Jump to content
Dogomania

Czy Można wyrobić rodowód dla psa , którego rodziców nie znamy?


emdziolek

Recommended Posts

[SIZE=4][COLOR=Red]Tak więc mam pytanie.....



Załóżmy - ( powiem to na przykładzie suczki mojej znajomej) ktoś znajdzie psa ( bądź weźmie go ze schroniska lub przytuliska) i będzie spełniać wszystkie wymogi danej rasy, czy takiemu psowi można wyrobić rodowód?? Jeżeli tak to w jaki sposób??
Dodam że suczka mojej znajomej jest amstaffką, ma dwa lata. Jest piękną suczką i moja znajoma prosiła bym o to się dowiedziała.

Proszę o szybką odpowiedź!:loveu::loveu:
[/COLOR][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Emdziołek rodowód jest to dokument wydawany w hodowli potwierdzajacy ze potomek jest po skojarzeniu dwóch osobników o znanym pochodzeniu. Rodowód zawiera drzewo geneologiczne danego psa. Aby nie było wątpliowsci ze pies jest potomkiem danych rodziców musi być spelnione wiele wraunków. Poświadczone krycie danej suki i danego psa. Odbiór miotu gdzie po raz pierwszy szczeniaki przechodza selekcje hodolwana i jezeli cos wzbudzi niepokój komisji szczeniaki moga nie dostac metryk. Jezeli wszystko jest w porzadku szczeniaki są oznaczane przez tatuaż.
Jezeli pies nie ma tauazu to pochodzi z jakiejś pseudohodowli wiec i rodzice nie spełnili wymogów hodowlanych a i przodkowie mogli byćmieszanaka. I to mogloby wyjść w kolejnych pokoleniach, mimo iż potomek wygląda względnie na rasowego. Rodowodu taki pies nie moze dostać bo nie wiadomo co niesie w genach.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LALUNA']Emdziołek rodowód jest to dokument wydawany w hodowli potwierdzajacy ze potomek jest po skojarzeniu dwóch osobników o znanym pochodzeniu. Rodowód zawiera drzewo geneologiczne danego psa. Aby nie było wątpliowsci ze pies jest potomkiem danych rodziców musi być spelnione wiele wraunków. Poświadczone krycie danej suki i danego psa. Odbiór miotu gdzie po raz pierwszy szczeniaki przechodza selekcje hodolwana i jezeli cos wzbudzi niepokój komisji szczeniaki moga nie dostac metryk. Jezeli wszystko jest w porzadku szczeniaki są oznaczane przez tatuaż.
Jezeli pies nie ma tauazu to pochodzi z jakiejś pseudohodowli wiec i rodzice nie spełnili wymogów hodowlanych a i przodkowie mogli byćmieszanaka. I to mogloby wyjść w kolejnych pokoleniach, mimo iż potomek wygląda względnie na rasowego. Rodowodu taki pies nie moze dostać bo nie wiadomo co niesie w genach.[/quote]

:lol:Dzięki za tak konkretne wytłumaczenie:) Pytałam - z ciekawości mojej znajomej;);) POzdrowionka:loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='daga10011']ksiegi wstepne sa w mlodych rasach-tutaj nie ma szans[/quote]
Aha.
Bo czytałam niegdyś na dogo o szczeniaku ze schroniska bodajże, o kompletnie nieustalonym pochodzeniu, który był "tak pieknie w typie rasy", że został wpisany do księgi wstępnej, i został protoplastą bardzo dobrej linii hodowlanej.
Chętnie bym dowiedziała się czegoś więcej, na razie wiem tylko jak sprawa KW wygląda u rasowych szczurów ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Ewusek']moj CC byl wpisany do KW a nie PKR[/quote]

Możesz napisać coś więcej bo mnie też to ciekawi. Wiem o grzywce, która też była wpisana do KW. Z tego co się orientuję to do KW są wpisywane tylko rasy polskie ale może nie.
W niedzielę byłam na klubowej podhalanów i wtedy też był przegląd hodowlany i właśnie sędzia oglądał psa , opisywał go i podpisywał wniosek o wpisanie psa do KW.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Han Sharn']Możesz napisać coś więcej bo mnie też to ciekawi. Wiem o grzywce, która też była wpisana do KW. Z tego co się orientuję to do KW są wpisywane tylko rasy polskie ale może nie.
W niedzielę byłam na klubowej podhalanów i wtedy też był przegląd hodowlany i właśnie sędzia oglądał psa , opisywał go i podpisywał wniosek o wpisanie psa do KW.[/quote]

Ja też bardzo dobrze znam taką grzywkę.

Link to comment
Share on other sites

KW nie sluzy do wpisywania psow z pseudohodowli! ma ona na celu umożliwienie zarejestrowania psa, ktory nie jest spokrewniony z osobikami posiadajacymi rodowód. chodzi tu o to, aby "dolać świeżą krew" do rasy, która jest w etapie odbudowywania sie jak np. gończy polski. Ten kto chce wpisac psa do KW wiedząc, że pochodzi on z pseudohodowli to zwykly oszust.

Link to comment
Share on other sites

w przepisach prawnych znalazłam coś takiego§ 221. Księgę Wstępną prowadzi się jedynie dla ras wskazanych przez Zarząd Główny.2. Do Księgi Wstępnej wpisuje się dorosłego psa lub sukę, których wygląd wykazuje wszystkie cechy określonej rasy, co zostało stwierdzone podczas przeglądu kwalifikacyjnego. Na przeglądzie kwalifikacyjnym wypełnia się „Wniosek o wpisanie psa/suki do Księgi Wstępnej” (wzór). Właściciel psa/suki wpisanego do Księgi Wstępnej otrzymuje Wyciąg z Księgi Wstępnej.3. Przeglądu kwalifikacyjnego dokonuje Międzynarodowy Sędzia Kynologiczny odpowiedniej specjalności.4. Po uzyskaniu pozytywnej kwalifikacji psa/suki do Księgi Wstępnej, właściciel psa/suki zobowiązany jest do dokonania tatuażu zwierzęcia (zgodnie z odrębną instrukcją).5. Potomstwu psów z KW wydaje się metryki.6. Psa/sukę, których trzy pokolenia przodków (rodzice, dziadowie i pradziadowie) figurują w KW, wpisuje się do Polskiej Księgi Rodowodowej. dokładnie jak przegląd wyglada to nie wiem, bo nie wpisywałam psa do KW.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cockermanka']Na szczęście nie.
KW jest prowadzona dla bardzo nielicznych RAS POLSKICH,które są w fazie odbudowywania.[/quote]

Dokładnie a co do tej grzywki to jeśli o tę samą chodzi to dziewczyna która ją wyciągnęła ze schronu, na wątku o tej suni napisała,że dotarli do hodowcy ,wyrobili duplikat metryki(pies miał tatuaż) i wyrobili rodowód. Więc to nie był pies nie znanego pochodzenia

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Odnawiam temat, bo zakładać nowego o takiej samej tematyce nie ma sensu

[quote name='Agnieszka K.']Bodajże Jack Russel Terierry / Parsony też były wpisywane do KW. Przeglądając katalogi sprzed 3-4 lat można to jeszcze znaleźc, nie wiem jak jest teraz.[/quote]
Mój pies jest wpisany do KW(ma wyrobiony rodowód, którego numer zaczyna się literkami KW zamiast PKR), jest Jack Russellem urodzonym w 2006r. Jego ojciec został sprowadzony z innego kraju i też jest wpisany do KW, od jego strony nie mam w rodowodzie żadnych przodków, ponadto nie znam jego przydomka, jest po prostu zapisany jako NEMO. Czy robi to mojemu psu jakąś różnicę w zdobywaniu tytułów(championat, reproduktor), czym w ogóle różni się rodowód KW od PKR?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...