Jump to content
Dogomania

Karma dla szczeniaka alergika


Wilczocha

Recommended Posts

Witajcie.

Otóż mój szczeniak owczarek szkocki collie ma teraz 4 miesiące i od 8 tygodnia je fitmin medium puppy. Na początku nic się nie działo, ale po jakimś czasie zaczęła się drapać i robi dużo kup i duże kupy. Także często puszcza bąki.

Byłam z nią dziś u weterynarza i powiedział, że zmiana karmy się kłania i to bez kurczaka i pszenicy bo prawdopodobnie ma alergie. No i teraz siedzę w internecie i szukam dobrej karmy. Znalazłam taką :

 

http://www.husse.pl/karma-dla-psow/karma-super-premium/karma-dla-szczeniat-i-suk-w-ciazy/?produkt=105

 

Tylko jest dosyć droga. Czy możecie mi polecić dobre karmy z podobnym składem, ale tańsze ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Podpinam się pod wątek. W sieci jest sporo nt karm hypoalergicznych, ale nie mogę znaleźć nic o takich dla szczeniaka... Moja suczka dostawała teraz CIBAU puppy fish and rice, ale po 1/3 worka przestała ją w ogóle jeść ;/ Dobrze za to tolerowała RC hypoallergenic, ale był problem z dawkowaniem, bo to karma typu adult, więc nie ma rozpiski dla szczeniaka. Koko ma 10 msc.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Po wielu przemyśleniach zdecydowałam się jednak a te karmę : http://www.husse.pl/karma-dla-psow/karma-super-premium/karma-dla-szczeniat-i-suk-w-ciazy/?produkt=105 Ale zastanawiam się nad zrobieniem jej jakiś badań, bo dalej się drapie, a daje jej jeszcze gryzaki wołowe. To już sama nie wiem czy alergie ma na kurczaka czy wołowinę.

Link to comment
Share on other sites

Z propozycji Josery w zakresie karm dla "alergików" wszystkie karmy uczulają mojego psa. Nie trzeba patrzeć na to, czy karma ma znaczek "dla alergików", tylko jakie składniki zawiera, bo to jest najistotniejsza kwestia.

Wilczocha, czyli diety eliminacyjnej nie wprowadzałaś? Na jakiej zasadzie zdecydowałaś się na tę karmę, skoro nie robiłaś ani badań, ani nie przeprowadzałaś diety?

Link to comment
Share on other sites

 

Z propozycji Josery w zakresie karm dla "alergików" wszystkie karmy uczulają mojego psa. Nie trzeba patrzeć na to, czy karma ma znaczek "dla alergików", tylko jakie składniki zawiera, bo to jest najistotniejsza kwestia.
Wilczocha, czyli diety eliminacyjnej nie wprowadzałaś?

 
Polecam Troveta DPD
To taka sucha namiastka diety eliminacyjnej bo jest praktycznie dwuskładnikowa - kaczka i ziemniaki czyli to co statystycznie rzadko uczula
no i zawiera tyle protein zwierzecych że spokojnie może byc też karmą bytową
Link to comment
Share on other sites

Ja nie potrzebuję karmy dla swojego psa, bo wiem, co go uczula, i po prostu kupuję karmę, która jest odpowiednia, czyli ma własciwe składniki. Dla alergików przy diecie eliminacyjnej dobrze jest zaczynać od karm monoproteinowych i stopniowo wprowadzać inne składniki. Zarówno kurczak, jak i wołowina, o których pisała autorka, są częstym źródłem alergii.

Link to comment
Share on other sites

 

Troveta DPD też moze uczulać,ale pewności nie będziesz mieć dopóki nie podasz psu chociaż próbki. Patrzyliście też np na Acane czy Britt i tamtejsze propozycje dla alergików?

 
no cóż uczulic może wszystko. Sęk w tym że jak wskazuje doswiadczenie najczęsciej uczulają zboża a z mięs kurczak, wołowina , indyk , jagnięcina, ryby i owoce morza ( w tej kolejności)
Podawanie jak piszesz "próbki" to srednio dobry pomysł. Jeśli pies juz ma objawy alergii to one nie znikną po jednym czy dwu posiłkach bez alergenu ( czyli po podaniu próbki nowej karmy).I w drugą stronę - jesli nowa karma uczula to reakcja pojawia sie zwykle dopiero po kilku dniach karmienia.
Tak więc miarodajne jest podawanie karmy przez przynajmniej 3-4 dni aby ocenic czy sa w niej jakieś alergeny.
Próbeczką na jeden posiłek mozna co najwyzej sprawdzić czy wielkośc granulek i zapach psu odpowiada...
I druga Twoja sugestia odnosnie Acany - to sa karmy mocno złozone składnikowo. Owszem dobre ale gdy szukana jest przyczyna alergii do eksperymentowania absolutnie się nie nadają. Nawet ta polecana dla alergików ( jagniecina z jabłkiem) ma w składzie także owies i różne warzywa- za dużo tego wszystkiego aby "wyłapać" alergen
Link to comment
Share on other sites

[quote]Wilczocha, czyli diety eliminacyjnej nie wprowadzałaś? Na jakiej zasadzie zdecydowałaś się na tę karmę, skoro nie robiłaś ani badań, ani nie przeprowadzałaś diety?[/quote] Byłam z nią u weterynarza z problemem drapania. Powiedzieli mi bym przeszła na karmę bez kurczaka, glutenu i zboża bo te składniki najczęściej uczulają. To przeszłam, ale drapie się dalej i teraz ostatnio zaczął ją swędzieć ogon, goni za nim, drażni ją ten ogon, próbuje go gryźć. Ale na skórze nic nie ma. Skóra czysta. Wiec muszę zrobić jej jakieś testy bo może to być kurczak, może to być wołowina, może to być pszenica. Ale na razie jestem zupełnie zielona jak zrobić jej testy. U mojego weta robią jakoś z krwi, ale to kosztuje 400 zł.

Link to comment
Share on other sites

 Ale na razie jestem zupełnie zielona jak zrobić jej testy. U mojego weta robią jakoś z krwi, ale to kosztuje 400 zł.

Ty nie musisz wiedzieć jak sie robi testy... to wet pobiera krew i odsyła do labu a Ty czekasz spokojnie na wyniki. Koszt niestety sie zgadza. I im dłużej bedziesz zwlekac - tym gorzej dla psa. Pies nie może miec podawanych sterydów, antybiotyków czy innych leków przez dwa tygodnie przed pobraniem krwi na testy...

Link to comment
Share on other sites

Może warto poszukać opinii drugiego weterynarza? Psa nie uczula tylko to, "co uczula najbardziej" - moze uczulać go wszystko. W diecie eliminacyjnej podaje się karmę o jak najprostszym składzie, najlepiej z takimi składnikami, których pies nie przyjmował. Dla mnie 2 tygodnie to minimum, po którym widać, czy dieta działa. A testy swoją drogą - moze się okazać, że to niekoniecznie alergia pokarmowa...

Link to comment
Share on other sites

Czyli na jaką konkretnie karmę przeszłaś?I jak długo ją podajesz?
Czy pies jest zabezpieczony p/pchłom?


Podaje jej Husse VALP LAMM & RIS i je ją z miesiąc czasu.
Dostaje także wołowe i wieprzowe gryzaki.
Nie jest zabezpieczona przeciwko pchłom, ale była badana skóra i nie ma na niej ani pcheł, ani ich jajeczek. Skóra jest czysta.
Link to comment
Share on other sites

No tak , czyli podajesz karmę która zawiera jagniecinę ( często uczula) kurczaka ( baaardzo często uczula) + ryz ( tez bywa alergenem) . Do tego dokładasz gryzaki wołowe ( kolejny częsty alergen).

A co do pcheł to aby wywołać reakcje u psa wystarczy dosłownie 1-2 szt. I nie przekonasz mnie że taką ilośc mozna wyłapać oglądając psa bo to niewykonalne. Możesz oczywiście mnożyc kolejne badania i testy . Wet pewnie sie ucieszy...

Możesz też posłuchac rad które tu padają i zacząc od rzeczy podstawowych i przy okazji najtańszych.

a/ wyeliminowanie pasożytów ( i tych zew. i tych wew.) - bo niezaleznie czy są jakiekolwiek objawy i tak kazdy szczeniak powinien byc zabezpieczony p/pchłom i albo regularnie odrobaczany albo badanie kału.

b/ zmienić karmienie na takie gdzie jest jeden , powtarzam jeden rodzaj białka zwierzecego i najlepiej zero jakiegokolwiek zboża. I żeby to cokolwiek dało trzeba tego rezimu żywieniowego trzymac sie na prawde sumiennie - zero gryzaków, ciasteczek i innych pysznosci ze sklepów zoo o nieznanym składzie

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dzieciak ma 4 m-ce. Nie wiem czy tu nadal zaglądasz, ale doświadczenie ze szczeniakami mam duże. To delikatne brzuszki i nie można powiedzieć o tak smarkatym szczenięciu ze ma alergie. Na razie można mówic o nieprzystosowaniu do trawienia niektórych składników.
Na tym etapie rozwoju przy problemach z drapaniem i nietolerancja pokarmową najlepiej sprawdza sie Forza10 dla szczeniąt alergoków. Na serio. I nie podawanie jakichkolwiek smaczków, wędzonych kości, uszów, ciasteczek itd. Nie jest to karma tanie, ale wet jest jeszcze droższy.
Wiele szczeniąt mających w tym wieku problemy karmione do 8-10 m-ca życia Forza10 potem przechodziło powoli na normalne karmy i nie pojawiały się juz nigdy problemy. Brzuszek dojrzał, przystosował sie i było ok.
Tak ze na razie nie cuduj bo malec to jest. Kup Forza10 i dawaj tylko to. Różnice na pewno zobaczysz juz po tygodniu ;)
I na razie spokojnie bo to się wszystko rozija. Zdolności trawienne tez ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...