Jump to content
Dogomania

Znoszenie przedmiotów -- pomocy!


nwo1987

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów.

Jestem posiadaczem boksera, którego przygarnęliśmy ze względu na wcześniejsze złe traktowanie przez właściciela (buda, łańcuch, głód itp.). Sunia jest kochana, je ładnie, nie choruje, ale ostatnio zaczął stale występować ten sam problem, a mianowicie znoszenie przedmiotów na kanapę oraz legowisko. Są to buty pozostawiane na korytarzu, ale również kaganiec, smcz, worki itp. Sciągane są z szafek oraz blatów. Problem występuje wyłącznie podczas naszej nieobecności. Pies ma zapewnioną sporą dawkę ruchu, ale nawet jeśli bezpośrednio przed pozostawieniem psa samego idziemy na spacer problem się powtarza. Proszę o pomoc. Liczę na wasze doświadczenie.

Przemek

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Moja Shila czasem do dziś tak robi - ja wychodzę z domu, to ona sobie na swój koc znosi mój ręcznik z haczyka, koszulkę, buta, wkłada w nie pyszczek i zasypia... wg mnie robi to by mieć ciągle przy Sobie Twój zapach :))) ile razy wchodziłem do domu, a mała spala na moim szlafroku hehe :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mój dożek też znosił wszystko na legowsko co mial w zasięgu pyska, nie niszczył ale robił ogromny bałagan :P buty, ubrania (najczęściej), świeczki, książki,(tu akurat co najlepsze wyrywał kartka po kartce) zabawki miśki kwiatki (kwiatki zostawiał, porywał tylko doniczki :P ...dosłownie wszystko (nawet rzeczy o których pojęcia nie miałam że ..poprostu są) .... mam go od kiedy miał 8 miesięcy i podjrzewam, ze rozrabial z nudy (choc przed kazdym pozostawieniem psa był długi spacer) - Kratos mimo młodego wieku i aktywnego zycia, prawie wogole nie odsypia ..

Albo... z nerwów :-( nowe otoczenie i on sam...  czytalam kiedys ze jak piesek sie denerwuje, wpada w panike robi rzeczy ktorych normalnie by nie robił..nerwy... 

Na szczescie juz tak nie czyni, choc nie ukrywam - jak ma zostac dłuzej, koniecznie wczesniej długi spacer oraz zamykam pokoje w których sa interesujace rzeczy :-) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nagraj psa jak jest sam. Obejrzyj minuta po minucie co pies robi jak jest sam. Wiele zobaczysz. Jak pies ziewa, czesto pije wode, wacha, nasluchuje, co chwila wstaje i czujnie lezy to jest to oznaka stresu. Znoszenie rzeczy jest oznaka stresu. Chce miec wasz zapach blisko siebie.

Zapewne sie rozpisze ale coz....

Dobrze jest psa wybiegac przed zostawieniem by sie zmeczyl fizycznie. Ale samo bieganie za pilka czy spacerowanie nic nie da , wrecz moze pogorszyc sprawe. Dlaczego? Bo pies wraca do domu zmeczony jedynie fizycznie. A problem zostawania samemu to zwykle problem psychiczny. Mozna to porownac do zachowan ludzkich. Czlowiek moze byc wymeczony fizycznie ale jak ma jakis problem to mimo zmeczenia fizycznego i tak nie zasnie.Bo mysli o problemie i mozg bedac aktywny nie jest w stanie sie wyciszyc. Pies, ktory ma full energii psychicznej i ma problem z zostawaniem sam nigdy nie bedzie spokojny jak zostanie w pustym mieszkaniu mimo zmeczenia fizycznego. Bo mozg caly czas pracuje na wysokich obrotach.

Kolejna sprawa dotyczaca "wybiegania". Dawka ruchu fizycznego nakreca psa psychicznie. Zwlaszcza bezsensowne rzucanie pilki po 50 razy co spacer. To nie wycisza a nakreca. Uczy psa bycia w nakreceniu - a jest to zly stan psychiczny. A jak zostawiamy psa samego to oczekujemy spokoju, czyli wysciszenia.

Pies spokojny to pies wyciszony a nie nakrecony ledwo co odbytym spacerem. Psa o wiele latwiej i szybciej jest zmeczyc psychicznie. Pies potrzebuje wiecej czasu by zregenerowac sily po wysilku psychicznym niz fizycznym. A zmeczenie psychiczne to po prostu odsypianie i spokoj. Czyli to czego oczekuje sie od psa jak jest sam.

Zmeczenie psychiczne to miedzy innymi wykorzystywanie na max psiego nosa (mozg musi pracowac na pelnych obrotach by przeanalizowac wszystkie zapachy). Pies poznaje swiat w wiekszosci wechem. Wiec wszelkie zabawy wechowe sa bardzo polecane. Miedzy innymi tropienie. Sama mam boksera i to problemowego. Mimo krotkiego nosa tropi ludzi idealnie. Nie odstaje od psow z dluzszym nosem. A tropienie sprawia mu mega frajde i niezle wymecza psychicznie.

Poszperaj w necie o zabawach wechowych. Wprowadz to zamiast typowych szarpanych zabaw z psem w domu jak i na dworze. Jak psiak lubi jedzenie to zadbaj o zabawki interaktywne wymuszajace prace fizyczna jak i psychiczna. Chodzi mi o zabawki typu kong, wanka wstanka itp. Czyli zabawki gdzie wsadza sie jedzenie a pies musi kombinowac by to jedzenie wyjac. Daj gryzaki (np wolowy penis, wielki gnat, itp). Pies sie wycisza jak cos zuje czy gryzie (stad czesto psy z lekiem separacyjnym gryza i niszcza). Pies dzieki temu nie dosc ze ma zajecie to to go wycisza.

Po powrocie spokojnie witaj psa nie dopuszczajac by sie zbytnio nie nakrecil. Czesto mozna wyczytac w necie ze psa powinnno sie olewac po przyjsciu. A to jest blad. Bo pies czeka na Ciebie, ty przychodzisz on sie cieszy, olewasz go a on nie wie o co Tobie tak na prawde chodzi. A spokojne przywitanie pokazuje psu ze wszystko jest ok. Bo po nocy jak spal wiec nas nie widzial pies tez przychodzi sie przywitac i wtedy go witamy wiec dlaczego nie witamy go jak wracamy do domu? Czyli przyjscie czlowieka do domu dla psa ma byc nie mile? Bo jego ukochany Pan go olewa?

Mam nadzieje, ze co nie co wyjasnilam. Musisz psiaka spokojnie i bez negatywnych emocji nauczyc zostawania samemu. Poszukaj w necie o metodzie zostawiania na 5, 10, 15minut. Nigdy psa nie karc ani nie okazuj zlosci jak cos zniszczyl czy zniosl do legowiska. Olewaj te zachowania. Zostaw psu w miejscu gdzie lubi spac rzecz ktora ma Twoj zapach. Psina sie czuje widocznie bezpieczniejsza jak Ciebie czuje, wiec znosi to co Toba pachnie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ale wiesz co, moja sąsiadka miała podobny problem i skorzystała z pomocy psiego psychologa - chyba z lecznica.pila.pl - można się śmiać i sobie z tego żartować, ale pomogło. Coś tak, jak ten facet z TV - Cezar. Po prostu wet może podpowiedzieć, co jak zrobić, żeby psiaka oduczyć takich zachowań.

wet jest od leczenia, jeśli za usługę trzeba płacić to lepiej skontaktować się ze szkoleniowcem, który zajmuje się tym na co dzień. A samo znoszenie przedmiotów raczej nie jest aż tak poważnym zachowaniem, żeby konsultować się ze specjalistą, no chyba że pies ma problem z zostawaniem samemu w domu i takie zachowanie ma inne podłoże niż zwyczajna nuda. 

 

w kwestii tematu to warto kupić takie zabawki jak kong czy kula z której wysypuje się jedzenie albo zwykłą kość do obgryzania. Pies będzie mieć zajęcie na jakiś czas, więc możliwe że przestanie się interesować innymi przedmiotami. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cziko teżjak jest sam to znosi różne rzeczy do siebie na posłanie, potrafi całą pościel z łóżka zwlec do siebie. Nie niszczy zdobytych pod nasza nieobecność skarbów, leży sobie w tej hałdzie zadowolony i moim zdaniem robi to dla zabawy. Gryzaki go raczej nie interesują, zabawki są super tylko jak jesteśmy w domu, więc przymykam oko na te jego przemeblowania, ma z tego niezłą zabawę (wnioskuję po tym jaki jest zadowolony ze swoich osiągnięć kiedy wracamy) może i jest z tym troche bałaganu, ale przynajmniej się nie nudzi:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...