Jump to content
Dogomania

Edukacja dzieci szkolnych, czyli: co każde dziecko wiedzieć powinno


Magda9

Recommended Posts

Magda9 myślę że ten międzyklasowy konkurs byłby bardzo dobry. Większość ludzi lubi pracować w grupach więc nie powinno być z tym problemu;)




[quote name='Magda9']


Moze by tak 1 plakat jeden na 1 klase i zrobic potem z tego wystawe? Moze jakis konkurs miedzyklasowy. Co, Bogna? Dobry pomysl? Gratuluje Ci wielkiej wiedzy w tak mlodym wieku!



[/quote]

Miło mi że tak oceniasz moja wiedzę;).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Magda9'] Wiecie,tak mysle,ze odejde od lzawych zdjec,chcialabym raczej pokazac,ile mozna zrobic dla konkretnego psa,a nie jakie te spiutki biedne...Co o tym myslicie?[/quote]
Dziewczyny z W-wy organizowały kiedys loterię na rzecz psów ze schroniska w Węgrowie. Fanty były atrakcyjne i każdy los wygrywał, więc zainteresowanie przekroczyło oczekiwania. Za zebrane pieniądze kupiono solidną budę na której umieszczono tabliczkę: "Dar dzieci ze szkoły...).
To jest konkret!

Link to comment
Share on other sites

Wśród starszych dzieci warto też poruszyć temat odpowiedzialności za psa. Nie tylko takiej, że "pieska nie można porzucać", że biorąc zwierzę, podejmujemy się opiekować nim (i to dobrze) przez następne xxx lat. Ale także, że za poczynania naszego zwierzaka odpowiadamy my. Chodzi mi o takie proste niby sprawy, jak fakt, że nasz pies nie może sobie podbiegać do kogo chce, bo ktoś może się psów bać lub ich nie lubić; że jeśli nasz pies podbiegnie do innego to może zostać pogryziony itp..

Pomysł z metamorfozami- rewelacja!!!!

I koniecznie tematy:
-kastracja/sterylizacja- obalanie mitów nt,"suczka raz musi mieć małe"
-dlaczego nie można kupowac psów z pseudohodowli
-dlaczego warto adoptować wierzę ze schroniska

Link to comment
Share on other sites

Ja zrobilam mojemu bratu kurs, ktory wygladal tak:

[CENTER][FONT=Times New Roman]25.06.07[/FONT][/CENTER]


[FONT=Times New Roman]SPACERY I ZABAWA[/FONT][CENTER][FONT=Times New Roman]26.06.07[/FONT]
[CENTER][FONT=Times New Roman]PIELĘGNACJA i GROOMING [/FONT]
[FONT=Times New Roman]27.06.07[/FONT]
[FONT=Times New Roman]ŻYWIENIE[/FONT]
[FONT=Times New Roman]28.06.07[/FONT]
[FONT=Times New Roman]SZKOLENIE I SOCJALIZACJA[/FONT]
[FONT=Times New Roman]29.06.07[/FONT]
[FONT=Times New Roman]PSIE SPORTY[/FONT]
[FONT=Times New Roman]30.06.07[/FONT]
[FONT=Times New Roman]ZDROWIE[/FONT]
[FONT=Times New Roman]01.07.07[/FONT]
[FONT=Times New Roman]PSIE ZMYSŁY[/FONT]
[FONT=Times New Roman]02.07.07[/FONT]
[FONT=Times New Roman]ROZMOWA Z PSEM - CS[/FONT]
[FONT=Times New Roman]03.07.07[/FONT]
[FONT=Times New Roman]RASOWY = RODOWODOWY[/FONT]
[FONT=Times New Roman]04.07.07[/FONT]
[FONT=Times New Roman]HISTORIA PSA DOMOWEGO[/FONT]
[FONT=Times New Roman]05.07.07[/FONT]
[FONT=Times New Roman]RASY PSÓW[/FONT]
[FONT=Times New Roman]06.07.07[/FONT]
[FONT=Times New Roman]GOLDEN RETRIEVER[/FONT]
[FONT=Times New Roman]07.07.07[/FONT]
[FONT=Times New Roman]EGZAMIN[/FONT][/CENTER]

[LEFT][FONT=Times New Roman][SIZE=4][COLOR=black]Do tego jest odpowiedzialny za wychodzenie z psem przez dwa tyg. Podoba mu sie. A o goldenach to dlatego, ze moj pies to golden - dobrze zeby wiedzial cos o ,,swojej" rasie. :lol: [/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

[/CENTER]


[LEFT][FONT=Times New Roman][SIZE=4]Co do sterylki to powaznie watpie czy w podstawowce przejdzie. Zacznij od innych, bardziej praktycznych tematow (zywienie, spacery). Rodzice moga sie nie zgodzic. [/SIZE][/FONT][/LEFT]

[LEFT][FONT=Times New Roman][SIZE=4]Daj duzo roznych cwiczen praktycznych (bedziesz miala psa do dyspozycji?):[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=4]jakies rysowanie, konkursy, pokazy sztuczek, moze zeby dzieci same szkolily (np. kazy po jednej komendzie moze wydac), dyskusje. Ma byc ciekawie! [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=4];) [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=4][/SIZE][/FONT]
PS Skad jestes? Gdzie to organizujesz? Ustalalas cos juz z dyrektorem? Jak gdzies kolo Wawy to moge ci pomoc (i psa tez mam;) )[/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

Serdecznie dziekuje za wszystkie pomysly! Nadal je zbieram! Pracuje w Poznaniu,wiec do stolicy mam spory kawalek ;)
Z dyrekcja rozmawialam tylko wstepnie,sa wakacje,wiec tak naprawde zgody na konkretne przedsiewziecia dostane we wrzesniu,ale chcialabym isc z gotowymi pomyslami,znalezc argumenty na poparcie ich,przemyslenie...
Co do sterylek...faktycznie troche male te dzieci,oni dopiero ucza sie jak funkcjonuje organizm ludzki :evil_lol: Ale bede chciala przemycic miedzy wierszami te wiadomosci. Zauwazyliscie,ze czasem cos wiemy,ale nie mamy pojecia skad wiemy, albo do czegos jestemy przekonani,choc nie wiemy skad nam sie to wzielo. Chce,zeby takie przekonanie o koniecznosci sterylizowania niehodowlanych zwierzat tkwilo gleboko w glowach moich wychowankow. Wtedy rodzice i dyrekcja nie bedzie sie czepiac,wprost tego nie bede mowic, a ze przkonanie wpolje...coz-efekt uboczny :evil_lol:

Znajomosc ras tez uwazam za wazna! Przynajmniej te podstawowe jakos podam. Zabieram sie w przyszlym tygodniu za proszenie o zgode na publikacje fotek psiakow po metamorfozie. Moze zrobie z tego galerie zdjec,a moze wrzuce na plytke i zrobie z tego mini filmik? Pomysle jesdzcze,ale dzieki za podpowiedz!

Czekam na dalsze pomysly,bo nada mi malo ;)

Pozdrawiam
Magda

Link to comment
Share on other sites

Hmm, szkoda ze tak daleko. :roll:

Pewnie, ze znajomosc ras jest bardzo wazna. A szczegolnie WIADOMOSC, ze jest wybor. Bo potem taki potencjalny wlasciciel glowi sie czy lepszy jest ON czy golden?? A jak mu sie mowi, ze sa inne rasy (na pewno lepsze dla laika) to jest wieeelkie zdziwienie :crazyeye::crazyeye::crazyeye: ... A mnie krew zalewa! :angryy: Naprawde. Wiele razy sie z czyms takim spotkalam. :shake:

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie. Dzieciaki powinny wiedzieć , że rasę psa się wybiera pod kątem trybu życia jaki się prowadzi. To jest ważne, że nie kupuje się psa tylko dlatego, ze się podoba.

Ciągle widuję spasione psy w środku miasta :shake: a najbardziej przykro się robi, jak jest to rasa której PRZEZNACZENIEM jest ruch, wpsolpraca z człowiekiem... Np. blisko mojej szkoły mieszka facet z malamutem i często go widuję - obraz nędzy i rozpaczy - pies jest po prostu SPASIONY i smutny :-( Tak to się kończy jak człowiek nie zgra swojego charakteru z charakterem psa...

Link to comment
Share on other sites

Jakiś czas temu u mnie w szkole był facet z psami, ale miał program dla trochę starszych dzieci - to była 1 albo 2 gimnazjum, dokładnie nie pamiętam.
Na złość tego co mówił, a raczej o czym mówił też nie pamiętam, ale usilnie próbuje sobie przypomnieć. Wiem tyle, że dla mnie jako "miłośniczki psów" te wiadomości nie były niczym nowym, choć dla innych były przydatne. Minusem było to, że za to trzeba było płacić i dlatego część osób nie poszła, a uważam że wszystkim by się takie spotkanie przydało.

Magda9 jak interesuje Cie o czym mówił to napisz spróbuje zrobić "burzę mózgu" i postarać sobie to przypomnieć :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Serdecznie dzieki za wszystkie posty! POmyslow zgromadzilam mnostwo,teraz tylko to przemyslec i zrealizowac ;)
Bede na to miala cale wakacje,ale jednak czasu nie tak wiele,zwlaszcza ze od wczoraj zamieszkal z nami nowy czlonek rodziny :loveu: Ma niecale 12 tygodni,bedzie wieeeelki i potrzebuje duzo miziania,przytulania i glaskania. Wyglada mi na bernardyna miniaturke ;) Po poludniu mamy wizyte u weta,zeby obejrzal nasza znajde.
Ech,tyle do myslenia,a ja tu mam czworonozne dziecko ;)

Link to comment
Share on other sites

Może Twoj nowy dzieciak Cię jakoś zainspiruje ;) Cieszę się, że pomogliśmy :) Jak już zaczniesz wprowadzać swój projekt w życie w szkole to koniecznie napisz jak idzie, może jakieś fotki czy filmy? No i super by było gdyby udało się zorganizować dla dzieciaków ten pokaz frisbee czy agility (no tak, tu rzeczywiście trudniej bo niektóre przeszkody do lekkich nie należą :P np. kładka :lol:)Powodzenia jeszcze raz! Mam nadzieję, że bachorki skorzystają ;)

Link to comment
Share on other sites

Wg to napewno poruszyć sprawe r=r, nie kupowania psa z pseudohodoewli co to w ogole jest pseudo pare słow o ZKwP
O użytkowości psow z roznyc grup.
Żeby nie głaskały psów bez pozwolenia. Baardzo mnie to wkurza...

Link to comment
Share on other sites

Pod wplywem Waszych postow zdecydowala sie,ze zawezimy tematyke prjkektu, Wstepnie myslelismy o temacie "ja i zwierze",ale moze zawezimy do psow? Bedzie to konkretniejsze,"nie rozlezie sie",dzieciaki konkretniej poznaja zycie psow. No i zostanie tematyka na przyszle lata ;) Bo potem mozna zbiorczo zrobic "kot i ja""chomik i ja"....;);)
Musze to jednak omowic ze wspolpracownikami,bo to nie tylko ode mnie zalezy.

[B]Wiza[/B] glaskanie psa bez pozwolenia wlasciciela to nie tylko problem komfortu tegoz wlasciciela,ale czasem bezpieczenstwa dziecka! Mysle,ze zagrozenia zwiazane z obcowaniem z psem beda moim priorytetem, choc dla rownowagi ogromny nacisk poloze na przyjemnosc z kontaktu z czworonogiem:lol:

Jeszcze raz serdecznie dziekuje za pomoc. Odezwe sie na pewno jesienia jak cala akcja ruszy. Opowiem,co udalo mi sie zrealizowac i w jaki sposob,moze to bedzie zacheta do podobnych akcji edukacyjnych!
Chetnie posluze wtedy pomoca!
Trzymajcie kciuki za pomyslnosc projektu!
Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam
Magda

PS. Moj nowy przyjaciel narazie nie dostarcza mi zbyt wielu okazji do uczenia sie trudnego kontaktu z psem. W domu nie brudzi,mebli nie niszczy,na smyczy chodzi jak pies-przewodnik...Ideal :loveu:
Tylko boi sie ... nadaktywnych dzieci:crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Magda9']Bellatrix,jestes nieoceniona! Zaraz uruchamiam mo tajny kajecik,gdzie spisuje wszystkie pomysly. Psy pracujace!! Ze sama na to nie wpadlam!! Dzieki wielkie!
Tez myslalam o jakims pokazie pracujacych psow. Niestety,dowiedzialam sie,ze kiedys taki pomysl byl i upadl,bo rodzice twierdzili,ze...to niebezpieczne:shake: :angryy:
Muslalabym wiec znalezc jakiegos profesjonaliste,ktorego tytuly i nazwisko przekona rodzicow (bo dyrekcja jest przekonana!), ze bardziej niebezpieczna jest niewiedza niz zabawa z psem wyszkolonym pod okiem jego opiekuna.
Dyrekcje bylabym w stanie przekonac konkretnymi argumentami,ale rodzicow??
PS. Pracuje w Poznaniu.[/quote]

Myślę że rzeczywiście dobrze zorganizować pokaz freesbie (przepraszam, nie wiem jak się to pisze) i jakieś inne psie sporty, ale sporty, bo posłuszeństwo jest mniej efektowne... Choć też można spróbować.
Chodzę do czwartej klasy (idę do piątej) i wiem że niektórym osobom z klasy bardziej by się podobały jakieś psie sztuczki, ich sporty...
Ale posłuszeństwo to tak na początek, jeśli co i radziłabym dużo o ...
Sytuacjach w schroniskach.
"Rasowy = rodowodowy" zrobiłabym w szóstej klasie. Bo w mojej klasie nic by nie przeszło. Ktoś chce mieć psa - kupuje mieszańca, albo rasopodobnego, ja jedyna w klasie mam psa z rodowodem.;)

Sporty są najbardziej efektowne, posłuszeństwo - nie wiem jak z psami pracującymi, bo u mnie zero wiedzy na ten temat:shake: - r=r dla szóstych klas
(tak mi się wydaje) a dla pierwszych... po prostu wystarczy o schronisku i sterylka, kastracja.

Jeśli post wyszedł tak że chcę kogoś pouczać, to nie to miałam na myśli, tylko tak się napisało jakoś....
[B]EDIT:
Kurczę, sory, nie przeczytałam ostatnich postów. Sorki.
[/B]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...