Jump to content
Dogomania

Komunikacja człowiek - szczeniak


Kolorowa

Recommended Posts

Ryss - dużo moich znajomych ma psy i praktycznie żaden nie słucha, trzeba go tysiąc razy wołać na spacerze, aby przyszedł, pies mojego kolegi zdemolował mu całe wynajmowane mieszkanie, remont pożarł kaucję, większość z tych psów ma w dupie swoich właścicieli. Ja właśnie chciałabym tego uniknąć, jeśli nie podejmę już teraz kroków i treningu to nieuchronnie podążymy w takim kierunku. Dlatego czytając dyskusję bardziej przemawiają do mnie argumenty innych użytkowników, bo są konkretne, poparte przykładami i nikt oprócz ciebie nie jest tu agresywny, więc może to określenie "psychol" powinieneś zastosować do siebie, albo chociaż się wstrzymać, lub dać sobie spokój już z dyskusją.

Link to comment
Share on other sites

Ryss - dużo moich znajomych ma psy i praktycznie żaden nie słucha, trzeba go tysiąc razy wołać na spacerze, aby przyszedł, pies mojego kolegi zdemolował mu całe wynajmowane mieszkanie, remont pożarł kaucję, większość z tych psów ma w dupie swoich właścicieli.


Chcesz powiedzieć, że stało się tak wskutek braku klatki dla psa w tym mieszkaniu?

 

Ja właśnie chciałabym tego uniknąć, jeśli nie podejmę już teraz kroków i treningu to nieuchronnie podążymy w takim kierunku.


Przecież już Ci rzekłem:
 

Kolorowa, myślisz, że jak Tobie się nie chciało przed nabyciem psa kupić jakąś książkę o wychowaniu psiej swołoczy i ją przeczytać, ba, nie chce Ci się nawet poszukać na Dogo tematów o wychowaniu szczeniaka i się z nimi zapoznać - to teraz nikt nie ma nic lepszego do roboty, tylko uczyć Cię tu psiego elementarza?


A Ty co, zamiast przysiąść fałdów na dupie i zapoznać się z elementarzem, nastawiasz ucha dewiantom z klatkami?

 

Dlatego czytając dyskusję bardziej przemawiają do mnie argumenty innych użytkowników, bo są konkretne, poparte przykładami


Przemawiają do Ciebie "argumenty" o zaletach klatki dla psa? Wiesz co, z tym określeniem "mądra dziewczynka" to ja się jednak pomyliłem. Przepraszam tych, którzy dali wiarę moim słowom.

 

i nikt oprócz ciebie nie jest tu agresywny, więc może to określenie "psychol" powinieneś zastosować do siebie, albo chociaż się wstrzymać, lub dać sobie spokój już z dyskusją.


Przypomnę, że słowo psychol padło w takim kontekście:
 

Pominę tym razem wtręty ad personam i rzeknę: jesteś mądra dziewczynka i nie daj sobie robić wody z mózgu przez nielicznych, ale głośnych na Dogo psycholi z klatką dla psa. Wystarczy, że sobie uświadomisz, że miliony psów w Polsce żyje z pracującymi właścicielami i czeka na nich spokojnie w domu przez 8-9 godzin. Czeka w domu bez klatki. To tyle. Madremu wystarczy, a z psycholami - już wyposażonymi w klatki - nie mam zamiaru dyskutować, bo to zadanie dla specjalisty lekarza, nie dla mnie.


Gdzie tu jest związek tego słowa z agresją? Jeśli masz problemy z rozumieniem treści tego co piszę, to powiedz. Odpowiadajac Ci bedę pisał wolniej. Ale jak sprawisz psu klatkę, to już będzie pozamiatane.
Link to comment
Share on other sites

Ryss, czy możesz polecić konkretną literaturę? ;)


Proszę bardzo:

- Baer Nancy - Jak wybrać psa. Poradnik dla przyszłych właścicieli (WiŻ 1997)
- Bailey Gwen - Szczenię doskonałe (Galaktyka 2000)
- Bailey Gwen - Szkoła szczeniąt (Galaktyka 2005)
- Becker Marty - Dlaczego psy piją wodę z toalety? (Galaktyka 2007)
- Byrd Aleksander - Pies w twoim domu. Wychowanie, żywienie, leczenie (Mada 1995)
- Coren Stanley - Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób? (Galaktyka 2009)
- Coren Stanley - Inteligencja psów (KiW 1997)
- Coren Stanley - Jak rozmawiać z psem (Galaktyka 2014)
- Coren Stanley - Tajemnice psiego umysłu (Galaktyka 2005)
- David Thomas - Poradnik dla posiadacza psów. Wychowanie, żywienie, choroby (Delta 2004)
- Dehasse Joel - Agresja u psów (Galaktyka 2006)
- Denninson Pamela - Pozytywne szkolenie psów (Rebis 2007)
- Donaldson Jean - Pies i człowiek. Jak zgodnie żyć pod jednym dachem (Galaktyka 2007)
- Fennell Jan - Twój najlepszy przyjaciel. Sekrety prawdziwej więzi z psem (Galaktyka 2004)
- Fennell Jan - Zapomniany język psów. Jak zrozumieć najlepszego przyjaciela człowieka (Galaktyka 2007) ,
- Fennell Jan - Zapomniany język psów w praktyce (Galaktyka 2004)
- Fisher John - Dlaczego mój pies...? (Galaktyka 2002)
- Fisher John - Okiem psa (PWRiL 1994)
- Fogle Bruce - 101 pytań które twój pies zadałby weterynarzowi, gdyby umiał mówić (Lemur 2003)
- Fogle Bruce - Sekretne życie właścicieli psów (Al Fine 1997)
- Geller Tamar - Kochany pies, czyli jak poprzez zabawę i bez stosowania przemocy nauczyć psa właściwego zachowania (Galaktyka 2008)
- Górny Bogusław - Sam wychowasz swego psa (Multico 2001)
- Grandin Temple - Zrozumieć zwierzęta (Media Rodzina 2011)
- Grandin Temple - Zwierzęta czynią nas ludźmi (Media Rodzina 2011)
- Horowitz Alexandra - Oczami psa. Co psy wiedzą, myślą i czują (Czarna Owca 2011)
- Katz Jon - Dobry pies (Galaktyka 2007)
- Katz Jon - Psi rok (Galaktyka 2008)
- Katz Jon - Wszystko co usłyszałem od moich psów (Galaktyka 2009)
- Kilcommons Brian - Mój pies świadczy o mnie (Multico 1996)
- Klever Ulrich - Psy. Ekspert radzi jak pielęgnować i wychowywać (Muza 1997)
- Koch-Kostersitz Manfred - 400 rad dla miłośników psów (PWRiL 1994)
- Konrad Ilona - Psim okiem (DW 1993)
- Korner Jurgen - Nasi bracia pies i kot (WAB 1999)
- Loeb Paul - Mądrzejsze niż myślisz. Rewolucyjne zasady wychowania posłusznego psa (Świat Książki 2000)
- Lorenz Konrad - I tak człowiek trafił na psa (PIW 1996)
- Ludwig Claudia - Młody pies w domu. Wybór, utrzymanie, szkolenie (Multico 1998)
- McConnell Patricia - Drugi koniec smyczy. Jak kształtować więź z psem (Galaktyka 2008)
- McConnell Patricia - Z miłości do psa. Jak zrozumieć emocje twoje i twojego psa (Galaktyka 2009)
- McGreevy Paul - Pies. Poradnik dla miłośników (Bellona 2006)
- Marshall-Thomas Elizabeth - Tajemne zycie psów (KiW 1993)
- Milewska-Kuncewicz Joanna - Jak poskromić bestię? (Egros 1998)
- Millan Cesar - Jak uszczęśliwić psa. 98 najlepszych wskazówek od Zaklinacza Psów (Illuminatio 2014)
- Millan Cesar - Jak wychować idealnego psa. W okresie szczenięcym i później (Illuminatio 2013)
- Millan Cesar - Jak zostać przywódcą stada (Illuminatio 2012)
- Morris Desmond - Dlaczego pies merda ogonem. O czym mówi nam zachowanie psa (KiW 1986)
- Morris Desmond - Nasza umowa ze zwierzętami (KiW 1995)
- Mrzewińska Zofia - Jak rozmawiać z psem (Egros 2002)
- Mrzewińska Zofia - Po obu końcach smyczy (Egros 2005)
- Mrzewińska Zofia - Psim zdaniem (Egros 2006)
- O'Hare James - Zachowanie agresywne u psów (Galaktyka 2009)
- O'Neill Amanda - Mój Pies” (Arti Centrum 2008)
- Palmer Joan - Szkolenie psa. Wszystko o doborze rasy, nauce posłuszeństwa i przygotowaniu do wystaw (Tenten 1993)
- Praca zbiorowa - Zwierzaki mają głos. Poznaj sekretny język psów i kotów (PZWL 2003)
- Pryor Karen - Najpierw wytresuj kurczaka (Galaktyka 2007)
- Pryor Karen - Kliker. Skuteczne szkolenie psa (Galaktyka 2007)
- Rownalds Mark - Filozof i wilk. Czego może nas nauczyć dzikość. O miłości, śmierci i szczęściu (WAB 2011)
- Rugaas Tugrid - Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów (Galaktyka 2005)
- Ryan Terry - Przechytrzyć psa (Galaktyka 2007)
- Sjorsten Inki - Obedience. Trening posłuszeństwa (Galaktyka 2005)
- Sjorsten Inki - Posłuszeństwo na codzień (Galaktyka 2006)
- Spadafori Gina - Twój pies (RM 1999)
- Sumińska Dorota - Szczęśliwy pies. Porady lekarza weterynarii (Galaktyka 2004)
- Sundance Kyra - 101 psich sztuczek (Muza 2008)
- Taylor David - Ty i twój pies. Encyklopedyczny poradnik dla właścicieli psów (Muza 1995)
- Trostburg Marie - 499 porad dla miłośników psów (Diogenes 2001)
- Trout Nick - Powiedz, gdzie cię boli (Wydawnictwo Literackie 2010)
- Wegler Monika - Pies. Prawidłowo pielęgnować i rozumieć. Dla tych, którzy mają pierwszego psa (Delta 1994)
- Wilde Nicole - Mój pies się nie boi (Galaktyka 2009)
- Wilson Danny - Złe nawyki psa. Zwalczanie, zapobieganie (PWRiL 1997)

 

Gdzie tego szukać? Oczywiście w księgarniach i bibliotekach publicznych, tudzież w antykwariatach, na Allegro i Chomiku. Albo u mnie na bibliotecznych półkach...

Link to comment
Share on other sites

Fennel? Poważnie? ;) A wiesz, że McConnell klatkuje psy?  :laugh2_2:  Bardzo ciekawy rozstrzał lektur. Obawiam się jednak, ze autorka może mieć problem bo wiele z tych książek podaje sprzeczne ze sobą informacje. Przeczytałeś je? Z twojej listy z pewnością mogę polecić książki McConnell, Corena, Mrzewińską, Sjosten (nie Sjorsten), Rugaas, Ryana i Fishera jeżeli autorka czytając go założy, że sam autor wycofał się z teorii dominacji. Natomiast wiele z tych pozycji raczej nic nie wniesie do wychowania szczeniaka jak np. książki Katza które są raczej opowieściami z życia laika z psami czy książka Nicole Wilde. Cesara Millana i panią Fennel odpuściłabym sobie, szkoda na nie czasu. 

Link to comment
Share on other sites

Fennel? Poważnie?


Poważnie. I Fennel, i McConnell, i Fisher, i Millan, i... jak w tym dowcipie:

Spotyka się Beduin na pustyni z białym. Biały ma papugę na ramieniu, a Beduin węża wokół szyi.
- Te, biały... - mówi Beduin - coś ty za jeden?
A on mu: - Polak.
- Słyszałem, że wy tam nieźle chlejecie w tej Polsce.
- A napijemy się od czasu do czasu
- A napijesz się jednego?
- A napiję!
- Ale wiesz, to taki ciepły, mocny bimberek, z bukłaka...
- Dawaj!
Wypił jednego i nic. Beduin nie wierzy i pyta:
- A drugiego wypijesz?
- Wypiję!
Nalał. Polak wypił i nic.
- A trzeciego wypijesz?
- Wypiję!
Nalał. Polak wypił i tylko rękawem otarł gębę...
- A czwartego?!
Wtedy odzywa się zniecierpliwiona papuga Polaka:
- I czwartego, i piątego, i szóstego też, i wpiernicz dostaniesz i tego robaka Ci zjemy!


To tyle dla Ciebie. Reszta mojej wypowiedzi adresowana jest do rozgarniętych, potrafiących samodzielnie myśleć użyszkodników Dogo. Z wychowaniem psa jest podobnie jak z wychowaniem dziecka. Choćby młoda matka chodziła przed ślubem na nauki przedmałżeńskie do zakrystii, choćby potem uczęszczała do Wieczorowej Szkoły Poczęcia, Rodzenia i Karmienia Piersią, choćby przyszło tysiąc atletów i każdy z nich przyniósł tysiąc kotletów... nie, książek o wychowaniu dzieci, to i tak po wysłuchaniu i przeczytaniu tego wszystkiego matka dziecku będzie je wychowywała po swojemu - tak jak jej serce i rozum dyktuje. Z wychowaniem psa o tyle jest trudniej, że po pierwsze - psie dziecko zostaje zabrane matcem nim ona zdoła nauczyć go wszystkiego, co mu będzier w psim życiu potrzebne, i po drugie - ludzkie poglądy na temat wychowania psa są zmienne i podzielone: to co było zdaniem pieskich filozofów dobre dla swołoczy wczoraj, dzisiaj jest już be, a na dodatek zdania uczonych - czyli zajebistych zaklinaczy psów - są podzielone, czy psy należy wychowywać bezstresowo, czy wręcz przeciwnie. Stąd przyszła pańcia przed nabyciem (czy zaraz po) szczekającego diabła, powinna zapoznać się z tymi różnymi zdaniami - od Fishera, poprzez Mrzewińską do Millana - by potem kierując się już własnym rozumem i sercem, swego diabła wyprowadzić na ludzi tak, by zszedł na psy... Oczywiście tak samo należy podchodzić do wszystkich dogomaniackich poradek. Sumując: czytać wszystko co się da o psach i myśleć.
Link to comment
Share on other sites

Ryss problem tkwi w tym, że jeżeli ktoś nie ma odpowiednich fundamentów to i takiej literatury może nie zrozumieć lub może mieć kryzys własnego zdania. Bo jeżeli jedna osoba pisze jedno, a druga zupełnie co innego to laik może mieć problem. A co do Cesara Millana - uważasz, że to książka o szkoleniu psów? Bo ja traktuję jego dzieła w kategorii autobiografii amerykańskiej show biznesowej gwiazdy która pisząc o swoim ciężkim życiu onanizowała się pod stołem.
I uważam, że warto zacząć od DOBRYCH książek i od szkolenia w DOBREJ szkole by następnie sięgnąć z ciekawości po inną literaturę i potrafić sobie wyrobić własne zdanie i obiektywnie oceniać zawarte w niej treści.
Zastanawiam się również, ile z tych książek przeczytałeś i ile z nich zrozumiałeś. Bo czytając twoje posty na dogomanii uważam, ze chyba niewiele.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Em... troszkę zboczyliście z tematu, ludzie. Ja jutro bede miała szczeniaka i od razu kupiłam klatkę. Będzie to jego legowisko, jego spokojne miejsce do życia. Będzie tam jeść, bawić się i spać (pod moją nieobecność). Oczywiście planuję również żeby spał ze mną ale jak trochę podrośnie i będę pewna iż nie nasika mi do łóżka.

 

Osobiście czytałam dużo o klatce oraz mam znajomą która taki trening wprowadziła swojego 4 miesięcznemu psu. Oto jej relacja z klatkowania:

 

"Fafik nie miał swojego miejsca, takiego stricte, więc pałętał się po domu, spał na dywaniku. Dałam mu poduszkę pod stołem i tam spał. Ale budził się jak ktoś przechodził, obserwował. Potem przyszła klatka. Wystarczyło raz mu pokazać, że tam dostaje jeść że tam jest jego poduszka (spod stołu) i sam do niej wchodzi. Najtrudniejsze było przekonanie go do zamykania klatki, ale udało się metodą wychodzenia do drugiego pokoju na minutę, dwie, prysznic 10minutowy. Pies nagradzany był za ciszę i spokój. A teraz? Woli klatkę niż łóżko. W nocy śpi ze mną ale się rozpycham więc przechodzi do przyjemnej klatki, ze swoim kocem i poduszką i śpi tam. A rano spacer. I co pies robi po powrocie? Idzie pić. Do klatki. Potem bierze zabawkę - w klatce! I się nią bawi - w klatce! A potem zasypia - w klatce! Po prostu to jego miejsce we wszechświecie, jego dom. Nie żadna tortura!"

 

No i ja się zgadzam, bo to tylko my, ludzie, patrzymy na to jako "klatkę". Dla psa to schronienie, norka, miejsce wyciszenia, spania. Także ja uważam, iż trening klatkowy to dobra rzecz i będę spisywać moje postępy jak tylko rozpocznę owy trening z moim szczeniakiem:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kolorowa, kto pyta nie błądzi :) Dobrze, że chcesz się zabrać za wychowanie psa i uniknąć problemów. Psie przedszkole - dobry pomysł. Klatka - również. Furia podczas mojej nieobecności przebywa w klatce i to bez posłania - względy bezpieczeństwa. W przeciwnym razie - już by pewnie nie żyła, najadłszy się np. kołdry, wyciągnietej z szuflady. Spacer, trening przed pracą nic tu nie zmieni, a rano łazimy, biegamy, bawimy się i ćwiczymy łącznie ok 40 minut. Taki temperament - użytki tak mają. Zje, zaśnie i po 2 godzinach nówka sztuka ;)

 

Poszukaj w sieci porad jak nauczyć psa pozostawania w klatce. Zgłoś się do tego przedszkola i poproś o radę instruktora. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, ma inną "wrażliwość", więc nie ma 1 uniwersalnej metody. Furię jak była szczeniakiem uczyłam zupełnie inaczej niż dorastającego ON-ka z silnym lękiem separacyjnym, którego miałam na DT. Gdybym do niego zastosowała metodę jak do Furii - zrobiłabym mu krzywdę - pogłębiłabym mu lęki. Gdybym z Furią "cackała się" tak jak z tym ON-kiem, to do dzisiaj miałabym rozpaskudzonego krzykacza - wymuszacza ;)

 

Musisz być silna, konsekwentna i przede wszystkim cierpliwa. Szczenięctwo rządzi się swoimi prawami, pewne rzeczy przychodzą z wiekiem  - to fakt, ale pewne rzeczy trzeba wymagać od początku. Trudno to opisać na forum, najlepiej jest radzić widząc psa, patrząc na jego reakcję. Dlatego polecam Ci skorzystać z porady fachowca, który od początku Wami pokieruje, zanim zabrniecie w jakąś "ślepą uliczkę". I obserwuj psa, obserwuj i jeszcze raz obserwuj. Każdy pies jest inny!

 

Z książek, polecam Ci te autorstwa Pani Zofii Mrzewińskiej. To ogromny autorytet polskiej kynologii. Żadnych Milanów, Fisherów i Fennel! I generalnie - książki tylko jako dodatek. Możesz także poszukać czegoś o mowie ciała psów. Nic konkretnego Ci nie polecę niestety... w wielu książkach głupoty piszą. Albo w 1 m-cu coś mądrego a za chwilę coś głupiego. Łatwo się zamotać, zwłaszcza jak się jest poczatkującym. Ja nie czytam w ogóle, jestem praktykiem, mam to szczęście, że mogę się uczyć od ludzi którzy są w tym dobrzy :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

też mam nadaktywnego psiaka i ja tutaj poradzę dużo ćwiczeń samokontroli, ograniczenie szaleńczego biegania i zabaw, dużo myślenia, swobodnego wąchania z kontrolą srodowiska-pomaga

u mnie jest zasada, psiak w domu śpi i odpoczywa, a zabawa i ćwiczenia są podczas spaceru

nagradzam psiaka zawsze, gdy zachowuje się tak jak chce, gdy się kręci, odsyłam na miejsce, jesli nie działa - to klatka i gryzak, moim zdaniem klatka nie jest zła, chyba że psiak spędza w niej całe życie, poza tym dobrze skojarzona, jest dla psem azylem, miejscem gdzie może się wyciszyć, czasem trudno bez klatki gdy wokół tyle ciekawych rzeczy:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...