Jump to content
Dogomania

Recommended Posts

Witam!
Właściwie to nie wiem od czego zacząć. Jestem lekarzem weterynarii ( stażystką) w lecznicy pod Lublinem. Jakiś czas temu zgłosił się do nas owczarek niemiecki z całkiem zwyczajnym problemem, zapaleniem skóry na ogonie. Podczas badania odkryłyśmy jednak ,że cierpi on na ciężką autoimmunologiczną chorobę- czyraczycę odbytu. Choroba polega na tworzeniu się licznych bolesnych przetok w skórze odbytu, do martwicy włącznie (nieleczona). Choroba jest przewlekła, jednak można próbować ją zaleczyć. Może się zdarzyć, że nie będzie nawrotu, a może nastąpić nawet po 2 miesiącach. Leczenie jest jedno- ludzka cyklosporyna, lek stosowany w ludzkiej transplantologii...i tu zaczynają się schody. Jedno opakowanie zawierające 50 kapsułek kosztuje 270 zł. Abaj- tak ma na imię owczarek przyjmuje obecnie 4 kapsułki dziennie, jednak dawkę trzeba zwiększyć do 6 dziennie.. w związku z tym takie opakowanie starczy mu zaledwie na 8 dni leczenia..aby leczenie przyniosło efekty należy je kontynuować przez okres około 4 miesięcy po przeliczeniu, na takie leczenie potrzeba ok. 4000 zł. Koszty przerosły właściciela i zastanawiał się nawet nad uśpieniem psa, który ma dopiero 2 lata, a właściciel nie chce żeby cierpiał. Właściciel nie chce się pozbywać psa, tylko po prostu potrzebuje pomocy w jego leczeniu.. I tu moja prośba...czy udałoby się jakoś to rozpowszechnić ? Niekoniecznie potrzebne są pieniądze, może ktoś ma nadwyżkę cyklosporyny po leczeniu, może ktoś jest w stanie załatwić lek po refundacji ( niezmiernie ciężko to zrobić bo jej refundowanie jest ściśle regulowane , nawet dla ludzi po przeszczepie), a może ktoś po prostu może pomóc psiakowi czy to kupując lek, czy też wysyłając na niego pieniądze. Mam badania Abaja, jego dane, dokładne dawki leków i zdjęcia. Jestem skłonna zrobić wydarzenie na fb, ale czy np. udostępniliby Państwo( czy dogomania ma jakiś numer konta :P?) mu jakiś numer konta ? Nie bardzo wiem jak się do tego zabrać, a chciałabym pomóc właścicielowi , no i przede wszystkim cierpiącemu psu .Preparaty, które zawierają cyklosporynę to Equoral 100 mg, Cyclaid 100 mg.Jeśli cokolwiek da się z tym zrobić, a przyznam,że nigdy nie robiłam takich akcji i po prostu nie wiem jak się do tego zabrać, dodam posta z kartą badań i rozpoznaniem. [attachment=4503:DSC_0764.JPG][attachment=4504:DSC_0984.jpg][attachment=4505:DSC_0892.jpg]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Niestety pojawił się nowy pacjent z tą samą smutną przypadłością, również owczarek niemiecki. Właścicieli nie stać na zakup cyklosporyny. Mają trójkę dzieci w tym jedno niepełnosprawne. Piszę w sumie trochę bez nadziei na pomoc dla nich, bo u Abaja nie było odezwu..ale obiecałam właścicielce więc piszę. Tiger ma niespełna 3 lata i jest psem, który pomaga Państwu przy niepełnosprawnym dziecku. Choroba jest dla niego wyjątkowo uciążliwa..trafił do nas z ogromnymi przetokami wokół odbytu, są głębokie na ok 3-5 cm..sprawiają niewyobrażalny ból.. właścicieli nie stać na zakup nawet 1 dawki cyklosporyny..pies leczony jest po prostu objawowo. Jeśli ktoś może ich wspomóc w walce z chorobą, albo wyżej wymienionymi preparatami, albo pieniędzmi na te preparaty..to proszę o odzew.

Link to comment
Share on other sites

lepiej zrób akcje na FB -dogomania jako taka nie ma konta, trzeba poprosić jakąś fundację żeby subkonto udostepniła .najlepiej spróbować zainteresować  fundacjie , np: Owczarki w potrzebie -http://owczarki.eu/.poszukaj też kontaktów z fundacjami które maja kontakt z niemieckimi org.-może pomoga w zdobyciu leku.. mozna przedstawić sutyacje od strony niepełnosprawnego dziecka- to w końcu bardzo ważna sprawa pies który pomaga przy w/w -ja wrzuce temat na leki do oddania , niestety tutaj mało kto zagląda -do działu mają dom itd .

jest cos takiego :http://www.lsoz.org/kontakt- Lubelska straz ochrony zwierząt -moze cos doradzą

Link to comment
Share on other sites

Jejjj !!! :) To może na adres gabinetu, mam stały kontakt z właścicielami także im przekaże : Gabinet Weterynaryjny "Mar-Vet " Magdalena Caruk, 21-002 Marysin, ul.  Błękitna 12, Bardzo, bardzo dziękuję :)! Wyobrażam sobie jak właściciele się ucieszą :D Kurcze może mogłabym chociaż zwrócić koszty przesyłki ?

Link to comment
Share on other sites

Jejjj !!! :) To może na adres gabinetu, mam stały kontakt z właścicielami także im przekaże : Gabinet Weterynaryjny "Mar-Vet " Magdalena Caruk, 21-002 Marysin, ul.  Błękitna 12, Bardzo, bardzo dziękuję :)! Wyobrażam sobie jak właściciele się ucieszą :D Kurcze może mogłabym chociaż zwrócić koszty przesyłki ?

 

Cieszę się, że mogę pomóc  :) Koszt przesyłki nie będzie duży, ale dziękuję, nie trzeba.  Jeżeli mu ten lek pomoże, to będę mogła prosić o zdjęcia psa?

A co z tym pierwszym owczarkiem?

Link to comment
Share on other sites

Prawdopodobnie zaczniemy od dawki 4 kapsułek dziennie, więc leku będzie na jakieś 12 dni. Mam nadzieję, że jakimś cudem uda się  zdobyć trochę więcej ;) Zazwyczaj efekt jest widoczny po około 4 tygodniach leczenia (dziury zaczynają się zmniejszać) .Oczywiście jak tylko będzie kontrola , wyślę zdjęcia . Są 2 sposoby leczenia czyraczycy : cyklosporyna a drugi to metronidazol i azatiopryna (o wiele tańszy) niestety drugi skutkuje tylko u wybrańców.. Abaj jako,że właściciel nie miał pieniążków na cyklosporynę (udało się nam załatwić dla niego również dawkę 10 dniową od innego owczarka z gabinetu, który został uśpiony z powodu nowotworu) długa ta dygresja, Abaj jest obecnie na 2 schemacie leczenia, które nie przynosi u niego efektów. Właściciel był przed świętami zdecydowany na uśpienie, ale nie chciał dzieciom zabierać psiaka na święta :(  Ostatnio się nie odzywa. Ciężko podjąć decyzję komu powinno się podarować te 10 dni, ale w tym momencie Tiger ma 5 razy większe dziury niż Abaj na początku leczenia..

Link to comment
Share on other sites

Proszę ruszyć z prośbą o pomoc na fb, zrobić wydarzenie dla tych psów, fb ma o wiele większy zasięg ! Konto powinna użyczyć jakaś fundacja. Proszę zwrócić się o pomoc może do Fundacji  Mondo Cane ?

Czy to jakaś choroba typowa dla rasy, czy zbieg okoliczności, czy może te psy są spokrewnione ? Straszne :(

Link to comment
Share on other sites

Właścicielka chce zrobić to wydarzenie na fb poprzez lubelską straż ochrony zwierząt, jako że mają większy zasięg. Dziękuję za namiar na fundację. Niestety choroba typowa dla rasy, autoimmunologiczna, ostatnio jakiś wysyp... Nie są spokrewnione, ale sąsiedzi Tigera, również mieli owczarka z czyraczycą i został on uśpiony. Przykro patrzeć jak właściciele chcą leczyć, a koszty przerastają możliwości. Kiedyś łączyło się cyklosporynę z ketokonazolem i było to 10 razy tańsze..a ketokonazol wycofany w całej Europie (znaczna toksyczność). Niestety recepty weterynaryjne nie są refundowane..a ludzcy lekarze nie mogą ot tak sobie wypisać tego, bo z każdej recepty są rozliczani. Takie błędne koło.
 

Link to comment
Share on other sites

Paczuszkę z lekami już zapakowałam i zaadresowałam, jutro wyślę. Bardzo przepraszam, że tak długo to trwało, ale ostatnio mam bardzo mało czasu, a dużo na głowie.

Martwię się, że tych leków nie starczy na długo :( Czy ktoś jeszcze zgłosił chęć pomocy?

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję :) Nie ma za co przepraszać. Dzisiaj Tiger był na kontroli (po leczeniu objawowym ) dziury dalej są ogromne,ale nie są zaognione, nie śmierdzą i nie leje się ropa. Rozpisałyśmy mu nowe dawkowanie tak ,że starczy na 20 dni (wg. amerykańskiego schematu). Pisałam do Lubelskiej straży z prośbą o nr konta i niestety zero odpowiedzi. W sprawie przekazania cyklosporyny też nic :(

Link to comment
Share on other sites

próbowaliście podawac zarówno jednemu albo drugiemu wysokie dawki leków steroidowych?dużo tańsze.w niektórych przypadkach czyraczycy odnosza dobre efekty

Oczywiście, jeden i drugi zaczynał od leczenia Encortonem, Tiger dalej go bierze (stan zapalny zaleczony, ale dziury dalej ogromne), natomiast od Abaja nie mamy żadnych wieści. Jednak nie jest to leczenie przyczynowe i ma mase skutków ubocznych. No i dziur nie zaleczyło.

Link to comment
Share on other sites

Abaj nadal żyje (mamy swoje źródła wśród sąsiadów :P). Dzisiaj przyszła wyczekiwana cyklosporyna. Od jutra zaczynamy leczenie :)) Dziękujemy Pani Aniu ! :)


Oby biedakowi pomogła. Cieszę się, że mogłam pomóc. I cieszę się, że Abaj żyje :)

Boję się tylko czy taka ilość leków mu wystarczy. Najlepiej by było dozbierać pieniążki i w razie czego dokupić potrzebną liczbę kapsułek, aby dokończyć kurację.
Może ktoś z odwiedzających wątek wspomoże grosikiem? Bardzo proszę...Właścicieli nie stać na takie koszta
Link to comment
Share on other sites

A dlaczego Twój weterynarz nie chce wystawić recepty ?

Oczywiście recepty weterynaryjne nie są refundowane, więc i tak trzeba byłoby ponieść pełne koszty.

 

Pies leczony jest w Niemczech, tamtejsi weci nie chcą wystawić recepty na ludzką, bo jest odpowiednik weterynaryjny - Atopica. Koszt dużo wyższy niż ludzka cyklosporyna stosowana w Polsce. Mój wet nie zgodził się wystawić bez zobaczenia psa albo chociaż wyników badań.

Link to comment
Share on other sites

Pies leczony jest w Niemczech, tamtejsi weci nie chcą wystawić recepty na ludzką, bo jest odpowiednik weterynaryjny - Atopica. Koszt dużo wyższy niż ludzka cyklosporyna stosowana w Polsce. Mój wet nie zgodził się wystawić bez zobaczenia psa albo chociaż wyników badań.

A jakby wetowi wysłać foto odbytu ;)? Zapytam się w gabinecie, czy możemy wspomóc receptą. To nie mój przybytek i chociaż swoją pieczątkę mam , to potrzebna jest jeszcze gabinetowa. Jeśli coś uda się zrobić to dam znać.

Link to comment
Share on other sites

A jakby wetowi wysłać foto odbytu ;)? Zapytam się w gabinecie, czy możemy wspomóc receptą. To nie mój przybytek i chociaż swoją pieczątkę mam , to potrzebna jest jeszcze gabinetowa. Jeśli coś uda się zrobić to dam znać.

 

Ufam mu, jest bardzo skuteczny, ale niestety straszny z niego służbista, leków podawanych iniekcyjnie też mi nie wydaje, mimo że dobrze wie, że dziabałam w życiu setki zwierząt.

 

Czekam na wieści i dziękuję z góry.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...