Jump to content
Dogomania

ratler czy piczer miniatura-o co chodzi?


gryf80

Recommended Posts

moi Drodzy bardzo prosze o podpowiedz,pomoc w sprawie jak wyżej.czy ratler to to samo co pinczer miniatura czy to odrebne rasy,jak z tym jest?jeśli macie jakieś linki "dla potwierdzenia"to bardzo bym prosiła.

wg mojej skromnej wiedzy  nie istnieje coś takiego jak ratler,ale bardzo proszę o ewentualne naprowadzenie.z góry dziękuje

Link to comment
Share on other sites

Niestety w Polsce mało ludzi wie o tym jak wygląda prawdziwy, rasowy pinczer miniaturowy. Większość ludzi zna właśnie 'ratlerki' itp. podczas, gdy obecnie jest to tak na prawdę wymysł pseudohodowców chcących zarobić na mniejszych psach.

 

Rasowy pinczer waży ok. 5 kilogramów podczas, gdy ratlerek - zdecydowanie bardziej przypominający chihuahuę aniżeli pina - waży ok. 2-3kg.

Link to comment
Share on other sites

Jest ratler praski i on jest jako-taką rasą, ale nie jest zaakceptowany przez FCI. Natomiast ratlerki 'hodowane' u nas to zupełnie inna bajka i z ratlerem praskim nie mają nic wspólnego - przynajmniej według tego co ja słyszałam. I też nie są zaakceptowane.  ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ratlerki do cziłek nijak podobne nie są!!!!

Zresztą ta cziłka z obrazka też nie jest do końca prawidłowa- chi powinien być krótszy, samiec wręcz kwadratowy, suka nieco dłuższa; łapki dużo masywniejsze niż pinczer, głowa okrągła, jabłkowata, szersza niż na fotce, uszy duże, ale nie stojące do pionu, tylko rozchylone na boki. Ogon noszony co najmniej jak szabelka, a lepiej zawinięty w kierunku bioder. Zdecydowanie krótka kufa. U pinmina uszy mają formę nieco jakby płomyka, au chi- trójkąta o dość szerokiej podstawie.

 

Reszta się zgadza, to co chodzi najczęściej po naszych ulicach, to ratlerki, popularnie zwane sarenkami ;) 

Link to comment
Share on other sites

Gryf80, całkiem niedawno, przy szczepieniu moich suczek, wet w swoim zeszyciku zapisał - ratlerek :-D Padłam. :-D

Nawet nie zapytał co to za rasa. Po co? Pan wie lepiej. ;-)

 

Dawno temu nazwa "ratler" funkcjonowała zamiennie w stosunku do rasy pinczer miniaturowy. Dziesiątki lat niekontrolowanej hodowli (psów bez rodowodu) doprowadziły do "wyhodowania" ratlerka. Różni się on od pinczera miniaturowego znacznie.

Charakteryzuje się niższym wzrostem (20-25 cm), wagą ok. 2-3 kg. (im mniejszy tym bardziej słitaśny czyli lepszy), jabłkowatą główką, wypukłymi oczkami, rachitycznymi, cieniutkimi łapkami i charakterystycznym drżeniem ciała. Charakter dosyć niestabilny. Popularnie na te małe pieski mówi się ratlerki, sarenki. :smile:

Pinczer miniaturowy ma 25-30 cm, 4-6 kg, harmonijne, mocne ciało, bez cech karłowatości. Powinien wyglądać jak pomniejszona wersja pinczera średniego. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Niestety nawet w książkach o rasach psów można zanaleźć takie kwiatki. Mam taką książkę gdzie jest właśnie napisane, że inna nazwa pinczera mini to ratlerek. Swoją drogą to w tej książce pit bull to to samo co ast... I wiele innych "cudów", jednak jak ktoś się średnio interesuje i trafi na taką książkę, to później pamięta tego typu "dziwne" fakty, a jakby nie patrzeć przecież przeczytał to w książce.

ps.: Już nawet nie mówię o różnego rodzaju stronkach internetowych poświęconych psom, raz znalazłam opis pit bulla nie dość, że bez sensu to jako przykład psa tej rasy było dodane zdjęcie szczeniaka bulteriera...

Link to comment
Share on other sites

O pinczerach miniaturowych mówi się nawet z przymrużeniem oka "miniaturowy doberman" (doberman to duży kuzyn pinczera miniatury, są i inne pinczery, min. pinczer średni, jakby ktoś nie wiedział i go to ciekawiło ;) ) nie może mieć wyłupiastych oczu i cech karłowatości, jak już poprzedniczka wspomniała. Tylko pseudohodowlane "ratlerki" są nadmiernie wydelikacone, nie mające wiele wspólnego z prawdziwym pinczerem miniaturą

A chihuahua to w ogóle z ratlerem praskim, ani z żadnym z  pinczerów nie ma nic wspólnego ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hmmm... no ale fakt jest faktem, że KIEDYŚ używano nazwy ratlerek wobec pinczerów mini - a dziś jak piszą niektórzy - już nie. Jaki powód tej zmiany? Bo skoro kiedyś było to poprawne a dziś nie to wg mnie oznacza tylko jedno - ktoś sobie nagle wymyślił, że "od teraz" to juz ta nazwa jest nieprawidłowa. To adekwatnie (acz odwrotnie) jak z poprawnością formy i odmiany  np. słowa radio - kiedyś mówiło się "w radio" zaś dziś używa się formy "w radiu" i ta jest poprawna. Oczywiście forma "w radio" nie jest uważana za wybitnie niepoprawną. Ot, zwyczajnie ludzkie ustalenia - ktoś sobie tak wymyślił i zapisał gdzieś tam i od tamtej pory to jest prawidłowe...

 

a tak naprawdę to wciąż nikt nie podaje konkretnych oficjalnych źródeł podawanych przez siebie informacji w temacie ratlerka :( -  no ale jak to ktoś stwierdził - że nawet w książkach zamieszczane są przekłamania, to komu i czemu mam wierzyć?....

 

 

Dopisek 09.03. 2015 - dziś już wiem co trzeba :) - źródło tutaj :) : http://prazsky-krysarik.cz/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
O 25.10.2014o18:22, gryf80 napisał:

no to jeszcze raz dzięki za wyjaśnienie "istnienia"tworu jakim jest ratlerek.sprawa dla mnie juz jasną jest ;)

to i źle pani powiedzieli, bo rasa ratlerek , a  zasadzie ratler praski, istnieje od 800 lat - w CZECHACH :)

Podczas wojny zaginęła zarówno hodowla jak i dokumentacja, tyle zrozumiałam z czeskiego. Teraz ją odbudowują z doskonałym skutkiem. to rasa najstarsza czeska, a do Polski dotarła jako prezent od któregoś tam władcy Czech dla władcy polskiego. To wszyskto można przeczytać tutaj: http://prazsky-krysarik.cz/

Ratlerki na pewno nie są "tworem" lecz jedną a bardzo starych ras :)

Nie wiem skad ludzie czerpia takie twierdzenia, że ratlerków nie ma :) albo że są to jakieś karłowate pinczery :)

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

O 9.11.2014o17:09, gryf80 napisał:

uważam że sprawa jest jasna-jest rasa pinczer miniaturowy,a wszelki"ratlerki,sarenki"to sztuczne twory okreslajace psie pokrako-potworki z cienkimi nogami,wyłupiastymi oczami i waga do 1,5 kg albo -z czyms takim tez się spotkałam ok8 kg

http://prazsky-krysarik.cz/

ratlerki waga 1,5 do 2,6 kg :) a nie żadne psie pokrako-potworki zanim się  wyrazi jakieś swoje mądrości lepiej je sprawdzić u źródła.

Link to comment
Share on other sites

O 25.10.2014o16:04, gryf80 napisał:

moi Drodzy bardzo prosze o podpowiedz,pomoc w sprawie jak wyżej.czy ratler to to samo co pinczer miniatura czy to odrebne rasy,jak z tym jest?jeśli macie jakieś linki "dla potwierdzenia"to bardzo bym prosiła.

wg mojej skromnej wiedzy  nie istnieje coś takiego jak ratler,ale bardzo proszę o ewentualne naprowadzenie.z góry dziękuje

link do potwierdzenia, że  ratler to co innego niż pinczerek  - oficjalna strona czeska, na której wyraźnie jest opisane, że rasa ratlerek, czyli ratler praski to najstarsza czeska rasa, licząca sobie 800 lat, która niestety podczas wojny przepadła razem z całą dokumentacją. Niemniej jednak widac ratlerki na wielu obrazach sprzed stuleci oraz np. opisuje je Gall Anonim w swojej kronice (nasz któryś władca dostał ratlerki od  któregoś władcy Czech). Tu źródło: http://prazsky-krysarik.cz/

Nareszcie wiem co i jak :) długo mi to zajęło, ale lepiej poźno niż wcale :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
O 8.11.2014o16:10, wronka napisał:

Gdzie używano tej nazwy? Na wystawach FCI? W hodowlach? W standardzie rasy? Czy raczej na ławeczce pod blokiem, gdzie na przykład do dziś używa się też nazwy "wilczur" :)

tak, w hodowlach oczywiście, w standardzie rasy, w dokumentach hodowli, które zostały zniszczone w czasie wojny :) - http://prazsky-krysarik.cz/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...