Jump to content
Dogomania

Resekcja Głowy kości udowej po wypadku


Olga1968

Recommended Posts

Witam
Proszę o kilka wskazówek, bo sama nie poradzę. Mam na tzw"tymczas" od dziś u siebie, psiaka ze schroniska po wypadku. Zabieg resekcji odbył się dziś i mam kilka pytań, bo jestem w tym temacie zielona:

1. Założone są szwy wewnętrzne i rana zaklejona jest plastrem. Kiedy mogę zdjąć mu ten plaster i czy powinnam czymś to przemywać?

2. Kiedy mogę pozwolić samodzielnie chodzić mu po schodach?

3. Kiedy mogę zacząć rehabilitację i masaże?

4. Będę niestety robić ją sama, bo nie stać mnie na prywatne wizyty, jakieś proste ćwiczenia możecie polecić?

5. Z wywiadu wiem, że Łatek błąkał się pól roku po wsi i dziś przy operacji okazało się, że potrącenie było już dość dawno i to trochę przestarzała sprawa, więc jest obawa, że dosć długo oszczędzał tę łapkę. Jak go zachęcić po zagojeniu wszystkiego, by zaczął korzystać z łapki?

To na razie na tyle. Dziękuję z góry za pomoc małemu bezbronnemu bezdomniakowi Łatkowi :)

Link to comment
Share on other sites

Co do ra ny pooperacyjnej.po usuniieciu plastra nie przmywamy niczym,ani niezmieniamy opatrunkow.chyba zebylo takie zalecenie wet.powinien dostac antybiotyk do stosowania po zabiegu jak i srodki p.bolowe do stosowania doustnego.
Wazne.pies tej rany lizac nie moze,czytaj potrzebny moze byc kolniez

Link to comment
Share on other sites

Antybiotyk i leki przeciwbólowe przywieziono mi razem z Łatkiem po zabiegu, jednak kołnierza nie, bo rzekomo nie da rady rozlizać tych szwów, bo są wewnętrzne i rozpuszczalne. Aha i jeszcze jedna wątpliwość. Jest okropnie brudny, czy z kąpielą muszę czekać do całkowitego wygojenia rany, czy np, mogę go wykąpać za jakiś tydzień? Przepraszam za moją upierdliwość, ale mam 11 letnią suczkę zdrową jak byk :multi: nigdy nie chorowała i nie miała żadnych zabiegów chirurgicznych, więc dlatego jestem taka zielona :oops:

Link to comment
Share on other sites

Kapiel bym odstawila na przynajmniej 14 dni.jak ma rozpuszczalne szwy to tym bardziej uwazaj narane.jak bedziesz widzial ze rana jest mokra,czyli byla lizana lub bedziesz widziala ze lize to kup kolniez.taka rane bardzo latwo zepsuc.swiad w ranie rozpoczyna sie na 3 dobe od zabiegu i wtedy moze chciec ja wygryzac,wiec uwazaj.kolniez kupisz u kazdego weta

Link to comment
Share on other sites

Co do chodzenia, to moje psy po operacjach ortopedyczny miały ograniczony ruch do minimum przez 7- 10 dni , zakaz chodzenia po schodach, wchodzenia na cokolwiek ( kanapa , fotel ...) przez ten czas , tylko wyjście na podstawowe potrzeby . Ogólnie przez miesiąc ograniczałam spacery .

Link to comment
Share on other sites

Rehabilitację zaczyna się od razu, to musi się goić w ruchu. Po takiej operacji musi się wytworzyć więzozrost, który musi być elastyczny. Jeśli to się zagoi w przykurczu, to pies będzie miał problemy z poruszaniem. Kilka razy dziennie, wykonujesz proste ruchy stawu biodrowego - po 10-20 powtórzeń: zgięcie, wyprost - do komfortowej granicy dla psa (bez bólu). Ruch tylko na smyczy, chodzisz po okręgu (operowana kończyna wewnątrz okręgu), to stymuluje psa do obciążania kończyny. Jeśli to pies, to podchodzisz do drzewa, na siku, tak żeby podnosił zdrową łapę, a opierał się na chorej. I tyle można napisać przez internet, reszta wymaga pokazania.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...