Jump to content
Dogomania

Problem z kopaniem dołów.


nieśmała

Recommended Posts

Witam,
pół roku temu przybłąkała się pod drzwi domu moich rodziców suczka. Była bardzo strachliwa, lecz chyba chęć poproszenia o pomoc i bycia kochaną przeważyła u niej nad strachem. Była wychudzona i wybiedzona. Później dostaliśmy informację, że prawdopodobnie została wyrzucona z samochodu. Suczka została zabrana do weterynarza na "przegląd", ale była w dobrym zdrowiu. Weterynarz powiedział, że ma około roku (czyli teraz już trochę więcej). Ruda trochę przytyła, urosła, jej sierść zrobiła się gęsta i błyszcząca.
Jest przyjaźnie nastawionym psem, jednak przypuszczamy, że doznała wielu krzywd, ponieważ na początku bała się kobiet. Pomimo kilku miesięcy pobytu u nas nadal boi się gwałtownych odgłosów kierowanych w jej stronę, takich jak tupnięcia, klaśnięcia. Boi się także rzucania zabawek w jej stronę, generalnie nie bawi się nimi. Woli zabawę z człowiekiem.
Ruda zamieszkała na podwórku, gdzie ma dużo miejsca, budę.
Pomimo tego, że jest to przymilny i grzeczny pies, to kiedy nikt nie widzi budzą się w niej demony. Na podwórku nie można już zostawić nic, co jest w zasięgu jej zębów: doniczki, miotły, kawałka worka na śmieci wystającego z kosza. Wszystko jest pogryzione i zniszczone.
Jednak jest jeszcze większy problem: kopanie. Na początku były to małe dziury w różnych miejscach, głównie pod drzewami, krzewami. Weterynarz polecił, aby przed zakopaniem ich wrzucać tam jej kupy. To prawda - kopać w tych miejscach przestała. Jednak upodobała sobie jedno miejsce w ogrodzie, gdzie przy płocie odgradzającym od sąsiadów posadzone są około 2,5 metrowe tuje. Mam wrażenie, że niedługo odkryjemy tam jakieś złoże. To już nie są małe dziurki, ale ogromne jamy, gdzie nie widać dna. Kopie tak głębokie dziury, że tuje są podkopane i przewrócone. Wszystko dookoła jest w ziemi. Dlaczego pies tak robi? Nie przekopie się na druga stronę, ponieważ po drugiej stronie płotu jest beton. Czy ona potrzebuje jakiejś kryjówki? Czy po prostu jej się nudzi? Czy to, że nie jest jeszcze sterylizowana może mieć jakiś wpływ?


Ruda to kochany pies, ale mój tata nie nadąża już z zakopywaniem tych jam :) Bardzo proszę o radę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nieśmała']
Ruda zamieszkała na podwórku, gdzie ma dużo miejsca, budę.
Pomimo tego, że jest to przymilny i grzeczny pies, to kiedy nikt nie widzi budzą się w niej demony. Na podwórku nie można już zostawić nic, co jest w zasięgu jej zębów: doniczki, miotły, kawałka worka na śmieci wystającego z kosza. Wszystko jest pogryzione i zniszczone.
Jednak jest jeszcze większy problem: kopanie. Na początku były to małe dziury w różnych miejscach, głównie pod drzewami, krzewami. Weterynarz polecił, aby przed zakopaniem ich wrzucać tam jej kupy. To prawda - kopać w tych miejscach przestała. Jednak upodobała sobie jedno miejsce w ogrodzie, gdzie przy płocie odgradzającym od sąsiadów posadzone są około 2,5 metrowe tuje. Mam wrażenie, że niedługo odkryjemy tam jakieś złoże. To już nie są małe dziurki, ale ogromne jamy, gdzie nie widać dna. Kopie tak głębokie dziury, że tuje są podkopane i przewrócone. Wszystko dookoła jest w ziemi. Dlaczego pies tak robi? Nie przekopie się na druga stronę, ponieważ po drugiej stronie płotu jest beton. Czy ona potrzebuje jakiejś kryjówki? Czy po prostu jej się nudzi? Czy to, że nie jest jeszcze sterylizowana może mieć jakiś wpływ?


Ruda to kochany pies, ale mój tata nie nadąża już z zakopywaniem tych jam :) Bardzo proszę o radę.[/QUOTE]

Pies się zwyczajnie w świecie nudzi. Kopaniem, niszczeniem rekompensuje sobie brak jakiegokolwiek zajęcia. Zawsze mnie fascynowało przekonanie, że pies mieszkajać na podwórku niczego do szczęscia nie potrzebuje. Otóż nie jest tak, szczególnie, że to młoda suka.
Spacery, do tego nauka podstawowego posłuszeństwa. Zmęczcie ją nie tylko fizycznie, ale tez znajdzie zajęcie dla łepetynki. (zupełnie jakby była psem mieszkającym w bloku, którego trzeba wybiegać i nad którym należy miec kontrole)

Są psy, które owszem kopią, moja 13letnia kaukazica do tej pory ma mianię chowania swoich skarbów (gł. żarcia) i zostało jej to z czasów życia na "gigancie". Niestety nie jestem w stanie tego uniknąć, ale też nie są to jamy po całym podwórku, a 2-3 miejsca gdzie ma swoje "lodówki".

Inna sprawa, że jeżeli jest to pies porzucony- to jej zachowanie może wynikac z lęku separacyjnego. Może to kopanie i niszczenie to forma poradzenia sobie ze stresem? Jak zostaje sama to szczeka/wyje/ panikuje?

No i wysterylizujcie ją jak najszybciej ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nieśmała']Rodzice starają się z nią przebywać jak najwięcej, bawić się i ganiać, ale niestety pracując prawdopodobnie nie mogą poświęcić jej tak wiele czasu jak by chcieli i jak ona potrzebuje.

Nie ma żadnego problemu z zostawaniem sama w domu.[/QUOTE]

No cóż-ludzie mający psy w blokach tez pracują, tez mają obowiązków sporo itd. Jeden spacer dziennie poza ogród plus do tego pobawienie się w naukę komend nie zajmuje 4 godzin. Nikt tu nie mówi o wyczynowym trenowaniu :roll:

A jeżeli nie macie takiej możliwości- pora polubić dziury w ogrodzie. Nie ma metody, która by od właściciela psa nie wymagała żadnego poświęcenia, a jednocześnie rozwiązywała problem. ;)

I jeżeli zostaje bez problemów- czyli nie jest to lęk separacyjny to odpowiedz jest jedna- nuda. Młoda suka, plus brak zajęcia i piesek sobie znalazł takie- które pomaga mu pozbyc się nadmiaru energii a jednocześnie jest interesujące. Nie chce byc złym prorokiem, ale kopanie dziur może ewoluować w coś nowego- co jeszcze mniej się wam spodoba.

Orientujecie się mniej więcej do jakiej rasy jest jej najbliżej? To może dac poglad na to, co warto psu zafundowac jako dodatkową rozrywkę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nieśmała']Weterynarz mówił, że jest podobna do owczarka belgijskiego.[/QUOTE]

No to jak macie mix/w typie belga, to nie dziwota, że psa nosi. Mówi się, że to tacy psi pracoholicy. Potrzebują zmęczenia umysłowego. Fajnie było by się pobawić z psem w "tropienie", szukanie na ogrodzie "zaginionej" piłki/smaków. Naukę komend/posłuszeństwa. Jak dacie jej okazje żeby się zmęczyć nie tylko fizycznie powinna trochę odpuścić z tym kopaniem.

Poczytaj sobie o belgach ogólnie- to takie torpedy-jak większość owczarków. Samo bieganie po ogrodzie jej nie wystarczy. ;)

Link to comment
Share on other sites

ja mam owczarka srodkowoazjatyckiego-kopie doły bardzo głebokie i nagminnie.przywykłam do tego,on kopie ja zakopuje(przypuszczam że kopie "za gryzoniami").i tak juz 5 lat.pies jest wykastrowany(4 lata temu)- z powodu nadmiernej agresji."wysadził"30 tuj.
osoby które w sasiedztwie posiadaja psy w typie onka tez narzekaja na kopanie w ziemi.niestety niektóre skonczyły na łańcuchu

Link to comment
Share on other sites

Podpowiem ze swojej strony - mam dość pobudliwą sukę, która również kopie doły w ogrodzie. W zasadzie to kopała, teraz zdarza się jeden rów na kilka tygodni, czasem przez pół roku nie ma żadnego. Przyczyna zawsze jest taka sama - [B]zbyt mało ruchu ! [/B]Kopanie to sposób na wykorzystanie nagromadzonej energii, u nas przy okazji kopania było też ujadanie (długie i wkurzające), walenie metalową furtką o dom i gryzienie wszelkich ogrodowych sprzętów ( konewki były ulubionym gryzakiem). Problem zasadniczo skończył się kiedy przypięłam sukę do roweru.
Też nie mam zbyt dużo czasu na długie spacery - pracuję po 12h dziennie i niekiedy naprawdę nie ma szans na porządny spacer, ale wtedy pół godziny na rowerze zawrotnym tempem albo chociaż spacerek na siku po osiedlu z sesją szkoleniową tak z 15-20 minut komend wywala suczydłowi wszelkie głupie pomysły z głowy :) Samo się nie zrobi..

Link to comment
Share on other sites

Jak ktoś wynajdzie sposób na oduczenie psa kopania dziur to dostanie Nobla. Moje kopią takie jak lej po bombie :) . A poważnie - kupiłam taką plastikową kratkę ogrodową, którą zakopuje się na ok. 5-10cm. Na tym normalnie rośnie trawa, można ją umieścić wokół drzew, ale dziury nie da się już w tym wykopać. Ja zużyłam już jakieś 100m2 :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...