Jump to content
Dogomania

Nowy - kolejny - pies, gdy mamy już jednego


PiotrRosinski

Recommended Posts

Wczoraj znajomi przyprowadzili 4 letniego goldena (nie czystej krwi, mieszaniec golden-owczarek), który jest bardzo potulnym psem i ogółem pełen miłości do ludzi.
Sami mamy owczarka niemieckiego (rodowód itd) 3lata


Po przyjeździe psy zachowywały się normalnie, nie atakowały się, tak przez 40min, golden zwiedził działkę, obsikał, pobiegali obydwaj za piłeczką itp. Ogółem spoko.
Troszkę później mój owczarek zaczął dobierać do goldena, tzn, wskakiwać na niego i nazwijmy rzeczy po imieniu, gwałcić :S
Golden warczał itp, po jakiś 40min takich zachowań golden ugryzł (lekko) owczarka i był spokój.
Noc przebiegła spokojnie, psy bez konfliktowo, jedynie nie pozwalały drugiemu zbliżyć się do swojego posłania (golden) i budy (owczarek).
Dodam, że psy noc spędziły na dworze.
Dzisiaj od rana spokój, aż do 14, gdy owczarek po tym jak wyszedłem z domu z praniem rzucił się na goldena, - dodam, że owczarek nie był zazdrosny o goldena, nie warczał czy coś gdy tamtego się głaskało, miał to poprostu w dupie.
Pogryzł go dosyć mocno i gryzł nawet gdy tamten leżał na plecach i poddawał się.
Tak więc, pytanie - czy sytuacja jest przegrana? Golden aktualnie boi się owczarka, chodzi smutny i ogółem boi się.
Owczarek gdy golden chodzi normalnie raczej go olewa, ogółem spokój jest, ale boje się żeby owczarek go nie zagryzł jak spuszczę psy z oczu.
Dodam, że gdy golden położył się na boku, to owczarek zaczął go wąchać i po kilku sekundach rzucił się do jego karku.


Jakieś rady czy coś? Psa mogę oddać poprzednim właścicielom, żeby poszukali innego domu, ale szkoda by było, bo fajny pies.

Link to comment
Share on other sites

trochę pokiełbasiliście.wprowadziliście obcego samca na terytorium waszego.w jego głowie to JEGO teren,JEGO rodzina i co ten gnojek tu w ogóle robi?czemu się nie wynosi skoro mu pokazał że ma się wynosić?
trzeba było psiaki stopniowo poznawać,na spacerach,na smyczach,wprowadzenie mixa byłoby ostatnim etapem zapoznawania się.

Link to comment
Share on other sites

Nie zostawiajcie psów razem samych, przynajmniej nie na tym etapie. Jak nie macie kojca to postawcie, żeby psy nie siedziały tyle godzin bez nadzoru ze sobą.
Co możecie zrobić, żeby się dogadały? Codziennie zabieraj psy na wspólny spacer - mało rzeczy tak cementuje więź w stadzie jak wspólne wyjście na "polowanie" i świadomość, że teraz są jednym teamem, jeśli będzie trzeba się bronić.
I chyba najważniejsze - weź się za szkolenie. Rób psom kilka razy dziennie kilkuminutową musztrę podstawowych poleceń, w różnych konfiguracjach - raz z jednym, raz z drugim, razem.
Jak wygląda dzień owczarka? Bo w dużej mierze tu może leżeć problem. Owczarki są bardzo inteligentne, potrzebują dużo zajęcia, pracy z czlowiekiem. Jak owczar nie chodzi na spacery, nie jest szkolony, to z nudów może sobie znaleźć własne zajęcie i misję życiową; u wielu owczarków jest to obsesyjne stróżowanie, ale tu psu niestety może wejść w nawyk ustawiczne męczenie kolegi i pokazywanie mu "jego miejsca" - właściwie owczar już to robi, a goldenowi nie wychodzi to na zdrowie.
W Waszych relacjach z owczarkiem też niekoniecznie wszystko jest ok - to Twój dom i Ty decydujesz kto może w nim mieszkać, a nie Twój pies ;) i atakowanie goldena mimo Twoich ostrych reakcji jest w pewnym sensie kwestionowaniem Twojego autorytetu przez owczarka, więc na Waszym miejscu przykręciłabym mu śrubkę :evil_lol: i zrobiła odświeżenie podstaw posłuszeństwa ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...