Jump to content
Dogomania

Kwartalnik "Kynologia" wydany przez KPR


JustynaJK

Recommended Posts

[quote name='Azawakh']Ja już kupiłem nowy numer. [B]Ciekawe materiały dotyczące prawa Unii Europejskiej[/B] na temat organizacji kynologicznych i ich wzajemnych stosunków. [B]Warto przeczytać bo tego w Psie ani żadnej innej polskiej gazecie kynologicznej nie znajdziecie.[/B][/quote]
Z tym się zgodzę. Warto przeczytac bo takich bzdur nigdzie indziej nie znajdziecie.

Na forum PKPR administrator napisał kiedyś coś co mnie zaintrygowało:
[I]Polski Klub Psa Rasowego działa na podstawie i zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej mówiącej o "nazwie zwierząt rasowych" jak i o hodowli tych zwierząt. [/I]"
[URL="http://209.85.229.132/search?q=cache:T-1kRRO19c8J:www.forum-pkpr.pl/printview.php%3Ft%3D304%26start%3D120%26sid%3D8858e7c2a4bc54c2edf9dc3efb933f11+wykluczenie+z+cz%C5%82onkowstwa+pkpr&cd=10&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-a"]http://209.85.229.132/search?q=cache...ient=firefox-a[/URL]
Na stronie PKPR jest informacja; W przygotowaniu - lista przepisów prawa dotyczące zwierząt czystej rasy
[URL="http://www.pkpr.pl/"]Polski Klub Psa Rasowego[/URL]
Już zaczęłam się matwic, że przegapiłam jakieś ważne zmiany w prawie...;-)
gdy wpadł mi w ręce ostatni numer kwartalnika Kynologia, artykuł pt ,,Zmiany dla miłośników psów w Europie". Cytuję fragment:
,,[I]Dyrektywa Europejska 91/174/EWG z 25 marca 1991 roku w sprawie norm zootechnicznych i genealogicznych, które regulują wprowadzenie do obrotu handlowego zwierząt rasowych (...) jest podstawą regulacji handlu i przewozu zwierząt czystej rasy na całym terytorium Wspólnoty.
Mając na uwadze, że hodowla zwierząt czystej rasy, w naszym konkretnym przypadku psów domowych, stanowi częśc pracy, którą wykonuje liczna grupa osób zajmujących się hodowlą, promocją i selekcją różnych ras psów we Wspólnocie Europejskiej i, że ta działalnośc stanowi źródło ich dochodów władze europejskie zdecydowały się ją zalegalizowac i tym samym podjęły kroki do jej właściwego uregulowania.(...)
Jako, że dokument ten jest oficjalnie uznawany w całej Unii Europejskiej musi byc uznawany na świecie.
Jak jasno stwierdza dyrektywa 91/171/EWG ,,obrót handlowy zwierząt rasowych, ich nasienia, komórek nie może byc zakazany lub powstrzymany z powodów zootechnicznych, lub genealogicznych."
Podsumowują, wszystkie stowarzyszenia hodowców psów czystej rasy, w ramach UNi Europejskiej, zgodnie z Dyrektywą Europejską 174 z 1991 roku, mogą wystąpic o prawo do nadania dokumentacji rodowodowej, która na podstawie nakazu prawnego będzie ważna i będzie musiała byc uznawana przez wszystkie instytucje kynologiczne w Europie i na świecie. Tym samym Kynologia Europejska przedstawia sie jako działalnośc pluraristyczna i demokratyczna, gdzie wszyscy mamy obowiązki i dlatego musimy cenic nasze prawa."[/I]
Wszystko pięknie...z jednym małym ale...
Dyrektywa 91/174/EWG z dnia 25 marca 1991 roku ustanawiając wymogi zootechniczne i rodowodowe przy wprowadzaniu do obrotu zwierząt czystorasowych oraz zmieniająca dyrektywy 77/504/EWG (dotycząca bydła czystej krwi) oraz 90/425EWG (handel- kontrole weterynaryjne)
[URL="http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?val=172866:cs&lang=pl&list=185634:cs,185632:cs,185630:cs,172761:cs,172705:cs,172556:cs,172866:cs,165919:cs,161320:cs,161317:cs,&pos=7&page=39&nbl=436&pgs=10&hwords="]http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?v...pgs=10&hwords=[/URL]
dotyczy ściśle określonych gatunków (wymienionych) zwierząt...gospodarskich. Złe założenia= złe wnioski. :roll:
Nawiasem mówiąc wymieniona dyrektywa już od kilku lat jest u nas w krajowych przepisach. W m.in takich ustawach jak:
Ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
Ustawa o kontroli weterynaryjnej w handlu. A także w rozporządzeniach np w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie wydawania zaświadczeń hodowlanych.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Olka_Olga']Mimo wszystkich + "Kynologii" pozostaję przy "Psie". Jest tańszy, obszerniejszy, bardziej mnie interesujący. Ale sama dodam, że Kynologia to gazeta na wysokim poziomie i wszystkim niezdecydowanym polecam ją![/QUOTE]

Proszę nie rozśmieszaj mnie z tym wysokim poziomem.... Pokaż tą gazetę gdzieś na zachodzie, a nawet i w Rosji, to się zapytają co to w ogóle jest?
Jakość edytorska i forma do bani. Merytoryka i zdjecia również.
Może czasem uda im się złapać coś ciekawego, ale nigdy nie widziałam, żeby było to jakoś ciekawie wyeksponowane i często niknie wśród pozostałych śmieci.

Oczywiście nie bronię w tym momencie Psa kynologicznego, bo też odnoszę wrażenie, że wrzucają wszystko co mają, a i skład i forma jest fatalna.

Aż szkoda, bo takie fachowe informacje są bardzo potrzebne i można by te gazety zrobić naprawdę ciekawie. Tylko pewnie problem tkwi w pieniądzach i kosztach profesjonalnej produkcji gazety.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cyraneczka']Proszę nie rozśmieszaj mnie z tym wysokim poziomem.... [/QUOTE]
Co prawda to prawda. Cieniutko i drogo.
Po ostatnim artykule analizującym przepisy prawne dotyczące hodowli psów o wysokim poziomie, przez litośc, lepiej nie rozmawiajmy. Ciekawe czy będzie sprostowanie?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...