Jump to content
Dogomania

wadliwy zgryz u szczenięcia


Bogusia2012

Recommended Posts

Mam 3 miesięczną suczkę sznaucera miniaturowego, u której stwierdzono tyłozgryz. Żuchwa jest cofnięta i kły wżynają się w podniebienie. Na przeglądzie miotu nie wykryto żadnych wad, rówież przy odbiorze suczki ich nie było. Suczkę kupiłam z myślą o jej wystawianiu :roll:
Natomiast po 3 tyg pojawiła się wada. Hodowca powiedział mi, że nie wszystko musi równo rosnąć, i że powinno się to uregulować.
Czy jest taka możliwość, że ta wada zostanie, czy jest szansa na prawidłowy zgryz?? Bardzo proszę o pomoc

Link to comment
Share on other sites

wet tu raczej nic nie pomoże
W trakcie rozwoju szczeniaka może dochodzić do tego typu rzeczy,może pojawić się lekki tyłozgryz. Jeśli jest niewielki 1-2 milimetry to jest spora szansa ,ze się zgryz wyrówna,jednak nie zawsze. Niestety na to jak będzie zgryz wyglądał w takim przypadku trzeba czekać do końca wymiany zębów.

Link to comment
Share on other sites

Weterynarz jest specjalistą od leczenia (przynajmniej powinien być), a nie od eksterieru. Nie sądzę, żeby jego opinia była ....... hmmmm..... miarodajna. Przeciętny wet nie zna się zbytnio na rasach. No chyba, że kynologia to jego pasja. Mój wet (bez zapytania mnie) wpisał szczeniętom w książeczki zdrowia ..... RATLEREK. :lol: To świetny lekarz, choć niekoniecznie najlepszy kynolog świata. ;-)

Co do zgryzu, minimalny "luz", taki ok. 1 mm jak najbardziej może się wyrównać. Duży tyłozgryz raczej nie. Jeżeli na przeglądzie wszystko było ok. to można mieć nadzieję, że wada jest minimalna i wszystko się ładnie wyrówna. Szczeniak jest młody, rośnie, rozwija się.

Kupując szczenię typowo na wystawy, najlepiej wziać odchowanego psiaka, min. 7-8 m-cznego, po którym cokolwiek widać i można choć w przybliżeniu określić jego wartość wystawową. Niestety, ceny takich psiaków są o wiele, wiele wyższe. Ceny maleńkich, 8-10 tyg. szczeniąt są z reguły niższe niż wybitnych przedstawicieli rasy. Kupowanie maluszka, to niestety ryzyko. W zależności od rodziców, mniejsze lub większe. Dzięki kupieniu odchowanego psiaka, mamy większą pewność, że już mocno nie zmieni się.

Edited by N&N
Link to comment
Share on other sites

Jeśli kły wbijają sie w podniebienie, tzn że tyłozgryz jest w kłach a taki niestety bardzo rzadko sie wyrównuje. Tyłozgryz w siekaczach - wyrównuje się bardzo często, i jest częstym zjawiskiem u szczeniąt psów z długa kufą. Tzn częstym w sensie nie że nie u co drugiego ale zdarza się i nie jest niczym niezwykłym.
Jednak sznaucer miniaturowy to nie jest pies z wybitnie długa kufą poza tym to rasa mala i szanse na wyrównanie są u niego znacznie krótsze niz u ras dużych. Jeśli nie wyrówna się do 8-9 miesiąca to juz raczej niestety nie.
Z doświadczenia - rozmawiaj o tym przede wszystkim z hodowcą, on znając rasę i znając różne przypadki będzie wiedział najlepiej jakie są szanse. Rożni ludzie mogą gadać różne rzeczy, nie warto czasem słuchać wszystkiego. Bo czas na naprawę takiego zgryzu nie jest do wtedy gdy pies wymieni zęby - jest to wtedy gdy rośnie jego głowa, a jak wiadomo głowa rozwija się najdłużej u psów. Jeśli chodzi o wizyte u weta to radze tylko do specjalisty od stomatologi i nie naciągacza na apraty na zęby! On oceni czy jest to wada do wyrównania czy wada która się nie naprawi. Pamiętaj ze jesli stałe kły będą sie nadal wbijać w podniebienie to jest to kwalifikacja do ich spiłowania, bo to tortura dla psa. Oczywiscie w takiej sytuacji z wystawami będzie się trzeba pożegnać.

Link to comment
Share on other sites

No to jak jest niedorozwój żuchwy i to tak znaczny to szanse na cofniecie się wady są znikome.
Druga sprawa ze tak znaczny tyłozgryz nie powstaje w 3 tygodnie. Jesteś pewna ze przy odbiorze ten szczeniak miał poprawny zgryz nożycowy?

Link to comment
Share on other sites

Zgryz szczupaczy to inna nazwa przodozgryzu. Tyłozgryz to zgryz karpiowaty. Ale to sa tylko nazwy. Tutaj mamy doczynienia z ewidentnym tyłozgryzem.

ps. poza tym tak naprawdę to nie jest tak ze ta żuchwa jest cofnięta, ona poprostu nie dorosła do szczęki co jest unormowane genetycznie. Tak sie tylko mówi ze jest cofnieta, to uproszczenie, ale ona jest poprostu za krótka, nie wykształciła się prawidłowo.

Edited by j0anka
Link to comment
Share on other sites

mam tylko nadzieję,ze nie podawałaś psu żadnych witamin z wapnem, bo wtedy to dopiero będzie jazda...
tego typu zgryz może się pojawić w trakcie rozwoju szczenięcia i równie dobrze najprawdopodobniej zniknie w momencie, gdy szczeniak dorośnie i wszystko nabierze proporcji. Bo nie można zapominać o tym, że szczeniak ma prawo nierówno rosnąć ;) bardziej widoczne jest to u ras dużych, ale u miniatur równiez się zdarza. W tym wieku może się tak naprawdę zdarzyć wszystko.
Ja mam cztery sznaucery, wszystkie wystawowe, championy młodzieżowe i dorosłe, trzy w trakcie zbierania cacibów do intera, w tej chwili odchowujemy miot pieprzaków. I wiem, że w trakcie wzrostu psa, przy tak wielkich zaburzeniach gospodarki hormonalnej i tak ogromnym przyroście jaki ma miejsce u wszystkich psów, ciężko jest przewidzieć jaki bedzie zgryz, szczególnie, że sa to zęby mleczne, które za chwilę wypadną...
Plus co Ci powiedział hodowca? bo raczej to jest osoba najbardziej kompetentna,, gdyz wie co w liniach siedzi i najlepiej doradzi.
Piszesz,że stwierdzono tyłozgryz - kto to stwierdził? rozumiem,że masz zaświadczenie od weta (swoja droga chciałabym poznać nazwisko,żeby wiedzieć kogo unikać).
Ja bym przed wszystkim porozmawiała z hodowcą i zdała się na niego, w końcu od czego mamy hodowcę - od tego, żeby w razie wątpliwości doradził i odpowiedział na dręczace nas pytania :)

Link to comment
Share on other sites

Rozmawiałam z hodowcą. Powiedział, że sunia w momencie wydawania miała prawidłowy zgryz. Wszystkie szczenięta ze starszego miotu tego samego skojarzenia mają prawidłowe zgryzy. Twierdzi, że to co dzieje się teraz to nastepstwo tego, iż nie wszystko równo rośnie i jest pewna, że wszystko się ureguluje. Znajomy hodowca sznaucerów (co prawda z mniejszym doświadczeniem niż hodowca naszej suczki) jest prawie pewny tego, że to nie przejdzie, weterynarz to samo... Żal mi teraz oddać suczkę :( była naszym wymarzonym pieskiem na wystawy, a tu takie rozczarowanie...
Suczka nie je nic innego oprócz suchej karmy arion

Link to comment
Share on other sites

ja też właśnie skontaktowałam się z kilkoma hodowcami sznaucerów, z ponad 10 letnim doświadczeniem i potwierdzili to, co Ci napisałam, to zgryz mleczny i niczego nie można przesądzać.
Nie można od razu mówić o rozczarowaniu, poczekaj i zobacz co jej stałego urośnie.
No chyba,że wolisz oddać. Co i tak jest dobrą wolą hodowcy, bo tak naprawdę to hodowca odpowiada za zgryz na dzień odbioru szczeniaka, bo potem nigdy się nie wie,co może się stać. Wystarczy się bawić z psem w tzw przeciąganie,żeby ten zgryz mu popsuć.....

Link to comment
Share on other sites

Pasjonująca wymiana zdań
Mam wrażenie, że Pani i tak nic nie przekona. A zakładając wątek była przekonana, że przeczyta coś zgoła innego niż przeczytała.
Większość doświadczonych hodowców preferuje u szczeniąt lekkie tyłozgryzy. Mleczny ciasny zgryz nożycowy wróży problemy. WRÓŻY bo określanie dorosłego zgryzu na podstawię zębów mlecznych to zestaw pobożnych życzeń.
Czy miniatury mają długie głowy wg wzorca powinny ;)
Zgryzy "wędrują" nie tylko u ras dużych ale i u miniaturowych właśnie.
Przy wąskiej żuchwie piłuje się zęby mleczne. Piłowanie stałych to barbażyństwo. Stały ząb, to żywy ząb z nerwem. Przed spiłowaniem stałego kła trzeba by go kanałowo wyleczyć.

Pani ma 2 możliwości - poczekać spokojnie. Pies to nie krzesło. Nie kupuje sie gotowego produktu.
- druga możliwość. Przejechać się do Warszawy, Krakowa lub Wrocławia do psiego stomatologa. Wydać 150 zł za poradę specjalisty i usłyszeć, że trzeba poczekać, aż pies wymieni zęby na stałe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...