Jump to content
Dogomania

Baza zdrowotna polskich grzywaczy


Dudek

Recommended Posts

  • Replies 272
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

wczoraj dodałam też Sasquehanna Wybrankę i Partnera.

Miniaga skąd masz procentowe dane częstotliwości występowania formy prcd-PRA? Nie spotkałam się z nimi. prcd-PRA jest częściej występującą formą ale czy to 60, 70 czy 90 % wszystkich przypadków PRA tego nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

Taką informacje dostąłam z zaprzyjaźnionej hodowli ze Stanów. Analizowali oni tylko stwierdzone i znane przypadki ślepoty u grzywaczy i ich przyczyny. Z wszystkich chorych na Postępujący Zanik Siatkówki około 90% chorowało na prcd. Pozostałe przypadki to były zachorowania o niezidentyfikowanym podłożu, więc trzeba zaliczyć do tego wszystkie pozostałe czynniki(inne rodzaje PRA, czynniki środowiskowe, cechy osobnicze itd)

Link to comment
Share on other sites

sorry, ze tak wpadam w temat ;-) ale temat zdrowia jst dla mnie strasznie ciekawy!

Zdziwilo mnie strasznie to PRA, pogrzebalam i Anyzek ma PRA generell - polecam szwedzka baze danych [URL]http://kennet.skk.se/hunddata/[/URL]. Sa tam wszytskie wyniki badan, rodowody, no i wyniki wystaw :-)

Anyzek mial w szwecji jeden miot i niestety potomstwo nie zostalo przebadane (sa mlodziutkie):(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martyna']aaa czy Wy dostajecie jakies certyfikaty na rzepki? u kogo badacie? we flatach niestety tez sie to zdarza :([/quote]


ja mam badania na rzepki i biodra ale bez certyfikatu dlatego nie mam na stronie ale mam zdrowy sen ( w przeciwienstwie do Katrinki):diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Niestety ciezko jest znalezc psa ,ktory jest doskonałym przedstawicielem rasy i do tego jest przebadany ....

Niestety badania tego typu pojawiły sie stosunkowo niedawno...wczesniej nie było nawet mowy o badaniu przegladowym,wiec hodowcy nie badali .
Sprawa nieszczesnego pieska powinna hodowcow tak samo martwic jak i cieszyc ,bo jest w tej chwili mozliwosc wykonania badan i i eliminacji osobnikow obciazonych.

Link to comment
Share on other sites

zgadzam się tylko trzeba sprawdzić czy Anyżek ma prcd-PRA bo może mieć inny rodzaj.

Ja np. mam przeboje z właścicielką reproduktora bo nie chce mi przysłać próbki krwi (rozmowy są w toku więc być może się uda). Oświadczyła że w Rosji się tego nie robi... Przeoczyła tylko to, że to badanie jest nowe i nawet w bardziej uświadomionych krajach mało rozpowszechnione;)

Link to comment
Share on other sites

Ja sie staram zrobic wszystkie badania ,ale niestety tez kwestia finansowa sie liczy w tym przypadku - same badanie oczu ( klin+ genetyczne ) to juz spory wydatek ,a gdzie tu reszta patrząc na to ,ze wiekszosc cen za jedno badanie oscyluje w okolicy 200 zł :roll:
Dobrze ,ze mam blisko mojego weta ,ktory byc moze w niedługim czasie bedzie miał uprawnienia do wystawiania certyfikatow na łapki ,ale trzeba czekac az dostanie uprawnienia z WSAVA . Dobrze ,bo bede mogła odliczyc koszt dojazdow ( co nota bene musze pomnozyc razy 2 ,ze wzgledu na nowe przepisy PKP ,gdzie jeden człowiek moze przewiezc jednego psa i "legalnie " musiałabym przejechac sie kilka razy ).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dudek']nie ma (i to jest ostatni pies którego użyłam bez badań - cóż w Rosjii tego nie robią)
Mam jednak konfortową sytuacje,bo Milva jest prcd-PRA clear;)[/quote]

Sorry Kasiu jaką komfortową? Jeżeli pies jest chory to nie masz szans na zdrowe dzieci. Po co robić badania jak kryje się psem niesprawdzonym?Oczywiście wiem, ze jesteś odpowiedzialna i przebadasz szczenięta, ale przecież można było uniknąć tego kryjac psem zdrowym:shake:
Jakaś bzdura totalna

Link to comment
Share on other sites

sorry Miniaga ale najpierw się zastanów co piszesz

ze strony OptiGen:
[url]http://www.optigen.com/opt9_test_prcd_pra.html[/url]

"prcd-PRA [FONT=Arial,Geneva,Sans-Serif]Can be bred to any dog, extremely
low risk of producing affecteds"[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

i jeszcze OFICJALNY KOMUNIKAT ze strony OptiGenu:
[URL]http://www.optigen.com/opt9_test_prachc.html[/URL]

[FONT=Arial,Geneva,Sans-Serif][SIZE=2][B]More than one form of PRA:[/B][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial,Geneva,Sans-Serif][SIZE=2]The [I]prcd[/I] gene is the cause of some, but not most, cases of PRA in Chinese Crested tested so far. There appears to be at least two different genetic forms of PRA in this breed, even though the clinical signs of PRA in all diseased dogs look similar. At this point, one form cannot be distinguished from another based on an eye exam. This is significant – a Chinese Crested that is Normal/Clear for [I]prcd[/I]-PRA could still be at risk for having or carrying another form of PRA.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Arial,Geneva,Sans-Serif][SIZE=2][B]Frequency of [I]prcd[/I]-PRA:[/B][/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial,Geneva,Sans-Serif][SIZE=2]The exact frequency of [I]prcd[/I]-PRA compared to other types of PRA in the Chinese Crested breed is not known. We do know that [I]prcd[/I]-PRA carriers are not uncommon, but [I]prcd[/I]-PRA does NOT appear to be the predominant disease type. More information on its frequency will be gathered as more dogs are tested.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Dudku ,nie wiem czy ja zle zrozumiałam ,ale nie pisze tam ,ze pies ,ktory jest chory powinien byc wykluczony tak?


[FONT=Arial][COLOR=red]Affected[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=red] Should be bred only to Normal/
Clear to remove risk of producing
affecteds[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=#ff0000][/COLOR][/FONT]
:roll:

Link to comment
Share on other sites

ja to tak zrozumiałam, że jeśli pies jest prcd-PRA affected to jeżeli w ogóle się rozważa jego dalsze rozmnażanie to tylko z psami określonymi jako prcd-PRA clear (wtedy wszystkie dzieci będą prcd-PRA carriers - czyli nosicielami).

Inna sprawa to czy powinno się je używać w hodowli (ale to już sprawa właścicieli/hodowców i ich etyki/sumienia)

u carriers - nosicieli teoretycznie nie rozwinie się forma prcd-PRA i ich też powinno się tylko kojarzyć z normal.

nie można rozmnażać 2 psów carrier lub affexted

można łatwo rozrysować tabelkę genetyczną

Link to comment
Share on other sites

[IMG]http://www.molosy.pl/klub_art_gal/2005/pra/tab1.jpg[/IMG]

Czyli obrazowo bedzie to wyglądało tak .
Choliwcia ....jesli takie jest podejscie specjalistow ( teoretyczne) moze byc odczytane jako przyzwolenie na rozmnazanie chorych psow :roll: ,tak na moje oko .Dla mnie rozmnazanie chorego - juz przebadanego psa jest niedopuszczalne.Kontrowersyjne jest takze rozmnazanie nosiciela ,bo chyba za duze ryzyko istnieje.

Link to comment
Share on other sites

Nio ładna mi selekcja hodowlana: cały miot nosicieli:evil_lol::evil_lol::evil_lol:
Widzę ze nie ma sensu badac mojej suki po co?Jak jest chora pokryję ją zdrowym psem i mam szansę na to że jakieś zdrowe się urodzi (bo napisano, że jest małe ryzyko, ze urodzi się nosiciel lub chory)
i co tam statystyki:evil_lol::evil_lol::evil_lol:

Nio jak Anyżek z PRA ma miot to jest be (moim zdaniem słusznie) ale jak się zdrową sukę kryje psem który nie wiadomo czy jest zdrowy to istnieje małe ryzyko urodzenia się chorych :evil_lol::evil_lol::evil_lol:
Nie wsponę już na to że większe szanse przy takim kryciu (zdrowy+chory) są na to że urodzi sie chory niż zdrowy, ale co ja tam wiem....

Link to comment
Share on other sites

niestety jedynie od zdrowego rozsądku hodowcy zależy jakiego psa użyje w hodowli...

podobnie jest z badaniami - nikogo się nie zmusi żeby przebadał swoje psy a nie ma badań obligatoryjnych dla grzywaczy (a szkoda bo uważam że przynajmniej CERF i rzepki powinny być badane)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='miniaga']Nio ładna mi selekcja hodowlana: cały miot nosicieli:evil_lol::evil_lol::evil_lol:
Widzę ze nie ma sensu badac mojej suki po co?Jak jest chora pokryję ją zdrowym psem i mam szansę na to że jakieś zdrowe się urodzi (bo napisano, że jest małe ryzyko, ze urodzi się nosiciel lub chory)
i co tam statystyki:evil_lol::evil_lol::evil_lol:

Nio jak Anyżek z PRA ma miot to jest be (moim zdaniem słusznie) ale jak się zdrową sukę kryje psem który nie wiadomo czy jest zdrowy to istnieje małe ryzyko urodzenia się chorych :evil_lol::evil_lol::evil_lol:
Nie wsponę już na to że większe szanse przy takim kryciu (zdrowy+chory) są na to że urodzi sie chory niż zdrowy, ale co ja tam wiem....[/quote]


:evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol: Miniaga wychyl szklankę zimnej wody to może Ci przejdzie

ciekawa jestem tylko co Ty ode mnie chcesz;) może jestem be bo założyłam ten temat?

Link to comment
Share on other sites

Dudku,ale twoja sytuacja jest inna miałaś wybór. Mając zdrową sukę mogłaś pokryć zdrowym psem. Co innego gdy ktoś ma psa nosiciela(powinien go wykluczyć z hodowli) ale to jego ryzyko. Ale ty masz zdrową sukę - oczywiście pies może byc zdrowy i tego Ci życzę, ale gdzie tu logika?Kryć zdrową sukę nie przebadanym psem?
Czy jeżeli właściciel chorej suki pokryje ją zdrowym psem to według Ciebie jest ok?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dudek']:evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol: Miniaga wychyl szklankę zimnej wody to może Ci przejdzie

ciekawa jestem tylko co Ty ode mnie chcesz;) może jestem be bo założyłam ten temat?[/quote]

Temacik mi się bardzo podoba, tylko myślałam, ze ma on służyć selekcji hodowlanej i eliminowaniu z rasy prcd.
Nie wiem czemu by mi ten temacik miał przeszkadzać?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...