Jump to content
Dogomania

UE wprowadza obowiązkowe czipowanie i rejestrację psów


Agata Balu
 Share

Recommended Posts

Poniżej wklejam tłumaczenie artykułu międzynarodowej organizacji FOUR PAWS (CZTERY ŁAPY)
[B]Nowe prawo zdrowia zwierząt w UE - 2014-04-16[/B]
CZTERY ŁAPY wita kroki w kierunku zwiększenia dobrostanu dla wszystkich zwierząt towarzyszących wskazując drogę.
W dniu 15 kwietnia 2014 roku Parlament Europejski głosował na Komisji Europejskiej propozycję nowej, kompleksowej ustawy zdrowia zwierząt. CZTERY ŁAPY z zadowoleniem przyjmuje wyniki a przede wszystkim głosowanie Posłów za identyfikacją i rejestracją wszystkich psów w Europie. Ponadto i inny ważny krok dla zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt towarzyszących został dodany do propozycji Komisji Europejskiej.

W tym dniu Komisja określiła znaczną różnicę między dzikimi zwierzętami i zwierzętami. Dzięki głosowaniu Posłów, bezdomne zwierzęta domowe nie będą już objęte zakresem "dzikich zwierząt", ale zostaną określone, zgodnie z nową kategorią, jako "nie posiadające właściciela zwierzęta udomowionych gatunków". Jest to ważne by nie pozwolić aby, opuszczone i nie posiadające właściciela, zwierzęta zaliczać do kategorii dzikich zwierząt, co pozwoli na uniknięcie ogromnego zwalczania ich. Psy należy uznać jako zwierzęta domowe, nawet jeśli nie są już pod bezpośrednią kontrolą człowieka. "To nie jest dopuszczalne do tworzenia dowolnych rozróżnień w definicji psów, ignorując klasyczną kategoryzację biologiczną zwierząt, ani też tworzenia systemu dwu klas dla psów, w zależności od tego, czy mają właściciela czy nie. Byłoby to również sprzeczne z Traktatem z Lizbony, określającym wszystkie zwierzęta jako czujące istoty.", mówi dr Marlene Wartenberg, dyrektor Biura CZTERY ŁAPY Departamentu Polityki Europejskiej w Brukseli. "Ponadto, takie jasne i bez nielogiczności rozróżnienie nie doprowadzi do niepewności prawnej jeśli chodzi o zastosowanie normy w całej Europie."
Inny wielki krok dla profilaktyki zdrowia i dobrostanu zwierząt: [B]większość Posłów również głosowała za jedną poprawką zobowiązująca państwa członkowskie do ustanowienia do stycznia 2018 systemu obowiązkowej rejestracji i identyfikacji wszystkich psów i przedstawienia odpowiednich raportów.[/B] W odniesieniu do tego, przez lipiec 2019, Komisja UE przedstawi sprawozdanie w sprawie doświadczeń Państw Członkowskich poprzez ustanowienie tych baz danych i na podstawie tego sprawozdania, obecne minimalne standardy systemu rejestracji psów.
W tym też obowiązek właścicieli prywatnych, jak również publicznych (np. publiczne schroniska) do identyfikowania i rejestrowania zwierząt towarzyszących jako podstawową zasadę "odpowiedzialnej własności", który jest monitorowany przez CZTERY ŁAPY, został przyjęty. To również tworzenie "dwie klasy system" dla psów, jeśli to były by tylko zwierzęta trzymane w prywatnym gospodarstwie domowym.
"Głosowanie Parlamentu Europejskiego oznacza to krok w kierunku przyszłego systemu identyfikowalności, poprawy zdrowia ludzi i zwierząt, dobrostanu zwierząt," stwierdza Wartenberg. "Nowy obowiązek będzie wzmocnieniem zasad odpowiedzialnego właściciela zwierząt i będzie podstawą do Wspólnoty ludzi i zwierząt w Europie. Mamy nadzieję, że po zakończeniu negocjacji przez Parlament Europejski z Państwami Członkowskimi oraz Radą i Komisją te dwa ważne osiągnięcia zostaną zachowane."

Link do oryginału: [URL]http://www.vier-pfoten.eu/news-press/press-releases-2014/new-eu-animal-health-law/[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Bardzo się cieszę,że wreszcie czipowanie stanie się naprawdę obowiązkowe.Wiele pseudodziałaczy w moich okolicach wymyslalo oszczędności na ominięciu czipowania,rzekomo w celu zaoszczędzenia funduszy dla załogi.Rzeczywistość była niestety ponura.Szczególnie dla tych nieoczipowanych psow.Nie chcę wymieniać nazwiskami i schroniskami,ale psy nie miały tam dobrze.Może wreszcie skończy się ten horror.Sądze,że ta "nieoszczędność"poprzez oczipowanie za 20 zł zaoszczedzi tysiące złotych i tysiące psich isot pisch ocali.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Nie mam zdania na ten temat. Co prawda jestem eurosceptykiem i wszystko co stamtąd pochodzi szkodzi jednak sam pomysł jest chyba dobry. Chciałbym żeby poprostu nasz rząd działał sprawnie w zakresie zwierząt i ludzi i wogóle prawa. Chip nie jest głupim wynalazkiem jednak powinien służyć ludziom w dobrym celu

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...