Jump to content
Dogomania

Zacząć i nie zatruć życia.


Cyrkiel

Recommended Posts

Jak w temacie , chciałabym podejść do tego jakoś fachowo. Planuję zakup akwarium ale używanego ponieważ chcę większe a nie stać mnie na bardzo duże wydatki. Chce się zapytać a nie podejść do tego ''a jakoś to będzie'' bo dla mnie to poważna sprawa a nie zabawa. Mogłybyście mi polecić od czego mam zacząć czyli dokładnie co dokupić do akwarium , jakiej wielkości dobre , jakie ryby. Bo czytałam jakieś dziwne poradniki że najlepiej zacząć od 300 l akwarium a mnie za bardzo na razie na takie nie stać. ;_; Wiem że akwarium , rybki = wydatki ale chcę ograniczyć koszta.

Link to comment
Share on other sites

To zależy o jakim akwarium mowa tzn ile litrów?
Bardzo chętnie Ci pomogę w doborze sprzętu ,roślin i ryb,ale muszę wiedzieć jaka wielkość.
Pytanie,czy kiedyś miałaś już rybki,czy jest to Twój debiut?
Kolejne pytanie,czy wolisz kilka większych ryb,czy wiele mniejszych?
Dla początkujących polecam żyworódki tj gupiki,molinezje (lubią większą temp),mieczyki (lubią duże akwaria).Śweitne są również krewetki np red cherry itp,ale tylko do akwarium z niedrapieżnymi rybami.
Oj jako córa hodowcy ryb,mogę pisać godzinami,ale najważniejsze,to znać najpierw wielkość akwarium.Nie polecam mniejszych niż 50-70 litrów,dla mnie to absolutne minimum.Najlepsze są większe zbiorniki,ponieważ tworzy się w nich naturalny eko system (jeżeli mogę to tak nazwać) i nie trzeba ich w całości nigdy sprzątać (wystarczy podmiana wody raz na tydzień i odmulanie dna wg potrzeb.
Pisz,a pomogę na ile będę w stanie:-)

Link to comment
Share on other sites

Myślę, ze standardowe 112 l bedzie optymalne. Co do filtra rozglądaj sie za zewnętrznymi - kubełkowe lub tańsza opcja- kaskadowe (ja mam kaskadę aquael fzn-3 i spisuje się już 5 rok)

Cyrkiel, warto też sprawdzić jakie parametry wody masz, na stronie "dostawcy" wody masz często takie informacje, odnośnie pH czy twardości. Przy twardych rybach typu wspomniane żyworódki raczej nie ma to większego znaczenia, ale warto wiedzieć.

Co do kosztów- poszperaj, moze masz jakieś regionalne forum akwarystyczne? Moze się okazać, że ktoś z Twoich okolic ma jakiś zbiornik na zbyciu, może zmienia na większy, albo robił przycinkę i za małą kwotę lub piwko uzyskasz rośliny którymi bedzie można obsadzić niemal całe akwarium

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

załozycielki brak ale ktoś może szukać porady i natknie się na ten temat :) wg mnie na początek wystarczy akwarium 100 litrów i rybki niewymagające, czyli mieczyki molinezje nawet gupiki, może neonki. Podłoże żwirek, kilka roślin, temperatura 25-28 stopni i uczymy się akwarystyki :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...