Jump to content
Dogomania

co sądzicie o IPO


renda

Recommended Posts

mam pytanie..co sądzicie o szkoleniu sportowym IPO....

napisze coś od siebie... moja sunia rasy doberman.. ma wyszkolenie IPO2 (90-96-92) uwielbia treningi i daje z siebie wszystko...drugą moją dobermankę szkolę ..też do IPO ponieważ jest przeznaczona do sportu...ma rewelacyjny charakter uzytkowy...i wielką pasję... szkolę swoje psy u jednego z lepszych pozorantów...na pozytywne efekty nie musiałam długo czekać .. moje suki doskonale wiedzą kiedy zaczyna się trening i kiedy sie kończy.. a po kazdym treningu biegną do pozoranta się pocieszyć..napiszcie o swoich psach szkolonych do IPO i o swoich osiągnięciach...

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim - nie każdy właściciel chce mieć psa "gryzącego", nie każdy pies się do IPO nadaje. Tyle tytułem wstępu. :D

Osiągnięcia - nie mamy żadnych znaczących, ale dla mnie osiągnięciem jest uż pokonywanie kolejnych stopni szkolenia (w charakterze prymusa :oops: ) pomimo pewnych, hm..., trudności :P

Ja zaryzykowałam, zaczęłam mojego szkolić i nie żałuję, wciągnęło nas (zwłaszcza Leona :D ).

Nasza sytuacja jest jednak trochę inna niż Twoja - szkoliłam psa z konieczności (nie, żebym tego nie lubiła, czy nie chciała, ale mus był i tyle). Przygarnęłam dorosłego psiura po przejściach i okazało się, że mam w domu potwora. Po PT-1 trzeba było podjąć decyzję, co dalej, bo pies kipiał energią, agresja go rozsadzała i trzeba było dostarczyć mu jakiejś rozrywki. Początkowo IPO w ogóle nie brałam pod uwagę , ale dałam się namówić. Obecnie mamy IPO-2 i szykujemy się do robienia IPO-3 na wiosnę. Pies to uwielbia. Patrzy w pozoranta jak w obrazek (ja mu nie jestem potrzebna) puszcza na jego komendy, jednym słowem - kocha go nad życie. I co najważniejsze - zaczął to traktować jak sport, bo poczatki nie były łatwe. Nasz pierwszy pozorant poczuł nie raz moc zębów mojego potwora, ale udało się. Największy sukces, jakim możemy się pochwalić - pies przestał się rzucać na ludzi. Zdarza mu się okazać niezadowolenie, jak ktoś nas zaczepia, czy drażni psa, ale odpuścił niewinnym przechodniom. :kciuki:

Poza tym też wita się i żegna z pozorantem, łasi się , każe się głaskać, ale jednocześnie bacznie go obserwuje i hipnotyzuje wzrokiem - załóż rękaw, załóż rękaw...

Ojojoj, ale się rozpisałam.

Widzisz - robimy to samo chociaż z innych pobudek. Nigdy nie myślałam o IPO w Twoich kategoriach (szczerze mówiąc trochę się tego bałam - że mi się pies zbiesi, czy rozszaleje), ale teraz polubiłam ten sport, zwłaszcza, że okazało się, że prawidłowo prowadzone szkolenie nie wyzwala dzikiej agresji w psie, a wręcz przecinie - w naszym przypadku utemperowało trochę charakterek mojego diabła. A poza tym tam mój pies jest naprawdę szczęśliwy. Po zajęciach jest zmęczony, ale zadowolony. Przysypia z błogim usmiechem na twarzy, a ja lubię, jak moje pieski są szczęśliwe. :D

Link to comment
Share on other sites

Pati, przestań, przeca nie Was miałam na myśli. Kenia jest wspaniałą pacyfistyczną psicą. Myślałam raczej o innych pieskach które miałam możliwość obserwować - o tych tchórzliwych i histerycznych ujadaczach, których psychika może ucierpieć na takim szkoleniu - pogłębić stresy i kompleksy.

Pies, który nie gryzie, bo nie chce, jest pozytywnie nastawiony do świata jest bardzo dobrym materiałem na IPO z tego względu, że nie podnieca się nadmiernie i wszystko traktuje jako zabawę. Jednak ja osobiście po doświadczeniach z Leonem marzę o psie - pacyfiście i bardzo Ci zazdroszczę. :D

Link to comment
Share on other sites

Pati, przestań, przeca nie Was miałam na myśli. Kenia jest wspaniałą pacyfistyczną psicą.:D

Dobra, dobra. Powiedzmy sobie to otwarcie. Kenia jest lizusem, ktory pojdzie za kazdym kto ma kielbase w kieszeni. cool-smiley-027.gif

Kenia nie mogła mordować,bo miała nałożone ubranko i się bała,że je zniszczy :roll: :lol:

My też się szykujemy do IPOI -bo mój matołek lubi morrrdować :evilbat:

Nawet ostatnio mu nie był potrzebny pozorant,jak chłopak zobaczył rękawy leżące luzem koło autka :wink:

Najpierw jednak PT(mamy się"przyłożyć"i zdać zaocznie w kwietniu :o -takie mamy zalecenia).

A Leon faktycznie na szkoleniu ma w doopie inne kundliska-w tym mojego też i co dziwne,mój ma Leona też w doopie :o

To niesamowite...

Jedyne,co się liczy-to ten rękaw w zębach :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

Kenia nie mogła mordować,bo miała nałożone ubranko i się bała,że je zniszczy :roll: :lol:

No to pieknie. Nie dosyc, ze lizus to jeszcze w ubranku. Jestem zdemaskowana i upokorzona :oops:

Najpierw jednak PT(mamy się"przyłożyć"i zdać zaocznie w kwietniu :o -takie mamy zalecenia).

To super. Moze sie umowimy i przyjdziemy na ten egzamin razem....? W kupie razniej w koncu...

Obiecuje, ze Kenia bedzie nago! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mokka :):):) jestem z Wrocławia.. szkoleniem zajmuję sie już kilka lat.. gratuluję ci tego że doskonale dałas sobie radę z "trudnym" psem, nie łatwo jest okiełznać psa który ubóstwia nad życie gryzienie niewinnych.. ja tego problemu nie mam.. moje suczki nie były pacyfistkami ale też nie były nigdy agresywne wobec ludzi.. nigdy.. toteż łatwo mi sie szkoliło je.. pierwsza sunia która wyszkoliłam do IPO 2 czyli Arlen.. to dłuższa historyjka.. zaczęłam ją szkolić poprostu z braku zajęcia.. ale tak mnie wciągnęło że postanowiłam że zrobię coś dalej... (zaczęłam ją szkolić jak miała dopiero 2 lata do PT :) ) po udanym PT zaczęłam ją szkolić do IPO 1.. szło nam dobrze ale potem moja sunia zastrajkowała na 2 tygodnie przed egzaminem.. stwierdziła że swojego ukochanego pozoranta - przyjaciela gryżc nie będzie.. potem już jej przeszło i zdała.. potem miała dużą przerwę bo albo była zima i nie szkoliłam dobka bo za zimno na treningi (chodzi mi np. o warowanie w śniegu, dobek by mi zmarzł i sie zaziębił) potem pokryłam ją i wiadomo .. ciąża, potem odchowanie szczeniąt, z biustem też szkolić sie nie mogła.. roznosiło ją po domu.. jak tylko wyciągałam rekaw to poprostu szalała jak wariatka.. potem zostawiłam sobie po niej szczeniaka którego zaczęłam już uczyć róznych tam rzeczy.. i minęło od IPO1 9 miesięcy !! potem nadchodził termin kolejnego egzaminu.. moja sunie zabrałam do pozoranta,.. no niestety odechciało jej sie gryżć i robiła to bardzo słabo... wiec zaczęłam ją sama szkolić.. ślady z koleżankami które mi je wykładały.. posłuszeństwo i obrona na siebie (uwielbiam pozorować ) sunia sie rozbujała i podeszłam mimo uwag pozoranta że jest wg niego "kaszaniasta".. otóż sunia moja miała najlepsza obronę na wszystkie zdające psy.. dobry slad.. rewelka posłuszeństwo.. teraz szkolę jej córke.. małej lepiej idzie bo jest trenowana już od szczeniaka... ( moja hodowla to przede wszystkim użytkowość) za 8 dni zdajemy PT a potem za pare miesięcy IPO1, szkoda że psy muszą mieć odpowiedni wiek czyli te 18 miesięcy bo zapewne zdałaby już teraz.. oglądał ją w pracy trener mój oraz znajomy sędzia prób pracy i bardzo ją chwalił.. ale aby nie zapeszac to wolę ją doszlifowac aby zdała dobrze.. no ja to sie dopiero rozpisałam .. :):)

ps... tak poza tym renda to ja.. poprostu kiedyś sie zalogowałam tu i potem zgubiłam hasło :(:( teraz już z nicku renda nie korzystam :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sluchajcie obywatele, a gdzie (poza szkoleniami zwiazkowymi oczywiscie) w w-wie mozna uczeszczac na zajecia IPO? :fadein:

Mowicie tutaj o najlepszych pozorantach, ale kogo macie na mysli? Ja dopiero zaczynam plan szkolen dla mojej szczeniaczki sunki i chcialabym sie od Was dobre dusze dowiedziec jak, kiedy i gdzie zaczac z brzdacem trenowac do obrony?

Poki co zaczynami same cwiczyc posluszenstwo, stawiamy pierwsze kroki w agility no i obrona nam bedzie konieczna. Mala sie nadaje do tej zabawy, pasje ma we krwi po rodzicach :D

Aha, a moze przy okazji spytam: czy wiecie moze jaka jest roznica miedzy IPO a RINGiem? Widzialam ostatnio trening RING i bardzo mi sie spodobalo.... ale IPO podobno to inna bajka? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Aha, a moze przy okazji spytam: czy wiecie moze jaka jest roznica miedzy IPO a RINGiem? Widzialam ostatnio trening RING i bardzo mi sie spodobalo.... ale IPO podobno to inna bajka? :roll:
Powiem szczerze, że niebardzo rozumiem :-? Widziałas trening ringu, hcesz trenować IPO, a nie wiesz czym to sie różnie? To znaczy, że wiesz co to ring, ale nie wiesz co to IPO?

Jesli nie wiesz co to IPO, to czemu chcesz to trenować i dlaczego nie w ZK? I najważniejsze pytanie, gdzie widziałas trening ringu???

Sporo pytań, ale Twój post jest dość niejasny i dlatego...

Link to comment
Share on other sites

Juz sie tlumacze :wink:

Widziałas trening ringu, hcesz trenować IPO, a nie wiesz czym to sie różnie? To znaczy, że wiesz co to ring, ale nie wiesz co to IPO?

Widzialam trening RINGu we Francji, pyslalam, ze IPO to to samo w Polsce co RING tylko inaczej sie nazywa. Ale dowiedzialam sie, ze to zupelnie 2 inne dyscypliny ... i ze w PL trenuje sie IPO a nie RING.

Jesli nie wiesz co to IPO, to czemu chcesz to trenować i dlaczego nie w ZK? I najważniejsze pytanie, gdzie widziałas trening ringu???

o IPO wiem tyle, ze w zwiazku sa szkolenia na IPO I,II, III - dla mnie IPO to obrona, zreszta tak jak RING - dotychczas myslalam, ze to tez obrona. Jednak jakas roznica jest :) No i pytam jaka? :D Nie mam nic przeciwko szkoleniu w zwiazku, trenowalam tam z drugim psem PT i jestem bardzo zadowolona :D

Trening RING widzialam jak bylam po suke we Francji. Hodowczyni jest treserka a jej maz pozorantem i widzialam jak cwiczyli z psami. Spodobalo mi sie bardzo!!!

Prosze wytlumacz mi Robull jaka jest roznica? I czy w Pl mozna trenowac RING? :D

Danke schon :wink:

Link to comment
Share on other sites

Podstawowe roznice

Ring

- atak na caly kostium (rece, nogi, plecy, brzuch...) jak psu wygodniej

- kostium jest miekki (pies czuje przez niego, przy dobrym chwycie, 'cialo' pozoranta)

-pozorant robi wszystko, zeby utrudnic psu chwyt

- palka bambusowa sluzaca glownie do odstraszenia psa halasem

- bardzo wysokie wymagania skokowe: skok w zwyz do 1.30, w dal ponad 4.50m, palisada (pionowa) do 2.20

- wszystkie dyscypliny: posluszenstwo, skoki i obrona sa oceniane jako jedna dyscyplina

IPO

-3 dyscypliny (slad, posluszenstwo, obrona) punktowane osobno. Do zaliczenia IPO pies musi zaliczyc wszystkie 3

- atak wylacznie na rekaw

- rekaw jest sztywny i pies nie czuje 'ciala'

- pozorant musi umiejetnie amortyzowac atak

- jest praca wechowa (slad), a skoki w malym zakresie (przeszkoda i pochylona palisada, nie ma skoku w dal)

IPO jest dyscyplina miedzynarodowa FCI. Wg tego regulaminu odbywaja sie mistrzostwa Europy i swiata. Zaliczenie 1go stopnia, dla psow poddanych probom pracy (obrona) jest wymagane do wystawiania ich w kl uzytkowej jak i do otrzymania tytulu interchampiona

To tyle w skrocie

Pozdrowienia

M+L

PS

do interchampionatu (i kl.uzytkowej) livczy sie rowniez 1szy stopien regulaminu ratowniczego FCI w jednej z 5 dyscyplin: praca w wodzie, tropienie, przeszukiwanie, psy gruzowe lub lawinowe

PS2

Szczegoly w krotce w topiku przedstawiajace sporty

To tak bardzo w skrocie

Link to comment
Share on other sites

Podstawowe roznice

do interchampionatu (i kl.uzytkowej) livczy sie rowniez 1szy stopien regulaminu ratowniczego FCI w jednej z 5 dyscyplin: praca w wodzie, tropienie, przeszukiwanie, psy gruzowe lub lawinowe

PS2

Szczegoly w krotce w topiku przedstawiajace sporty

To tak bardzo w skrocie

Powiem szczerze,że mnie interesują szczególnie te regulaminy jeśli można to poproszę na priv ich tekściki :oops: . Trochę jestem z tym związany.

Link to comment
Share on other sites

Różnicę między ringiem i IPO już masz.

Zdziwiłem się, że widziałeś trening ringu, bo o ile się nie mylę nikt w Polsce (niestety :( ) nie trenuje ringu i modioringu. Wynika to chyba z braku odpowiednich szkoleniowców, a przede wszystkim braku pozorantów takich jak np. we Francji. W ZK nie ma zwykle pieniędzy na rękawy, nakładki i inny sprzęt dla pozorantów, a więc nie ma nawet co marzyć, że nagle zajadzie się kasa na kostium do ringu i modioringu. Ja te dyscypliny znam wyłącznie z kaset VHS i musze przyznać, że jestem pod wielkim ich wrażeniem :o :P . Pewnie też dlatego, że sporty te są zdominowane przez owczarki belgijskie, które są najbliższe mojemu sercu :D .

Link to comment
Share on other sites

Powiem szczerze,że mnie interesują szczególnie te regulaminy jeśli można to poproszę na priv ich tekściki :oops: . Trochę jestem z tym związany.

wołk

regulaminy masz na stronie Storatu po polsku i na oficjalnej stronie IRO w wersji angielskiej i niemieckiej. Miłej lektury :D

Link to comment
Share on other sites

regulaminy masz na stronie Storatu po polsku i na oficjalnej stronie IRO w wersji angielskiej i niemieckiej. Miłej lektury :D
zachraniarka, to są regulaminy FCI??? :o Chyba nie... Ja w ogóle nie wiedziałam, że FCI ma regulaminy dla psów ratowniczych, więc trochę mnie ten post kuncewmr zaintrygował:
do interchampionatu (i kl.uzytkowej) livczy sie rowniez 1szy stopien regulaminu ratowniczego FCI w jednej z 5 dyscyplin: praca w wodzie, tropienie, przeszukiwanie, psy gruzowe lub lawinowe

i czekam na ciąg dalszy...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...