Jump to content
Dogomania

CZARNY Owczarek Niemiecki???


PATIszon

Recommended Posts

  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

bylam na stronie.zalamka.czarne onki wydaja sie ludziom strasznie rzadkie a tak nie jest-bez przesady.i gosciu zwietrzyl interes i ma chodoffffle psow bez papierow,bez HD,bez......typowy biznesik oparty na ludzkiej naiwnosci i checi posiadania czarnego unikatowego onka:shake: .a wystarczylo pojechac do poludniowych naszych sasiadow i kupic super czarnego onka za nie wygorowana cene.szlag mnie trafil.ale cfaniaczek.i jeszcze nazwal sobie hodowle,bajer.ohyda:angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Babel']Nie ma rodowodu :shake: ale Sunia jest śliczna.[/quote]Babel, to, że jakiś piesek jest śliczny, to jeszcze nie wszystko ;) Hodowla z prawdziwego zdarzenia nie polega na rozmnażaniu piesków ślicznych, tylko na dążeniu do tego, żeby szczeniaki były nie tylko śliczne, ale przede wszystkim zdrowe i z odpowiednią psychiką. Prawdziwy hodowca szczegółowo analizuje jakiego reproduktora wybrać dla swojej suki, tak, by szczeniaczki z tego skojarzenia jak najbardziej odpowiadały wzrocowi rasy... Po to między innymi są rodowody... A wiesz co to jest inbred? Jak uniknąć przypadkowego skojarzenia w bliskim pokrewieństwie, jeśli nie zna się przodków rozmnażanych psów? A nieprzemyślany inbred może mieć tragiczne wręcz skutki...
Po drugie nie bez przyczyny organizajce kynologiczne wprowadziły dla owczarków niemieckich obowiązkowe badania zdrowotne i testy psychiczne - to wszystko po to, żeby zminimalizowac ryzyko, że szczeniaki będą chore, czy charakterem będą odbiegały od wzorca rasy... Wiesz, że w tej rasie dysplazja jest sporym problemem? Czy przodkowie twojej suni byli pod tym kątem badani?

A jeśli twoja psina nie ma rodowodu, to nie masz żadnej pewności, że naprawdę jest owczarkiem niemieckim. Nie znasz jej pochodzenia, przodków... Jeśli nie zalezało ci na psie rasowym, to nie musiałeś wydawać kilkuset złotych na kundelka podobnego do owczarka niemieckiego, w schroniskach takich ślicznych owczarkowatych szczeniaczków jest na pęczki, a na dodatek Bozia zaliczyłaby ci dobry uczynek ;)
A tak - przyłożyłeś rękę do szemranego interesu... :shake:

I nie unoś się, nie piszę tego po to, żeby ci "dokopać".
Poczytaj o tym, co to są psy rasowe. Poczytaj tez o tym, jaki jest mechanizm powstawania bezdomności zwierząt... W tym drugim może ci pomóc ten film:
[url]http://www.brightlion.com/InHope_pl.aspx[/url]

Link to comment
Share on other sites

to prawda babel-bron boszsze nie chcemy ci "dokopac".na mnie takie chodofffle[i to nie tylko te nie rodowodowe-rozmnazalnie]dzialaja jak plachta na byka.:angryy: .a pies niech ci sie chowa zdrowo-tylko nie nakrecaj rozmnazaczowi interesu podajac link do chodddofffli .
przypominam wszystkim ze onki czarne mozna kupic z doskonalych hodowli,po sprawdzonych rodzicach,od hodowcow z pasja i dbajacych o rozwoj rasy.nie jest to duzy problem miec czarnego onka.wystarczy troche zainteresowania.zreszta kupujac "banalnego"czapraka tez zdaje sie dobrze jest troszke sie rozejrzec:roll:

Link to comment
Share on other sites

A ja w tym wątku chciałam zapytać o jeszcze jedną sprawę: czarny ON, a wystawy , w Polsce. Chciałam kiedyś mieć czarnego ONka i jeżdżąc po wystawach pytałam wystawiających ONy przy ringu owczarkowym o czarne. Co mnie bardzo zasmuciło to większość tych osób ( może trafiłam na niewłaściwe) twierdziła, że czarny ON nie ma szans na polskich ringach. Nie chodziło mi o to, że ma zwyciężać, ale żeby chociaż hodowlankę był w stanie zrobić i te osoby właśnie twierdziły, że samiec to musiałby być wybitny żeby dostał te 3 razy doskonałą, natomiast z dobrą suką to MOŻE. Dlatego pytanie kieruję do ludzi, którzy orientują się w temacie, jak to jest.

AM- masz pięknego owczarka bo widziałam go 'na żywo', ale też wielokrotnie pisałaś, że w Polsce nie ma on właściwie szans na hodowlankę bo jest 'inny' ;) Czy faktycznie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jula']Ayshe, a czarnego ON długowłosego (DONka) też mozna? Zaraz będzie :mad: i :angryy: .[/quote]ja nie mam nic przeciwko donkom-mam tylko zastrzezenia co do hodowania psow z wadliwym wlosem.mozna a dlaczego nie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jovi']

AM- masz pięknego owczarka bo widziałam go 'na żywo', ale też wielokrotnie pisałaś, że w Polsce nie ma on właściwie szans na hodowlankę bo jest 'inny' ;) Czy faktycznie?[/quote]

[B]jovi,[/B]
dzięki za komplementy w imieniu mojego "maluszka" ;)

Mój pies szans na hodowlanke nie ma. To pies z linii użytkowych. Kiedyś Kierownik sekcji ONa go oglądał i powiedział, że doskonałej nigdy nie dostanie dlatego sie nie pcham na wystawy. Zresztą ten pan miał rację bo pies nie jest na "doskonałą" i wcale się nie upieram o "doskonałą". W Niemczech, w Czechach czy na Słowacji - pies może mieć bardzo dobra ocenę z wystaw byleby miał dobrze "pod kopułą" (oczywiście pies musi spełniać dodatkowe wymogi: szkolenie, HD itd.) i zostanie reproduktorem. U nas, niestety, nadal licza się głównie wystawy i psy z doskonałymi ocenami a kiepską psychiką mają "hodowlankę". Ostatnio przeglądając strony w necie znalazłam stronkę psa ONka, Championa PL, którego pamiętam ze szkolenia. Pies cierpiał na agresje lękową, bał się własnego cienia, nie miał popędu na łup i nagle ma IPO zdane na BDB - ciekawe jak...:angryy::mad:

Ja kupiłam psa do "sportu" i czerpię przyjemność z nim trenując. Chciałam mu zrobic uprawnienia "do szuflady", głównie dla satysfakcji jego hodowców (moje trochę też). Zresztą i tak by nie miał co kryc bo "brzydki", poza tym ja bym była bardzo wymagająca w stosunku do suk, które miałby (ewentualnie) kryć więc pewnie żadna "panna" by sie nie znalazła. D
Z ww. powodów mój ONek będzie żył w celibacie :razz:

[B]jovi,[/B]
jedziesz w tym roku na obóz? :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jovi']A ja w tym wątku chciałam zapytać o jeszcze jedną sprawę: czarny ON, a wystawy , w Polsce. Chciałam kiedyś mieć czarnego ONka i jeżdżąc po wystawach pytałam wystawiających ONy przy ringu owczarkowym o czarne. Co mnie bardzo zasmuciło to większość tych osób ( może trafiłam na niewłaściwe) twierdziła, że czarny ON nie ma szans na polskich ringach. Nie chodziło mi o to, że ma zwyciężać, ale żeby chociaż hodowlankę był w stanie zrobić i te osoby właśnie twierdziły, że samiec to musiałby być wybitny żeby dostał te 3 razy doskonałą, natomiast z dobrą suką to MOŻE. Dlatego pytanie kieruję do ludzi, którzy orientują się w temacie, jak to jest.

AM- masz pięknego owczarka bo widziałam go 'na żywo', ale też wielokrotnie pisałaś, że w Polsce nie ma on właściwie szans na hodowlankę bo jest 'inny' ;) Czy faktycznie?[/quote]wlasnie to jest lekko chore ze licza sie wystawy i koniec.moze by nasz szanowny klub wreszcie zainteresowal sie jak to jest w SV?tu nie chodzi o masc psa tylko o to ze uzytki sa czasem delikatnie mowiac malo podobne do onka.nie chodzi tu o katowania-w eksterierach ped do hipertypu sie skonczyl,niestety nie we wszystkich hodowlach a i czesc polskich sedziow radosnie promuje taki typ byc moze niezbyt swiadomie.bylam na stronach kilku hodowli i 2 maja psy w hipertypie:shake: .mimo ze SV absolutnie takiego typu nie promuje i takie psy nie sa wysoko oceniane.z bardzo prostej przyczyny-niewydajnego,chwiejnego ruchu.dobra.wracam do tematu.chodzi o to ze onki czarne zostaly w liniach uzytkowych.dlaczego?bo filary byly czaprakami.no i tez dlatego ze w DDR lubiono wilczaste i czarne onki.z wilczastymi SV odwalila kawal dobrej roboty,z czarnymi jest troche wiekszy problem ,to umaszczenie wymaga wiecej czasu na wprowadzenie do populacji z podniesiona jakoscia budowy.uzytki tez maja problemy;).w niemczech pies ani suka nie musza miec super ocen wystawowych,ba moga wogole nie pojsc na wystawe i przejsc sam przeglad.to przywilej dla uzytkow.eksterier tak nie moze:roll: .polityka hodowlana SV jest bardzo madra i dalekowzroczna.przydaloby sie w polsce takie nastawienie do ON.do tego hodowcy nie boja sie uzycia eksterierow w hodowli uzytkow i odwrotnie.

Link to comment
Share on other sites

chcialam tylko dla przypomnienia napisac ze sa i lekliwe uzytki badz skrajnie agresywne sa tez doskonale psychicznie wspaniale eksteriery.i vice versa.to ze pies jest z linii uzytkowej nie gwarantuje super charakteru .i nie kazdy eksterier to pies na kanape.przyklad znany na tym forum:shado.eksterier.delikatnie mowiac ma genialny charakter i wspaniale popedy.znam takie eksteriery.jest ich bardzo duzo.
przepraszam ale mocno zle reaguje na przyklejanie nalepek wiec na wszelki wypadek.....:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']chcialam tylko dla przypomnienia napisac ze sa i lekliwe uzytki badz skrajnie agresywne sa tez doskonale psychicznie wspaniale eksteriery.i vice versa.to ze pies jest z linii uzytkowej nie gwarantuje super charakteru .i nie kazdy eksterier to pies na kanape.[/quote]

[B]ayshe,[/B]
oczywiście i tu i tu są dobre i słabe psy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AM'][B]ayshe,[/B]
jak zwykle dobrze mówisz...:cool2:[/quote]:oops: a bo siem denerwuje zaraz zawsze:oops: :oops: .a na swiatowce widzialam odpadajace od rekawa uzytki i eksteriery:cool1: .tyle ze procentowo eksterierow jest wiecej.no i musze napisac ze utrzymanie na rekawie eksteriera tez ciekawe jest bo ....no ....troszke wiekszy jest:roll: .nie mam ochoty zeby z onkow zrobiono maliniaki.i bardzo sie ciesze jak sie na maliniaki przerzucaja coraz to nowi.jest bardzo mocny w polsce nacisk na dwie linie onkow.tymczasem najlepsze hodowle uzytkow MYSLA i wiedza ze trzeba siegac do eksterierow zeby poprawic co nieco.np.bardzo czeste kontuzje uzytkow o slabych zwiazaniach,marne pietno plci,mocniejsze[o ironio]obciazenia kregoslupa.a eksteriery-no wiemy.przerastanie,hipertyp,dopuszczanie nagminnie psow z IPO wysepionym dla psa ktory PT nie powinien zdac[dlaczego nie zrobic BH i zapraszac sedziow:diabloti: ].eksteriery maja klatwe-wystawy.nadal nie wiem po co klasa otwarta w onkach albo championat?no i gloopia umre:razz: :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Ayshe- ja zawsze z wielką uwagą czytam wszelkie Twoje wypowiedzi na temat ONków, z wielką przyjemnością! Od razu widać, że jesteś autentyczny świrek ONkowy ( w jak NAJBARDZIEJ POZYTYWNYM tego słowa znaczeniu ), powala mnie Twoja wiedza na temat ukochanej przez Ciebie rasy, i najważniejsze: wiesz o czym piszesz bo masz doświadczenie i hodowlane i w pracy z psami ( nie tylko ONkami), masz wizję rasy. Super!

do AM- bardzo chciałabym pojechać bo bardzo pomógł moim psom ten obóz, ale powinnam mieć w tym czasie szczeniaki więc nie da rady.

Link to comment
Share on other sites

Na ślasku czarne owczarki sa spotykane i kojarzone . Jak moj ojciec był młody miał czarnego onka wywodzacego sie z hodowli nazistowskiej na potrzeby obozu oswiecim. po jego upadku psy były rozmnażane i sprzedawane osobom prywatnym . I co jak co ale jak tata wspomina swego murzynka to zawsze czuc taka nostalgie i zal za tym psiskiem ( bardziej niz za pozostałymi co posiadal) JaK do dzis dziadkowie mowia Owczarek"oswiecimski to bylo cos".
Ayshe znasz historie tycch owczarkow w Polsce napewno lepiej niz ja. I musze przyznac ze nierozumiem czemu sa one zadziej spotykane niz tzw podpalane onki one tez maja w sobie to "cos"
:p Ayse prosze o wypowiedz:razz:

Link to comment
Share on other sites

Nowalijka-no ocz wlasciwie to juz odpowiedzialam....genetyka.....w DDR i w okresie przedwojennym byloa duza populacja onkow czarnych.potem tak sie zdarzylo ze te filarowe dla rasy onki o ogromnym genetycznym potencjale na ktore sie inbredowalo i inbreduje nadal przez ich doskonalych potomkow byly czaprakami.niestety nie trafil sie zaden wybitny czarny pies.i tak to sie stalo wlasnie.SV od wielu juz lat zajmuje sie poprawieniem eksterieru onkow o innych umaszczeniach niz czapraki ale to zmudna praca,dla wielu pokolen.poprawienie psow z krwia DDRow trzeba robic tak by nie zatracic masci.a czarne ladne onki zdarzaja sie naprawde rzadko.ale juz sa.niestety poza mascia nie zawsze przekazuja swe cechy potomstwu jako ze sa malo stabilne genetycznie.ladny pies-to nie wszystko.czarne psy maja bowiem tendencje do "szczurowatosci"-braku pietna plci i braku np.zwiazania.w partii ledzwiowej sa dlugie,maja strome przody.uzyskanie takiej klasy jak np.buster adelmannsfeld land mial jest ciezkie.buster laczyl w sobie linie meska-DDR przez przodkow z czolowej hodowli DDR-baruther land i linie zenska bardzo czesta u uzytkow-mutza pelztierfarm[przez VA anderl'a kleinen pfahl.linie mutza obecnie w eksterierach prowadzi VA hill farbenspiel i jego bardzo udane dzieci. my w polsce mielismy swego czasu tez psy z linii mutza-po sax wittichland i byl w VA pies fando sudblick.linia mutza jest bardzo ciekawa-daje wspaniala uzytkowosc.dlatego nie stronia od niej hodowcy uzytkow SV.w hodowlach uzytkowych czesto spotyka sie tez np.VA dingo haus gero.ale to juz ciekawostka.doskonale rezultaty dawal wlew urana wildsteiger land do uzytkow.
tak wiec czarne onki sa i byly i beda-beda coraz lepsze pod wzgledem typu.
a jak juz siedzimy w temacie uzytkow-dla zainteresowanych jak to robia w SV proponuje zajrzenie do rodowodu takich psow jak naro vom sternbush-utytuowany pies wspaniale laczacy w sobie inbredy na jack'a furstenberg[marko cellerland],pirola kirschental,anderla kleinen pfahl[mutz pelztierfarm].a uzytkowych cech nikt mu nie moze odmowic-universalsieger DJJM 2005 na przyklad.inbredowany na mutza przez anderla jest tez np.sid von der fasanerie-czarny onek.czy np.czarny znowu hasko vom fern-tal z pieknymi inbredami.

Link to comment
Share on other sites

czarny onek w starym typie,carlo bosen bruderschaft
[img]http://img406.imageshack.us/img406/5066/car15ug.jpg[/img]
cash vom salztablick-juz lepiej zbudowany pies
[img]http://img406.imageshack.us/img406/4514/ca14dq.jpg[/img]
blacky neuen lande
[img]http://img109.imageshack.us/img109/493/by4ew.jpg[/img]
buster adelmannsfeld land
[img]http://img113.imageshack.us/img113/3559/bu17bu.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...