Jump to content
Dogomania

Reproduktor


bursztynki

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tzn jest mozliwosc zeby pies wtym wieku zostal reproduktorem...byloby to tzw krycie warunkowe. W oddzialach ska dpochodza psy sklada sie wniosek o przyznanie warunkowego krycia tym psem...oczywiscie ZK musi na to zezwolic. Zalezy to napewno od wynikow wystaw i u niektorych raz od jakis wynikow (ale w te juz nie wnikam). Ja mialam taka sytuacje i ZK zezwolil na warunkowe krycie.

pozdr.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madalenka']A po co kryc warunkowo? Nie lepiej te 15 mies + kilka na wyrobienie hodowlanki odczekac??[/quote]
Np wtedy gdy suka ma ostatnia cieczke przy ktorej moglaby urodzic (bo jest stara juz) , i chcemy zeby ten ostatni miot byl wlasnie po "tym" psie(ktory np jest wybitnym przedstawicielem rasy). A ze "ten" pies jest za mlody, to mozna warunkowo kryc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='moon_light']Np wtedy gdy suka ma ostatnia cieczke przy ktorej moglaby urodzic (bo jest stara juz) , i chcemy zeby ten ostatni miot byl wlasnie po "tym" psie(ktory np jest wybitnym przedstawicielem rasy). A ze "ten" pies jest za mlody, to mozna warunkowo kryc.[/quote]
A co powoduje, że pies w wieku 12 miesięcy jest już wybitny?

Link to comment
Share on other sites

To ja wypowiem sie poprostu na moim przykladzie...to mialobyc suki ostatnie krycie.Moj pies byl wtedy w wieku ok 17 miesiecy, cieczka sie przesunela i ukonczyl 18 miesiecy...ale to byl przypadek.
Wysylajac podanie do ZK wypisalam wszystkie osiagniecia...nie twierdze ze moj pies oh i ach (chociaz dla mnie tak :P ) W tym wieku mail spore osiagi i w Polsce i zagranica...skad wracal. 100% frekwencja oc. doskonalych do dzis ( tfu tfu)
Jest to pies ktoym jednym bedzie sie podal innym nie...
No ale moj post wyglada tak jakbym zadarla nosa i sie chwalila...owszem jestem dumna z mojego psa i tak pozostanie bo nie traktujego jedynie jako psa wystawowego/repa, ale takze jako wesolego diabelka tasmanskiego, ktory jest w moim zyciu i sprawia mi wiele radosci :evil_lol::evil_lol::evil_lol:

pozdr.

Link to comment
Share on other sites

No tak ale twój psiak miał już jakieś osiągnięcia,to można kryć ,a jak psiak nie miał żadnych osiągnięć to trochę dziwne. Ale to wszystko zależy od hodowców. Ja uważam że lepiej jest poczekać i zrobić wszystko w swoim czasie. Psiak już dojrzały psychicznie i fizycznie aby zostac mama czy tatą ( rola taty jest nikła lae zawsze,geny to geny i tego nie da się zmienić ) Myślę też że sprzedaż takich psiaków gdzie mama i tata mają już jakieś osiągnięcia jest znacznie lepsza. I można też zobaczyć po rodzicach co z maluchów wyrośnie. ale prawo jest prawem a ludzie ludzmi i nic tego nie zmieni ;(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bursztynki']Dzięki ,też tak myślałam.A jesli suczka z uprawnieniami urodziła szczeniaki po takim psiaku,to one oczywiście są bez rodowodu?:p[/quote]
Jeśli są wszystkie zgody ZK to szczeniaki jak najbardziej [B]będą miały rodowód (metryki)[/B] bo taki jest cel krycia warunkowego i dlatego wystepuje się do ZK, aby szcenięta go miały.

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę sie wymądrzać, dlatego napiszę tylko to co wiem. Moja zaprzyjażniona Finka, mająca ogromne sukcesy hodowlane /wielokrotne Zw. Św. psów z jej hodowli/, jeśli kupi lub zostawi sobie pieska zawsze kryje nim [B]SWOJE[/B] suki /a ma ich kilkanaście/ gdy piesek ma 10-12 miesiecy.
Dopiero jak obejrzy szczeniaki, ewentualnie udostępnia psa innym hodowcom. W ten sposób zapezpiecza się przed pomówieniami, że piesek przenosi wady, lub daje paskudne szczenięta. Trzeba też powiedzieć, że przy dużej konkurencji nikt nie przyjedzie do niesprawdzonego reproduktora.
Trzeba pamiętać, że to nie tytuły kryją tylko piesek, a jeśli hodowca jest przekonany o jego wybitności, to tytułów się doczeka

Link to comment
Share on other sites

:lol: A ja uważam że skoro jest w regulaminie wymóg dla przyszłego reproduktora ,to te warunki powinny byc spełnione,a nie jakieś ulgi,i jeszcze nigdzie nie zapisane.Skoro pies uzyskuje swoją dojżałość w wieku 18 mies(w Polskich przepisach) to tego sie powinniśmy trzymać.....To po co sa przepisy"chyba po to by je łamac":evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol:A najlepiej zmienić wiek reproduktora ,tak jak jest w innych krajach ,i już...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cotons rule!']Nie chcę sie wymądrzać, dlatego napiszę tylko to co wiem. Moja zaprzyjażniona Finka, mająca ogromne sukcesy hodowlane /wielokrotne Zw. Św. psów z jej hodowli/, jeśli kupi lub zostawi sobie pieska zawsze kryje nim [B]SWOJE[/B] suki /a ma ich kilkanaście/ gdy piesek ma 10-12 miesiecy.
Dopiero jak obejrzy szczeniaki, ewentualnie udostępnia psa innym hodowcom. W ten sposób zapezpiecza się przed pomówieniami, że piesek przenosi wady, lub daje paskudne szczenięta. Trzeba też powiedzieć, że przy dużej konkurencji nikt nie przyjedzie do niesprawdzonego reproduktora.
Trzeba pamiętać, że to nie tytuły kryją tylko piesek, a jeśli hodowca jest przekonany o jego wybitności, to tytułów się doczeka[/quote]
:razz: Ale w Finlandi uprawnienia Reproduktora pies chyba osiąga w wieku 12 mies...:razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bursztynki']:razz: Ale w Finlandi uprawnienia Reproduktora pies chyba osiąga w wieku 12 mies...:razz:[/quote]
Bursztynki kochane
Nie wiem jak Finka załatwia swoje krycia, zaś co do pokrycia 12 miesiecznym pieskiem w Polsce. Wszyscy hodowcy /także Twojej/ rasy wiedzą o co chodzi. Wiedzą też, że dziewczyna gnała z jedną ze swoich suk ponad 2000 km w jedna stronę, żeby mieć pieseczka z takiego właśnie skojarzenia, wystawia go namiętnie z dużymi sukcesami, maluch ma uprawnienia do MŁ. CH.PL., drugi piesek z tego miotu - rewelacja.
Nie dziw się więc, że wymarzyła sobie pokrycie swojej drugiej suczki /zresztą Interchampionki/ tym właśnie pieskiem. Moim zdaniem na tym polega dbałość o rozwój rasy. Cieszę się, że uzyskała zgodę na krycie i życzę jej spełnienia marzeń hodowlanych

Link to comment
Share on other sites

:multi: Ja sie tez ciesze że jej marzenie się spełniło,ale mało właścicieli wie że można załatwic jednorazowe krycie młodym psiakiem....:razz: I o to mi chodziło żeby więcej właścicieli wiedziało.A tak na marginesie to faktycznie wiek 18 mies dla reproduktora w Polsce to lekka przesada.... :loveu: skoro młodsze psiaki sprawdzają się...:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='jfn']Geny to geny, jak napisałeś(aś?), i wiek psa nie ma nic do rzeczy tutaj.[/quote]
Tylko pozostaje jeszcze jedna kwestia - pies w wieku 12 miesięcy nie zakończył jeszcze rozwoju (mówię o dużych rasach). Samiec takiego belga rozwija się do 3 lat (głównie głowa). I to, że wygląda och! ach! ech! w wieku 12 miesięcy, wcale nie oznacza, że tak będzie się prezentował również później. Oczywiście wiele rzeczy już widać, wiele cech na pewno się już nie zmieni. Ale wystarczą drobiazgi, żeby pies z naprawdę pięknego zrobił się OK, ale bez rewelacji. I odwrotnie. Zdarza się, że pies w wieku 12 miesięcy wygląda naprawdę przeciętnie, a w wieku lat 3, 4 czy nawet 5 wygrywa na wszystkich ringach. Ot, potrzebował czasu.

I pewnych rzeczy nie przewidzi nawet super siedzący w temacie hodowca.

Dlatego mówienie, że pies dużej rasy w wieku 12 miesięcy jest wybitny, dla mnie jest lekko (przepraszam za określenie) niedorzeczne.

[B]Edit: [/B]Ale żeby nie było. W pewnych wyjątkowych i dość specyficznych sytuacjach mogę zrozumieć takie krycia :)

Link to comment
Share on other sites

[B]Godelaine[/B], oczywiście rację i dotyczy to prawie wszystkich ras, nie tylko dużych. [QUOTE]
Ale żeby nie było. W pewnych wyjątkowych i dość specyficznych sytuacjach mogę zrozumieć takie krycia :smile:[/QUOTE]
dlatego właśnie wyjątkowo się na to pozwala:lol:

Link to comment
Share on other sites

Najważniejsze chyba jest zdrowie rodziców , a wiadomo, że niektóre groźne choroby ujawniają się dopiero w późniejszym wieku, np. MVD - zaleca się w tym przypadku wykorzystywać do rozrodu starsze osobniki, u których zmian nie stwierdzono. Albo równie niebezpieczna syringomyelia, też diagnozowana u starszych psów.
To hodowcy o tym nie wiedzą?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...