jak najbardziej, sprawdzone.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli latem ma ten podhalan spacerować po górach w upale i może jeszcze chwilami  bez cienia, to odradzam stanowczo. Nie nadaje się. Mój umarł na udar słoneczny. Co prawda nie był najmłodszy, ale jednak. Podhalany w upały kopią doły, żeby położyć się w zimnej ziemi i chowają się w cień lub leżą w domu na zimnych kafelkach.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...