Jump to content
Dogomania

NOWOŚCI PRAWNE PRZYDATNE DOGOMANIAKOWI


ZEMAT

Recommended Posts

Organizacje non-profit i praca wolontariuszy

Ustawa o z dnia 24 kwietnia 2003 r. działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873) wypełnia lukę w dotychczasowych przepisach prawnych w zakresie działalności organizacji pozarządowych. Ustawa określa zasady prowadzenia działalności przez organizacje pozarządowe w celu wykonywania zadań publicznych oraz warunki wykonywania świadczeń przez wolontariuszy. Ustawa określa definicję organizacji pożytku publicznego oraz wolontariusza. Również kościoły i organizacje przez nie tworzone zostały objęte zakresem ustawy. Zlecanie zadań publicznych organizacjom pozarządowym to odbywać się ono będzie po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert. Status organizacji pożytku publicznego uzyskany zostanie przez daną organizację z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Organizacjom tym przysługiwać będą zwolnienia od: podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty skarbowej, opłat sądowych - w odniesieniu do prowadzonych przez nie działalności pożytku publicznego. Ponadto zostaną wydane odrębne przepisy normujące nabywanie przez organizacje pożytku publicznego prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych, będących własnością Skarbu Państwa lub samorządu oraz własności związanych z tym gruntem budynków, budowli i urządzeń. Utrata statusu organizacji pożytku publicznego skutkować będzie utratą zwolnień oraz wygaśnięciem nabytego użytkowania i użytkowania wieczystego. Nadzór i kontrolę nad wszystkimi organizacjami pozarządowymi, w tym i pożytku publicznego, sprawować będzie minister od zabezpieczenia społecznego. Jako organ opiniodawczo-doradczy przy ministrze działać będzie Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Ustawa reguluje również zasady na jakich odbywać się będzie działalność wolontariuszy. Wolontariuszem, według ustawy, jest osoba wykonująca świadczenia (odpowiadające świadczeniu pracy) na rzecz organizacji pozarządowych, ale również organów administracji publicznej oraz jednostek podległym, z wyłączeniem prowadzonej przez te ostatnie działalności gospodarczej. Świadczenia te powinny być wykonywane na zasadach określonych w porozumieniu zawartym między wolontariuszem a korzystającą z jego usług organizacją. Wolontariusz winien posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywania świadczeń. Praca wolontariusza nie jest wynagradzana, ale przysługują mu świadczenia zdrowotne jak też zaopatrzenie z tytułu wypadku, do którego doszłoby przy wykonywaniu świadczeń. Wolontariusza, którego świadczenie będzie trwało krócej niż miesiąc należy ubezpieczyć od następstw nieszczęśliwych wypadków. Korzystający z usług wolontariuszy winni również zwracać mu koszty podróży służbowych i diet, a także inne ponoszone przez niego w związku z wykonywaniem świadczeń.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolantariacie wchodzi w życie 29 czerwca 2003 r. o czym stanowi ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 r. Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i wolantariacie (dz. U. Nr 96, poz. 873). Przy czym przepisy normujące prowadzenie pożytku publicznego wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2004 r. Jednocześnie ustawa ta wprowadza konieczne zmiany do innych ustaw m.in. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dzięki którym osoby fizyczne będą mogły dokonać darowiznę na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego i to w roku składania zeznania do terminu jego złożenia. O złożoną darowiznę będzie można zmniejszyć obliczony podatek nie więcej niż o 1% obliczonego podatku.

Data wejścia w życie: 29.6.2003

Link to comment
Share on other sites

Składki od ryczałtów samochodowych

Zostało wreszcie wydane rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczeni emerytalne i rentowe, które reguluje opłacanie składek należnych od 1 stycznia 2004 r. Składek nie trzeba więc uiszczać od ryczałtów samochodowych. Do podstawy wymiaru składek nie wlicza się też dodatku za rozłąkę wypłacanego pracownikom czasowo przeniesionym oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych. Wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu jest zwolniona do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 190 zł. Z kolei do podstawy wymiaru składek będzie już wliczana wartość świadczeń okolicznościowych przyznawanych w formie rzeczowej lub w formie bonów towarowych uprawniających do zakupu w sklepach artykułów spożywczych i przemysłowych.

Data wejścia w życie: 30.1.2004

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 months later...

[size=7][color=red][b]Zmiana zaświadczenia wydawanego przez WIS[/b][/color][/size]
[img]http://megapliki.pl/emoty/36_4_4.gif[/img]
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)


z dnia 28 czerwca 2004 r.


w sprawie wzoru i szczegółowego sposobu prowadzenia rejestru psów zaszczepionych przeciwko wściekliźnie oraz wzoru zaświadczenia o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie


(Dz. U. z dnia 14 lipca 2004 r.)



Na podstawie art. 56 ust. 6 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625) zarządza się, co następuje:



§ 1. Rejestr psów zaszczepionych przeciwko wściekliźnie, zwany dalej "rejestrem", prowadzi urzędowy lekarz weterynarii dokonujący szczepienia, zwany dalej "lekarzem weterynarii".


§ 2. 1. Rejestr prowadzi się w formie papierowej - pismem drukowanym lub w formie elektronicznej.
2. Skreślenia i poprawki w rejestrze potwierdza się podpisem dokonującego je lekarza weterynarii.
3. W przypadku prowadzenia rejestru wyłącznie w formie elektronicznej, wydruki informacji zawartych w rejestrze sporządza się na bieżąco i potwierdza pieczątką i podpisem lekarza weterynarii.


§ 3. Lekarz weterynarii przekazuje powiatowemu lekarzowi weterynarii informacje o liczbie psów zaszczepionych przeciwko wściekliźnie w terminie do 3. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.


§ 4. Lekarz weterynarii przechowuje:
1) rejestr - przez okres 3 lat od daty zakończenia rejestru;
2) wydruki - przez okres 3 lat od daty przeprowadzenia szczepienia.


§ 5. Określa się wzór rejestru, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.


§ 6. Określa się wzór zaświadczenia o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.


§ 7. Zaświadczenia o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie mogą być wydawane na drukach wyprodukowanych na podstawie przepisów dotychczasowych do czasu wyczerpania zapasów tych druków, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2004 r.


§ 8. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.2)


________
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).
2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 grudnia 2002 r. w sprawie rejestru psów zaszczepionych przeciwko wściekliźnie oraz wzoru zaświadczenia o szczepieniu (Dz. U. Nr 223, poz. 1878), które na podstawie art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.


ZAŁĄCZNIKI


ZAŁĄCZNIK Nr 1


WZÓR


Powiatowy Inspektorat Weterynarii

w ...............................

Imię i nazwisko urzędowego lekarza weterynarii ................

...............................................................

Zakład leczniczy dla zwierząt:

- nazwa .........................................

- adres .........................................



REJESTR PSÓW ZASZCZEPIONYCH PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE


Założony dnia .........................

Zakończony dnia .......................



.----------------------------------------------------------------------------------------------------.
| Lp. | Imię, nazwisko, miejsce | Numer | Data | Nazwa, numer | Uwagi |
| | zamieszkania i adres | identyfikacyjny1) | szczepienia | serii i data | |
| | albo nazwa, siedziba i | lub opis psa2) | | ważności | |
| | adres posiadacza psa | | | szczepionki | |
|------.-------------------------.-----------------------.--------------.--------------.-------------|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
|------.-------------------------.-----------------------.--------------.--------------.-------------|
| | | | | | |
|------.-------------------------.-----------------------.--------------.--------------.-------------|
| | | | | | |
|------.-------------------------.-----------------------.--------------.--------------.-------------|
| | | | | | |
|------.-------------------------.-----------------------.--------------.--------------.-------------|
| | | | | | |
|------.-------------------------.-----------------------.--------------.--------------.-------------|
| | | | | | |
|------.-------------------------.-----------------------.--------------.--------------.-------------|
| | | | | | |
|------.-------------------------.-----------------------.--------------.--------------.-------------|
| | | | | | |
|------.-------------------------.-----------------------.--------------.--------------.-------------|
| | | | | | |
.----------------------------------------------------------------------------------------------------.


________

1) W przypadku oznakowania psa poprzez zastosowanie tatuażu

albo elektronicznego nośnika informacji (chipa).

2) Opis psa: nazwa, rasa, płeć, wiek lub data urodzenia, maść,

znaki szczególne.



ZAŁĄCZNIK Nr 2


WZÓR


ZAŚWIADCZENIE
o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie


nr ........................................

(zgodny z liczbą porządkową w rejestrze)



I. 1. Imię i nazwisko albo nazwa posiadacza psa .............

.......................................................

2. Adres posiadacza psa:

.......................................................

(miejscowość, ulica, numer domu, gmina i powiat)

II. Numer identyfikacyjny*) ..................................

III. Opis psa:

1. Nazwa .................................................

2. Rasa ..................................................

3. Płeć ..................................................

4. Wiek lub data urodzenia ...............................

5. Maść ..................................................

6. Znaki szczególne ......................................

IV. Informacja dotycząca szczepienia:



.--------------------------------------------------------------------------------------------------.
| Data szczepienia | Nazwa, numer serii i data | Termin następnego szczepienia |
| | ważności szczepionki | |
|-------------------------------.----------------------------------.-------------------------------|
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
.--------------------------------------------------------------------------------------------------.




..............................

(miejscowość i data

wystawienia zaświadczenia)



.................................

(pieczątka i podpis urzędowego

lekarza weterynarii)



________

*) W przypadku oznakowania psa poprzez zastosowanie tatuażu

albo elektronicznego nośnika informacji (chipa).

Link to comment
Share on other sites

[size=7][b][color=red]wystawy, giełdy zwierząt i nie tylko [/color][/b][/size]


ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 26 kwietnia 2004 r.
w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych dla prowadzenia miejsc gromadzenia zwierząt2)
(Dz. U. z dnia 1 maja 2004 r.)

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69, poz. 625) zarządza się, co następuje:

§ 1. Do miejsca gromadzenia zwierząt przyjmuje się zwierzęta spełniające wymagania weterynaryjne dla handlu zwierzętami.

§ 2. 1. W miejscu gromadzenia zwierząt zapewnia się:
1) pomieszczenia do przetrzymywania:
a) zwierząt,
b) środków żywienia zwierząt;
2) urządzenia do:
a) załadunku i wyładunku zwierząt,
b) karmienia i pojenia zwierząt
- łatwe do czyszczenia i odkażania;
3) pomieszczenia do:
a) przeprowadzenia badań lub leczenia zwierząt oraz urządzenia do ich unieruchamiania, niezbędne dla przeprowadzenia tych czynności,
b) izolacji zwierząt;
4) pomieszczenie:
a) do przechowywania środków dezynfekcyjnych, zabezpieczone przed dostępem osób trzecich,
b) socjalne i biurowe dla urzędowego lekarza weterynarii;
5) sprzęt do czyszczenia i odkażania pomieszczeń i środków transportu;
6) miejsce do przechowywania nawozów naturalnych, w rozumieniu przepisów o nawozach i nawożeniu.
2. Do miejsca gromadzenia zwierząt doprowadza się bieżącą wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi i miejsce to wyposaża się w system odprowadzania ścieków.
3. Do stwierdzenia spełniania wymagań weterynaryjnych w odniesieniu do miejsca, w którym ma być prowadzona działalność w zakresie miejsc gromadzenia zwierząt, są niezbędne wymagania, określone w § 2.

§ 3. Pomieszczenia i urządzenia, o których mowa w § 2 ust. 1, poddaje się czyszczeniu i odkażaniu przed ich ponownym użyciem, zgodnie z zaleceniami powiatowego lekarza weterynarii.

§ 4. 1. Podmiot prowadzący miejsce gromadzenia zwierząt prowadzi dokumentację gromadzonych zwierząt, która zawiera:
1) imię i nazwisko albo nazwę posiadacza oraz adres gospodarstwa, z którego zwierzęta zostały dostarczone;
2) daty wprowadzania i wyprowadzenia zwierząt z miejsca gromadzenia zwierząt;
3) imię i nazwisko albo nazwę oraz adres posiadacza zwierząt lub w przypadku dostarczenia ich przez podmiot prowadzący działalność w zakresie obrotu, pośrednictwa w tym obrocie lub skupu zwierząt - weterynaryjny numer identyfikacyjny;
4) numer rejestracyjny środka transportu, którym dostarczono lub odebrano zwierzęta z miejsca gromadzenia zwierząt.
2. Dokumentacja, o której mowa w ust. 1, ponadto zawiera:
1) numer identyfikacyjny zwierzęcia - w przypadku bydła, owiec i kóz;
2) numer paszportu - w przypadku koniowatych;
3) numer identyfikacyjny gospodarstwa pochodzenia lub stada pochodzenia zwierząt wprowadzanych do miejsca gromadzenia zwierząt oraz miejsce ich przeznaczenia.
3. Dokumentację prowadzi się na podstawie:
1) danych zawartych w dokumentach, w które są zaopatrzone zwierzęta;
2) oznakowania zwierząt.
4. Dokumentacja może być prowadzona w formie elektronicznej.
5. Podmiot prowadzący miejsce gromadzenia zwierząt przechowuje dokumentację przez 3 lata od dnia dokonania w niej ostatniego wpisu.

§ 5. Do ponownego stwierdzenia spełniania wymagań weterynaryjnych, w przypadku decyzji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, zwanej dalej "ustawą", są niezbędne wymagania określone w § 1-4.

§ 6. Powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję, o której mowa w:
1) art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy - w przypadku niespełnienia wymagań określonych w § 2-4;
2) art. 8 ust. 1 pkt 3 ustawy, w zakresie handlu zwierzętami - w przypadku niespełnienia wymagań weterynaryjnych określonych w § 1.

§ 7. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
_________
1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).
2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają do prawa polskiego postanowienia dyrektywy 64/432/EEC z dnia 26 czerwca 1964 r. o problemach zdrowia zwierząt w handlu bydłem i trzodą chlewną wewnątrz Wspólnoty (Dz. Urz. WE L 121, z 29.07.1964 r.) w części dotyczącej prowadzenia miejsc gromadzenia zwierząt. Dane dotyczące ogłoszenia aktu prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Tez ta kwestia mnie ciekawi, jak pytałam sie u mnie w schronisku to mowili ze przejazdy mogą być darmowe i finansowane z budzetu miasta ale za to schronisko bedzie dostawało mniej pieniedzy, to zrezygnowałam z dalszego poruszania tej kwesti,ale jak jest jakis artykuł na to,to też chetnie sie dowiem:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Chciałabym utworzyć w swoim mieście stowarzyszenie na rzecz praw zwierzat i ochrony środowiska, w zwiazku z tym mam pytanie. Ile członków minimum musi mieć takie stowarzyszenie, czy są dotacje na taką działalność, czy utrzymuje sie tylko z własnych składek i darowizn?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kate89']Tez ta kwestia mnie ciekawi, jak pytałam sie u mnie w schronisku to mowili ze przejazdy mogą być darmowe i finansowane z budzetu miasta ale za to schronisko bedzie dostawało mniej pieniedzy, to zrezygnowałam z dalszego poruszania tej kwesti,ale jak jest jakis artykuł na to,to też chetnie sie dowiem:)[/quote]
ja niestety za autobus w jedna strone do schroiska place 4,50!! :placz: łącznie 9 zł za jeden dzień w schronisku... nie słyszałam o darmowych przejazdach... ale u nas takiego czegoś chyba nie ma....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Hummerka']Chciałabym utworzyć w swoim mieście stowarzyszenie na rzecz praw zwierzat i ochrony środowiska, w zwiazku z tym mam pytanie. Ile członków minimum musi mieć takie stowarzyszenie, czy są dotacje na taką działalność, czy utrzymuje sie tylko z własnych składek i darowizn?[/quote]

Zobacz np. tutaj:
[url]http://www.zb.eco.pl/inne/uprawnie/zrzut.htm[/url]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

O, trafiłam na twój post:lol:
No więc mogą. Musisz mieć tylko kaganiec i ksiązeczkę zdrowia z aktualnym szczepieniem p. wściekliźnie. U nas płaci się jak za bagaż - chyba 2 zł ( Oł-Wr ).

A ja z kolei jestem ciekawa jak jest z komunikacją miejską we Wrocławiu konkretnie. Chodzi mi o dużego psa - kupuje sie bilet, jeśli tak to ulg. czy normalny?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wiedzmata']O, trafiłam na twój post:lol:
No więc mogą. Musisz mieć tylko kaganiec i ksiązeczkę zdrowia z aktualnym szczepieniem p. wściekliźnie. U nas płaci się jak za bagaż - chyba 2 zł ( Oł-Wr ).

A ja z kolei jestem ciekawa jak jest z komunikacją miejską we Wrocławiu konkretnie. Chodzi mi o dużego psa - kupuje sie bilet, jeśli tak to ulg. czy normalny?[/QUOTE]

Bilet MPK we Wrocławiu na psa kosztuje 1 zł. Na jeden środek transportu. Czyli jak z człowiekiem - zmieniasz tramwaj na inny musisz kupić nowy bilet ;)
A z pociągami jest tak, że bilet w PKP PR kosztuje 4 zł. - obojętne jaka odległość, a w PKP TLK kosztuje 15 zł. - też obojętne na jaką odległość.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Mam serdeczna prośbę, nie umię sobie poradzić i nie wiem jak to zrobić . Otóż mamy nowopowstałe Stowarzyszenie Opieki Nad zwierzętami. Jest juz zarejestrowane w KRS, mamy NIP i Regon. Chciałabym uzyskać status organizacji pożytku publicznego. Wiem że trzeba zarejestrować w KRS , wiem że wymagane sa dokumenty :
KRS - Z 20
KRS- WOPP oraz oświadczenia wszystkich członków organu kontroliże nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyslnej.
[COLOR=red]Nie wiem jak napisać sprawozdanie zarządu z działalności skoro jest to nowopowstałe stowarzyszenie. Mam też problem z Wypełnieniem KRS-W-OPP tam jest opis działalności według polskiej klasyfikacji PKD, nie mogę znaleść klesyfikacji ( opieka nad bezdomnymi zwierzętami lub coś co by odpowiadało naszej działalności statutowej)[/COLOR]
[COLOR=#ff0000][COLOR=black]Proszę o pomoc ,jesli ktoś juz miał z tym doczynienia[/COLOR] [/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 years later...
  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...