Jump to content
Dogomania

Pomóżcie:czym dokarmiać 5 tygodniowe szczenięta?


Konstancja0407

Recommended Posts

Proszę wszystkich o pomoc.

Otóż moi sąsiedzi mają 5 tygodniowe szczeniaczki (takie malutkie mieszańce,kundelkowate,matka waży ok.2,5 kg)

Ponieważ ich sunia jest bardzo mała,a szczeniąt jest aż 5,nie daje ona już rady ich wykarmiać,a maluchy wciąż są głodne.

Właściciele bardzo się martwią i dbają o nie,ale nie wiedzą czy można i czym,dokarmiać jakoś maluchy,żeby troszkęodciążyć sunię?

Bardzo proszę piszczie co w takiej sytuacji,bo bardzo chę im pomóc.

Ktoś im poradził,żeby dawali mleko,ale wiem,że to jest absolutnie niedopuszczalne!

Czy można już wprowadzać jakieś jedzonko typu ryż w gotowanym mięskiem (w postaci rzadkiej papki) czy sucha karma namoczona w wodzie,czy jeszcze za wcześnie?

Kiedy powinni zacząć wydawać szczeniaczki do nowych domów?

Czy jeśli to kundelki,to można je dać do adopcji w wieku 6 -7tygodni,czy lepiej jak najdłużej trzymać je jednak przy suni?

Link to comment
Share on other sites

Pięciotygodniowe szczeniaki należy dokarmiac. Mogą jeśc mięso, twaróg, gotową karmę dla szczeniąt. Pokarm powinien byc podany w formie łatwej do połknięcia papki i nieco podgrzany. W zależności ile pokarmu ma suka, szczeniaki trzeba dokarmiac 4-5 razy dziennie. Jeżeli zdecydujesz się na karmę, kup ją w specjalistycznym sklepie lub u weta, nie w supermarkecie. Warto pomyślec o odrobaczeniu szczeniaków! Porozmawiej z weterynarzem i kup odpowiedni środek również dla suczki.

Szczeniaki najwcześniej mogą pójśc do nowych domów 8 tygodniowe. Powinny byc do tego czasu odrobaczone i zaszczepione.

Link to comment
Share on other sites

szczenięta można dokarmiać już od skończenia 3 tygodni, tym bardziej w takiej sytuacji!! jak najszybciej zakup karmę dla szczeniąt (najlepiej taka "od momentu odstawienia" np. bosh, bozita) namocz porządnie wodą i daj do jedzenia. zobaczysz, że szczeniaczkom aż się uszy zatrzęsą! możesz też dawać jedzenie przygotowane samemu, ale w tym nie mam doświadczenia, więc nie pomogę. tu masz przykładowy link do karmy: http://bosch-karma.strefamarek.allegro.pl/karma-dla-psa-bosch-puppy-75kg.html taki worek dla waszych maluchów starczy na długo.

Link to comment
Share on other sites

polecam starter royal canin,dla małych ras, najlepiej namoczyć w wodzie i rozgnieść widelcem do formy papki. Maluchy chętnie jedzą, nie mają po tym żadnych biegunek, karmię tak zawsze swoje chihuahua jak odstawiam je od matki.

Za to potem przez całe życie mają chore jelita i żoładek...

Swietna rada

Nakarm dziecko zwierzęcia mięsożernego paszą dla świń zawierającą 90% zbóż ... na dodatek z glutenem który jest dla tego zwierzęcia zabójczy

Link to comment
Share on other sites

Za to potem przez całe życie mają chore jelita i żoładek...

Swietna rada

Nakarm dziecko zwierzęcia mięsożernego paszą dla świń zawierającą 90% zbóż ... na dodatek z glutenem który jest dla tego zwierzęcia zabójczy

no nie wiem, moje psy są zawsze jako szczenięta na Royalu i żadnych chorych jelit nie mają. Najstarsza nasza chihuahua ma 14 lat i nie chorowała w życiu na nic. Przez wiele lat karmiłam tylko royalem i nie narzekałam, ale zmieniliśmy karmę niedawno bo royal podobno się popsuł - w każdym razie- dla szczeniąt zostajemy przy royalu i tą karmę jak najbardziej polecam. Jak pisałam wyżej - żadnych problemów żołądkowych nie ma, szczeniaki ładnie rosną, włos ok, rzepki i ciemiączka ok, żadnych uczuleń.

Link to comment
Share on other sites

Patti - słowo "szczenię" oznacza młode psowatego.

Jeżeli Twoje zwierzeta sa tak bardzo zdrowe jedząc pasze dla świń, nie są za młodu szczeniętami ale prosiętami. My tutaj o psach dyskutujemy. 

nie wiem na jakim poziomie jest Twoje wiedza, ale swojej jestem pewna, i tego że zwierzęta z którymi jeżdżę na wystawy od 6 lat to psy - zresztą, w przeciwnym razie nie byłyby oceniane w taki sposób w jaki oceniają je sędziowie kynologiczni.

Swoją drogą- nie słyszałam żeby ktokolwiek karmił świnki Royalem...

Link to comment
Share on other sites

Bo świnki sa zbyt wrażliwe na RC... natomiast skład RC odpowiada proporcjom i składowi pasz dla świń. Oczywiście świnie jedzą pasze wyprodukowane ze skłądników znacznie wyższej jakości niż karmy RC...

Znana jest afera RC - produkcj karm ze ścieków... komunalnych, parę lat temu

Ostatnio - w zeszłym roku bodajże - karma RC z piór oraz robaków i oświadczenie koncernu - dbamy o alergików. Czytaj = jeszcze bardziej obniżyliśmy koszty produkcji karmy, podniesliśmy cenę i zarabiamy wiecej kasy. 

Nadal uważasz ze RC to dobry wybór?

 

Wiesz... ja tez chadzam na wystawy... jako widz. I widzę bo mam oczy. Na ringu od razu widac psa karmionego miesem. Lśni i bije od niego łuna. Trudno go NIe zauważyć.

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego pa-ttti polecasz RC skoro sama wiesz, że się popsuł ? Bez sensu. Z tego co często słyszę większość hodowców karmie swoje szczeniaki Royalem. Szanti tez była tym karmiona za młodu. Nie wiedzą, że Royal już dawno się popsuł ? Weterynarze tez go w kółko polecają.

Link to comment
Share on other sites

Wilczocha, wiem że się popsuł i nie piszę że karmię nim dorosłe psy - obecnie moje psy są na innych karmach. Jednak w przypadku najmłodszych, tych co dopiero odsadzane są od matki, karmię royalem starterem właśnie. Nie twierdzę że to najlepsza dla maluchów karma, jakbym znała z życia, od znajomych powiedzmy, przykłady innej karmy dla maluchów którą można namoczyć, która tak maluchom smakuje i po której nie mają uczuleń ani biegunek, myślę że byłabym jak najbardziej skłonna spróbować.

 

isabelle301, rozumiem że twierdzisz iż Twoje zdanie jest jedno jedyne słuszne, nie będę się zatem z Tobą kłócić, po prostu pozostanę przy swoim.

Link to comment
Share on other sites

Patti - to nie jest moje zdanie. To sa fakty... opisane szeroko w necie i przeróznych publikacjach.

Nie wiem w jakim środowisku hodowców się obracasz... moje środowisko hodowców stosuje jako pierwszy pokarm dla szczeniąt mięso. Surowe. Najczęściej wołowe lub koninę. 

Sama mam dwa psy z hodowli , w których pierwszym żarciem dla szczeniąt było mieso surowe. Starszy ma 6.5 roku - cały czas na surowiznie. Młodszy 5 miesięcy - od 8 tyg życia na Barfie. I tak będa karmione do końca. Granulka suchej karmy w naszym domu nie ma prawa zagościć. 

Od dłuższego czasu masa ludzi prosi mnie o pomoc w żywieniu ich psów. I w wyniku tej działalności mam jedno spostrzezenie... szczeniak który zaczynał życie od suchych pasz przemysłowych wymaga miesiecy pracy. Ma chore jelita... szczeniak zaczynający właściwie - nie ma nigdy żadnych problemów - jelitowych, alergicznych oraz innych.

Link to comment
Share on other sites

aż mi się wypieki z tego wstydu zrobiły ;)

Isabelle, moi znajomi hodowcy nie karmią psów surowym mięsem. Uważam że to super jedzenie dla psów, na pewno odżywcze, kiedyś nasza staficzka była na surowym mięsie tylko i wyłącznie i była w super kondycji. Inne nasze psy na karmie suchej też były  super kondycji. Nie neguję niczego. Trzeba tylko umieć to mięso podawać, bo mieszanie karmy suchej z puszkami, z gotowanym jedzeniem i jeszcze z mięsem to nie najlepszy pomysł (a chcąc dogodzić pieskowi właściciel czasem za bardzo miesza..) W każdym razie moje maluchy są na suchej karmie i uważam że bardzo dobrze im to wychodzi na zdrowie.

Link to comment
Share on other sites

gojka - a masz coś konkretnego w temacie do powiedzenia? Czy tylko tak po prostu chlpiesz bzdety tam gdzie akurat stoisz? (typowe dla obecnego pokolenia belfrów matołów uczacych kolejne pokolenia gimbusów) Obawiam się, że jestes pięknym przykładem odpowiadającym na pytanie Ryssa o to dlaczego masowo pojawia się "na prawwdę", "z resztą" i temu podobne... 

Link to comment
Share on other sites

ja szczenięta karmiłam najpierw Bozitą, jednak kupki były miękkie, czasami zbyt rzadkie i zmieniłam karmę na bosh - zresztą moja pierwsza suka była odchowana na tej właśnie karmie i teraz jestem zadowolona. Karma jest wydajna, szczenięta zadowolone. Bosha daję też nowym właścicielom w wyprawce dla szczeniaków. NATOMIAST uważam że najzdrowszym sposobem żywienia jest jednak jedzenie naturalne, tzn. mięsko, warzywa i to jedzą moje dorosłe psy. Nie czuję się niestety na siłach stosować taką samą dietę u szczeniąt, bo boję się że posiłek mógłby nie mieć wszystkiego co potrzeba a hoduję molosy, więc żywienie ma kluczowy wpływ na rozwój szczeniaka, dlatego psom do 18 miesięcy podaję karmę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...