Jump to content
Dogomania

Zwrot za krycie w przypadku smierci repa


ClarasHeart

Recommended Posts

Witam-mam pytanie. Rok temu krylam sunie , za krycie zaplacilam w calosci z gory. Sunia niestety nie zaszla, tak wiec zostalo mi jeszcze jedno krycie (tak bylismy umowieni). Niestety, nie zdazylismy-pies wlasnie niespodziewanie zmarl. Hodowczyni nie posiada innego repa. Jak myslicie-czy moge w tej sytuacji prosic o zwrot polowy sumy zaplacinej przeze mnie za krycie? Jakie sa Wasze doswiadczenia? Z gory dziekuje!

Link to comment
Share on other sites

Nie nie rozmawialam jeszcze. Chcialam najpierw poradzic sie na forum-moze ktos juz byl w takiej sytuacji.....Jest to delikatna sprawa, tym bardziej, ze hodowczyni to moja dobra znajoma i nie chcialabym, by niepotrzebnie poczula sie urazona. Z drugiej strony za krycie malo nie zaplacilam, i jesli bylaby taka mozliwosc, to chcialabym czesc tej sumy odzyskac, tym bardziej, ze na jesien chce kryc sunie, i teraz musze szukac na nowo odpowiedniego repa (co w mojej rasie nie jest proste), a odpowiedni znaczy tez drogi ;) Ale oczywiscie nic na sile, jesli sie okaze, ze nie praktykuje sie zwrotu kasy w przypadku smierci repa, to zostawie sprawe tak jak jest :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Zakładam, że krycie było legalne w ramach ZKWP i zgodnie z "Regulaminem hodowli psow rasowych".
Według punktu
IX. Ekwiwalent za krycie,
§ 18
Przed dokonaniem krycia, właściciel suki i właściciel reproduktora zobowiązani są ustalić na piśmie warunki rozliczenia należności za krycie.

We wzorze umowy ZKwP jest mowa o tzw pełnym miocie czyli urodzeniu minimum 4 żywych szczeniąt - wtedy właściciel suki hodowlanej ma obowiązek zapłaty w stosunku do właściciela Reproduktora pełnej kwoty ustalonego ekwiwalentu za krycie.
Jeżeli pomimo prawidłowego krycia nie doszło do zapłodnienia i ciąży właściciel suki ma prawo do bezpłatnego ponownego krycia w ustalonym terminie lub zwrotu całości ekwiwalentu za krycie zapłaconego właścicielowi Reproduktora jeśli ponowne krycie danym Reproduktorem nie jest z przyczyn obiektywnych możliwe oraz nie ma możliwości krycia innym Reproduktorem w ramach tej samej hodowli.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...