Jump to content
Dogomania

Szczepienia i odrobaczenie przed kryciem


aegyo

Recommended Posts

Witam.
Za około miesiąc moja suczka dostanie swoją piątą cieczke i szykujemy się na krycie. Będzie to i mój i jej pierwszy miot. Moje pytanie jest takie: cieczka będzie najpewniej w pierwszym tygodniu sierpnia, a 22 ma planowo szczepienie na wścieklizne i na zakaźne. Czy można szczepić w ciąży? Czy lepiej zaszczepić przed kryciem?
Wiem, że trzeba też odrobaczyć, wszyscy mówią, że przed kryciem, ale wtedy trzeba w krótkim czasie zrobić dwie szczepionki i odrobaczenie... czy coś można przesunąć i zrobić już po kryciu?
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

W pierwszej kolejności moim zdaniem powinnaś się kontaktować w tej sprawie ze swoim weterynarzem. Nie widzę sensu czekania ze szczepionkami i odrobaczeniami do ostatniego dnia, tym bardziej, że masz w planie krycie. Dlatego nie zwlekałabym z tym i wykonała wszystko przed kryciem - nigdy nie wiadomo jaki wpływ może mieć szczepionka na ciężarną sukę.

Link to comment
Share on other sites

Pytanie nr.1 - kiedy ostatnio było szczepienie przeciwko zakaźnym? Dlaczego pytam? Ano dlatego, że szczepić przeciw zakaźnym nie ma sensu co rok, szczepionka jest ważna przez 2 lata. Więc jeśli ostatnie szczepienie było rok temu to można je sobie w tym roku z czystym sumieniem darować, ewentualnie zrobić już po ciąży.
Pytanie nr. 2 - jak duża to rasa?

I moja sugestia - niezależnie od wszystkiego już powinnaś zacząć podawać suce kwas foliowy.

Edited by Aysel
Link to comment
Share on other sites

bylam u czterech weterynarzy i dwoch mowi zeby robic juz ( szczepienia), a dwoch zeby sobie darować, dlatego pytam też tutaj.
szczepiona była co roku, ma teraz 2,5 roku. Dzisiaj kupiłam wszystkim zwierzętom w domu tabletki na odrobaczenie i odrazu im podam, potem trzeba by odczekać tydzień i szczepić na wścieklizne? Przykładowo jakbym dała im tabletki jutro, to szczepić bym mogła 26 lipca, a cieczka planowo wypada 7 sierpnia. Nie za krótki termin między szczepieniem a cieczką?
kwas foliowy? możesz mi coś więcej o tym powiedzieć? wiem, że mam podawać tabletki na wzmocnienie stawów w czasie ciąży i podczas odchowania szczeniąt.
Rasa duża, labrador

Link to comment
Share on other sites

Jeśli dasz tabletki jutro, zaszczepisz po paru dniach (szczerze mówiąc - nie musisz moim zdaniem czekać tygodnia ale lepiej spytać weta, jeśli to duża rasa to raczej łatwiej zniesie krótszy odstęp czasowy) to będzie ok.

Kwas foliowy należy podawać suce już przed kryciem. Podobnie jest zresztą w przypadku ludzi, gdy kobiety starają się o dziecko suplementacja kwasem foliowym jest bardzo ważna. Kwas foliowy odpowiada za prawidłowy rozwój cewy nerwowej i jest bardzo bardzo potrzebny zwłaszcza na początku ciąży, to co znajduje się zazwyczaj w suchym psim jedzeniu to nie jest wystarczająca ilość, dlatego zaleca się suplementowanie suczki kwasem foliowym. Nie ma jakichś skutków ubocznych, przedawkowania itp. W zasadzie suplementację można zacząć od pierwszego dnia cieczki, jednak możesz zacząć podawać go wcześniej.
Jestem bardzo wyczulona pod kątem niedoboru kwasu foliowego w ciąży, ponieważ mój pies miał z powodu jego niedoboru w diecie matki pewną wadę rozwojową. Przy dużych niedoborach zdarzają się rozszczepy podniebienia, warg itp. Reasumując - lepiej podawać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...