Jump to content
Dogomania

Strzyżenie szpica miniaturowego


Laetitia

Recommended Posts

Mam do was pytania odnośnie strzyżenia szpica miniaturowego. Chciałabym go ostrzyc na lato, głównie dla własnej wygody. Każdy ciepły dzień spędzam głównie jeździe rowerem, a pies w ramach odpoczynku kąpie się w rzece lub stawie. Zawsze po takich kąpielach w jego sierści zostaje piasek i muł, a także drobne kamyczki które przyczepiają się do mokrej sierści podczas biegu. Po wyschnięciu jest to naprawdę ciężko wyczesać. Dlatego też chciałabym skrócić jego sierści do 3/4 cm. Jednak zastanawiam się czy nie wpłynie to niekorzystnie na odczuwanie przez niego temperatury oraz jak długo taka sierść będzie odrastać. Nie chcę mu zaszkodzić.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='M&S']Szpica się nie strzyże!!![/QUOTE]

niby dlaczego nie?

Laetitia najlepiej wybierz się do dobrego salonu dla psów i zapytaj fryzjera o jego zdanie na ten temat. Wiadomo, że teoretycznie tych psów nie powinno się strzyc, jednak po internecie krąży wiele zdjęć ostrzyżonych szpiców mini i psy żyją, mają się świetnie. Hodowcy będą się łapać za głowę, podobnie jak osoby, które nie wyobrażają sobie szpica w wersji krótkowłosej, ale jeśli Tobie ma być wygodniej a psu nie będzie to przeszkadzać (byle by go nie ostrzyc ZA krótko) to moim zdaniem nie ma żadnych przeciwskazań.

Link to comment
Share on other sites

maarta_89 Rozmawiałam dzisiaj z fryzjerką i ona bardzo chętnie się tego podejmie. Wydaje mi się, że długość 3/4 cm nie będzie za krótka. Ma być to tylko fryzura na lato, bo osobiście o wiele bardziej wolę szpice z długą sierścią.
[quote name='M&S']Szpica się nie strzyże!!![/QUOTE]
Mogłabyś mi wytłumaczyć dlaczego?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Laetitia']maarta_89 Rozmawiałam dzisiaj z fryzjerką i ona bardzo chętnie się tego podejmie. Wydaje mi się, że długość 3/4 cm nie będzie za krótka. Ma być to tylko fryzura na lato, bo osobiście o wiele bardziej wolę szpice z długą sierścią.
[/QUOTE]

Pamiętaj tylko o tym, że najlepiej nie jechać psa maszynką, bo tak jak pisze Koszmaria- dojdzie do zmiany struktury włosa, trudniej będzie "wyhodować" znowu ładny, puszysty, prosty kłak. Może się zmienić struktrura, włos stanie się łamliwy, porowaty, miękki, łatwo się filcujący no i przede wszystkim- watowaty, pofalowany.

Dlatego najlepiej gdyby fryzjerka umiała dobrze obługiwać nożyczki ;)

A gdyby małego przejechać mocno trymerem? Podobno mniej inwazyjne dla psiej sierści a za jego pomocą można zrobić lżejszą fryzurkę?

Link to comment
Share on other sites

to miniatura?
jeśli miniatura,to pewnie znajdziesz;-)
tylko-ja wtedy bym wolała być przy strzyżeniu,żeby groomer przypadkiem nie poszedł na skróty.wiesz,przy odbieraniu od Ciebie psa pokiwa głową,"tak,nożyczkami,jasne"-a potem maszynka do ręki i bzyt.

Link to comment
Share on other sites

Takie skrócenie na 3/4 nie rozwiąże problemu ani z mułem, ani z patyczkami i kamyczkami w sierści.
Szpice mają bardzo gęsty podszerstek i tu tkwi całe sedno w trudności z wyczesywaniem różności z sierści.
No chyba, że opitolisz małego na 1-2 cm to wtedy faktycznie i wyschnie szybciej i doprać z błotka będzie prościej, patyczki też pójdą precz ale piaseczek, nasionka, rzepy dalej bedą, a ty pozbawisz tego co jest szpicową dumą - czyli pięknego futerka ;) ale jak kto chce, eksperymentować każdy może, futro odrośnie napewno :cool1:

Link to comment
Share on other sites

jak opitolicie szpica na króciutko to moze sie w lato przegrzac bo futro ktore szpic posiada chroni go zarowno przed zimnem jak i przed przegrzaniem w czasie upałów bo dzieki gestemu podszerstkowi nie przepuszcza do skóry ani zimna, upałow i wody. Jak swojego pupila obciachasz prawie do skory to przy tak czestych kapielach przeziebienie murowane zwłaszcza ze akurat te miniaturki sa bardziej delikatne od tych wiekszych szpiców.

Jesli juz to tylko skrocic z długosci ale jak juz ktos napisał niewiele to zmieni bo rozne drobne patyczki czy trawa i tak sie beda czepiac futerka.

Laetitia
cos mi sie wydaje, ze wybrałas nie tą rase, na rower lepszy byłby pies sredniej wielkosci np. husky bo ma bardziej odpowiednie futro na czeste kapiele a i w małych rasach na pewno cos by sie znalazło z odpowiednim futerkiem.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za pomoc

[B]margherita [/B]mój pies miał początkowo jeździć tylko w koszyku, ale uwielbia biegać, więc nie będę go na siłę trzymała w koszyku.

Edited by Laetitia
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Szpica można obcinać. Mój ma już 4 lata , obcinam do własnoręcznie od czasu kiedy skończył rok i muszę powiedzieć, że naprawdę wygląda świetnie ;-), nigdy się nie przegrzał. O utrzymaniu czystości nawet nie muszę wspominać.
[attachment=3370:11516.attach]

Edited by Ipox
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Hej! Jeżeli chcesz patrzeć jak twój pies się męczy to czemu nie moźe szczycie ale musisz się liczyć z tym źe twój piesek moźe zdechnąć ponieważ on ma dostosowaną sierść do warunków panujących w otoczeniu :) czyli Jeżeli nie wiesz o co mi chodzi:

- w czasie letnim chłodzi go

- w czasie zimy ociepla 

Jego sierść ma pod spodem taką jakby wate a zaraz za nią sierść Jeżeli zetniesz ją twój pies może być popazony przez promienie słoneczne a zimą moźe dostać odmrożenia.  Sama  o tym wiem bo doświadczyłam tego 2 razy więc od razu nie polecam tego robić!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Wiec musisz z całym szacunkiem wiedzieć, że szpic mój ma takie "odrosty" i ich się tylko pozbede nie naruszając siersci "właściwej". Dla wszystkich czepialskich napisałem takie nazwy by wyjaśnić nie są to prwadliwe nazwy siersci. Nawet mu nie da się założyć normalnie szelek (do wszystkich czepialskich) szelki nie odksztalcaja siersci mojego psa. I tu moje pytanie... czy to prawda że od 6miesiecy dopiero można dać szpica do fryzjera? Za wszelkie niedogodności z pisownia przepraszam.  No myślę, że nie macie się do czego doczepić. Pozdrawiam serdecznie, hejterów tez.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...