Jump to content
Dogomania

Suńka ze schroniska - nie chce wracać do domu


Shiseido

Recommended Posts

Cześć,
Miesiąc temu wzięłam suńkę ze schroniska. Byłam uprzedzona przez pracowników, że wymaga pracy i cierpliwości bo nigdy nie była " czyjaś". Suńa spędziła w boksie około roku, wcześniej mieszkała na wysypisku śmieci.
Większość problemów została rozwiązana - suńka chodzi na smyczy, wchodzi po schodach, załatwia się na dworze. W domu normalnie je, bawi się . Wieczorem zawsze wchodzi do łóżka żeby się przytulić, po domu chodzi za mną krok w krok.

Problem natomiast zaczyna się w momencie powrotu ze spaceru. Suńka nie chce wracać do domu, zapiera się, siada, kładzie. Próbowałam już wszystkiego - brałam na spacer coś do jedzenia, chwalę ją za każdym razem jak do mnie przyjdzie. Wykorzystałam już wszystkie kombinacje powrotu do domu różnymi drogami, żeby się nie zorientowała, że "koniec spaceru".
Zawsze kończy się to tak że muszę ją wziąć na ręce i zanieść do klatki - jak otwieram drzwi i przejdzie przez próg to już bez problemu idzie do domu. Dzisiaj pierwszy raz puściłam ją ze smyczy - wybiegała się, dała się złapać ale do domu iść nie chce

Byłam po poradę u miejscowego weterynarza - usłyszałam, że " pewnie jest jej u pani źle''. Od razu zaznaczam, że suńkę wychowuję jedynie metodami pozytywnymi - nagradzam ją jak zrobi coś dobrze, jeśli robi źle - nagrody nie ma. Wykluczam też możliwość, że moje mieszkanie źle jej się kojarzy i się boi - nic złego jej w domu nie spotkało.
Rozumiem że w domu jest ''nudno'' w porównaniu ze spacerem i że chciałaby siedzieć na dworze cały czas. I tak moje spacery z nią trwaja minimum godzinę - myślałam na początku że wychodzę z nią na zbyt krótko.
Bardzo proszę o jakąś poradę, sąsiedzi już się ze mnie śmieją , że noszę psa, że pies nie chce ze mną chodzić. Mi się chce już płakać na dworze i ta cała sytuacja łamie mi serce.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Weterynarze zazwyczaj nic nie wiedzą o behawiorze, więc bez sensu ich pytać o jakąkolwiek poradę dotyczącą szkolenia czy wychowania. Nie przejmuj się tym zupełnie, bo na pewno nie chodzi o to, że psu jest u Ciebie źle.

 

Może ona boi się samego wejścia do klatki i nad tym trzeba by popracować z głodnym psem i jakimiś super-ekstra smakolami? Nawet niekoniecznie do jedzenia (gotowane/suszone podroby czy mięsko, paróweczki dla niejadków) ale może coś do lizania, co dodatkowo uspokaja - pasta pasztetowa, serek o naturalnym smaku (bez przypraw), pasta rybna itp. Ona zapiera się przed drzwiami czy jak tylko się zorientuje, że wracacie? 

Link to comment
Share on other sites

Masz możliwość zostawienia otwartych drzwi od klatki? Jeśli tak, to napiszę jak ja zalatwilam sprawę. Najpierw wyszłam z psem na siq qpe. Potem weszłam do klatki (drzwi otwarte ) i zachecałam psa do wejścia. Jak tylko ruszył pół kroku, chwalilam go i skracalam smycz, żeby nie mógł się cofnąć. Pierwsze wejście zajęło nam 20 minut. Potem spacer, wejście, wyjście dalej spacer itp. Teraz nie ma już żadnych kłopotów.

Link to comment
Share on other sites

Witaj,piszesz ,ze sunia nigdy nie byla ,,czyjas,, czyli nigdy nie wchodzila do zadnego domu a jedynym jej doswiadczeniem bylo wchodzenie do boksu w schronisku i dlatego jej sie zle kojarzy  Pocwicz z sunia tak jak pisza wyzej to napewno zacznie kojarzyc ,ze wejscie do klatki wiaze sie z wejsciem do jej domu ,ona napewno jest z Toba szczesliwa ,Dziwie ,sie ,ze weterynarz takie bzdury gada. Powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

a czy masz jakąś znajomąz psiakiem z którą chodzisz na spacery? Bo wówczas możesz z nią i jej psiakiem poćwiczyć wchodzenie do klatki. Moja znajoma miała tak ze swoim znajdkiem. On bał się wogóle wchodzić do klatki, i do mieszkania. Tak samo było z wychodzeniem z domu. I ja z moim psem przychodziłam do niej do domu żeby jej pies wyszedł i potem odprowadzałam ją do domu. Trochę to trwało, ale nauczył się,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Zablokuj drzwi do klatki schodowej, zeby sie nie zamykały. Pies ma byc glodny, tzn przed posilkiem. Wyjdz z psem na dluzeszj lince. Przed samym progiem każ psi usiasc nagrodz. Wyjdz za prog. Siad, nagroda. Odwracasz sie, przechodzisz przez prog za progiem siad, nagroda. Tak kilka razy. Za kazdym razem wymagasz koncentracji na tobie i wykonywania polecen. Skupiasz sie na tym, a nie na przechodzeniu przez drzwi. Po kilku razach zavierasz psa do domu, a nie na spacer. W domu dostaje miske z zarciem.
Powtarzasz to dwa, trzy razy dziennie. Utrudniasz, zamykasz i otwierasz drzwi, aies caly czas ma siedziec.
Kiedy pies juz wie, ze przed drzwiami sie siada, zaczynasz cwiczyc przywolanie. Zostawiasz psa po jednaj stronie drzwi ( pies na lince), przechodzi na druga, przywolujesz, sadzasz, nagradzasz. I w z powrotem. Tak dlugo, az psu bedzie wszytsko jedno w ktora strone drzwi ma isc.

Link to comment
Share on other sites

Miesiąc to bardzo krótki okres czasu, na pewno nie bierz sobie do serca takich uwag, że u Ciebie mu źle, a wścibskim sąsiadom podaruj uśmiech. Nosisz psa bo on lubi i Ty to lubisz, Twoja sprawa. Ja bym poćwiczyła tak, jak pisze cavecanem i po powrocie podawała główne posiłki, coś ekstra, tak żeby kojarzyła to jako nagrodę. Dzienną porcję karmy podzieliłabym na 3 części i po spacerach karmienie.

 
Link to comment
Share on other sites

Miałam podobny przypadek, psiak bał się publicznych miejsc gdzie trzeba przechodzić przez próg itp...

Pies musi być skupiony na Tobie, nie bać się otoczenia, smakołyk bądź zabawka pomogą. Dużo mów do niego, pies wyczuje Twój ton głosu, pozna Twoje ruchy itp. Mojemu to jakoś po czasie samo przeszło kiedy go pociągnęłam pare razy żeby przeszedł, musi mu się to dobrze kojarzyć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...